Jaký byl náš záchranářský rok 2016?

13. ledna 2017 v 14:36 | kajan |  O nás
Rok 2016 nedávno skončil a přišla rekapitulace - hodnocení toho, co se povedlo a co se nepovedlo. A také, co z plánů a přání se splnilo, a co ne.

Myslím, že tím nejdůležitějším je, že jsem - po splnění všech náležitostí, včetně psychotestů - byla přijata se dostala na seznam jednotky pro mezinárodní záchranné operace (MZO).

Obě moje holky, border kolie Aywy i groenendaelka Orfi skutečně efektivně pomáhaly při pátrání po pohřešovaných osobách.Celkem jsem vyjela na pátrání 4x, z toho 2x s nálezem. Navíc jsem byla 2x byla v pohotovosti (naplánovalo se pátrání na druhý den, ale mezitím byla osoba nalezena). A učila jsem se zacházet s adrenalinem, který se po telefonátu z GŘ HZS do těla oakmžitě vyplaví.

S Aywy jsme se na pátrání s nálezem podílely v říjnu v ruinách domu po výbuchu plynu v Kladně Kročehlavech. Byla to naše premiéra při skutečném pátrání v sutinách a je třeba říci, že jsem se hlavně zaučovala od zkušenějších kolegů z MP Praha. Mám radost z toho, že ostudu jsme si na své premiéře neudělaly, byla jsem s prací Aywy moc spokojená a velice si cením písemného poděkování, které za mou práci poslal plukovník Hradil z GŘ HZS vedení SZBK.

S Orfi jsme našly tělo pohřešované osoby při pátrání na žádost rodiny organizovaném P. Sudzinou a SDH Zbůch v lese okolo Toužimi. S prací Orfi jsem byla také moc spokojená a hlavně si ji vážím za to, že mne k nálezu pěkně vyvedla. Terén byl velký a dost zarostlý. To by byla ostuda, kdybych v terénu nález "zazdila". Díky Orfinko!
Každé pátrání je ovšem o kolektivní práci, takže nalezení osoby je vždy úspěch všech nasazených a také organizátorů pátrání. Při práci v sutinách se psi překrývají a jejich práce se vyhodnocuje jako celek. Aywy vlastně jen doplňovala a ověřovala práci čtyř zkušených psů MP Praha. Je mi jasné, že i bez ní, by tělo bylo ostatními týmy nalezeno. Při pátrání v plochách chodí psi po jednom a nález by mohl na první pohled vypadat jako jen a jen jejich zásluha. Ale ani v plochách to tak není. Celý terén se rozdělí do spousty malých úseků, které se rozdělí mezi psovody. To, že zrovna na nás vyšel úsek s nálezem, bylo samozřejmě dílo náhody. Jak jsem to tak pozorovala, největší podíl na úspěšném plošném pátrání mají pochopitelně organizátoři. I proto se Toník stal technikem u hasišů, aby mohl s organizací zásahů pomáhat.

To, s kým člověk trénuje a s kým jezdí na zásahy, je jedním z klíčových momentů úspěšné přípravy a úspěšné akce. Jsem ráda, za všechny milé lidi okolo nás, se kterými to "klape". Rozhodla jsem se, že budu v příštím roce více trénovat s lidmi, kteří stejně jako já směřují spíše do praxe.

Musím říci, že jsem letos skutečně využila to, co jsem se naučila od G. Hotového a dalších instruktorů na IMZkách (v roce 2016 jsem na ně také pilně jezdila) a vidím sama na sobě, jak jsem se zase posunula. Zároveň ovšem vidím, že stále je co zdokonalovat a už mám nějaké plány, jak na tom pracovat, na které se moc těším.

V přípravě a při akcích mi pomáhá celá řada další lidí. Nejvíce manžel a děti. Dále další záchranáři z různých organizací (pomáháme si vzájemně). Velký dík také patří těm, kteří nás nechávají trénovat na svých pozemcích, především Jiřímu Antošovi a Martinu Hášovi.

Je třeba ještě napsat, že Bessi složila s Toníkem první záchranářské zkoušky - Praktická stopa S 1.1. A zúčastnili se prvního závodu Praktická stopa a získali moc pěkné 4.místo. Jsem na ně moc pyšná. Škoda, že se plánovaná zkouška S.1.2 na podzim zrušila, měli velkou šanci...
Orfi v roce 2016 složila mezinárodní záchranářské zkoušky pro pátrání v plochách RH -FL A a RH - FL B a tím splnila podmínky nominace na atesty MV - P.

O účast na dalších zkouškách s Orfi, splnění podmínky nominace na atesty MV - S s Orfi, mistrovství SZBK s Aywy, memoriálu O. Dvoroka s Orfi jsme přišly, protože mi byla udělena SZBK tříměsíční diskvalifikace (zákaz startovat na akcích pořádaných SZBK) za to, že Aywy začala nečekaně hárat na Českém poháru ZZP. To je jasné, že mne to mrzelo, ale nic mi nemůže zkazit radost z toho, že jsem v roce 2016 se svými záchranářskými pejsky dostala do praxe a začala skutečně pomáhat.

Také jsem v tomto roce uskutečnila několik přednášek (zdarma) o záchranařině a přípravě na výcvik: 3 pro ZBK Praha, 2 pro ZBK Ústeckého kraje na ZVT Lesné, 1 pro SDH Železná Ruda, 1 pro SDH Zbůh a 1 pro mé přítelkyně z Vysočiny.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama