Sutinové atesty MV

23. listopadu 2014 v 13:00 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Včera jsem strávila dlouhý den na atestech - sutiny v Kaznějově u Plzně, které pořádalo generální řediteltví Hasičského záchranného sboru České republiky. Byl to velice náročný den - mj. cesta tam a zpět, většinou po tmě. No a kromě práce také čekání většinou pod širým nebem, bez ohně. Naštěstí nepršelo, bylo ale hodně chladno. Vše bylo dobře organizačně zajištěno. Obdiv především figurantům.

Krátká reportáž.
Ve dne jsou dva terény - celkem 0 - 4 osoby. Časový limit 40 minut je na oba terény a přesun mezi nimi. K terénu je přesun, ovšem ne tak dlouhý a ne načas (jako na plochách). Když psovod ukončí práci v prvním terénu, už se do něj nesmí vrátit. Do druhého terénu postupuje jen, když v prvním vše najde. Takže jde o to, aby si to člověk načasoval a uhlídal čas. Nesmí z prvního odejít moc brzo a ani moc pozdě. Povedlo se mi to. Pes do terénu vstupoval malou škvírou (v prvním zavalené okno a ve druhém roura). Psovodi byli venku a nesměli dovnitř, do dvou se nesměli ani podívat. Do terénu si nemohli jít ani pro psa. Maximálně povylézt psovi naproti, upřesnit nález a pak si psa odvolat. Ano, psi se od figurantů odvolávali! Co pro men bylo nepříjemným překvapením bylo to, že nebyla dovolena rolnička. Ani když byla na bezpečném obojku (takovém, který se rozepne, když se za něj pes zachytí). Čili psovod prostě nemohl sledovat, kde pes je a kde byl či nebyl, nemohl ho navigovat, protože před sebou má zeď nebo val a takčka nic nevidí. A bez rolničky ani neslyší.
Aywy v prvním terénu našla dva figuranty a ve druhém jednoho + jednoho z cizího terénu (nebylo vidět, že z něj vyšla, terény byly hned vedle sebe, odděleny jen páskou). Všechny figuranty označila opakovaně, protože v terénu zůstávali a jak nebylo vidět / slyšet, kde je .... a to, že se vracet nemá, nemáme nacvičeno...
Ve 14 h jsme se dozvěděly, že postupujeme do nočního. Některé týmy měli 4 figuranty, některé tři, takže jsme až do poslední chvíle nevěděli a krátká beseda psovodů po zásahu v teple v hasičárně byla plná nejistoty. Až když přišli rozhodčí, dozvěděla jsem se, že Aywy a já a dalších 5 týmů jsme postoupili jsme do nočního terénu, což znamenalo další 10 hodin v chladu, naštěstí já strávila většinu doby u auta. V noci je jeden terén 0 - 4 figuranti. Terén je osvětlen. Psi opět nesmí mít rolničku. Mohou mít světlo, ale jen na obojku se suchým zipem - jiný ne. Upřednostňuje se pes bez obojku. V nočním terénu našla Aywy dva figuranty (z toho 1 výška) a 1 velice těžký spodní úkryt (podkopaná chodba s vyústěním pod sutinou, několik metrů pod zemí). Oba označila zase opakovaně - dolního z jiné strany - terén byl členitý, k tomu ve výšce se podruhé vyšplhala po zdi ... nesměla jsem ji pomoc dolů, docela jsem se bála, jak to zvládne... "pomalu a opatrně ke mně" jsem křičela. To vše vedlo k tomu, že jsme v limitu posledního figuranta - výšku v panelech nenašly, čili nám to uteklo - o fousek. Kdybych měla 5 minut navíc, tak by to nejspíš vyšlo. Myslím, že to mrzelo jak G. Hotového, tak F. Schejbala, kteří tam se mnou stáli. Mne to také dost mrzí. Na druhou stranu jsem čekala, že vyletíme hned po prvním speciálu, takže jsme se dostaly dál, než jsem čekala. Vidím, že sutinové atesty jsou pro psovoda možná jednodušší, než ty plošné. Nebo mám více zkušeností. Nebo obojí.
G. Hotový celkem chválil a povzbuzoval, co ale také řekl je, že je vidět, že nemám dobré metodické vedení. Protože to před tím říkali další (Makeš a Šabatská), nezbývá než to začít brát vážně.
Celkem udělali včera sutinové atesty 3 týmy. 2 policisté, co obnovovali (Soňa určitě, ten druhý policista myslím taky) a 1 dobrovolnice z KZJ Brno. Ze Svazu nikdo. Bylo mi slíbeno, že mne pozvou na atesty hned na jaře. Začali si dělat takové vychytané formuláře, ze kterých ji vidět nejen udělal/neudělal, ale také jak to komu šlo a jaké dělal chyby. Slíbili mi, že když bude místo, že mne pozvou i na tréninky, které pořádají pro atestované týmy. Celkově jsem měla pocit, že o dobrovolníky stojí a chtějí spolupráci s nimi více rozvíjet.
 


Komentáře

1 Kačena Kačena | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 15:01 | Reagovat

Držím vám palce, je skvělé, že se tomu věnujete. Je to smysluplná aktivita a dost náročná, tak ať se daří.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama