Únor 2015

Naše morčata plemene US Teddy

26. února 2015 v 12:59 | kajan |  Morčata - chováme US TEDDY
Dale Red Vendys
Dalík je sameček, kterého jsem si dovezla z Kladna-Stochova i s PP. Narodil se 5. 7. 2013 a je čokoládový s oranžovou a bílou. Pochází ze 4 mláďat. Stal se tatínkem vrhu naší kamarádky Šárky s holčičkou Lily. Z tohoto tříčlenného vrhu jsme za oplodnění dostali trojarevnou holčičku Darinku.
Také se stal se tatínkem tříčleného vrhu s Arankou nar. 26. 2. 2015.

Darinka
Darinka je dcera našeho Dalíka a Šárčiny Lilinky. Narodila se v červenci 2014. Dostali jsme ji začátkem září. Je trojbarevná. V zimě 2015 čeká svá první mláďata. Před porodem se jí pod vlivem hormonálních změn pokazila srst - vypelichala. Snad se to po porodu srovná.

Yvy Pearl Moon (Perlička)
Perličku jsme si koupili na výstavišti v Lysé jako poslední zetří koupených holčiček. Narodila se 2. 10. 2014 a má vystavený PP. Je legrace, že byla levnější, než Aranka. Stála Kč 400,- Má krásnou barvu: slate blue se zlatou a bílou. Pochází ze 4 mláďat. V zimě 2015 čeká s Dalíkem svá první mláďata.


Aranka
Aranka je černobílá samička, kterou jsme koupili na výstavišti v Lysé nad Labem za Kč 500,- jako první z naščich holčiček. Papíry nám k ní nevystavili. Nabídli to za další příplatek, což mi přišlo zbytečné, když stejně nemám čas jezdit s morčaty na výstavy. Bylo to v době, kdy nebylo možné samičku US Teddy vůbec sehnat. Leda někde u Brna apod. Byla ze dvou holčiček, větší.

26. 2. 2015 se Arance narodila první mláďata - dvě holky (černobílá a hnědobílá) a jeden kluk (hnědobílý s krásnou kresbou).

Riki je hnědobílý kluk, nar. 26. 2. 2015. Myslím, že toho nedáme.


Rada - černobílá holka nar. 26.2.2015. Volná.


Rebelka - hnědobílá holčička nar. 26.2.2015


Kozí sýr - zase po roce!

26. února 2015 v 11:53 | kajan |  Kozenky
Myslela jsem, že začneme dojit až po mém návratu z Negevské pouště. Ale osud chtěl jinak: bylo třeba vydojovat velké vemínko Betulinky. První den jsme vydojili 3 litry, další den už jen 1 litr. Takže jsme začali dělat sýr, zakoupili štěp kefírové houby a už se dělá kefír. A začínají nám kozí hody. První sýr roku 2015 se skuečně povedl.


Naštěstí se Jakoubek rozhodl, že se naučí dojit a bude tedy dojit místo mne, když budu pryč.

Narodila se nám kůzlata!

26. února 2015 v 11:19 | kajan |  Kozenky
Bětulince se narodila krásná kůzlata. Našli jsme je při ranním krmení v pondělí 23.2.2015 již oschlá. Kozička krásně strakatá dostala jméno Bajka. Kozlík bílý s černým pruhem na zádech jméno zatím nedostal. Postarala jsem se o ně a běžela do práce. Přes den je kontroloval Tonda. Večer byla obě v pořádku, ale druhý den ráno bílý kozlík byl mrtvý. To nás tedy dost mrzelo. Navíc jsem měla pocit, že ani kozička Bajka se pořádně nenapije. Po konzultaci s chovatelem koz z pražské zoo (díky Evo za kontakt) jsem začala Betulku dojit. Asi byl problém v tom, že měla moc naplněné vemínko a kozlík se nedokážal napít. S dojením mi pomáhá Jakoubek, který se to naučil a je fakt šikovný. Odpoledne v úterý jsem konečně viděla Bajku, jak se drží vemínka a mrská ocáskem a uklidnila jsem se.


V úterý kolem 15 h začala rodit Lilinka. Narodili se jí dva nádherní kozlíčci. Lilinka u porodu ležela na slámě a nechala si pomáhat. Byli jsme u ní s Kubíkem oba. Její vemínko je hezky tvarované a oba kluci se hned po porodu v leže napili. Lilinka je osušila jazykem a povídala si s nimi kouzelně. Pak si stoupli a začali poskakovat. Ve vedlejším výběhu si zatím Bajka hraje. Žel Bětulka nechce Lilinku u sebe, takže je Lilinka s kozlíky na noc ve stodole. Má tam plno sena, líbí se jí to. Jen tam budu muset já pak uklidit. Ale venku jí nechat nemohu, je ještě k nule. A s Betulinkou se bojím. Přece jen, Betulinka má rohy a Lila ne, takže je v nevýhodě. Kozlíkům jsou dva dny, oba prospívají. Včera jsem tu měla veterináře na kontrolu Lilinky - neviděla jsem placentu a dost krvácí. Prohlédl ji vevnitř, dostala injekci a dnes dostane ještě jednu. Mám ji měřit teplotu. Ale ráno byla veselá, myslím, že je v pořádku.


CT kurz - Poděbrady, cAnitera

17. února 2015 v 10:02 | kajan |  AAA/AAE intervence
Milulý týden jsem strávila poměrně náročným kurzem canisterapie v Poděbradech. Každý den jsem vstávala o páté, abych v 7.15 byla na místě. Kurz končil kolem 19 h, doma jsem byla kolem 20 h. Do toho samozřejmě bylo třeba zpracovávat příběhy dětí a jejich rodin. Rodina mi hodně pomohla se zvířaty, ale stejně na mne dost práce zbylo. Kurzu se účastnila Aywy a Mia, ale té jsem v rámci příprav na polohování blbě střihla drápek a ona pak začala kulhat. (S kulháním přestala okamžitě po kurzu, tak nevím ...). Každý druhý den jsem brala Nokeda na socializaci. Vždy strávil dvě hodiny čekáním v autě, pak venčení a oběd v hospodě a odpolední účast vevnitř (kdy už malé rizikové děti ve škole nebyly). Sangie hárala, takže nemohla, což mne dost mrzelo, pro ni by to bylo dobré. Orfi už certifikát má s platností do 2016. Aywy - starý mazák mezi mladými psy. Zkoušky složila na výbornou, i s polohováním. Cítím se profesionálně postrčená o velký kus dopředu.
Velké díky Ivě Bajtlerové a jejímu týmu za skvělou organizaci!!!
Existují různé možnosti, jak složit canisterapeutické zkoušky, většinou jednodušší a levnější. Někdy stačí přijít na jeden půl den a nechat se přezkoušet. Někdy je nějaké školení. Ale jsem hrdina, zvolila jsem před několika lety cestu složitější a náropčnější, protože jsem se rozhodla se toho více naučit. A zúčastnila se prvního kurzu s Ivou Bajtlerovou - s praxí v domově pro seniory. Neznám žádnou jinou organizaci, kde by v rámci školení byla monitorovaná praxe v takovém rozsahu. Letos se povedlo nasměrovat termín delšího kurzu do zkouškového období a mohla jsem se na něj přihlásit. Polohování, edukace dětí s různým typem postižení a různého věku a pohlaví a také doprovod sociálně znevýhodněných - vše se pak za přítomosti nejméně tří zkušených lektorů rozebíralo a hodnotilo. To člověka hodně posune!

Zemřel Kato od Dvou lvů (6. 2. 2010 - 3.2.2015).

12. února 2015 v 21:48 | kajan |  Nezařazeno
Dnes našla moje maminka sílu a zavolala mi, že jejich dobrman Kato zemřel v necelých 5 letech na vrozenou vadu srdce, která se projevila před 14 dny. Vlastně jen týden před smrtí.
Tak tohle by se stávat prostě nemělo. Přišli jsme o kamaráda...
Vzpomínáme dobromyslného, byť a mírně nevychovaného krásného psa Kato od Dvou lvů (6. 2. 2010 - 3.2.2015).
Cvičil rád. Opravdu rád. Ale většinou neměl s kým. Někdy trochu otravoval. Taky žral jídlo ze stolu a hrozně drapal návštěvy a první 4 roky rád utíkal za zvěří. Ale nikdy nic nemyslel zle a skutečně si nezasloužil tak krátký život. Jeho úžasnou vlastnostní bylo, že byl velký dobrá a měl rád lidi a byl naprosto nekonfliktní se psy.

Naposledy jsme se společně venčili Kata, Nokeda a Aywy ve čtvrtek 29.1.2015. Ten den byl ještě v naprosté pohodě. Noked byl na vodítku a Aywy si se psy nehraje, tak ho nikdo neuhnal. (Jeho běhací kamarádky zůstaly doma - Orfi hárala a Sangie začnala hárat).

Je to skutečně strašné. Kato se stal prostředníkem mezi mnou a maminkou. Příležitostí hezky trávit společně čas na procházkách. Vůbec si neumím představit život bez něj.


Bessi je uchovněná

5. února 2015 v 18:39 | kajan |  Blessed BESSI Storytelling
Bessi se stala chovnou fenou.
Díky Veronika Tvrdá za fotografie z bonitace. Je to bezvadně udělané, u každé fotky jsou i výsledky. Tak se člověk může poučit, zda se mu líbí,to co se má líbit...
Bessi (Blessed Bessi Storytelliing) má nůžkový skus a je plnochrupá.
Je ideální mohutnosti (52,5 cm vysoká a 61 cm dlouhá.
Klouby v pořádku: DKK0/0 (HD A/A), DKL O/O, OCD free.
Genetika taky: DNA CEA, NCL, MDR1, TNS vše N/N.
Vyšetření na hormon štítné žlázy: hladina hormonů v normě.
Klinické vyšetření očí: Prostá chorob (2014).
Délka srstí středně dlouhá.
Hnědobílá, irský vzor s tečkováním středního rozsahu.
Není nervozita. Není agresivita. Temperament živý, bystý
Vady: v pigmentaci oka 1st., vady v pohybu 1st., vady úhlení pánevních končetin 2st., vady ocasu 2 st.

Hra o čipy

5. února 2015 v 18:22 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V minulém týdnu jsme museli narychlo přečipovat Bessi i Baffi.
To, že Bessice čip nepípá, jsme zjistili na bonitaci, kde ji asi 6x zkoušeli čip najít, že to úplně vzdali. Chudák Bessi byla trpělivá, ale samozřejmě raději dělá něco jiného, než se nechává ošahávat čtečkou před zraky tolika psů a lidí....


Při příležitosti vynucené návštěvy veterináře jsme vzali na kontrolu čipu na veterinu i Baffi. Ani ona neměla čip čitelný. Obě tedy dostaly čip nový a čeká nás cesta na ČMKU kvůlivá přehlášení. Ještě tedy nevím, jak se to úplně dělá... a to chceme na krytí do zahraničí, tak bychom asi neměli moc dlouho váhat, že? Ale vlastně Europas má již předělaný. Tak nevím. Rozhodně jsme jeli na veterinu do Prahy a zpět a ještě nás čeká to ČMKU. Dva půldny, které jsme mohli strávit jinak. Ale alespoň je to zdarma.

A nejsme sami. Napsala jsem chovatelům našich štěňat a zjistila jsem, že Brundibár už má čip vyměněný a ostatní psi z B vrhu měli již někdy s přečtením čipu problémy. Dále jsem zjistila, že i když se o tom, že je série 9000 vadná, vědělo od roku 2012, tak v roce 2014 klidně veterinář naše groenedaely a grisky z A vrhu BO načipoval čipy z této série. Takže je čekají taky problémy.

Hlavně, že máme skvělou techniku, že?

A naše holky mají v sobě dva čipy. A pokud každé dva roky budou muset dostat čipy nové, tak za svůj život jich můžou mít třeba 8!

Co mne těší je, že čip z Izraele pípá. Jak bychom tohle řešili, to nevím. Bessi a Baffi si veterináři i lidé v klubu pamatují.

Víkend na přelomu ledna a února

4. února 2015 v 12:58 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Poslední lednový víkend 2015 jsme strávili v Tondově rodné krajině. Ubytování v pohodlí penzionu Malý dům v Ruprechticích. Vlastně to bylo plnění Kubova vánočního přání "jet na hory se psy". Sice to bylo kratší, než jsme původně zamýšleli, ale alespoň něco. A byl sníh! S sebou jsme měli hnědé borderky Aywy, Baffi a Bessi a Nokeda. Orfi hárá, tak zůstala doma. Na Miu by byla moc zima a na Sangie jsem neměla nervy. Nokedovi jsme zaplatili příplatek za psa, aby se mohl socializovat v penzionu. Socializované a chlupatější holky spaly v autě.

Noked se celou dobu choval naprosto báječně. V restauraci, v hotelu, na procházkách. Zvládl první lekci tahání běžkařů. Zjistila jsem, že umí zatočit doleva i doprava na povel. Umí se rozběhnout na povel. Jediné, co neumí je zastavit, což samozřejmě způsobilo několik legračních situací. Hezky komunikoval s lidmi, které jsme míjeli a i s lidmi, se kterými jsme trávili víkend. Žádná agrese, pouze zdvořilá zvědavost a přátelské chování. Zvládl se chovat způsobně na návštěvě u babičky. Kubu, který dělal figuranta našel a vyštěkal. ideo dodá Esterka. Na výletě na Ruprechtický špičák se krásně vyvenčil - byl stále na volno. Nechal se odvolat od psa, který se chtěl prát. A přestal se cenit na psa za plotem na povel. Jediná chybka - nechtělo se mu po výletě do kennelky a zdržoval. A abych nezapomněla. Na vyhlídce Hvězda skočil na zeď nad propastí. Měla jsem ho na vodítku a povedlo se mi ho chytit i za zadek. A Pak s pomocí Tondy bezpečně sundat. Když jsem se koukla dolů, tak mne zamrazilo. Propast. Musíme ho důkladně hlídat ve výškách a skalách. Je to bláznivý skokan. A video s Verunkou. A jak se proběhl u bobů.

Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz