Březen 2019

Nové ovečky

24. března 2019 v 15:06 | kajan |  Z tréninku u stáda
Tak nám odvážejí ovečky. Naštěstí se mi podařilo najít náhradní tréninkové stádo.


Ale... ovečky ovčáckého psa ještě nikdy neviděly. A pastvina je dost členitá, takže mají hodně perfektních úkrytů, kde se zaseknou a nejde je téměř vyšťouchnout... Tak to bylo docela náročné. No budeme si muset na sebe zvykat. Myslím, že Dinulce to jen prospěje.

Zdá se, že dnes pochopila, že příliš rychlé pohyby se úplně neosvědčily. A jak byla začala hezky spolupracovat, když jí došlo, že to sama nezvládne :-) Na konci to malou chvilku vypadalo, že stádo ovládáme. Tak jsme to raději v nejlepším ukončily.

Jedné ovce jsme se obě trochu bály. Zašoupla se zadkem do úkrytu a významně dupala nohou vždy, když jsme se k ní přiblížili. Vzhledem k tomu, že to šlo jen proti čelu, tak jsme to nakonec vzdaly

Dinulka dnes složila ZZO 1

23. března 2019 v 21:46 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme se s Dinulkou nachvilku odrtrhli od práce a odskočili si na cvičák ZKO Mochoc na zkoušky. Povedlo se nám složit ZZO1.
Zopakoval se problém, kterého jsem si všimla už minule, tedy že nemáme naučený začátek práce. Čili jí chvilku trvalo, než jí došlo, že se pracuje. Přivolání bylo takové moc happy a chůze u nohy v první půlce bylo spíše alá procházka u nohy. A pak jí to došlo a začala se mi koukat do očí a sosutředit se. Nejméně bodů jsme dostali za sedni, lehni, vstaň. Celkem nečekaně si Dinulka nestoupla. A pak nemohla dostat ani body za "sedni", i když si sedla hezky. Aport mi pustila trochu dřív. Překážky se dotkla. U kaldiny šla o krok přede mnou. Celkem 80/100 ve známce dobré. Musíme se polepšit Mrkající


Brura a kozy

17. března 2019 v 20:14 | kajan |  KANAÁNŠTÍ PSI
Naše Brura (fenka kanaánského psa) se rozhodla, že bude (několik hodin denně) bydlet s kozami. Je s nimi prý lepší zábava než se mnou, když sedím u počítače a píšu. Jejich přátelství je pozoruhodné a kupodivu vzájemné (kozy se s ní chodí pozdravit atd.).


Vlastně by mne to nemělo překvapovat. V Izraele žijí kanaánští psi se stády. Ale myslela jsem si, že k tomu je třeba raná socializace "do stáda". Tu Brura neměla, ale stejně jí to popadlo.

Určitě je to prima způsob, jak trávit volný čas. Dinulka a Orfi mi oddaně leží u nohou a nebo mi do klína hážou míčky a hračky, když už pracuji příliš dlouho. Brura se zabaví u koz.

Ona si tam kouše svou kost, kozy chroupou seno a kukuřici. Myslím, že Bruře chvíli trvalo, než pochopila, že jí kozy maso žrát nebudou. (Trochu tomu nepomohlo to, že kozy žerou psí granule.) Myslím, že se jí ulevilo. Sama zkusila žrát kukuřici, ale brzo toho nechala. Čili už ví, že nejsou potravní konkurenti.

Zajímavé je taky, že s kozou s červeným obojkem si rozumí o dost lépe než s tou druhou.


Nejvtipnější je, že ke kozám někdy sama přeskočí.