Leden 2017

Sutiny - poprvé v K.

30. ledna 2017 v 18:23 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V neděli jsme byli na prima tréninku v sutinách, kde jsme ještě nikdy nebyli = super příležitost si ověřit schopnost psů pracovat v cizím protředí. Po dlouhé době se mnou jela i Ester s Baffi, z čehož jsem měla radost. Baffi samozřejmě taky a pracovala hodně hezky, vypracovala i zavřené úkryty, ve kterých měla figuranta, kterého neznala.
Aywy jsem nechala prohledat celou jednu zapachovanou halu, neoznačila zbytky pachu a ohlásila "negativ". Pak našla člověka ve sklepě z přízemí - super práce. A pak měla zavřený úkryt s velice těžkým přístupem, který taky moc hezky vypracovala.
Orfi měla dva zavřené úkryty a nějaké lehčí na motivaci a samostatnost. Stále se velmi rychlým tempem v sutinách zlepšuje.

Díky za pozvání!

Parádní trénink v Milovicích

23. ledna 2017 v 8:52 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V sobotu jsem organizovala pro členy ZBKP trénink v Milovicích. I když bylo několik stupnů pod nulou, byl to parádní trénink. A nejen proto, že občas vykouklo sluníčko. Trénink hezky odsýpal i proto, že jsme měli k ruce figuranty bez psů - lidi, které z různých důvodů zajímá jak cvičíme a chtěli se aktivně zúčastnit. Tak jsme je schovali zkušenějším psům, kteří již nepotřebují od figurantů podporu. Spokojenost byla na obou stranách.
Jedno kolo jsme měli v bunkrech. Bylo vidět, že se nejlépe pracovalo prvnímu psovi, další to už měli jak ne
Aywy měla hledání ve dvou bunkrech. Šla jako druhá a byla to super práce. Trochu mne překvapilo, že (alespoň to tak dost vypadalo) jednoho figuranta brala přes hlínu a beton na kopečku venku. Musíme to místo příště ověřit jiným psem, zda je průnik pachu skutečný nebo ne.
Orfi šla až jako třetí nebo čtvrtá a zbytkové pachy jí daly docela zabrat (několikrát si do nich i rozmařile štěkla), ale vždy se nakonec dopracovala až k sedící osobě. Myslím, že to pro ni bylo vhodné poučení, že je potřeba zpomalit a pracovat pečlivěji. Ještě jsem s sebou měla Baffinku, které jsme udělali jeden veselý nástřel a Bruru na venčení a socializaci - vzala jsem ji s sebou několikrát do terénů, když jsem zakládala figuranty. Tondovi a Bessi jsem připravila stopu s velice složitým rozlišením nazačátku (z 8 osob). Bessi se nejprve chytla jednoho z falešných kladečů a hezky se po jeho stopě rozešla, z čehož jsme tedy neměli úplně radost (už hooodně dlouho se na odchodu nespletla). Teprve na podruhé se chytila správného pachu a hezky došla středně dlouhou stopu v terénu až k figurantovi. Musíme ji začít pomalu zvykat na složitější starty. No od toho je trénink, aby se vychytaly nedostatky.
Na závěr jsme si zašli do restaurace a popovídali si u dobréh jídla. Prima den.

Noční pátrání po pohřešované osobě

19. ledna 2017 v 17:52 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V pondělí 16.1.2017 jsme se zúčastnili nočního pátrání po pohřešované osobě v katastru obce Solenice, které na zádost rodiny organizoval hasičský sbor Příbram. Osoba byla nalezena, ale žel bez známek života.Kynology svolávala L. Čeňková a Václav Černý (SDH Zvole, Česká hasičská jednota Příbram). Povolání do pátrání jsme dostali krátce po 14h (ještě v Praze) a v 15.15 jsme vyrazili z domova (15 min na převlečení, zabalení a naložení psů v místě bydliště) a v 17h jsme již byli na místě a nahrávali do GPS terény a krátce poté vyrazili pátrat. Než jsme dokončili prohledání prvního terénu, bylo tělo pohřešované osoby nalezeno jiným týmem (tedy krátce po 18 h).
Pátrání se zúčastnili dobrovolníci z těchto složek SDH Liteň, ZBK Praha, SDH Zbúch, SDH Rynholec, ZBK Ústeckého kraje, ZBK Pardubického kraje, SDH Železná Ruda a ZBK Jihočeského kraje a členů sboru dobrovolných hasičů SDH Čenkov, SDH Zvole, SDH Horní Hbity, SDH Solenice, Hasiči Rescue, SDH Březové Hory a ADZČR, o.s.

Na místo nálezu byla přivolána Policie České republiky, a ta si následně povolala další složky IZS potřebné pro dokončení zásahu (v cca 1.30).

Pátrací akce byla zorganizována profesionálně a dobrovolníci se sjeli na místo pátrání ve velice krátkém čase.


Příbramští hasiči děkují za skvělou spolupráci a ochotu pomoci, díky které mohla být akce uskutečněná ve velice krátkém časovém horizontu, dobrovolníkům a spřáteleným kynologickým organizacím SDH Liteň, ZBK Praha, SDH Zbůch, SDH Rynholec, ZBK Ústeckého kraje a ZBK Jihočeského kraje a členů sboru dobrovolných hasičů SDH Čenkov, SDH Zvole, SDH Horní Hbity, SDH Solenice a SDH Březové Hory.


Další info zde či zde či zde

Zimní sutiny

14. ledna 2017 v 19:25 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme strávili 7 hodiny s prima lidmi na sutině. Pořádně jsem si potrénovala Orfi a dostaly jsme pochvalu, že jsme se hodně posunuly. Zavřené úkryty, samostatná práce, skvělé značení a (jednoho figuranta jsem si dala na pohovku na kontakt) bez dorážení. Tak to jsem měla radost. Díky Tondovi toho máme dost natočeného na video, takže tam, kam jsem neviděla při práci, se můžu podívat doma.
Několik úkrytů jsem udělala také Baffince (Ester jí odjela), která si s nadšením vzpomněla na všechno, co se naučila a našla a vyštěkala všechny figuranty řádně, dokonce i toho v zavřeném úkrytu. Bessinka měla tři stopy, na kterých vždy našla figuranta.
Taky jsem si pobyla docela dlouho v jednom kanálu a vzpomněla jsem si, jak asi před 8 lety jsem byla v kanálu schovaná poprvé a Kristýna se mne, když jsem vylezla, ptala, jestli ještě někdy budu ochotná do kanálu zalézt... Nebyla zase taková zima jako před týdnem, ale i tak jsme celkem promrzli.

Jaký byl náš záchranářský rok 2016?

13. ledna 2017 v 14:36 | kajan |  O nás
Rok 2016 nedávno skončil a přišla rekapitulace - hodnocení toho, co se povedlo a co se nepovedlo. A také, co z plánů a přání se splnilo, a co ne.

Myslím, že tím nejdůležitějším je, že jsem - po splnění všech náležitostí, včetně psychotestů - byla přijata se dostala na seznam jednotky pro mezinárodní záchranné operace (MZO).

Obě moje holky, border kolie Aywy i groenendaelka Orfi skutečně efektivně pomáhaly při pátrání po pohřešovaných osobách.Celkem jsem vyjela na pátrání 4x, z toho 2x s nálezem. Navíc jsem byla 2x byla v pohotovosti (naplánovalo se pátrání na druhý den, ale mezitím byla osoba nalezena). A učila jsem se zacházet s adrenalinem, který se po telefonátu z GŘ HZS do těla oakmžitě vyplaví.

S Aywy jsme se na pátrání s nálezem podílely v říjnu v ruinách domu po výbuchu plynu v Kladně Kročehlavech. Byla to naše premiéra při skutečném pátrání v sutinách a je třeba říci, že jsem se hlavně zaučovala od zkušenějších kolegů z MP Praha. Mám radost z toho, že ostudu jsme si na své premiéře neudělaly, byla jsem s prací Aywy moc spokojená a velice si cením písemného poděkování, které za mou práci poslal plukovník Hradil z GŘ HZS vedení SZBK.

S Orfi jsme našly tělo pohřešované osoby při pátrání na žádost rodiny organizovaném P. Sudzinou a SDH Zbůch v lese okolo Toužimi. S prací Orfi jsem byla také moc spokojená a hlavně si ji vážím za to, že mne k nálezu pěkně vyvedla. Terén byl velký a dost zarostlý. To by byla ostuda, kdybych v terénu nález "zazdila". Díky Orfinko!
Každé pátrání je ovšem o kolektivní práci, takže nalezení osoby je vždy úspěch všech nasazených a také organizátorů pátrání. Při práci v sutinách se psi překrývají a jejich práce se vyhodnocuje jako celek. Aywy vlastně jen doplňovala a ověřovala práci čtyř zkušených psů MP Praha. Je mi jasné, že i bez ní, by tělo bylo ostatními týmy nalezeno. Při pátrání v plochách chodí psi po jednom a nález by mohl na první pohled vypadat jako jen a jen jejich zásluha. Ale ani v plochách to tak není. Celý terén se rozdělí do spousty malých úseků, které se rozdělí mezi psovody. To, že zrovna na nás vyšel úsek s nálezem, bylo samozřejmě dílo náhody. Jak jsem to tak pozorovala, největší podíl na úspěšném plošném pátrání mají pochopitelně organizátoři. I proto se Toník stal technikem u hasišů, aby mohl s organizací zásahů pomáhat.

To, s kým člověk trénuje a s kým jezdí na zásahy, je jedním z klíčových momentů úspěšné přípravy a úspěšné akce. Jsem ráda, za všechny milé lidi okolo nás, se kterými to "klape". Rozhodla jsem se, že budu v příštím roce více trénovat s lidmi, kteří stejně jako já směřují spíše do praxe.

Musím říci, že jsem letos skutečně využila to, co jsem se naučila od G. Hotového a dalších instruktorů na IMZkách (v roce 2016 jsem na ně také pilně jezdila) a vidím sama na sobě, jak jsem se zase posunula. Zároveň ovšem vidím, že stále je co zdokonalovat a už mám nějaké plány, jak na tom pracovat, na které se moc těším.

V přípravě a při akcích mi pomáhá celá řada další lidí. Nejvíce manžel a děti. Dále další záchranáři z různých organizací (pomáháme si vzájemně). Velký dík také patří těm, kteří nás nechávají trénovat na svých pozemcích, především Jiřímu Antošovi a Martinu Hášovi.

Je třeba ještě napsat, že Bessi složila s Toníkem první záchranářské zkoušky - Praktická stopa S 1.1. A zúčastnili se prvního závodu Praktická stopa a získali moc pěkné 4.místo. Jsem na ně moc pyšná. Škoda, že se plánovaná zkouška S.1.2 na podzim zrušila, měli velkou šanci...
Orfi v roce 2016 složila mezinárodní záchranářské zkoušky pro pátrání v plochách RH -FL A a RH - FL B a tím splnila podmínky nominace na atesty MV - P.

O účast na dalších zkouškách s Orfi, splnění podmínky nominace na atesty MV - S s Orfi, mistrovství SZBK s Aywy, memoriálu O. Dvoroka s Orfi jsme přišly, protože mi byla udělena SZBK tříměsíční diskvalifikace (zákaz startovat na akcích pořádaných SZBK) za to, že Aywy začala nečekaně hárat na Českém poháru ZZP. To je jasné, že mne to mrzelo, ale nic mi nemůže zkazit radost z toho, že jsem v roce 2016 se svými záchranářskými pejsky dostala do praxe a začala skutečně pomáhat.

Také jsem v tomto roce uskutečnila několik přednášek (zdarma) o záchranařině a přípravě na výcvik: 3 pro ZBK Praha, 2 pro ZBK Ústeckého kraje na ZVT Lesné, 1 pro SDH Železná Ruda, 1 pro SDH Zbůh a 1 pro mé přítelkyně z Vysočiny.

Velká zimní výzva

13. ledna 2017 v 14:07 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Velká zimní výzva aneb Válka barev ....krásná akce s hasiči. Děkujeme SDH Horní Bříza!!! No a hlavně obětavým figurantum, kteří v minus 14 leželi několik hodin v lese. Startovala jsem s Orfi a Tondou jako navigátorem za SDH Zbůch (plus jeden nový hasič šel s námi jako divák). Byli jsme jen půlkou týmu SDH Zbůch. A zadání po nás chtělo spolupráci, které jsme úplně nebyli schopní - přece jen jsme společně byli poprvé. Takže jsme hned při rozdělování úkolů udělali několik strategických chyb, což je hlavně moje chyba, protože naše půlka byla zkušenější a teď si uvědomuji, že jsme měli té druhé půlce lépe pomoci. Např. jsme nezkontrolovali, zda mají zapnutou GPS - neměli, špatně jsme asi řekli, kudy mají v terénu jít (šli jinam) a hlavně jsme odnesli jedinou mapu my... oni se nebránili a já si nevšimla, že nemáme do týmu dvě mapy :-(, vyfotila jsem si fotky pohřešovaných osob, to jsem si všimla, že máme jen jednou, ale mapu ne. No prostě jsme nefungovali jako tým a hlavně moji vinou, protože já na to měla to udělat lépe. No ještě jsem si nezvykla na to, že jsem v týmu v té zkušenější polovině... Zatím jsme v týmech pracovali jen na IMZkách a při skutečném pátrání a tam jsem byla já za nováčka.
Radost mám z toho, že Orfi pracovala moc pěkne. Ve svém terénu si našla svého figuranta. Nikoho nezazdila. Sama se sebou až tak spokojená nejsem, trochu jsem psychicky neustála tlak času a posílala ji zbytečně do míst, kde značila negativ, protože jsem už zoufala kdeže ten další figurant je. A přitom po chvíli, při čekání, když hledaly jiné týmy, jsem se usebrala a uvědomila si, že Orfi teď pracujse špičkově a že nikoho vynechat prostě nemohla. Proč jsem tedy v terénu šla před koncem časového limitu psychicky dolů? Časový tlak, Tondovy řeči, zodpovědnost, chuť neselhat... Myslím, že kdybych byl v terénu sama, že bych se cítila lépe. Ale hledat jsme lépe s Orfi nemohly. Mohli jsme mít jako tým jen mít lepší stetegii.
V každé půlce terénu byl jeden figurant. A v té druhé

tipné bylo, že jeden figurant seděl v autě (v druhé půlce terénu než jsme prohledávaly s Orfi) a 3 ze 4 týmů nenapadlo auto zkontrolovat. Někteří dokonce psovi vynadali, že o auto projevil zájem. No prostě vtipné!
Užili jsme si! Poučili jsme se! A i když jsme nakonec byli jako SDH Zbůch bramboroví (a poslední), dostali jsme taky prima cenu - polárkovy dort (v tom mrazu skutečně přišel k chuti). Škoda, ze nevyšel painball


Máme nakryto!

5. ledna 2017 v 20:55 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Včera 4.1. jsme s Bessinkou navštívili vysněného ženicha Roye ve Ždáru nad Sázavou. Okamžitě v sobě našli zalíbení. A v pátek 6.1. jsme pro jistotu zajeli na překrytí. I to se povedlo. A tak - pokud vše půjde dobře - očekáváme kolem 6.3.2017 skutečně suprová hnědobílá štěňátka. První týden v únoru půjdeme na UV pro potvrzení březosti. Už teď se mi hlásí zájemci. Dnes 3 lidi. Nebude to snadné vybrat ty pravé a nejlepší...


Otec vrhu: "ROY" Across The Line ZIP ZAP
Matka vrhu: "BESSI" Blessed Bessi Storytelling

Více informací:
Všechna štěňátka budou hnědobílá nebo hnědobílá s pálením, DNA CEA, TNS, NCL i MDR1 normal (N/N). Očekáváme příjemné pracovní nasazení s vyváženým režimem práce (naplno a s drivem) a odpočinku (když pracuji neobtěžuji).

Informace o ROYovi
nar. 24.4.2014, barva hnědá seal + bílé znaky, výška 55 cm
Zdravotní výsledky: DKK1/0, DLK0/0, OCD nepostižen, CEA, MDR1, TNS, NCL normal, DOV neg, plnochrupý, nůžkový skus.
Zkoušky a výsledky :
Obedience: OBZ, 4. místo na MR BOC 2016
IPO: BH
NZŘ: ZZO, ZZO1
KJ: ZOP
Dogdancing: F1, DWD1, HtM1
Canisterapie: ZCP1, člen Cantes, aktivní canisterapeutická činnost v Domově seniorů Mitrov.
Výstavy: V4
Rojík je povahově velmi vyrovnaný pes, temperamentní, samostatný, rychlý, vytrvalý, kontaktní, bezkonfliktní k ostatním psům, s neuvěřitelným citem k lidem a velkou chutí pracovat.

Informace o Bessince
nar. 14.6.2012
Barva hnědobílá, výška 52 cm
Zdravotní výsledky: DKK 0/0, DLK 0/0, CEA, MDR1, TNS, NCL normal, DOV neg., vyšetření štítné žlázy: hormony v normě, plnochrupá, nůžkový skus.
Zkoušky a závody:
Zkouška záchranného stopování S.1.1,
4.místo Praktická stopa 2016

Bessinka má silnou vlohu pro pasení, doma pomáhá s drůbeží a kozami. Se svým páníčkem se intenzivně věnují záchrannému stopování - je to rozená stopařka.
Bessi je dcera mé milované a úžasné Aywy z Ohromujícího světa. Aywy je držitelka atestů MV pro plochy a sutiny, člen kynologické jednotky pro mezinárodní záchranné operace MZO, USAR Teamu, pohotovostní jednotky SZBK, je mj. šampionem výkonu BCCCZ, vítězka Českého poháru ZZP3 a ZTV3 2015 a má složeno mnoho záchranářských zkoušek. Zúčastnila se několika praktických nasazení, 1x s nálezem.

Co očekáváme od budoucích majitelů:
Že si budou pesjka/fenečky vážit jako čtyřnohého člena rodiny a poskytnou mu/jí plnohodnotný aktivní život a že s námi budou v kontaktu.

Stali jsme se dobrovolnými hasiči

1. ledna 2017 v 18:30 | kajan
Dnes jsme se s Toníkem stali dobrovolnými hasiči SDH Zbůch. Líbí se nám, že hasiči směřují - stejně jako my - především do praxe...