Listopad 2016

Trénink Švabín

27. listopadu 2016 v 20:44 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme si krásně potrénovali v novém terénu ve Švabíně a s přáteli, se kterými jsme dosud moc často netrénovali, takže by se dalo říci, že na "cizí figuranty". Aywy i Orfi pracovaly moc pěkně.
Aywy měla jedno kolo, ale za to pořádné - Pavel ji připravil super trénink na atesty, které budeme za rok obnovovat.Vlastně to byl trénink i pro mne. Nevěděla jsem, kolik mám figurantů a kde a taky jsem měla nějaké zakázané zóny. Jednu výšku. Jedno štěkání v kanále, do kterého se leze tunelem a je tedy bezpachový. Štěkání za stěnou místnosti - správně jsem určila, že je za stěnou a Aywy si to oběhla. A pak jednoho člověka ve sklepě ve tmě, kterého značila také jako výšku (i když se k němu teoreticky také mohla vydrápat po schodech).
Orfi měla dvě kola. V prvním kole měla tři figuranty, jednoho v v kanále, do kterého se leze tunelem a je tedy bezpachový (stejný úkryt jako Aywy), dalšího v patře a posledního ve tmě, stojícího za sloupem. V druhém kole měla v pravém křídle budovy jednoho figuranta ve sklěpě, v šeru a ve tmě - bez problému si tam sama pracovala a vyštěkala ho (já stála v patře a do sklepa jsem šla až po značení) a druhého v takové kóji, ve tmě a zabarikádovaného paletou, takže se k němu nemohla dostat na kontakt.
Byl s námi také Hafula, který se hezky s ostatními pejsky procházel a čmuchal po sutině při prohlídce terénu. Na závěr jsem si ho vzala a zkusila, jak bude - když není dosud trénován - značit Tondu v tom kanále. Bylo to celkem zajímavé pozorovat, jak se se mnou snaží "povídat".
Bessinka měla stopu s rozlišením, start přímo na zašlapaném nádvoří. Vybrala si s přehledem správného figuranta - kladeče (muže) a vystopovala ho do sutiny. Trochu problém měla se zvedáním stopy na schodech, to ještě nedělala.
V hospodě jsme před a po jídle vyhodnocovali zásah v Toužimy.
Poprvé jsme měli v sutinách nové kamery, tak uvidíme, co ze záběrů bude a zda se z nich budeme moci nějak poučit.
Pátrání s nálezem

19. listopadu 2016 v 21:28 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Ve čtvrtek 17.11. 2016 jsem byla povolána jako psovod s atestem P SDH Zbuch (Pavel Sudzina) na pátrání po těle pohřešované osoby v lese v okolí Toužimy. Krátce poté jsem byla na stejnou akci povolána domovskou organizací ZKB Praha, která byla SDH Zbuch oslovena v další fázi. Pátrání, kterého se účastnilo cca15 týmů, ukončila Orfi nálezem. Pátrání probíhalo v sektorech, všechny zúčastněné týmy odvedly dobrou práci. Jedná se vždy o kolektivní práci. Více zde


Sutiny Solo Sušice

12. listopadu 2016 v 17:54 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Ve čtvrtek jsem vyrazili na Šumavu. Kuba a já a tři psi - chlupatí šprti. Počasí tedy nic moc. Sníh, déšť, sníh a zima.
V Klatovech jsme se prošli po stopách předků bez pejsků. Kuba se o rodinné historky zajímal jen mírně..., bylo to takové zvláštní chodit po msítech, která ke mně promlouvají ...
Vyvenčili jsme v Rajském údolí. A vyrazili do Železné Rudy, kde jsme přespali na hasičárně. Pro místní zájemce jsem měla takovou besedu o záchranářině. V pátek dopoledne jsme vyrazili na Špičák a k Černému jezeru.
Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkách jsme nasadili běžky a dali si první lyžovačku. Kuba se moc zlepšil. Většinu času jsme byli sami v pohádkově zasněženém lese. Prostě bylo to prima. Pejsci běhali kolem nás a užívali si závějí. Takže jsme holky před tréninkem náležitě utahali.
Sutina v Solo Sušice stála za to. Na takové sutině sutinovaté jsme snad ještě nebyli. Aywy ukázala, co umí. Je to moje šikulka. Pohybovala se po tom skutečně obtížném terénu jako veverka. Zjistila jsem, že jí hasičské generátory dokážou pěkně vzpružit. Jakmile je slyší, hned se vrtí nadšením a táhne mne k nim... Zřejmě si vytvořila spojení - generátory, osvětlená sutina = práce v dosahu. Orfi získala další sutinové zkušenosti. Na tom prvním těžkém pracovišti jsem jí dala jen malé úkoly, aby si navykla na pohyb v takových podmínkách. Na druhém, na pohyb snadnějším pracovišti, se jí dařilo tak, že měla sama ze sebe velkou radost. Což bylo celkem vtipné pozorovat. No hodně se zlepšila v pohybu po sutinách. S prací obou jsem moc spokojená, zvlášť když se k tomu přičte předchozí cestování, spaní v autě v teplotách pod nulou a výlety, včetně lyžařského dopoledne před tréninkem. Kuba byl celou dobu vstřícný a byl příjemným a vtipným společníkem.

Velké díky Martinovi za pozvání a organizaci a zajištění hasičů k nasvícení sutiny a k figurování. Byl to báječný luxus! No a ostatním účastníkům za milou společnost, figurování v prvním terénu a radost ze společné práce. Dali jsme si na Šumavě řádně do těla. Domů jsem přijela kolem 1h ráno. Dnes jsem řešila pracovní resty a auto plné mokrých pelechů, zabahněných bot a obrovskou tašku mokrého oblečení, ale stálo to za to.