Březen 2016

Štěňátka - vnoučátka

29. března 2016 v 17:03 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Pět vnoučátek naší Aywy krásně roste. Je jim 18 dnů a vidí, chodí (i když nejistě), vylézají z krabice a štěkají. Maminka Baffi se o ně vzorně stará. Ale to jim už nestačí a sápou se jí do misky se žrádlem. Zdá se, že je musím začít přikrmovat. Zamluvení jsou dva pejsci Casssidy a Coudy. Ostatní zatím čekají na nové rodiny a také nová jména.
Je to super vrh! Ráda bych je udala těm nejlepším páníčkům, nejlépe s nějakými záchranářskými či výcvikovými úmysly, tak s vybíráním rezervačních poplatků nijak nespěchám.


Dnes se do nich zamilovala Tara. Mohla se úplně zbláznit, aby se zalichotila Baffince a dostala se ke štěňatům. Byla tak něžná a chtivá je opečovávat! Budou mít prima tetičku na hraní.


Obecně o štěňátkách
Vrh C v CHS Storytelling se narodil 10.3.2016 (k odběru budou štěňátka od 7 týdne podle domluvy) ve složení 3 kluci (2 x hnědobílý a 1 x černobílý) a 2 fenky (obě černobílé) s krásnými porodními váhami od 420 do 500 g. Štěňátka se mají čile k světu, jejich maminka se o ně dobře stará. Do 3týdnů plně kojena. Odčervována a očkována dle doporučení veterináře. Zatím jsou doma, podle počasí budou mít možnost výběhu na zahradě. Řádná socializace ve velké rodině.
Očekáváme, že štěňata budou pracovitá, lehce ovladatelná, s velkým drivem a vyhraněným režimem práce-odpočinek, což z nich udělá velie příjemné společníky pro aktivní lidičky.
Všechna štěňata jsou DNA CEA, DNA CL, DNA TNS a DNA MDR1 N/N (normal = nepostižena a ani nebudou přenášet nemoc). Díky vyšetření rodičů na tyto nemoci ušetříte při zařazení do chovu poplatek za 4 genetická vyšetření (každé stojí Kč 1000 - 1500,-).
Informace o rodičích
Matka Baffi (Blessed Baffi Storytelling, nar. 14.6.2012, Koral Rubínové srdce X Aywy z Ohromujícího světa) je hnědobílá fena s pálením. Toto je její první vrh. Naše dcera (15 let) s ní složila zkoušky ZZO a ZZZ a cvičí s ní dál. Baffi má drive po matce, mojí borderce Aywy z Ohromujícího světa, která složila nejvyšší záchranářské zkoušky ZTV3, ZZP3 a atesty sutiny a plochy MV ČR a za tyto a další úspěchy dostala titul Šampion výkonu BCCCZ a titul Čekatel šampionátu práce (CACT) za vynikající výsledky ve vyhledávání v plochách a je nominována do výběrové skupiny záchranářů MZO (Mezinárodní záchranné operace). V předcích Baffi jsou další skvělí psi, např. Cid Akumulator, také držitel titulu Šampion výkonu BCCCZ.
Zdravotní informace o matce: ve 4 letech je to zcela zdravá fena. Kompletní vyšetření očí 2014 - vše v pořádku. Vyšetření kloubů (MVDr. Ekr) DKK A, DKL 0/0, OCD free. Úhlení na obou kyčlích 108 stupňů. štítné žlázy: normální hladina celkového tyroxinu.
Otec Buddy (nar. 19.2.2010, Cassidy z Bengasu X Ally Dajavera) je černobílý pes. Složil zkoušky LA1, LA2, LA3, ZZO, ZZO1, OBZ, OB1, ZZZ, ZZP1, ZOP, ZPU1, BH a také zkoušku canisterapeutického psa. Získal tituly ČESKÝ ŠAMPION, KLUBOVÝ ŠAMPION, Čekatel šampiona ČMKU, Čekatel šampiona Polska, Čekatel šampiona Slovenské republiky. V jeho předcích je úžasný Ghost of Pinewood Country.

Zdravotní informace o otci: v 6 letech zcela zdravý pes. DNA CEA N/N, MDR1 N/N. DNA TNS N/N. Kompletní vyšetření očí prosinec 2015 - vše v pořádku. Vyšetření kloubů (MVDr. Ekr) HD A, DKL 0/0, OCD free. Úhlení na kyčlích 107 a 105 stupňů.

Jarní cvičení v Herolticích

29. března 2016 v 16:04 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
O víkendu jsme byli se smečkou v Herolticích. Orfi chudinka musela zůstat doma, protože hárá a taky má říznutou tu packu. Jinak jeli: Aywy, Hafula, Noked, Sangie a Tara.
Aywy měla několik hezkých terénů, hlavně jsme si užily ve zbrojovce v hale č. 34 (díky Soně a škole Cituška), kde předvedla to, co umí. Všem divákům.

Sangie jsem udělala jeden trail. Po více než roce (delší pauza po štěňatech) a perfektně ho vyšvihla. Musím se ještě zamyslet, zda není třeba s ní pokračovat v trailařské kariéře. Plachá ovšem stále je. Nejistota v cizím prostředí a nechuť cestovat autem je dost nepříjemná... Nicméně jsem zjistila, že jí v situacích, kdy si je nejistá, hodně pomáhají povely, a to jak ode mne, tak od cizích lidí. Dává jí to jistotu, protože ví, co se od ní očekává.

Tara se v Herolticích tentokrát necítila dobře. Bála se jak psů, tak většiny lidí. Dokonce se jí ani nechtělo sedět večer v hospodě. Chudinka dospívá a skončilo jí období menšího strachu.... Ale vylítala jsem ji po lese na volno - zcela bez problémů chodila na zavolání. Doma je ovšem doma... po návratu je to zase šťastné stvoření.

Noked si výlet naopak užíval. Hlavně se mu líbilo drbání a masáže, které mu mnoho lidí nabídlo. Choval se pohodářsky, ani nebyl nějak moc reaktivní na cizí psy. Dokázal je na povel ignorovat a vrčel jen na ty, kteří vrčeli na něj jako první a z blízka.

Hafula byl v pohodě s lidmi a se známými psy. Na cizí a velké psy z vodítka zase vrčel, čili jsme se zase vrátili o kus zpět, chjó .... ale je to šprt snaživý a lze ho usměrňovat přes odvádění pozornosti povely. Na volno, když to šlo, ovšem bez problémů. To vodítko ho kazí.


Aywy natrénovala let v helikoptéře

20. března 2016 v 14:23 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
17.-20.3. 2016 jsem se se s Aywy zúčastnila 4 denního Instrukčně metodického zaměstnání kynologů se psy zařazených na seznam pro mezinárodní operace. Zatím v roli adepta. Pocvičily jsme si, natrénovaly jsme si přesun ve vrtulníku, slaňování psů, zafigurovali jsme si v pěkné zimě, hodně jsme se toho naučily (hlavně tedy já). No a nakonec jsme dostali pěknou nášivku na uniformu a byli jsme požádány, abychom si podali žádost do tohoto týmu. Pokud splníme požadavky (zdravotní, psychologické testy a očkování), staneme se právoplatnými členy MZO.

Zde pěkné video (nejsem na něm, protože jsme byly v jiném týmu a na jiném pracovišti než kameraman). Ale zažily jsme s Aywy něco podobného, ale opačným směrem (z pracoviště zpět na zákaldnu, kdežto tento tým letěl ze základny na pracoviště a z něj našimi auty zpět. Prostě složitá logistika, aby si to každý zkusil a vrtulník byl maximálně využitý a nelétal na prázdno.


Společně se mnou byla ještě Orfi, kterou si naši trenéři prohlédli a "požehnali mi" s ní okamžitě nastoupit na plošné atesty (ovšem chybí mi nominace z mateřské organizace). No a taky Hafula, který se socializoval sklízel mnohá drbání a ovace.

Maličko mrzuté bylo, že se mi Aywy i Orfi trochu pořezaly na packách. Aywy to dnes už má zhojené. Orfi to bude mít chudinka na dýl. V sutinách se mi ani jedna zatím nepořezala. Tak během týdne 3 říznutí, to je fakt smůla.

Trénink ve Chbanech

15. března 2016 v 19:46 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V neděli jsem využila možnost jet si zatrénovat na místo, kam jsem dosud jezdila vlastně jen na závody. Cestou se nám stala mírná mrzutost - Aywy se při venčení v lesíku u silnice o něco maličko řízla.Takže jsem cvičila jen s Orfi. Což bylo mrzuté, ale na druhou stranu mi Orfi udělala velkou radost, protože se jí dařilo a pracovala s velkou chutí a překonávala sama sebe, např. se vrhla do místnosti plné petlahví a plavala v nich k figurantovi, i když to dělalo hrozný rámus. Jen jednou se projevila její dřívější nejistota, kterou v sutinách měla. Bála se sejít po tmě po lávce za figurantem dolů v budově. Ale naučila jsem jí to a po dopomoci tam začala chodit i sama. A hlavně byla okamžitě schopna hledání a štěkání u figuranta. Ještě z té holčičky něco bude. Hafula byl na socializaci a choval se moc inteligentně a byl několika lidmi pochválen. Pomalu bude třeba s ním také začít cvičit. Jitka s ním chvilku štěkala na povel, Roztomile na ni ňafal, protože śi myslí, že se na lidi neštěká :-)... ale zároveň už ví, že za štěkání dostane ňaminku, takže to začíná.


Po tréninku jsem se všichni (ještě s námi jela Sangie) krásně prošli po neprostupném lese v okolí Chomutova. No a pak se stavili na kafe a popovídání u milých kamarádů.. krásná neděle!

Vrh C je na světě!

12. března 2016 v 11:10 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
V noci ze čtvrtka na pátek se narodil vrh C. Baffinka rodila dlouho. Není divu, nejmenší štěně má 420 g. A to největší 500g! Čili to jsou pěkní puclíci. Jsou to tři kluci (čb, Hb) a dvě holčičky (čb).

Přehled
1. čb holčička, bílá páska, 450g ... Cassie Storytelling - rezervace Bára Škarvardová
2. čb holčička, irský vzor, 420g.. .Coletta Storytelling - rezervace Ivo Dostalík
3. hb kluk, 500g - Cliff Storytelling - ještě se uvidí, kde bude bydlet
4. čb kluk, 420g - Cassidy Storytelling - Andrea Harantová
5. hb kluk 420g - Coudy Storytelling - Veronika Šplíchalová

Mia má narozeniny - 7 let !

2. března 2016 v 17:48 | kajan |  Čínský chocholatý pes
V pátek bude mít sedmé narozeniny naše Miuška - malé štěstíčko s velký láskyplným srdcem. Mia je rozený canisterapeut - pozná, když člověka něco bolí a přitulí se právě k tomu místu. Umí taky spoustu prvků poslušnosti a triků. Jen ta srst - to je trápení. Pro nás a hlavně pro ni... Ošmikali jsme ji hned jak to bylo možné (po bonitaci). Ale i ta krátká srst se udržuje hodně špatně. Pořídili jsme si ji jako malého psa (třetí velký by nám v paneláku u sousedů neprošel). Pár fotek z našeho společného života. Některé ještě z Prahy. I když u plemene kvůli srsti nezůstaneme, Mia je naše! Mia měla jednou štěňátka. Moc si mateřství užívala. Byla vynikající maminkou. I proto jsme jí chtěli dopřát opakování, ale další dva pokusy o krytí se nepovedly.. už to asi vzdáváme. Je mezi našimi velkými psi poněkud opuštěná, musí si dávat hodně pozor, aby ji nezašlápli, když někam běží, ale děláme všechno pro to, aby nebyla nešťastná

Neúplatná Tara

1. března 2016 v 10:24 | kajan |  Kanaánský deníček aneb Velké dobrodružství
Tara je z našich kanaánců nejméně opatrná. Vlastně se málokdy něčeho lekne a stáhne ocásek. Spíš je to drzá odvážlivka. Bez problémů také bere pamlsky od cizích lidí. (Na tom jsem se Sangie musela pracovat přes rok a půl - aby mohla hledat lidi, musí si od nich brát dobrůtky... Výsledek je, že si někdy vezme a někdy ne.) Samozřejmě od Kuby si dobrůtky bere o to raději. Včera se Kuba rozhodl, že pozve na noc Taru. On pejsky tak nějak střídá. Nejčastěji spí u něj v posteli Mia. A pak Aywy. Hafula mu kouše hračky, toho si do pokoje moc rád nebere. Taru jsem po hárání přestěhovala z přípravny žrádla, kde vlčila k sobě do ložnice. Naučila se celkem rychle, že nemá dělat rámus, když spím. Jen někdy prudí, nejčastěji když vstávají děti do školy a já si můžu chvíli přispat. No prostě včera Kuba lákal Taru k sobě. Měl kus párku. Kdo by za kus párku nešel, že? No a Tara ne. Jakmile pochopila, že párek se rovná odejít z mé přítomnosti a strávit noc jinde, než u mne - milované páničky - rychle se vrátila. Docela mne potěšila, že si mne cení více než párku. Takoví jsou prostě Kanaánci.