Mistrovství světa IRO 2017

2. října 2017 v 19:49 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V týdnu 18.- 25.9.2017 jsem byla s Orfi na Mistrovství světa IRO (den před a den po byl věnován cestě). Náš tým vedla úžasně Pavla Zamykalová. V plochách se mnou soutěžila Iveta Metzenauerová a Jim (kterého jsem si po týdnu v motorestu vybrala jako krycího psa na Bessi) a v sutinách úžasná Romana Meduňová a Iran.


Orfi byla na MS IRO jako jediný soutěžící zástupce plemene BOG. Před odjezdem jsem měla jediné očekávání, a to vidět a začít vrcholovou soutěž IRO. Bylo mi jasné, že na nějaké umístění nemáme, obě jsme na takové soutěži byly poprvé. Doufala jsem, že nebudeme úplně poslední (ale někdo to být musí, to je jasné). Nakonec mne Orfi příjemně překvapila. Kdybych s ní chtěla soutěžit, šlo by to. Má na to! Hlavně psychiku a povahu. Byla příjemným společníkem. Nic jí nerozhodilo. Neměla průjem z nervozity ani se nezhroutila tak, že by přestala pracovat (jako někteří jiní psi). Jediné čeho jsem si všimla, že po nástupu byla více unavená, než bych čekala.

Vylosovali jsme si s Orfi číslo 007, které nám přineslo nástup do terénu hned první den, kdy se soutěžilo (středa) dopoledne. Ten den dopoledne silně pršelo. Byla jsem moc ráda, že jsme si nenalosovaly poslušnost, protože plac byl pokrytý vodou. Ale i tak nám los přinesl mírné nevýhody - a) déšť, b) to, že terén byl ještě hodně zarostlý, nepošlapaný (v neděli už v něm skoro žádné roští být nemohlo, prostože ho prošlo 80 týmů) a c) také jsme ještě neměly některé informace, např. že se figuranti mění po každém týmu (kolem výšky nebyl tak velký mrak pachu, jaký jsem jako třetí ten den očekávala).
V terénu si Orfi vedla velice dobře. Myslím, že i já jsem začala dobře. Postupovala jsem s důvěrou k tomu, co umí, moc ji neštavla vysíláním na prázdná msíta. Orfi krásně označila dva figuranty. Třetího nenašla kvůli mé špatné strategii. Rozhodčí mi totiž nedovolila chodit rychle, brzdila mne. To vedlo k časové tísni, ve které jsem se musela rozhodnout, do jakého neprohledaného místa půjdu. A já se rozhodla špatně. Úplně jsem v té chvíli přestala myslet na vítr. Takže jsme nechaly figuranta na kraji terénu (foukalo z terénu pryč). Chjó. Skoro jsme to měly. Práci rozhodčí ohodnotila poměrně málo body (100), z čehož usuzuji, že se ji moje strategie a práce moc nelíbila. Orfi nás připravila o body také tím, že se s láskou postavila na figuranta. S tímto výsledkem jsme nebyly samy. Některé dobré týmy našly jen jediného figuranta nebo dokonce žádného nenašly. No a samozřejmě některé týmy našly všechny tři. No ano, trochu jim závidím.
Na poslušnosti v pátek mne Orfi překvapila. Neřešila stadion, diváky, hluky. Jen při chůzi u nohy se dvakrát koukla na střelce a na diváky. Odvedla velice slušnou poslušnost za 84 bodů.Já jí dala zbytečně povel navíc při odchodu na dlouhodobé odložení. Sama nevím proč :-(. Orfi pokazila tunel a trochu nejistě šla po žebříku. Trochu křivě si sedala k noze. A udělala pár (očekávaných krůčků) u poloh na dálku. Jinak hezká práce. Zcela nečekaně krásně zvládla udělat vysílačky na stoly. Zadní stůl hodně psů nevidělo a nenašlo. Orfi je šikulka.
No a bylo to za námi. Škoda přeškoda toho jednoho figuranta, ke kterému jsem nedošla. Poučení pro případné příště.


Pak jsme ještě fandily a nervovali se za kolegyňky v týmu. Byly jsme skutečně dobrá parta. I když jsem mezi nimi byla nová, necítila jsem se ani jednou odstrkovaná nebo nějak opomíjená. Dostala jsem veškerou možnou podporu. Tlaskaly mne (viděla jsem jiný tým, kde hezkému umístění jedné z nich nikdo nezatleskal). Právě jsem si pustila video z poslušnosti, které mi natočily. Pozitivní šeptené komentáře mne naprosto dojaly. (Při poslušnosti schválně netleskaly, aby nepřidělávaly rušivé zvuky.)

Hodně jsme toho společně zažily a viděly. Také jsme se byly podívat na některé poslušnosti a práci v sutině (kam byl přístup na tribunu). Viděla jsem: starého jezevčíka, jak našel všechny tři figuranty v sutině, lidi, co natáčeli na telefony práci v sutině (bylo celkem pět úkrytů, ke konci týdne určitě mnozí závodníci věděli, kde jsou), poslušnost dalmatina (ne moc pěknou), spoustu maliňáků, hodně border kolií - mnohé z nich se umístily na bedně, diskvalifikaci, pěkné poslušnosti i poslušnosti špatné, jednu špatnou obodovanou jako špičkovou (asi ze známosti). Nevím, zda budu mít chuť se ještě někdy na MS IRO vypravit. Orfi na to jednoznačně má. Já ovšem nejsem moc soutěživý typ. A taky mám dost rozumu, abych si všimla, že pořadí není určující znak kvality psa. Roli hraje počasí a hodina i den, kdy jde do akce. Kromě toho jsem viděla, ale i další činitele. Někdo v plochách měl výšku, někdo ne. Někomu na sutině stáli "pomocníci" přímo na poklopu k úkrytu (někomu i kývaly poklopem, když pes štěkal a značil), jinému ne. Celý týden jsem byla nervozní. Za sebe, za kamarádky. Navíc akce nebyla úplně levná a pado na ni osm dnů dovolené. Takže si další účast určitě rozmyslím.
Za zkušenost jsem ovšem moc ráda a děkuji zbkjmk za to, že mne jako dosud jen čekatele nominovali.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama