Třešňová a rybízová

27. června 2014 v 18:35 | kajan |  ZAHRADA
Po velkolepé sklizni jahod přišla velká sklizeň. Dozrály třešně, rybíz, angrešt. A právě do toho jsme byli dva týdny mimo. Strávili jsme příjemný týden se záchranáři na Spáleništi, ale naprosto izolováni od naší zahrady, což mně působilo značnou nepohodu. A tento hektický týden, kdy jsme sice spali doma, ale vlastně doma skoro nebyli, vypravovali jsme a vypravujeme děti do světa (což jsem trochu nakompenzovala tím, že jsem si přivezla na delší víkend Kubova nejlepšího kamaráda Kristiána) a plnili poslední povinnosti v práci před delší dovolenou.
Takže po dvou týdnech jsem mohla dnes večer v klidu zalévat zahradu. A opět jsem si uvědomila, jaká je to úžasná pohoda mít čas, zalévat, kochat se vkěětinami, drbat a krmit zvířátka a ždibat si k tomu angrešt či třešně. Zažíváme třetí léto na naší zahradě. A všude je vidět práce a láska. Hlavně mojí maminky, která mi odkopala ze své zahrady spoust krásných květin a keřů a která mi toho taky spoustu nakoupila. Třeba tyhle lilie mi koupila na podzim na Výstavišti v Lysé, kam jsme se vypravily na výstavu. A ony vyrašily a už dlouho takhle monumentálně kvetou.

Ale jsou to také růže a z vlastních semínek vypěstované afrikány v oranžové i žluté barvě. A také jestřábník oranžový, rozchodníky, levandule a další a další květy a kvítky.
Kluci (Kuba a Kristián) skáčou na trampolíně a vyprávějí si. Vykládají si také Ester s Mikim, kteří sedí na třešni ve výšce, která mi skoro bere dech, a pilně trhají dokošíku. Natrhali ho za chvilku plný. Bude se odpeckovávat a zavařovat.
Třešní je letos tolik! A jak jsou dobré. Nejsou napadeny vrtulí třešňovou, jsou velké, sladké a nekazí se. Je jasné, že je sami nesníme a nezpracujeme. Zvu všechyn možné přátele na samosběr třešní. Už tu byla Lucka, další sjou ohlášeni na sobotu, ale stále jich jakoby neubívá. Nechce si ještě někdo přijít natrhat?
Jinak dozrál i rybíz. Červený a černý. A několik keříků angreštu, který má obzvlášť rád můj manžel. Ovšem na zahradě ho v záplavě květů "nenašel", tak ho musím krmit. V dalším týdnu budu zavařovat každý den, to je jasné. A celkem se těším.

Černý rybíř jen z jednoho keře, zato je ho fůra.


Další velkou úrodu slibuje Esterčina broskev, hroznové víno a ořešák. Z ořešáku už si vlastně soused natrhal ořechy na ořechovici. Prý nám donese ochutnat, tak to jsem zvědavá. My alkohol tolik nepijeme, tak nás spíš lákají zelené ořechy nakládané v cukru. Sháním recept.
Kubova meruňka, Danova jabloňka a Joelkova švestka mají jen několik plodů. Je na nich vidět, že jsou v zemi teprve krátce.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama