Únor 2014

VRH A - belgických ovčáků

28. února 2014 v 19:00 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
28.2.2014 se narodil náš první vrh belgických ovčáků. K velkému překvapení nejen BOG, ale i BOT. No ano, i když se to nečekalo, vyštěpily se nám dvě tervuenky ve vzácné barvě gris (stříbrná). Takže máme další plemeno. Ať žije diverzita.
Celkem máme 10 štěňátek. Z toho 4 psy (vše BOG). A 6 fen - 4 BOG a 2 BOT.
Porodní hmotnost od 320 do 520g. Všechna štěňátka jsou čiperná a mají se k světu. Nevyskytl se žádný problém. Jen ten začátek byl dlouhý - první fenka šla 425 g - největší fena z vrhu a k tomu koncem pánevním. Pak už to šlo jak po másle.


Pořadí
Pohlaví
typ
Provizorní jméno
Nitka
Váha (g)
28.2.
2014
Váha (g)
2.3.

Váha (g)
5.3.
Váha (g)
7.3.
1.
14:50
Fena
T-gris
Agatha
nemá
425470500640
2.
15:13
Fena
G
Alatna
Bílá
405470550650
3.
15:18
Pes
G
Andy
Modrá
320320380470
4.
15:18
Fena
G
Artemis
Oranžová
330350450540
5.
15:40
Fena
???
Arwen
Červená
325330400440
6.
15:50
Fena
T-gris
Asta
nemá

300300380435
7.
16:14
Pes
G
Alisar
Béžová
415470580750
8.
16:28
Pes
G
Altaj
Světlemodrá
300320430500
9.
17:04
Fena
G
Axa
Tmavěžlutobílá
405405510555
10.
18:10
Pes
G
Atlas
Bílomodrá
510535640740

Chystáme se na porod Orfinky

27. února 2014 v 19:36 | kajan |  Chov
Tento týden se chystáme na porod Orfinky. Jistě přijde každým okamžikem. Celkově Orfi přibrala 12 kg a obvod jejího bříška je 90 cm. Dnes neměla teplotu vyšší, než 37,5, tak to asi bude brzo. Otázkou je, kde se bude rodit. Připravila jse Orfi hezkou porodní bednu, v místnosti se samostatnými dveřmi na zahradu (bývalá prádelna, nyní přípravna potravy pro psy a odchovna). Vše vydrhnuto, vyvařené hadry, nůžky. DOkonce jsem tam s Orfinku několikrát spala, aby si zvykla. Ale ona má jiné představy o místě, kde bude se štěňátky bydlet.

Další fotky nory zde.

Zemřel Jack - syn Brixinky

25. února 2014 v 19:37 | kajan |  Vzpomínáme na pesany
Dnes mi volala kamarádka, že včera zemřel v 11 letech Jack, štěňě z neplánovaného vrhu naší kníračky bez PP Brixinky. Prostě ji nějaké dítě pustilo a ona si za pár minut našla příležitost... bylo to. (Když jsem pak kryla feny a trvalo to neskutečně dlouho, vždy jsem si říkala, jak to ta Brixinka- a ten neznámý pes - dokázali :-). Bylo to tehdy takové dramatické udat čtyři původně nechtěná, ale milovaná štěňátka. Každé z nich mělo svůj příběh a našlo rodinu. Reček, pokud vím, u žjsem ho dlouho neviděla, ještě žije. Za svůj život změnil majitele - jeho panička zemřela a vzal si ho její soused s manželkou. Má hezký život. A Jack si život moc a moc užil. S tím jsme byli nejčastěji v kontaktu. Do poslední chvíle aktivní a milován. Jak už je to dávno, co jsme rodili doma tahle štěňátka? Běžela jsem tehdy pro sousedku, aby mi pomohla určit, zda mám jet na veterinu nebo ne... byla jsem nezkušená.... a jakou cestu jsme udělali - chováme záměrně a psy s PP a snažíme se o něco.. a u porodu se nehroutím (alespoň ne tolik, už jsem jich viděla...).
Příběhem je i to, že kamarádka nutně potřebuje co nejdřív nového pejska. Samozřejmě jsem jí chtěla hned vnutit malého groenendaela, ale ona chce takového, aby byl Jackovi co nejpodobnější... no to by asi štěně groena nebylo.. ale přijedou na návštěvu ... čili se taky může stát nějaký malý zázrak... uvidíme... tak by se pesánek měl moc dobře...


Stopy vlastní

20. února 2014 v 20:35 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem dovezla Kubu na kroužek a než jsem ho zase vyzvedla, stačili jsme udělat tři stopy. Pro Aywy takovou hodně předmětovou a s mnoha lomy. Vypracovala ji s nadšením, u předmětů vzorně zalehávala, našla všechno. Poradovala se nesmírně. Stopa byla asi 30 minut stará, vlastní. Sangie měla stopu do U, ke stopě šla s velkým nadšením, které jí vydrželo až do konce. Hrozně ji zarazilo, že na stopě jsou kousky buřtíčků, ale rozhodně věděla co s nimi. U předmětu jsem ji vysětlila, že by bylo hezké, kdyby si lehla. Tak si lehla. Pak si lehala pořád, než pochopila, že se zase už má stopovat. Bylo to roztomilé. Stopa byla čerstvá. Jsem moc spokojená - na ročního psa super! Pro Baffi, kterou jsem měla s sebou (neb Ester ji opět opustila), jsem udělala kratší stopu do U. Baffi šla už za šera, trochu jí rušili ptáci, kteří se někde před námi v křoví pářili. Pracovala ne úplně soustředěně, ale dokázala se ke stopě vrátit a našla všech 7 předmětů. Měla maličko problémy u nich zalehávat, ale s občasnou slovní dopomocí to dala. Dobré!
Sangie jsem pak vzala do areálu, kde hezky označila, kde je Kubík - a funěla u dveří, které ovšem byly zavřené. Kubík byl za nimi. Pak vyletěly děti a začaly se kolem nás zuřivě honi. Sangie se vylekala, ale ani ji nenapadlo, že by měla štěkat, vrčet nebo něco podobného. Asi by se byla schovala, kdyby nebyla na vodítku, možná až do auta. Ale povedlo se mi ji uklidnit, prá dětí ji podrbalo. Příště bude jistě klidnější.

Babú má kyčle naprosto v pořádku!

19. února 2014 v 11:28 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes byla Ilča s Radkem s Babú na rentgenech u MVDr. Ekra a mají vše naprosto v pořádku. HD A (0/0), DKL 0/0 a OCD free.
Máme velkou radost. Už je to čtvrtá ze čtyř holek z vrhu B Storytelling. A čtrtý ze čtyř vyšetřovaných štěňat z vrhu B (kluci na rentgenech nebyli, možná ani nepůjdou, majitelé nemají chovatelské ambice). Ale my (majitelé holek) jo a klaplo nám to to!!!

Jsem moc ráda a taky jsem moc vděčná naší chovatelce IVě Rácové, která založila tuto linii pracantů se zdravými klouby. A která mne taky naučila část toho, podle čeho se mají psi vybírat. Když si vzpomenu na to dramatické období výběru krycího psa... a spoustu pochybností, zda (i podruhé) právě Korálek.
No a nakonec z tohoto spojení mám velkou radost. I když by jsitě bylo praktičtější nekrýt jiným psem a pro holky mít krycího psa doma, ne tatínka..

Taky je v tom práce - několikaleté sledování každého vrhu borderek v ČR a zaznamenávání si poznámek, studium literatury, biologické znalosti... Ale to by nestačilo - je to i velký kus náhody a štěstí, které si s pokorou užívám.

.

Agility -Bessi a Sangie

9. února 2014 v 16:06 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Po delší době opět na agility. Tonda s Bessi a já se Sangie. Poprvé. Celkem jí to šlo. Byla jsem spokojená. Je motivovaná. Samozřejmě potřebuje klid na práci. Ale zvládla Verču. A od holek se nechala drbat v pauze. Barča si nějak neuvědomila, že je to Kanaánka a když přišla (byla ve skupině po nás) a uviděla ji, vrhla se k ní a začala ji spontáně halasně objímat. Sangie nejdřív koukala, jako by nevěděla co a jak, ale nestihla udělat nic, po chvllce se uvolnila a móóóc se jí to líbilo. Zajímavý zážitek.
Více fotek zde. Níže ochutnávka.


Máme nové činčilí kluky

9. února 2014 v 15:59 | kajan |  Činčila vlnatá
Po nepříjemné infekci, se kterou jsme bojovali na podzim nám zbyly jen tři samičky ve standartní barvě. Po 4 měsících a mnohém čištění voliéry jsme se odhodlali jim pořídit kluka. Nakonec jsou to dva kluci, kteří jsou na sebe zvyklí. Kuba si je vybral a dal jim jména Frodo (celobarevný weige) a San (dvoubarevný).
Máme z nich radost. Zatím si zvykají ve velké kleci uvnitř voliéry.

Baffi byla dnes uchovněna

8. února 2014 v 16:40 | kajan |  Blessed BAFFI Stortytelling
Baffi byla dnes s Ester na bonitaci v Kladně a byla uznána chovnou fenou. Nějaké drobnosti jí vytkli (např. světlý nos, ale kupodivu jí nevytkli velký rypáček), ale vše hlavní je OK (ideální velikost, všechny zuby, super klouby, zdravotní testy, povaha... Ester ji statečně předváděla sama. Slušelo jim to!
Pak skvělý oběd u babičky. A byli jsme brzo doma.


Bessinka půjde s Tondou na bonitaci později. Jednak teď hárala a nechtělo se nám čekat. A hlavně štěňátka od ní chceme později (teď bude dělat ty stopařké hejnické zkoušky). Kdežto Baffi je přes školní rok skoro nevytížená, tak ji vytížíme miminky.

Pozoruhodné bylo, že jedna paní poznala, že je Baffi po Arienovi aglar Wondurfull Dream (tatínek Korálka) a moc se jí líbila. A prý si z této linie chce pořídit štěně ... třeba se ještě domluvíme... :-)

AAA a AAE na Pedagogické fakultě

5. února 2014 v 14:10 | kajan |  AAA/AAE intervence
Tak se to povedlo! Už mám zapsané studenty! Mám radost. Povedlo se propojit dvě katedry a to není jen tak. Budu s našimi pejsky (popř. i dalšími zvířátky) přednášet a ukazovat (to hlavně) na Pedagogické fakultě Vzdělávání a aktivity za pomoci zvířat pro katedru speciální pedagogiky ve třech různých předmětech (Speciální terapeutická podpora, Terapie - Biblioterapie : příběhy o psech a jak je využít) pro denní i kombinované studenty. Tato aktivita navazuje na kurzy CŽV projektu Alma Mater Studiorum a Věda do škol. Zde je metodická příručka.

Milovice opět nedělní trénink

3. února 2014 v 10:27 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V neděli jsme se sešli v našem "L" složení: Aywy, Koral, Orfi, Sangie, Bessi, Baffi, Any a Babú. Každý pejsek měl co potřeboval. Traily si řídili Tonda s Danem sami. I já pro Sangie měla dva krátké traily - v obou suprová motivace a nadšený běh k figurantovi na konci. Všimla jsem si, že sama začíná značit u figuranta nadšeným předsednutím! Aywy měla hledání Kubíka a pak hledání tří figurantů ve velkém terénu alá TVZ1-2. Oboje dobře zvládla, pracovala rychle a s chutí. Pro úkryty bylo využito bunkrů a dalších super milovických specialit. Jsem spokojená. Orfince jsme udělali jen dva krátké nástřely pro radost. Už ji zcela šetříme, je v půlce březosti. Traily Bessi si Tonda zdokumentoval. Škoda, že ho lze jen těžko přesvědčit, aby dokumentoval traily všech psů... Bessi hezky zvládá práci na frekventované silnici. Velkou radost mám z Any, která zvládá terény na úrovni ZTV1 úplně v pohodě, včetně výšky. A Babú udělala také velký pokrok - je samostatná a spolu s paničkou se učí pracovat ve velkém terénu, kde není jasné, kde kdo je. Nebude to dlouho trvat a bude přirpavená taky na ZTV1. Baffinka měla jen dva nástřely, protože se Ester musela učit (v sobotu s ní strávila celý den na výletě v Praze) a pracovala s Kubou jako druhým páníčkem. Není to ideální, ale lepší, než aby se válela doma, motivace se posílila, nic se nepokazilo. Mám z našeho týmu radost. Škoda, že jsme se nedočkali cizích figurantů, ale domluvila jsem dva a oba se na poslední chvíli omluvili. O to rychleji jsme ale byly v teple domova.


Výše je pomocí GPS zdokumentovaný takový malý double-blind (500 metrů) trail. Stopa byla čerstvá, ale na umrzlé silnici se nemá pach na čem držet. Bessi se s tím vypořádala sama tak, že ji křižovala zleva doprava do krajnic, kde ověřovala, zda se nechytil pach a zda stopa neodchází. Lom se podařil. Více mapa.