Květen 2015

Pes na vypínač

19. května 2015 v 22:08 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V poslední době mi přijde, že si spousta lidí představuje, že pes je nebo by měl být jako počítač či jiný stroj. Na čudlík. Mají představu, že si pořídí borderku - nejchytřejšího psa na světě a automaticky a hned to bude ideální pes. Hodný pes, co se nikdy nepere, pes, co mne vždy poslechne, pes, co bude doma čekat, až přijdu ze školy/práce a nikdy nic nezničí a nebude rušit sousedy, ale odežene zloděje. A když se pes takhle chovat nebude, tak je vina na straně chovatele, protože chová povahově špatná zvířata. Nebo na klubu, protože chovatele neomezuje.
Prosím pěkně, takhle to není! Vychovat každého psa je velká práce, chce to úsilí, spoustu času a taky empatii (co platí na jednoho neplatí na druhého). A taky záleží na povaze člověka. Jeden pes v rukách jednoho člověka můe bt báječný, v rukách jiného se zdát problémovým. Ráda bych tady napsala, že i štěně, které se narodí se slabší povahou lze vychovat v perfektního psa, se kterým je život bezproblémový. A taky bych ráda napsala, že nemůžeme od žádného psa čekat, že mu každý jiný cizí pes / člověk bude od prvního okamžiku příjemný. Pes není stroj. A každý pes je jiný. Naším úkolem je svého psa znát či poznávat a vychovávat a být ve střehu, aby všechna setkání, která přijdou ho posouvali k lepšímu chování. Když potkáte borderku, která se hezky chová, tak to není proto, že je to borderka, nejchytřejší pes na světě, ale proto, že se jí někdo věnoval.

Kozí epizoda

13. května 2015 v 21:51 | kajan |  Kozenky
Není nad sousedské vztahy! A většinou sousedských vztahů utužují naše zvířata. Momentálně kozy. Naše dvě kozy se rozmnožily o kozla v září (byl půjčen na měsíc a je s námi stále) a o tři kůzlata na konci zimy. Pastvina u sousedů, kterou využíváme od začátku, nestačí. Kozy tam mají málo trávy až k zoufalství. Už jsem jim nsoila trávu i v košíku. Ale ne v jednom, to je jich potřeba alespoň deset. Zoufalství. Dnes za námi přišli další sousedé, co nemohou pro věk a nemoc sekat zahradu a poprosili nás, abychom jim s kozami pomohli. Domluva je taková, že se nám o ně budou starat, dokud zahradu celou neposekají. Tak jsem tam šoupla kozla s kůzlaty a máme vystaráno. Mohou tam být i přes noc a pořád, čili mi ubude práce hafo. Navíc další milé známé v sousedství utužené návštěvami kůzlátek.

Čekáme štěňátka border kolií

9. května 2015 v 17:30 | kajan |  Plánujeme štěňata
Čekáme štěňátka border kolií - vnoučata mojí Aywy. Nakryto 26.4., narození se očekává okolo 26.6., k odběru od 8 týdnů věku. Očekávané barvy černobílá a hnědobílá a možná nějaké překvapení.

Jejich maminkou bude hnědobílá s pálením Blessed Baffi Storytelling. Baffi je absolutně zdravá tříletá fena, která má tato vyšetření: HD A/A, DKL 0/0, OCD neg., DNA CEA, MDR1, TNS, NCL - vše N/N, hormon štítné žlázy v normě, klinické vyšetření očí 2014. Je plnochrupá, má nůžkový skus. Baffi je naší dcery Ester. Ester ji cvičí od svých 12 let. Složily spolu dvě zkoušky ZZO a ZZZ a chystají se na další.
Jejich tatínkem bude pětiletý zdravý pes, klubový šampion, Buddy od Dupíků. Buddy běhá agility ve trojkách a známe ho ze záchranné brigády, kde společně cvičíme. Baffi pohrdla rakouským psem, Buddík se jí líbil více. Zdravotní vyšetření Buddyho HD A/A, DKL 0/0, OCD neg., DNA CEA, TNS, NCL - vše N/N. Buddy složil zkoušky LA1-3, ZZO, OBZ, ZOP, ZPU-1, BH a má zkoušku canisterapeuického psa.

Očekáváme zdravá štěňátka s povahou tak akorát - kamarády do nepohody.

Už jen jediný pejsek hledá zodpovědné majitele

1. května 2015 v 20:51 | kajan |  KANAÁNŠTÍ PSI
Už jen jediný pejsek kanaánského psa hledá majitele. Zatím je označován Boy 2. Je červený. Má obě varlátka hmatná. Prořezává se mu 6+6 řezáků. Nemá kýlu. Motorika odpovídá věku 16 dnů. Prostě je úplně OK a úžasný.