Trampoty s husami landéskými

27. listopadu 2014 v 11:13 | kajan |  Drůbež
Naše husy se trochu popletly nebo co a začaly na podzim snášet vajíčka. Udělaly si hnízdo ve stodole. Nejprve jsem jim vajíčka vybírala a chtěla je sníst (i jsme jich několik snědli), ale pak mi jich začalo být líto.


Zkusila jsem vajíčka nabídnout dalším zájemcům, ale nikdo je na zimu nechtěl.


Zavřela jsem husy do kotce a doufala, že na místě, které je pro vodění mláďat rozhodně lepší, chráněné zateplenou psí boudou, postaví nové hnízdo a třeba housátka sami vysedí. Husa vajíčka sice snášela, pravidelně, každý druhý den, tak jak to husy dělávají, ale nestarala se o ně. Další hnízdo neudělala. Vytrousená vajíčka jsem na podlaze psí boudy sbírala. Taky zkusila udělat hnízdo já, ale žádný zájem ze stran husy o něj nebyl.

Po dvou týdnech jsem rezignovala a husy pustila. Husa okamžitě začala snášet do původního, byť právě prázdného, hnízda. Zdá se, že je pořdně tvrdohlavá. Nakonec jsem se po delším váhání rozhodla, že nasbíraná vajíčka dám do líhně. A že se o housátka doma nějak postaráme. Vylíhnou se kolem vánoc, tak to u nás budou husí vánoce. Zahrajeme si na Konrada Lorenze, budeme je ochočovat.

Snad. Včera totiž nešla celý den elektřina. Asi po hodině jsem vajíčka s líhní zabalila do peřiny a dovezla ke kamarádce, u které proud vypnut nebyl. Tam byla až do večera. Pak jsem celou líheň zase zabalila do peřiny a dovezla zpět. Jsem zvědavá, zda krátký pokles teploty na 29 C ráno a natřásání na vozíčku tam a zpět housátka zvládnou. A nebo, zda je po nich. Ach jo.


Takže jestli šťastní rodiče budou letos mít nějakého dalšího potomka, než toho, co se pase u M.K, ve Dvourcích, je ve hvězdách. Nezbývá než jen doufat, že ano.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama