Duben 2016

Dnes odjela Cassie do nového domova

30. dubna 2016 v 13:16 | kajan |  Vrh C BOC
Dnes odjela šikovná fenečka Cassie do nového domova. Hlídat čtyři štěňata je nějak méně náročné. Ale stýská se nám. Její nové paničky nám to ovšem vynahrazují - jsou moc milé. A snad se nevidíme naposledy.C vrh border kolií - základní informace

30. dubna 2016 v 13:13 | kajan |  Vrh C BOC
Přehled v pořadí v jakém se štěňátka narodila
Narození 10.3.2016
Matka vrhu: Blessed Baffi Storytelling. Otec vrhu: Buddy od Dupíků
Všechna jsou DNA TNS, NCL, CEA, MDR N/N po rodičích

1. čb holčička, bílá páska, porodní váha 450g, váha v 7. týdnech 4,6 kg... Cassie Storytelling - majitel Bára Škarvardová
2. čb holčička, irský vzor, porodní váha 420g, váha v 7. týdnech 4,3 kg... Coletta Storytelling - rezervace Ivo Dostalík,
3. hb kluk, porodní váha 500, váha v 7. týdnech 4,9 kg - Cliff Storytelling - rezervace Alena Dostálová
4. čb kluk , porodní váha 420g, váha v 7. týdnech 4,7 kg - Cassidy Storytelling - reezrvace Andrea Harantová
5. hb seal kluk, porodní váha 420g, váha v 7. týdnech 4,7 kg - Coudy Storytelling - rezervace Veronika Šplíchalová
Kontrola vrhu při očkování a čipování: žádné štěně nemá kýlku, kluci varlata v šourku, Cliff ještě ne úplně dobře usazená, ale snadno hmatná. Zuby mléčné a skus OK. Hezké povahy - ani obrana ani kňučení při očkování a čipování.

ZŠ Na beránku, Praha 4

14. dubna 2016 v 15:52 | kajan |  AAA/AAE intervence
Dnes jsem byla celý den v ZŠ Na Beránku na Praze 4. Je to vlastně "škola pedagogických snů". Provázel mne můj přítel pan učitel Ivan Štěpka a ukazoval mi všechna možná environmentální zákoutí školy, práce žáků a školní zahradu, jídelnu... (potřebuji to do jednoho projektu.. a po pravdě jsem se styděla, že jsem tam dosud nebyla). Na oplátku jsem 8.A (před povídáním) a jeho třídě (zkráceně po povídání) udělala s Aywy, Orfi a Hafula ukázky kynologického výcviku a popovídala o tom, co to je mít atestovaného záchranářského psa. Našli se i šikovní figuranti, které pan učitel schoval na školní zahradě (všichni udělali, to co jsem jim řekla, čili super).
Aywy i Orfi předvedly to co umí - samostatné hledání a označení. A dokonce i Hafula předvedl to málo ze záchranářské práce, co již umí (děti se ptaly, jak se takový pes cvičí, tak jsem jim ukázala rozfázování výcviku, práci s klikrem a pamlsky): štěkání u mne s odměnou za každé ňaf, odbíhačka za psovodem a odbíhačka za figurantem (bez štěkání). Ukázala jsem i prvky dogdancingu a další triky s Aywy i Orfi. Nejvtipnější bylo hledání klíčů jedné studentky, což jsem naplánovala pro Orfi. Aywy byla odložená (a dívala se, kam je studentka nese), Orfi jsem držela tak, aby neviděla. Pak jsem vyslala Orfi hledat. Orfi hledala, ale Aywy měla pocit, že jí to jde nějak pomalu, už se na to nemohla asi dívat, vedla se z odložení a vyrazila do akce a podala klíče Orfině! To bylo tak vtipné! Ne mně, ale Orfině!, která byla na druhé straně než já (čili nemohla se na ni zubit, že jí klíče sebrala před nosem). Aywy je prostě Aywy! Věděla, že to je úkol pro Orfi, tak jí pomohla. Děti měly zážitek. A vlastně i já. Ani jsem se nemohla zlobit, ezlobila, že se zvedla z odložení, vždyť to mělo logiku.
Ale největší chvění srdíčka jsem měla z toho, jak se choval Hafula. Na takové akci byl vlastně poprvé. Ano, už se zaučoval, ale v menším počtu dětí a hlavně u nás doma. A hned napoprvé se choval jako profesionální canisterapeutický pes. Rozvážný, klidný, přátelský. Když nevěděl, zda je v pořádku, že si hraje s dětmi, podíval se na mne, co asi chci, aby dělal, já ho ujistila, že se mi to líbí a on byl šťastný a pokračoval. Tak hezky spolupracoval s žáky - dokonce s nimi cvičil (sedni, lehni, pac). Hafulu jsem následně vzala i na důkladnou prohlídku školy - mezi děti, učitele, tašky, pomůcky, exponáty. Ničeho se nezalekl, nic ho nevyvedlo z míry, stále přátelsky vrtěl ocasem a usmíval se na lidi. netahal na vodítku, ale hezky spořádaně šel vedle mne. Označil mi invalidní vozík a sdělil mi, že na něm před chvílí někdo seděl (ověřila jsem si to u učitele a bylo to tak!) a vůbec zkoumal prostředí, když jsem ho pustila z vodítka. Na konci dvouhodinové prohlídky už byl celkem unavený, ale neztratil dobrou náladu. Jsem z něj opět v úžasu. Já ty křížence nechtěla, byla jsem nešťastná a vzteklá, že se nám to stalo. Ale tenhle pes je prostě úžasnej. Když byla ve škole poprvé Aywy (asi tak v jeho věku), měla z dětí docela nervíky, dokonce i trochu zavrčela, když ji chtěly hromadně hladit. Musela jsem hodně hlídat, aby se nedostala do příliš stresové situace a postupně ji otužovat. Orfi je zase takový divous, živé stříbro a - i když se umí uklidnit např. u stařenky - musím ji prostě hlídat, aby někoho svou energií nesrazila na zem. Hafula má vrozenou rozvážnost a pevné nervy a neskonalou chuť se mnou spolupracovat a dělat to, co se mi líbí.

Sutiny v HK

11. dubna 2016 v 19:40 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V neděli jsme potrénovali na - pro nás neznámé - sutině v Hradci Králové. Navíc mimo jiné na včera zbořeném domě = naprosto čerstvá sutina. Aywy si pohrála, Orfi se otužila v chůzi (to vlastně nepotřebuje) a hlavně práci v čerstvé a nestabilní sutině. Hafula si zvykal na atmosféru. No a Bessi nevím co, ale taky pracovali. Tonda fotil z nějakého důvodu jen Orfi a maliňáky. Aywy a Hafulu neee, tak doufám, že někdo je cvaknulŘíčany

9. dubna 2016 v 22:17 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V pátek jsme se k večeru vypravili na malé úderné plošné cvičení do Říčan. Foukal mírný větřík. Na konci již bylo šero.
Orfince se už zahojila říznutá packa a měla takovou menší pachovou rozcvičku a zkusili jsme figurovat na Kubíka a zdařilo se.
Aywy měla vlastně také takovou rozcvičku: trénovala jsem s ní zachycení pachového proudu a také značení stojící osoby. Obě holky pracovaly standardně krásně. Kdo mne ale příjemně překvapil, byla Sangie. Udělali jsme jí dva traily (na Tondu a na - pro ni cizí - figurantku). Oba traily kolem 100m vypracovala s velkým nadšením. A to u druhého na ni vletěla kolie a vyrušila ji při přípravě! Ale nerozhodila ji a neubrala motivaci! Hodně zajímavé bylo u druhého trailu vidět, jak si bere z keře pach, přemýšlí a pak vyletí přímo k figurantce. (Ta si dokonce myslela, že ji "musela vidět" - ale ne, byla za stromem, ta jistota vycházela z toho, že letěla v pachu). Málem jsem jí chudince vynadala, že čuchá "psí značky", protože to tak chvíli vypadalo. Ale udržela jsem se a byla jsem moc ráda.
Hafík měl trénink štěkání v cizím prostředí. Udělal pokroky, ale ještě nás čeká práce : venku štěká mnohem méně spolehlivě, než doma v kuchyni (a ani tam to není žádné velké řvaní).
Vzpomínám na to, jak Orfi ve věku kolem 2 let měla stále problémy se značením ... no a dnes se to zdá tak dávno!
Bessi si taky hezky potrénovala. I když úplně nevím, co vlastně s ní Toník dělal.

Štěňátka zdárně rostou - budou jim čtyři

5. dubna 2016 v 16:04 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Štěňátka narozena 10.3.2016 zdárně rostou. Brzo jim budou čtyři týdny.

Máme rezervaci na čtyři z nich.


Volný hnědobílý pes (nar. jako 3.štěně s porodní váhou 500g, irský vzor). Hledáme zodpovědné zájemce!

Štěňátka jsme již přestěhovali do stodoly, kde jsou na seně v komfortu a čistotě a také bez rizika, že na ně něco spadne nebo někam spadnou sama. Do kuchyně a domu vůbec chodí (= nosí se) jen (ovšem nejméně 2x denně) na návštěvy, které si zase o to více užívají. Naopak mnozí členové rodiny tráví podezdřele mnoho času ve stodole. I já sama, když mám chvilku na kafe, kafuji ve stodole. Štěňátka jsou zvídavá, prozkoumávají co se dá.
Baffinka se o ně stále vzorně stará. Ale je třeba napsat, že mnohem raději než ve stodole je doma - v pokoji u své paničky. Takže je velice ráda, že má na pomoc tetičky - Taru, Orfi a Sangie, které jsou ze štěňátek úplně paf a rády ji zastanou.T


Ostatní psi dělají, že je neznají. Dokonce i Mia, která byla dosud věrnou opatrovnicí všech štěňátek. Asi nám taky stárne a babkovatí nebo co.

Nebo si je Tara přivlastnila příliš a Miu k nim nepustí? Tara i Sangie jsou tak neskutečně něžné. Dokonce u štěňátek ani neštěkají, když jde někdo okolo plotu, aby je nevylekaly.


Aywy slaví 9. narozeniny!

3. dubna 2016 v 9:00 | kajan |  Aywy z Ohromujícího světa
Moje hnědobílé štěstíčko Aywy dnes slaví své 9. narozeniny!!!!

Mám radost, že věk na ní není stále znát. Je to moje velká přítelkyně a láska. Změnila mi život. A doufám, že mi ho bude měnit ještě hodně dlouho. Carpe diem!