Červenec 2018

Teplé Teplice

31. července 2018 v 23:15 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes byl prý nejteplejší den v roce. Přesto psovodi vyjeli na pátrání po pohřešované ženě, které probíhalo v okolí Teplic. Teploty v těchto místech byly přes den 34 0 C ve stínu. Pátrání bylo pro to velice náročné. Vystřídalo se několik skupin psovodů a ještě nebylo ukončeno. Orfi jsem poprvé viděla hodně unavenou.

Pátrání nepátrání

20. července 2018 v 23:34 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes, když jsme snídali, přišla sms od velitele, že je vyhlášeno pátrání po pohřešovaném muži z obce Žampach. Měli jsme na dnešní den velké plány - připravujeme rekonstrukci půdy, spousta práce... takže jsme chvíli váhali, ale nakonec jsme svou účast potvrdili. Připomněli jsme si, že cvičíme pro to, abychom mohli pomáhat při pátrání. Dnes byxlo vše náročné. Auto s veškerou výbavou v servisu. Museli jsme pro něj. Automechanici koukali trochu nechápavě... Techniku jsme nabíjeli z power banky za jízdy.

Nicméně jsme vyrazili včas. Když jsme byli téměř na místě, přišla sms s informací, že polciie našla pohřešovaného muže živého. Tak jsme se otočili a jeli domů.

3 h v autě v horku. Doma stála práce... Po třetí v řadě byla pohřešovaná osoba nalezena před příjezdem kynologů. To je taková "daň" za to, že nás policie volá téměř okamžitě. Ale stále věříme, že naše snažení má smysl.

Pootevřela jsem dveře do nové oblasti kynologie

17. července 2018 v 20:14 | kajan |  Tréninky pro ČSO
Včera jsem pootevřela dveře do nové oblasti kynologie.

V lednu 2017 mi jeden kamarád poslal inzerát České společnosti ornitologické, ve kterém hledali psovoda na plný úvazek na vyhledvání karbofuranových návnad. Hned jsem si zjišťovala co a jak. Karbofuran je velmi silný jed. Dnes zakázaný prostředek, který ale stále a velice často používají traviči. S hrůzou jsem sledovala četnost výskytu karbofuranouvých návnad v naší zemi. Téma mne moc zaujalo, ale věděla jsem, že nechci měnit zaměstnání, ve kterém jsem spokojená. Pomohla jsem alespoň panu řediteli ČSO nastavit kritéria pro výběrové řízení. No a vyhrála ho perfektní psovodka. Samozřejmě jsem po očku sledovala její práci.

Netrvalo dlouho a uvědomila jsem si, že Brura by byla na vyhledávání návnad asi šikovná. Souzníme, ukazuje mi v terénu "divné věci" a vůbec spolupracuje s radostí. Zároveň projevuje pravnou kanaánskou nežravost a opatrnost. A protože na záchranářské práce jsou vhodnější plemena méně řešící prostředí, rozhodla jsem se to s Brurou zkusit začít trénovat.Samozřejmě to je začátek. Musíme dopilovat značení ale obě máme ze společné aktivity radost.

Tábor zbkjmk

17. července 2018 v 14:58 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Hned z Tritolwerku jsme se přesunuli na záchranářský tábor zbkjmk na Obalovně. S přáteli jsme si pěkně potrénovali a popovídali.

Dinadin si užila smečky. Krásně si pohrála s Capem. Oba jsou už tak rozumní, že se s nimi dá i cvičit, když jsou u sebe.

Taky se po roce setkala s Korálkou.


Korálka i Dinulka za ten rok vyrostly. Takhle si hrály na stejném místě vloni:


Vůbec jsme se s touto prima společností značně spřátelili. Díky za přijetí do smečky.


Tritolwerk 2018

17. července 2018 v 14:42 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
6.-8.7. jsme s Orfi a Dinadin a dalšími záchranáři z Česka, Slovenska a Maďarska strávili na trenažeru rakouského ministerstva obrany v Tritolwerku. Musím se přiznat, že jsem se celkem bála velkého počtu lidí a psů... Nakonec jsem moc ráda, že jsem se odvážila. Velké díky organizátorkám! Na fotce ani nejsou všichni...


Dinadin projevila velké nadání pro práci v sutinách. Perfektní pohyb a i (na její věk) vytrvalá práce (jednou hledala celých 10 min - neplánovaně ovšem). Ještě pracujeme na značení. Zatím to děláme tak, že první krabičku dostává za nález a druhou za štěkání, ve kterém ji figurant povzbuzuje tak, aby nedošlo ke zbytečným prodlevám a přemýšlení "co teď".


Orfi se v těžkém terénu (jako plochař) trochu trápila. Pachově je úžasná, ale ten pohyb po bílých panelech, ten jí dal zabrat. Nicméně ona přesně ví, co chce a ukázala, že umí řešit pachově složité situace.

Z celkem 14 nebo více pracovišť jsme byli na 6, a to jsme každý den jsme strávili prací v sutinách 8 hodin (2x4). Bylo to intenzivní, přínosné i vysilující. Doufám, že se v příštím roce tato skvělá akce zopakuje.