Přírodní katastrofa na Faultlandech : první zpráva z mezinárodního cvičení v Estonsku

25. února 2017 v 8:00 | Kateřina Jančaříková a Jiří Šlechta |  Tréninkový deníček - výběr
Katastrofa na Faultlandech : první zpráva z mezinárodního cvičení v Estonsku
Kateřina Jančaříková a Jiří Šlechta
Na Faultlandech se stala přírodní katastrofa nedozírných následků. Ničivými více než 9 metrovými vlnami tsunami bylo zasaženo vnitrozemí až ve vzdálenosti 16 km od moře.
Asi 1 milion obyvatel byl zasažemo druhotými otřesy. Zřítilo se mnoho budov, včetně hlavních nemocnic. V zasažených oblastech byla zničena infrastruktura. Počet obětí nebyl dosud vyčíslen. Zdroje pitné vody byly kontaminovány mořskou vodou. Evropská organizace Emergency Responce Coordination Centre se snaží navázat kontakt jak s postiženým územím tak se sousedními zeměmi. Organzace pomoci není jendoduchá.
Více informacích můžete naleznout ve zprávách na https://www.youtube.com/watch?v=qeC_SH0Ovb0&feature=youtu.be
Také Česká republika vysílá do postižené oblasti pomoc, střední tým USAR (z anglického Urban Search and Rescue).
Hlavním úkolem USAR odřadu je záchrana osob z objektů zřícených vlivem různých jevů, zejména zemětřesením nebo výbuchem., proto je do týmu zařazeno také šest kynologů se speciálně vycvičenými psy (dle Seznamu pro MZO).
Odřady tohoto typu jsou klasifikovány podle metodiky INSARAG, kterou se ČR zavázala akceptovat přijetím rezoluce Valného shromáždění OSN č. 57/150 ze dne 16. prosince 2002, o posílení efektivity a o koordinaci pomoci při mezinárodních vyhledávacích a záchranných operacích. Složení umožňuje nepřetržitou práci dvou skupin záchranářů nejméně 72 hodin v 8-hodinových směnách.
Členové odřadu jsou vycvičeni podle mezinárodních standardů. V říjnu 2010 byl českému USAR odřadu udělen certifikát INSARAG Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci, deklarující úroveň HEAVY (nejvyšší úroveň připravenosti). Na základě tohoto certifikátu se CZERT USAR (Czech Emergency Respone Team se specializací USAR) může aktivně zapojovat do mezinárodních záchranných operací v zemích postižených katastrofou s následkem zřícení budov. V roce 2015 proběhla úspěšná recertifikace toho odřadu.
Na základnu v pražských Strašnicích byli kynologové se psy dopraveni vozidly jednotlivých HZS krajů, z jejichž regionu byli povoláni. Matěj Bartošík s Artanem z Prahy, Petr Klega s Blečkem z Ostravy, Kateřina Jančaříková s Aywy z Lysé nad Labem, Jiří Šlechta s Denny z Třebíče, Václav Vančura s Bellou z Rokytnice nad Jizerou a Lenka Vlachová s Fidem z Prahy.
I když se v tomto případě jedná o mezinárodní cvičení (ostatně Faultlandy na mapě světa nenajdeme), byl před odjezdem jednotce přečten ROZKAZ generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, k povolání příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR na služební cestu k poskytnutí humanitární pomoci, který je vydán souladu s § 136 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o služebním poměru") a v souladu s § 7b) zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Krátce po přečtení rozkazu jednotka vyjíždí směrem k malé estonské obci Vaike Maarja (což v překladu znamená "Malá Marie" neboli Maruška), která leží asi 30 km jižně od známějšího města Rakvere a kde bude cvičení probíhat.

Jsme připraveni vzorně reprezentovat Českou republiku a - vzhledem k našemu zaměření - českou záchranářskou kynologii.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama