Přesunutá část deníčku - 14. díl (září - prosinec 2014)

16. října 2015 v 16:19 | kajan |  Kanaánský deníček aneb Velké dobrodružství
11.9.2014 Noked je doma dva měsíce
Noked se stále zlepšuje. V posledních dnech na mne usilovně vrtí ocáskem, když se k němu blížím. Pelíšek má stále pod mým pracovním stolem. A po domě chodí velice nerad - vlastně jen směrem do pelíšku. Na zahradě sám být nechce. Už mnohokrát ze zahrady přišel na zavolání. Taky funguje na volání z jedné zahrady do druhé - prochází se mnou brankou. Venku chodíme / běháme na dlouhém vodítku. Bojím se ho pouštět na volno. Tyto procházky má moc rád. Nachodím několik kilometrů denně - kondice na atesty bude letos velká. Před časem mi Noked utekl na ulici, strašně jsem se lekla - bála jsme se, že uteče směr východ, Jeruzalém a už ho nikdy neuvidím. Stačilo se uklidnit, zavolat ho a on se vrátil. Od té doby mu více důvěřuji. Sice nechodí na zavolání ke mně tak, abych se ho mohla venku dotýkat, ale chce být se mnou a chodí za mnou v okruhu. Dnes taky chodil skoro u nohy na pamlsek, který jsem držela v ruce. Učí se od psic - kouká, co psice dělají a přemýšlí a napodobuje je.
Výborné je, že mám i prostor, kde ho mohu vypustit. Připravuji Aywy, Orfi a Sangie na zkoušky na cvičáku ZKO Lysá. Po výcviku pustím holky a Nokeda, aby se proběhli. Noked si to moc a moc užívá. Doma na zahradě (asi kvůli kočkám či husám) si s holkama nehraje. Ale, i když běhá a hraje si, stále na mne kouká. Sleduje, co dělám, kam jdu, prostě si mne hlídá. Je vázán na lidi a začíná mne poctívat důvěrou... je to ochočování, jak z Malého prince (Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry).
Tu se objevila liška.
"Dobrý den," řekla.
"Dobrý den", zdvořile odpověděl malý princ. Obrátil se, ale nic neviděl.
"Jsem tady, pod jabloní...," řekl ten hlas.
"Kdo jsi?" zeptal se malý princ. "Jsi moc hezká..."
"Jsem liška," řekla liška.
"Pojď si se mnou hrát," navrhl jí malý princ. "Jsem tak smutný..."
"Nemohu si s tebou hrát," namítla liška. Nejsem ochočena.
"Ó promiň," řekl malý princ.
Je to taková hluboká jásavá radost, že Noked si se mnou začíná hrát!
13. a 14.9. 2014 MT víkend
Po delší době jsme vyjeli na mantrailing trénink s Lubošem Satorou. Noked jel vůbec poprvé na takovou akci. Myslím, že se mu to hodně líbilo. Většina přítomných psů byly fenky a jedna dokonce hárala! Velice si liboval a klapal hubou. Taky se mu moc líbila Amča - holčička, Jarka - kladečka. A i další lidé. Noked sice ještě nepracoval, jen se díval, ale jevil enormní zájem o pachovky a kladeče. Dvakrát si skoro vypracoval trail - šel za psem, kterému to nevadilo. Je to moc chytrý pejsek.
Sangie měla poprvé traily ve frekvenci, čili hledala ve velice frekventovaném městském parku vedle zimního stadiónu v Kolíně. V sobotu jsem byla na Sangie moc pyšná. Kromě motivačních sekvencí, měla několik trailů a rozlišovaček ve velice zapachovaném prostředí. V neděli jsme měli zůstat doma. Sangie byla tak unavená, že vlastně nebyla schopna pracovat. Dělaly jsme motivačky. Měla problém brát jídlo od kladeče - strašný regres.
19.9.2014
Noked s velikým zájmem pozoruje dění na cvičáku. Zdá se, že se snaží, aby se choval stejně, napodobuje a určitě přemýšlí o tom, o co vlastně jde.
Noked se dívá na Orfi při nástřelu (motivační cvičení pro záchranářskou práci): video 1, video 2, video 3 na video sekvencích je vidět progres, který v Nokedově hlavičce proběhl.
Noked se dívá na Aywy při dogdancingu.
Noked se dívá na Ester s Baffi a snaží se cvičit, místy jde za Ester, je v šoku, že Baffi je v odložení, snaží se ji napodobovat (podívejte se na 0:47, jak si sedl stejně jako Baffi).
Je to ohromně dojemné, protože venku se chová nekontaktně, je obtížné se ho dotknout, přivolat ho úplně k sobě. Ale stále chodí kolem nás a snaží se být s námi a dokonce i cvičit na tu svou vzdálenost.
22.9. 2014
Noked začíná při venčení zvedat nožičku! Taky mi začal tahat za kalhoty, když má pocit, že bych se mu měla trochu věnovat. Večer si s ním často hraju hru o granulky. Při práci či při televizi. Někdy ho musím přemlouvat, aby něco dělal... ale když se nedělá, tak mu to chybí. Ochočování.
4.10.2014 Klubová výstava KCHMP v Mladé Boleslavy
Mám pocit, že jsme to my - lidi od Kanaánců - dnes skutečně vyhráli. Kanaánci byli na výstavě 3, což je poměrně vysoký počet (možná poprvé tolik na klubové výstavě, když tam mi napište, zda to tak je nebo ne). Noked si vzpomněl na dobré vychování od Myrny z Izraele a dostal ve svých 10 měsících a ve třetím měsíci po transportu a na první výstavě v ČR krásné ocenění V1, CAJC, BOJ, Krajský vítěz mladých. Sangie získala své první V1 a CAC a taky ocenění Klubový vítěz (mezitřída). Náš vyhlídnutý snoubenec Dolev de Solemel Sangie pochopitelně v "boji" o BOB porazil, protože se choval jako suverén a je prostě krásný. Jeho tituly si nepamatuji, ale má jich fůru. Noked a Sangie reprezentovali plemeno v soutěži Nejlepší pár (ne, nečekala jsem, že vyhrajeme), ale ukázali jsme lidem Kanaánce (ani paní s mikrofonem je nepoznala, musela se mne zeptat). Noked si ještě v závěrečných soutěžích zaběhal v soutěži nejlepších juniorů (taky nevyhrál, není suverénní, ale byla to pro něj dobrá zkušenost). A Dolev si zaběhal v závěrečné soutěži BOB (taky nevyhrál, psů bylo hrozně moc). Jsem ráda, že jsme narazili na rozhodčí s pochopením pro plemeno (posuzující A. Polgar a další např. M.Marušková). Rozhodčí M.Marušková mne dokonce v závěrečné soutěži k sobě zavolala a řekla mi, že se nemám divit, že chodí se staženým ocasem, že tohle chování je pro plemeno typické a že to nemám řešit, nemám zoufat apod.! Pak mi ještě řekla, že Noked je "BOMBA" a že nám moc fandí. To by byla rozhodčí pro další výstavu. My zatím s Nokedem snad natrénujeme lepší stání při čekání i při postoji. To mu jde nejméně ze všeho. běhá vlastně docela hezky a zuby i varlátka ukazuje bez větších vylomenin.
5.10.2014 AAE v KS Nymburk
Dnes jsem měla oba Kanaánce na přednášce o Izraeli a na následné modlitební v KS Nymburk. Sangie i Noked se chovali moc hezky. Sangie předvedla pár triků a byla ve svém živlu, když ji lidé obdivovali. Noked byl na podobné akci úplně poprvé. Rád se občas schoval do kennelky. Ale také z kennelky vycházel. (Hlavně, když si myslel, že já chci odejít z místnosti.) Moc si užil krmení od dvou malých holčiček. On se trochu bál jich a ony se bály jeho. Takže k oboustranné radosti krmení probíhalo tak, že holčičky házely kousky masa před Nokeda na zem. A Noked si maso opatrně sbíral.
11.10.2014 Sangie slaví druhé narozeniny a Noked je s námi 3 měsíce
Dnes oslavila Sangie se svou sestřičkou Avou narozeniny. Sešli jsme se na schůzi sekce Kanaánských psů na výstavišti v Mladé Boleslavy. Díky páníkům od Avy a paní chovatelce, byla oslava perfektní. I s dortíky. Do třetího roku našeho dobrodružství s tímto pozoruhodným plemenem vstupujeme s úsměvem.A po dortíku se ségry trochu proběhly, trochu popasovaly se a prostě užily vzájemnosti. Trochu mne mrzelo, že nám utekla bonitace - nedozvěděla jsem se o ní. Škoda. Příště už vím, že se nemám koukat na záložku "bonitace", ale na záložku "administrativa". Snad tedy v lednu.
Noked je dnes čtvrtý měsíc. Už dobře ví, kde je jeho doma. Stále je nejraději se mnou doma, u počítače. Začal zvedat nožičku při čurání. A také chodit na volno (občas, zatím v okolí domu a v bezpečném prostředí). A více se mazlí. Roste z něj báááječný pes.
17.- 19. 10. 2014 Obalovna
Noked jel s námi na záchranářské soustředění. Odvážila jsem se ho pouštět v okolí základny na volno, bez vodítka. On mi to oplatil vzorným chováním. Video.
25.10.2014 Noked, Sangie a Aywy - procházka po Polabí
S kamarádkou Janou a její fenkou jsme vyrazily na procházku po Polabí. SKončili jsme v Kersku v hospůdce na zvěřině. Moc jsme si to užili. Kvůli zvěři jsem psy nepouštěli z vodítka. Ob moji Kanaánci si po chvilce na cizí fenku zvykly a chovali se vhodně. Což je hlavně u Sangie skvělé.
28.10.2014 Výlet do Českého ráje s Nokedem
Sangie zůstala s Orfi a Joelem doma. Na výlet jel jen Noked a Aywy a taky Bessi a Bafffi. Noked chodil na volno, bez vodítka. Potvrdilo se, co jsem již čekala. Důvěra, kterou mu dávám, se stonásobně vrátila. Noked se choval velice slušně. Vždy ho bylo možné připnout na vodítko, když to bylo potřeba. O lidi a psi, které jsme potkávali, projevoval mírný zájem. Nevnucoval se jim. Ale nechal se hladit, když někdo chtěl. No volno se nechal krmit, dotýkat a prostě měl velkou radost, že si důvěřujeme. Podařilo se nám natočit krásné video, na kterém je vidět, že je ochoten přijít i na zavolání. Zblázním se radostí - máme přivolání! Můžeme chodit bez vodítka! Noked vyrostl v Izraeli, je u nás teprve čtvrtý měsíc, začíná chodit na volno, ale a na výletě byl mnohem ovladatelnější, než spoustu psů, které jsme cestou potkali. Velice dobře reaguje na řeč těla. Ale - to je nové - začíná reagovat i na povely. Na videu je vidět, že je ochoten přiběhnout (a poměrně nadšeně ) i když je u páníčka a Kuby a dalších našich psů. Je zřejmé, že chápe, co po něm chci a je dostatečně motivován to udělat. Dokonce ode mne přijímá na výletě pamlsky (což, kdo zná Kanaánce ví, že není jen tak). Na výletě se velice hezky choval k lidem a psům, projevoval mírný, přátelský zájem, aniž by obtěžoval. Když si ho chtěl někdo pohladit, nechal se. K některým lidem si pro pohlazení došel sám - nabízel se, ale neobtěžoval. Vořecha, který nás obtěžoval, důstojně ignoroval a poslouchal mne.
30.10.2014 Procházka s Evou v Polabí
Eva si musela odskočit a takhle ji Noked vítal.
listopad 2014
Noked začal tak nějak postupně chodit sám po domě. Už se nepohybuje zoufale mezi "svými pelíšky", ale chodí celkem beze strachu na různá místa. Samozřejmě, jeho lepíšky jsou stále v oblibě. Také začal pobývat rád na zahradě. Líbí se mu ranní rozcvičky s ostatními psy, když já krmím drůbež a kozy. Občas se mi motá pod nohama, když jdu po schodech dolů nebo nahorů, stejně jako ostatní psi a kočky. Už mne několikrát napadlo, že to bylo jednodušší, když seděl v pelíšku. Ale je šťastnější. A to mu moc přeju! Žádný další stres v jeho životě. Žádné další změny. Do smrti už jen hýčkání a láska.
1.11.2014
Doprovázím Tondu s Bessi a Dana s Korálkem kousek za Hradec Králové. Pokoušeli se (neúspěšně) složit stopařskou zkoušku (praktická stopa). Oba Kanaánce mám na socializaci. Sangie i Noked předvádějí, jak Kanaánští psi nežerou od cizích lidí. Sangie ovšem žere od figurantů. Pokud ji stejný člověk dá m(stejný pamlsek - maso) imo práci, tak nežere, Je to roztomilé.
2.11.2014 Trénink sutinového vyhledávání v CHbanech. Kanaánci doma odpočívají.
7.-9.11. Ostrov nad Oslavou
Kanaánci na socializaci. Aywy a Orfi na tréninku záchranařiny. Sangie i Noked si užili vlídné pozornosti ostatních účastníků. Několik krásných procházek podzimní Vysočinou. Noked běhal na volno. Ovšem uvědomila jsem si, že má - na českou krajinu - příliš velký rádius - běžel od mne asi 1 km daleko, aby se podíval na Ivetu se psy. Naštěstí neměl nikdo chuť do konfliktu. Také byl Noked poprvé na návštěvě v cizím bytě.
10.11.2014 Sangie AAE
Sangie se mnou byl dnes na přednášce - demonstrovala jsem na ní, jak vypadá pouštní zvíře. Byla docela unavená po víkendu, takže to byla celkem zátěž. Ale nechtěla jsem návštěvu odložit, protože další výuka mi dnes odpadla z důvodu praxí, čili se to prostě hodilo. Sangie vše zvládla dobře, i když ne vždy se jí cizí pachy líbily (chodíme od Masaryčky přes Václavák pěšky). Ke studentům i kolegům byla odtažitě vlídná. Následně jsme si daly oběd s kamarádkou Yvonou v cukrárně na Václaváku, kam nás celkem nečekaně bez jakýchkoli podmínek pustili. Takže to byla super socializace. A doufám, že si studenti ekologická pravidla (Bergamovo a Allenovo) konečně zapamatují.
16.11.2014 Procházka a kafe se zájemci o štěně Kanaánce
Další zájemci o štěně Kanaánce se s námi vydali na procházku. Tito mají jasno - chtějí rovnou dvě štěňata. Jedno od nás a druhé si dovezou z ciziny (nepříbuzné). Roste nám další chovatelská stanice. (Nakonec z toho nic nebylo a dokonce se mi ani neozvali na maily informující o tom, že čekáme štěňátka... z FB vidím, že si pořídili jiné plemeno, takže jsem s nimi přestala počítat. Nemrzí mne, že se nerozhodli pro kanaánce, ale že se ani neozvali...).
25.11.2014 Areesha od Dvou cedrů
Areesha, sestřička Sangie, která od Hniličkových odjela na Slovensko, změnila majitele. Její nová majitelka s ní žije ve Švýcarsku. Je to moc milá paní, po FB jsme si vyměnily zkušenosti (brala si ji cca ve věku, kdy k nám přijel Noked). Dokonce mi slíbila, že nás navštíví, až pojede na prázdniny ze Švýcarska na Slovensko.
27.11.2014
Noked si už několik dnů možná týdnů užívá ranní hry na zahradě. Přišel na to, že holky nejsou tak nebezpečné, jak si vždycky myslel. A holky ho mají rády. Sangie ho dokonce považuje "za svého". Všechny mladice si s ním hrají, Aywy a Mia jsou na něj vlídné. Dnes si Noked všiml, že za plotem žije Max - sousedovic velice přátelský labrador. Max je na zahradě sám. Do domu nesmí. Takže dost často koupká přes plot a závidí našim psům aktivity a hry. Noked na něj běžel několikrát zavrčet, když si ho všimnul. Max byl ovšem natolik smířlivý, že ho to dloho nebavilo.
Podařilo se mi natočit několik videozáznamů.
Zde je vidět, jak Noked skáče přes plůtek. Zde, jak si Sangie, Orfi a Noked hrají. Zde Noked hrabe noru. A tady je hodně zajímavé video "Sangie jako královna aneb, jak se Orfi nezavděčila". Sangie hrabe. Orfi se jí chce zavděčit a odhání od nory Nokeda, aby měla Sangie potřebný klid. Jenže to se přepočítala. Sangie Orfi vynadá a jde do sporu. "Noked je můj"" Orfi jí říká, že vše bude po jejím, že jí klidně sama pomůže hrabat. Sangie nechce. "Nora je moje! " Orfi chudák neví, co má už dělat, aby se zavděčila. Noked je šťastný jako blecha a náležitě se usmívá. Trochu je mu královničkou dovoleno i hrabat. Opravdu podařený moment.
1.12.2014
V Čechách zuří dopravní kalamita. Námraza způsobila výpadek tramvají a příměstkých vlaků. Uvízla jsem v práci v Praze. Tři hodiny jsem čekala na nádraží, protože nebyly dobré informace - stále jsem věřila, že nakonec vlak pojede. Pak jsem se úplně promrzlá vydala ke kamarádce. Druhý den jsem od ní šla do práce. Domů jaem se dostala až večer po 37 hodinách. Jak se mi stýskalo po mých psech!
3.12.2014
Noked již několik týdnů dodržuje rituál ranního mazlení spolu s ostatními. Dnes mi nebylo dobře. Byla jsem málo aktivní. Noked přejal iniciativu. Lízal mi obličej a vlezl mi i do postele a přitulil se. Úplně poprvé v životě. Kde je tem pes, který se nechtěl nechat dotýkat?
4.12.2014 Kanaánština
Noked a Sangei se mají moc rádi. Ale taky na sebe hodně vrčí. Jednou vrčí Sangie a Noked se podřizuje. Podruhé vrčí Noked a Sangie se podřizuje. Myslím, že je Sangie šťastná, že našla někoho, kdo "mluví" její řečí. Ona je v komunikaci tak nějak intenzivní. Mnohem intenzivněji vítá, mnohem intenzivněji si něco hlídá, mnohem intenzivněji se podřizuje. Ostatní psi z ní nemají dobrý pocit. Nelíbí se jim intenzita ani u vrčení (což je pochopitelné), ale ani u vítání či podřizování. Jednoduše řečeno, jsou ze Sangie úplně paf. Přitom Sangie nikdy žádného z nich, ani z cizích psů nekousla ani neškrábla, jen ten její projev vypadá strašidelně. Také jsem dlouho nechápala, že to je jen takové divadlo - intenzivní řečový projev. Sangie samozřejmě mrzí, že ji ostatní nerozumí a nebo její projevy často odmítají (dokonce i na trpělivou a mírotvornou Orfi, je to kolikrát moc). Když zjistila, že Noked umí "Kanaánštinu", velice pookřála. A pořád si to užívá. Jednou na Nokeda hrozivě vrčí a vyhání ho. O chvilku později se mu usilovně a ze všech sil podřizuje a vrčí na ni Noked. Tesáky vyceněné, celé tělo jednoho v agresi a druhý tancuje na zádech v podřízené pozici a olizuje tomu prvnímu pysky... Zachvilku si společně hrají. Veliké divadlo a školení. Ostatní psi na to koukají společně se mnou (a skoro stejně vyjeveně).
6.12.2014 Noked má narozeniny!
Nokedovi je dnes 1. rok. Byl to na jednu stranu krátký rok, protože jeho většinu strávil u své chovatelky v Izraeli. Na druhou stranu to byl rok dlouhý - plný netrpělivého čekání a strachů, jak to všechno organizačně zvládneme. Jsem moc ráda, že už ho máme. A slibuji mu, že už žádné další stresy a přesuny. Je to skutečně jedinečný pes. Velká, dobromyslná a láskyplná osobnost. Ačkoli nikdy nebyl cvičen, poslouchá mne tak, že život s ním je naprosto bez komplikacím kterých jsem se pochopitelně bála. Dokonce i stopuje... nechápu... Jeho důvěra ve mne a v nás je již celkem vybudována. Dnes ráno, když vstal Tonda, vlezl ke mne do postele a ještě jsme si chvilku zdřímli. Je pořád u mne, když to jde. Teďtaké - leží pod stolem a lehce se dotýká mé nohy. Před chvílí tu byli naši kamarádi. Noked se choval jako správný rodinný pes, neobtěžoval, ale přátelil se. Sangie si chvíli myslela, že návštěva je její a vrčela na něj. On se ale nedal a řekl jí, že takhle se k němu chovat nebude. Dva Kanaánci, co se dohadují, kdo se nechá drbat od návštěvy?!
22.12.2014
Noked se mnou jezdí na záchranářský výcvik do pražské brigády na socializaci. Všichni si ho různě drbají a věnují se mu, což je veskrze pozitivní. Díky tomu z něj roste velice milý, hezky socializovaný mladý pes. K lidem se chvoá velice vstřícně, přátelsky, ale neobtěžuje je. Je jen mírně opatrný. Se psy je - samozřejmě to velice hlídám - nekonfliktní. Venku chodí bez vodítka bez problémů. Také bez problémů žere pamlsky, nebojí se močit atd. Začíná ho učit první povely. Už umí přijít na zavolání a pac. Také ohromně vyrostl, je mohutnější, než Orfi. A tak nějak legračně začal hýbat ušima. Mluví s nimi více, než jindy. Myslím, že je mu u nás dobře. Takhle vesele ke mně přiběhne - všimněte si pro něj cizí paní vedle mne, na kterou nereaguje. Taky hezky pracuje s Ester. Zkrátka on má radost ze mně a já z něho.
Legrační je, že se v poslední době doma chová jako doma a štěká na ostatní členy rodiny, když přijdou ke mně do ložnice-pracovny.
29.12.2014
Na fotce je vidět první letošní sníh a také to, jak naši Kanaánci společně bojují u plotu se sousedovic psem Maxem. Maxík je mírumilovný labrador, kterému je samotnému na sousední zahradě strašlivě smutno a chtěl by si hrát. Úplně nejraději by byl, kdyby se k nám mohl přestěhovat, o což se několikrát pokusil (rozkousal plot). Noked si u jeho plotu občas zkouší "být zlým psem". Moc mu to ale nejde, protože Maxík se na něj stále jen usmívá a uklidňuje ho a říká mu "mám tě moc rád". Ale Noked si v posledních dnech zvykl jít občas přece jen jde plot bránit, asi aby si nacvičil pouštět hrůzu. Legrační je, že jakmile Noked na Maxe zavrčí, Sangie skočí plavmo přes plůtek a postaví se do obranné pozice před Nokeda. Nokeda nedá. Je její. Maxík na to zírá a zdá se mi, že nechápe o co jde. On by si chtěl tolik hrát. Sangie má ze sněhu velkou radost!


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama