U oveček v Super psovi

16. ledna 2018 v 16:18 | kajan |  Z tréninku u stáda
V neděli 14.1.2018 jsme byly s Dinulkou, Orfi, Hafulou a Bessi (tu vedl Toník) zase u oveček. Tentokrát jsem měla promyšlené, co chci s Dinulkou trénovat. Už ne jen probouzet instinkt a radovat se z toho, že ho má a objevovat to, co to znamená, ale také trénovat.
Zaměřila jsem se na
a) poslušnost, tedy ukončenní pasení a zalehnutí a odlovení,
b) zpomalení tempa.
Obojí se nám myslím docela zdařilo.Tyhle ovečky mi Dinulku hrozně zrychlily. Další kolo jsme si tedy daly na vodítku a učily jsme se chodit kolem ovcí v klidu. Docela to pomohlo a když jsem jí pustila, mírně se zpomalila. Myslím, že mi ji ovce vřesové hodně zrychlily. A je to škoda. Cítím, že by to nemělo být v takovém poklusu. Už se těším do Dajevary za Danielou Rájovou na další lekci a na její klidnější ovečky.


Na ovečkách s námi byl také Toník s Bessi. Bessi vyletěla z auta a přeskočila oplocení, jak moc chtěla k ovcím. Strašně jsem se lekla, že si natrhne drátem břicho. Ale nic se jí nestalo. Bessi pracovala s Tondou hezky. No a Tonda mne zahanbil, protože několikrát ovečky pohladil po čumácích. No ano, asi jsem je začala vnímattrochu jako němé tváře. Příště jim musím přinést kousek tvrdého chleba, jestli to jejich panička dovolí.


Začala jsem dělat videozáznamy, abych po letech viděla, jak se Dinulka zlepšila a co jsme to prováděly.

Přivedení oveček
Zde je vidět, že i v raném věku 10 měsíců dokáže přivést ovce z opačného konce pastviny a zahnat do košáru. Možná je to na začátečníka moc těžké, ale nějak ty ovce k sobě dostat musím. A je třeba kulhavou a jehně zavřít. Čili to děláme z nouze a z potřeby. Ale zvládáme a snad se při tom moc nekazí.
Do košáru ovšem vletěla za nimi, ale celkem rychle zae na povel ovce opustila (velký pokrok proti minule, kdy v košáru chtěla zůstat napořád).

První povel "lehni" a jak ho neposlechla
Zde je video, na kterém je zdokumentován první povel "lehni" u oveček. I to, jak ho ignorovala velice dlouho. A opakování a zlepšování její reakce. Já předvádím "výbuch vzteku" po té, co neupuslechne druhý povel podle knihy Pasení se psem od pana Loučky. Musím říci, že jsem se s Aywy a kanaánci úplně odnaučila vztekat přirozeně a - Dinulka to prostě potřebuje - výbuch vzteku musím při výcviku zasimulovat.

Vodění oveček a poslechnutí povelu "lehni"
Později jsme povel "lehni!" opakovaly s větším a větším úspěchem - zde. Nakonec to vypadá už celkem dobře. Dinulka je chápavá a snaživá.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama