Pes na vypínač

19. května 2015 v 22:08 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V poslední době mi přijde, že si spousta lidí představuje, že pes je nebo by měl být jako počítač či jiný stroj. Na čudlík. Mají představu, že si pořídí borderku - nejchytřejšího psa na světě a automaticky a hned to bude ideální pes. Hodný pes, co se nikdy nepere, pes, co mne vždy poslechne, pes, co bude doma čekat, až přijdu ze školy/práce a nikdy nic nezničí a nebude rušit sousedy, ale odežene zloděje. A když se pes takhle chovat nebude, tak je vina na straně chovatele, protože chová povahově špatná zvířata. Nebo na klubu, protože chovatele neomezuje.
Prosím pěkně, takhle to není! Vychovat každého psa je velká práce, chce to úsilí, spoustu času a taky empatii (co platí na jednoho neplatí na druhého). A taky záleží na povaze člověka. Jeden pes v rukách jednoho člověka můe bt báječný, v rukách jiného se zdát problémovým. Ráda bych tady napsala, že i štěně, které se narodí se slabší povahou lze vychovat v perfektního psa, se kterým je život bezproblémový. A taky bych ráda napsala, že nemůžeme od žádného psa čekat, že mu každý jiný cizí pes / člověk bude od prvního okamžiku příjemný. Pes není stroj. A každý pes je jiný. Naším úkolem je svého psa znát či poznávat a vychovávat a být ve střehu, aby všechna setkání, která přijdou ho posouvali k lepšímu chování. Když potkáte borderku, která se hezky chová, tak to není proto, že je to borderka, nejchytřejší pes na světě, ale proto, že se jí někdo věnoval.
 


Komentáře

1 Hrobárová Dcéra Hrobárová Dcéra | Web | 19. května 2015 v 22:24 | Reagovat

Platí to o každom plemene. Je to vlastne celé o človeku, jeho prístupu a o tom, čo zo psa urobí... AJ najlepší pes v rukách idiota sa stane "pokazeným" :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama