Orfi porod 28.2.2014 a info o štěňátkách

2. března 2014 v 19:46 | kajan |  Vrh A BOG Storytelling
28.2.2014
Orfi v noci spala klidně. Občas funěla. Ráno vyběhla na zahradu a začala aktivovat. V posledních dvou týdnech nikdy nebyla tak aktivní. Její teplota opět stoupla na 37,7. Včera měla mezi 36,4 a 37, 6 stupňů.) Za nic nechce být doma. Rozhodně ne v porodní bedně. Chodí po zahradě a zalézá na nejrůznější místa (pozoruji ji oknem). Jakmile zaleze do nory, jdu za ní a lákám ji ven. Chodím po zahradě a pracuji. Ona zkoumá zahradu a občas se jde ke mně přitulit a nechat pohladit a zase chodí a zkoumá. Je asi 9 h. Do nory vleze několikrát, ale nenechám ji tam nikdy moc dlouho. Je skutečně hluboká a na štěňátka bych neviděla a nemohla pomoci, kdyby bylo třeba. To by možná ani tolik nevadilo - příroda je silná, ale bojím se, že kdyby zapršelo, mohla by se masa písčité zeminy propadnout a štěňátka zavalit. Sice má tato nora lepší kvality, než všechny předchozí (asi díky Sangie, která začala kopat šikovněji), ale stejně. Nabízím Orfi místo ve stodole. Vlastně tam vlezla ona, já jen navrším na místo další slámu a říkám jí, že je to tady bezva. Ona si to myslí jen chvilku a zase jde pátrat. Beru ji sebou zalévat na přední zahradu. Ale vydrží u mne jen krátce. Jdu za ní a zase je v noře. Hmm. Nakonec se Orfi uhnízdila v boudě na prahu. Když ji volám, nejde dobrovolně ven. To se mi ještě nestalo. Asi se skutečně něco děje! Lákám ji a ona sedí přitisknuta vzadu v boudě a ani se nehne. Rychle se rozhoduji, že tady, na zápraží, v zimě a každému v ulici na očích rodit nechci. Je právě 10 h. Vytahuji Orfi z boudy na vodítku. A vedu ji do "prádelny". Rodit se bude tam, kde chci já! A kde je vše připravené a kde je pohodlí pro ni (nízká teplota) i pro mne (křesílko, elektřina a přece jen maličko vyšší teplota, než venku) a kde je možné štěňátka mít dlouhodobě (místnost je k tomu zařízená a má samostatné dveře na dvorek). Orfi se nakonec smířila a vlezla si do porodní bedny. Poprvé v ní zůstala i když já jsem různě pobíhala kolem. Zdálo se mi, že vidím stahy, ale asi je to přání otec myšlenky. Teď Orfi leží, funí a já si říkám, že se třeba mlím a porod začně až zítra.
11.22 Orfi stále nevylezla z bedny. Ovšem pracuji kolem ní, drhnu dveře, abych se nenudila. Vidím dvakrát či třikrát zahrabání. Poprvé hrabe v bedně. Také chvílemi olizuje dřevo bedny... trochu se napila. Funí. Poposedává. Očividně je neklidná.
12.10 stále je v bedně. Očividně má bolesti. Napila se vděčně z misky. Nechce se moc hýbat. Ale packou na mne hrabe, je vděčná za kontakt, poposedává. Samozřejmě funí. Otevřela jsem na ni již před chvílí okno. Ale venku se oteplilo, takže je tady kolem 18 stupnů, což je na porod až až.
Během dopoledne jsem uklidila zbytek nepořádku v prádelně a omyla všechny dveře v přilehlých místnostech. Taky jsem zavřela zvědovou Sangie a zvědavého kocoura, abychom měly s Orfi klid.
13.24 naobědvali jsme se s Joelem (ještě že jsem si připravila včera oběd). Orfi zůstala v bedně a na chvíli usnula. Ne na dlouho, zase se začala vrtět.. Vzala jsem ji ven vyčůrat. Nechtěla vylézt z bedny, ale když jsem jí ukázala vodítko, tak pochopila, že se nedám a vylezla sama. Venku udělala loužičku a sama zase hned běžela do porodní bedny. Ocas stažený. Jsem neklidná, už to trvá tak dlouho. Orfi funí, poposedává. Chvílemi spí, ale když nespí, snažím se, aby zaujala jinou polohu, aby se štěně uvolnilo. Nakonec jsem se rozhodla, že budu aktivní. Zvedám Orfi proti její vůli, jeměn ji masíruji a snažím se rozhýbat, pohyb pomůže. Polohuji. Nakonec Orfi chtala jít ven, tak jsme šly. Orfi mnohokrát močila nebo si dřepla k močení. A také několikrát nasadila jako ke kadění, ale hovínko udělala jen napoprvé, pak už ne. Vzpoměnla jsem si na své porody a na to, jak člověk neví, co se děje, zda už je to ono a nebo zda potřebuje na WC. Chudinka Orfi byla taky pěkně zmatená. Na zahradě stále pokukovala po noře, ale já ji hlídala a ona se nechala odvolat a nelezla do ní. Ale snažila se sežrat zbytek kostí, co jsem dala zavřeným kocourům... jednu se jí pdoařilo uhamounit z klece a utíkala s ní po zahradě. Může se na rodičku řvát? Vyrvala jsem jí zbytek ostrých kostí z huby. Orfi chce ukrást kocourům další kosti. Ale pak se zase zstavuje a divně se hrbí. Koukla jsem ji na dírku, je větší, než byla ráno. Orfi opět cíleně míří k noře a tak divně mručí. Zavolala jsem ji a ukázala na porodní místnost a ona poslechla a zaplula přímo do bedny. Je 14.36 h. Orfi hrabe s větší intenzitou, než dřív a kouše deku. A tak divně mručí. Několikrát na mne začala štěkat. A zase hrabe. Teď sedí v bedně, kňufá, štěká, vrčí a hrabe. Olizuje se na zadečku i na bradavkách a funí. Je to citlivka. Na druhou stranu je to už dlouhé a asi jí to bolí. A nerozumí sama sobě. Ze zahrady jsme se vrátili
14.50 Orfi opakovaně funí, štěká a vrní. Vždy krátké okamžiky klidu a zase funění. Chodí po bedně se zvednutým ocáskem a nahrbeným hřbetem. Vypadá to, že bude rodit ve stoje, to abych šla štěně chytit. A je to! První štěně: holčička - šla koncem pánevním a je strašně velká. Proto to tak dlouho trvalo. Orfi si ji hezky sama ve stoje vytáhla, mne nechtěla, a položila opatrně na bednu. Holčička je nějak divně barevná, životaschopná a skutečně velká (váha ukazuje 425 g). Rozhodně není černá, ale je to tervík, nejspíš gris. Štěně je nadmíru spokojené se vším, vůbec nefňuká, usilovně leze, zkoumá a spokojeně vrní. Zdá se, že to bude pohodářka. Váha 2.3. je 470 g. Váha 5.3. je 500 g.
15.13 - se rodí druhé štěně, opět holčička, dobře černá s malou bílou hvězdičkou na prsou. Levá přední i zadní, malé bílé špičky. Porodní váha 405 g. Pofňukává tak, jak jsem od štěňat zvyklá. A loví cecíček. Opět velice životaschopná. Dostává bílou bavlnku. Váha 2.3. je 470 g. Váha 5.3. je 550 g.
15.18 hrozně rychle za černou holčičkou se rodí, skoro vypadávají, hned dvě štěňátka najednou (jedná se o třetí a čtvrté štěně) - dvouvaječná dvojčátka. První byl o chlup dříve černý kluk s bílou náprsenkou. Dostal modrou bavlnka. A holka-dostala oranžovou stužku. Oba po porodu byli maličko pomalejší, ale ne dlouho, stačilo jim plodovku odkápnout z tlamiček a už jedou a mrskají sebou jako ty dvě předchozí. Kluk se narodil s 320 g. A váha 2.3. je také 320 g. Váha 5.3. je 380 g. Oranžová holka se rodí s 330 g je dobře černá, má velkou bílou náprsenku a všechny špičky prstů bílé. Váha 2.3. je 350g. Váha 5.3. je 450 g.
15.40 - další páté štěně černá (pracovně jsem ji označila jako "špatně černá", později se ukazuje, že je to další tervuenka - s větší mírou charbontáže) holka, velice životaschopná, šikovná. Má větší bílou náprsenku. Váží 325 g. Dostává červenou šňůrku. Během porodu se ukazuje, že je to šikulka vytrvalá, která ví co chce - právě chce být mezi stehny Orfi. A ať ji odendávám jak ji odendávám (nechci, aby se ušpinila od krve), vždy se tam vrátí. Váha 2.3. je 330 g. Váha 5.3. je 400 g.
15.50 - šesté štěně, opět holčička a tervuenka. Narodila se s 300g. A 2.3. má také 300g. Váha 5.3. je 380 g.
16.14 - se narodilo sedmé štěně, dobře černý kluk. Má maličko bílé špičky paciček. Velký, šikovný, životaschopný. Váží 415g. Dostává béžovou mašličku. A 2.3. váží 470 g. Váha 5.3. je 580 g.
16.28 se rodí osmé štěně, kluk, zdá se, že je celý dobře černý - bez bílých znaků, možná má drobnou bílou tečku na hrudi. Při porodu váží 300 g. Ozdoben šedivou mašličkou. Váha 2.3. je 320 g. Váha 5.3. je 430 g.
17.04 se narodilo deváté štěně. Je to dobře černá a celo černá holka. Váží 405 g. Její váha 2.3. je stejná, 405g. Váha 5.3. je 510g. Je moc pěkná, hodně černá. Dostává tmavě žlutou stužku. Joelek je doma, pomáhá mi - venčí ostatní psi, kteří jsou pro jistotu zavření, aby nepřekáželi. Vzal za námi Miu, která se z uctivé vzdálenosti zvědavě koukla. I Sangiie se přišla podívat, také uctivě a opatrně, ale Orfi na ni zavrčela. To naprosto odporuje poznatkům o rodící feně od Trumblera. Hned jsme Sangie odvedli. Prťátka jsou všechna krásně životaschopná. Už teď jsou vidět určité charakterové rysy. Třeba holčička s červenou pentličkou - jak opakovaně leze Orfi mezi nohy. Ale kupodivu nadílka není iu konce, porod pokračuje.
18.10, když zrovna hlídal Dan, se narodil černý kluk - Macek, vážil při porodu nejvíce ze šech: 510 g. Dostal modrobílou mašličku. A 2.3. váží 535g. Váha 5.3. je740 g.
18.48 - Orfi si sama řekla o vyvenčení a velice ráda vlezla do sprchy, kde jsem ji omyla. Mytí se jí moc líbilo, očividně ji špinavý ocas trápil, ale hned po vytření do sucha letěla za štěňatami. Čeká nás fůra práce s tolika belgičany.
První noc jsem spala v přízemí a hodila je kontrolovat. Zásah nebyl potřeba. Jen jsem dávala Orfi napít a několikrát ji vzala ven na vyvenčení. Orfi udělá potřebu a letí zase zpět. Je hrozně ráda, když ji pomáhám se do bedny ke štěňatům složit tak, aby žádné nezašlápla. Už si zvykla, že ji asistuji a čeká na to. I si o to "říká".
První den proběhl v pohodě. Orfi je stále u štěňat. Většinou leží a kojí. Ven šla jen párkrát a snad jen jednou sama. Jinak jsem ji musela "lákat". Jsme obě hodně unavené. A taky pyšné. Druhou noc jsem spala už ve své posteli. A vše v pořádku. Následující den (2.3.) jsem štěňátka převážila a vybrala ta, o které se budu muset více starat (co nepřibrala) a hldíat je, zda jsou u cecíčků. Orfi je velice pečlivá a věrná maminka.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama