Něco tu klíčí

15. října 2017 v 22:49 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Máme spíše smutné období života v naší smečce. Aywy je nemocná... Jela jsem v září a v říjnu na víkendy, na kterých jsem slíbila účast, než jsem zjistila, že je nemocná. A teď už nic neslibuji, nikam na delší dobu neodjedu, budu s ní. Užíváme si každý den. A já doufám v novou léčbu. Dnes jsme si užívaly na zahradě. Já plela a ona vedle mě ležela a fandila mi. Mám radost, že jsme spolu. A zároveň jsem moc smutná, že Aywynce není dobře. Jsou to těžké dny.

Při tom všem se Aywynčina vnučka Dinadin roste a nenápadně se učí pachovým pracem a pohybu v terénu. Má výborný pohyb. Nebojí se výšek, překážek, leze po panelech nebo do křoví jen tak. Na zahradě máme různé žebříky a překážky - nic neřeší, všude se dostane.
A hlavně je to takový veselý rarach.Také se učí pachovým pracem. Moc jí to baví. Je tak chytrá. Už dlouho jsem neměla štěně borderky. Zapomněla jsem, že může být štěně tak moc chytré a učenlivé. Ostatní své psy také miluji. Jsou každý svým způsobem úžasní, ale Dinadin je prostě chytřejší. Hodně na ni mluvím a ona tolik rozumí. Je to tak neuvěřitelné.
Ale není to snadné štěně. Je třeba mnohem reaktivnější, než byla Aywy. Zkoušela štěkat na psy za plotem a dnes zkusila štípnout Tondu, když ji vyndaval čumbrky z chlupů a zatahal ji, a včera mne. Nebo, když pase, tak vypne a jen pase (neposlechne povely) a musím ji "probudit ze zakletí". Ale má velkou chuť ke spolupráci a chce se zavděčit. Okamžitě upravuje své chování, když zjistí, že se mi/nám nelíbí. A má skutečně moc ráda lidi. Hledá je, i když oni nechtějí.
A není rozhodně tak opatrná, jako byla Aywy v jejím věku. Pro Dinadin je vše happy a skvělé. Ničeho se nebojí. Jen jednou jsem ji viděla ve zmatku a smutnou - po té, co ji smetla jedna paní, která byla u nás na návštěvě, že na ni skočila a chtěla ji vítat. Byla tak smutná, že paní svého činu dosti litovala.
Moc toho zatím neděláme. Není ani chuť ani čas. Ale tak nějak to samo jde. Párkrát jsem jí schovala ponožku nebo botu v pokoji pro hosty. Tak rychle se naučila předměty s mým lidským pachem vyhledávat. A už i venku, na zahradě. Neodměňuji ji za vyhledání předmětů pamlsky, jen ji chválím. Pamlsky necháme jen za vyhledání lidí. Ale ona - i když je tak žravá - každý večer přijde a chce čuchat. Jen pro tu zábavu, jen pro tu akci. Je čím dál rychlejší. Dnes dala ponožku v malé výšce. Možná bude se svým temperamentem i lidi spíše vyhledávat za hračky. Uvdiíme.
A teď spokojeně leží u mé židle a spí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama