Epigenetika - nové pohledy na dědičnost

3. prosince 2015 v 20:26 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Tým Kerryho Resslera v americké Atlantě v roce 2013 publikoval v časopise Nature Neuroscience výsledky výzkumu, ve kterých dokázal, že fóbie mohou býti dědičné, a to nejen na první, ale i druhou generaci. Konkrétně vyvolal u laboratorních myší strach z acetonu (k vůni acetonu dostávaly elektrické šoky, zakrátko se bály samotného pachu). To, co je pozoruhodné je, že jejich mláďata (a to porozená normálně i tzv. "ze zkumavky", která nikdy s matkou nepřišla do styku) měla strach, když ucítila aceton (bez elektrošoků).

Odborníci to vysvětlují epigenetikou. Epigenetika je nové odvětví genetiky, přináší nová pravidla a doplňuje koncept Mendelovské genetiky o mnoho dalších pravidel a zákonů. Např., že změny na povrchu dvoušroubovice DNA spermií mohou být předány potomkům.

Epigenetika vysvětluje celou řadu problemů, se kterými se genetici potýkají. Např., proč děti narkomanů tíhnou prakazatelně častěji k drogám, i když své biologické rodiče nikdy nepoznaly. Nebo proč jsou děti starších otců náchylnější ke schizofrenii, autismu a dalším funkčním onemocněním.Ressler dále zkoumá, jak a kolik % dalších generací myší se zděděného strachu z acetonu zbaví. Ano, epigenetika doplňuje také poměrně nový koncept mitochondriálního přenosu genetické informace.

Proč to sem píšu?

Pokud je tenhle výzkum dobře udělaný a výzkumníci z ostatních laboratoří ho potvrdí, tak se zcela mění náš pohled na genetiku, pochopitelně včetně genetiky psů!

Jistě se týká reakce na střelbu a mnohých dalších problematických oblastí, které neumíme vysvětlit Mendelovskou genetikou a přeci je - jako chovatelé - vysvětlujeme "má to po mámě/tátovi" (strach z výšek, reakce na zvířata alá "test na medvěda"). Do této kategorie by také spadaly vady povahy, které se nemohou dědit Mendelovskou genetikou, ale epigeneticky by se předávat mohly, i když se jistě nepředávají 100% tak jako reakce na aceton u laboratorních myší.

Další poučení by nás mělo učit být opatrnější při krytí psem vyššího věku, protože je prokázáno, že s věkem se obaly/povrchy DNA stále více poškozují...

No a mnohé další, o kterých dnes nemám čas psát, ale třeba se k tématu ještě vrátím.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama