Leden 2014

Tři roky doma!

30. ledna 2014 v 21:32 | kajan |  ZAHRADA
Už tři roky bydlíme tady, doma. Je to zázrak takový velký a krásný dům a taková zahrada. Můžeme mít pejsky a další zvířátka. A navíc už jsou nejhorší práce za námi a vše se dostává více a více do normálu. Kolem nás super lidi, prima sousedi, prima ZKO - cvičák i pejskaři, prima kroužky pro děti.

Čínský chocholatý pes s PP - odběr jaro/léto 2014

28. ledna 2014 v 19:23 | kajan
Plánujeme druhý vrh po naší Miušce (Amanda China Stofox) a Setíkovi (Aset Mojo Runique). Hledáme pro malé pejsky s velkým srdcem prima lidičky. Krýt plánujeme při první hárání. Oba rodiče mají zdravotní vyšetření. A nemají zdravotní problémy. Oba jsou cvičeni a Mia je využívána v canisrehabilitaci. Fotky Miušky zde.

O plemeni
Čínský chocholatý pes se vskytuje ve dvou variantách: nahaté a chlupaté. Naháči ale mají také chlupy, a to na nohách, ocase a hlavě. Někteří i jinde. Chlupatí psi se jmenují labutěnky - jejich srst je jemná jako pápěří. Mezi naháči a chlupáči lze vidět přechodné typy osrstění, kterým se říká "mezitypy" a jsou počítáni mezi naháče (ale musejí se před výstavou vyholovat). Z praktických důvodů jsou právě mezitypy ti nejšikovnější - nemusejí se příliš česat a ani se jejich kůže nemusí ošetřovat, jako je třeba ošetřovat kůži naháčů. My naši labutěnku ostříhali hned po bonitaci, protože dlouhé a jemné chlupy pro náš aktivní život moc nebyly.
Čínští chocholatí psi nemají podsadu, takže jsou vhodní i do domácnosti s rizikem alergií.
Čínský chocholatí psi jsou veselí, příjemní a citliví společníci. Vzhledem k jejich nízké váze a teplému tělíčku jsou velice vhodní jako pejsci posteloví a gaučoví. Ale na procházky chodí rádi a lze s nimi i sportovat, např. agility či coursing. V nepříznivém počasí je ovšem třeba je obléknout. A kdyby chtěl někdo nepovolaný do kajuty přijít, ohlásil by ho štěkáním. I když čínští pejsci vypadají jako "pro růžové holčičky", není to tak. Jsou to psi i pro kluky. Původně to prý byli psi námořníků - v malých kajutách na lodi se jejich malá velikost hodila. Když námořník pracoval, spal pejsek na jeho věcech a když se vrátil do kajuty, rozveseloval ho veselými kousky.
Mia je ve svých pěti letech zdravá fena. Nikdy nepotřebovala lékaře (kromě očkování). Je velice přátelská a má skutečně velké srdíčko.

Vyšetření očí

28. ledna 2014 v 16:58 | kajan |  Veterinární péče - zkušenosti a poznámky
S naším "pojízdným cirkusem" jsme strávili dvě hoďky na vyšetření očí u MVDr. Hrona v Praze. Bylo to lehce nad mé síly, protože mi nedošlo, že brát Bessi, která je zrovna v nejlepším hárání, a Korálka zároveň... no nebyl to nej nápad. Ale výsledky jsou nadmíru uspokojivé. Všichni zúčastnění: Koral, Bessi, Baffi a Mia mají vše v pořádku. Prosti všech možných očních chorob. Mie pan doktor dokonce kontroloval, zda se jí tvoří dost slz. Tvářil se při tom strašně vážně, ale nakonec řekl, že je to v pořádku (už jsem si myslela, že nebude, když se tak tváří, ale bylo -úleva). Takže s Miuškou může pokračovat v plánech na druhý vrh, Korálek může pozvat nevěsty (hlásí se mu dvě) a s Baffinkou a Bessinkou se přihlásit na bonitaci. Ale asi je rozdělíme, to slučování není úplně nej. Navíc Tonda chovat v dohledné době stejně nechce, chce na hasičské zkoušky - stopařské.


Orfi se umístila v soutěži o Pracovního psa roku 2013 KCHBO

27. ledna 2014 v 16:46 | kajan |  Orfi - základní informace
Dnes jsem se dostala k vyhodnocení soutěže KCHBO - Pracovní pes roku 2013. Orfi se v kategorii Záchranářský výcvik umístila na 3. místě všech plemen (všichni belgičtí ovčáci a australští ovčáci. Super! Za groenendaely byla úplně jediná = první :-). Škoda, že se soutěže v této kategorii účastnili jen 4 soutěžní týmy (dva BOa dva AO). Samozřejmě Orfi umístění získala s "pouze" dvěma vstupními záchranářskými zkouškami (ZZZ a RH TE) = zase tak velká sláva to není, ale vždyť to byl náš první rok... V kategorii Sportovní výcvik byla větší konkurence, celkově se umístila na 26. místě ze všech zúčastněných pěti plemen a mezi groenendaely na hezkém 7. místě. Já vím, že je skvělá i bez soutěží, ale musím říci, že takhle soutěž mi připadá skutečně prima - je férově nastavená, motivuje k další práci atd. Hezky doplňuje šampiona práce, který klub taky má. Škoda, že borderky podobnou soutěž nemají.

Mrazivý trénink v Milovicích

26. ledna 2014 v 18:03 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes se nám povedl prima trénink v Milovicích. Byť bylo kolem -15 C tak jsme to zvládli a pořádně si to užili. Pozvala jsem 4 záchranářské týmy od jinud (z různých brigád SZBK), což se vyplatilo, protože jsme si všichni mohli vyzkoušet své pesánky na cizí figuranty. Navíc jsme si mohli povyměňovat zkušenosti. Opět jsme ukončili v hospodě u Pata a Mata...
Aywy měla motivační nástřel a pak hledání alá ZTV2 - velký terén, 3 figuranti. Chvíli po té, co jsem ji vyslala, jsme uslyšeli obrněné vozidlo, které se řítilo v našem terénu. Grr. Hvízdala jsem na ni a přivolávala ji tzv. "tvrdým přivoláním". Nepřišla. Poprvé v životě zůstala v pachu a dohledala figuranta navzdory mému přivolání. A to navíc byla výška! Mám z ní radost. Když jsem se blížila k ní, tak asi 2-3 m od ní po cestě projelo to vojenské vozítko s milovickými "vojáčky". Aywy seděla pod stromem a štěkala nahoru, jen po té obludě maličko otočila hlavu. Jasně, na stromě byl náš Dan. Asi by na cizího tolik nebrala. Kdo ví. Když on moc na stomy nikdo lézt nechce... Další figuranti byli cizí - oba našla suprově. Uvědomila jsem se, jak moc mne rozhodilo, když mi Tonda řekl, že mám "tank v terénu" a jak jsem se pak málem ztratila... ale učím se dávat psychicky dohromady za stále kratší okamžiky. Sangie měla v prvním kole jen socializaci s cizími. Nová kámoška Jana se jí hned líbila. Následoval motivační trail na Ester. Zjistila jsem, že postroj v mrazu nejde zapnout - plast na přezce začal stávkovat. Tak jsme běžely na obojek. Vlastně jsem ji musela pustit, protože se řítila takovou rychlostí, že bych jí nestačila ani náhodou. Poslední kolo měla delší trail se dvěma lomy. Viděla odcházet, neviděla kam. Udělaly jsme ho na cizího člověka - ovšem toho, který jí byl nejvíce sympatický při seznamování (Janu). Jana je moc prima figurant - vše se hezky povedlo. Dokázala i skvěle zaimprovizovat a změnit šikovně domluvenou trasu, když se objevili za plotm dva rotvajleři a tvářili se jako zabijáci. Sangie ji hezky našla, i když na začátku se trochu motala v pachu mnoha dalších stop. Když se vymotala do čistého, šla rychle a přesně. Orfi už měla jen dva motivační výsadky z auta. Nechtěla jsem ji zatěžovat. Ale i motivace je důležitá a dařilo se jí. Za odměnu s námi šla po práci do hospody, aby jsme nebyli nelidi a nenechávali těhulku v autě v zimě. No a zblajzla nenápadně všechny zbytky masa (neházejte to jídlo pod stůl!). Dan, Ester i Tonda odjížděli spokojeni s prací Korálka, Baffi a Bessi. No a naše holky Any a Babulka taky super. Krásně značily naprosto cizí figuranty. Jen si Babulka rozřízla pacičku o led, jak se hnala do práce. Snad se jí brzo zahojí.

Brendy Bertadora má klouby v pořádku

26. ledna 2014 v 17:34 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes přišla suprová zpráva od majitelů naší hnědobílé tan fenky Dorky (Brendy Bertadora Storytelling).

V pátek jsme byli s Dorkou na vyšetření kyčelních, loketních a ramenních kloubů. Dorka má všechno v pořádku. DKK - A - 106° a 106° DKL 0/0, OCD clear. Hurá, sláva!

Hledání předmětů - příprava na lavinové zkoušky

25. ledna 2014 v 17:36 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Lavinové dvojky se nám neúprosně blíží. Jenže jsme si letos moc nepotrénovaly. Není sníh. A nebyl. Tehdy, v roce 2010, když jsem s Aywy cvičila na lavinové jedničky, tak to suprově vyšlo. Několik týdnů byl sníh za naším panelákem v Praze. A taky jsme jeli na hory s Martinou Klimešovou, kde jsme si s Pavlou D. potrénovaly i laviny. Letos je to naopak - sníh není. Chůzi za lyžařem na běžkách trénujeme na suchu. A hledání zahrabaných lidí netrénujeme vůbec. To si ale myslím, že tolik nevadí, protože lidi prostě Aywy hledá a nachází celkem kdekoli. Horší je to vyhledávání batohů. Nález batohu je v lavinových zkouškách dvojkách i trojkách důležitý. Pes ovšem batoh neunese. Takže, když ho najde, tak na něj hrabe a štěká. To je samozřejmě problém - jak to (když nemáme sníh) nacvičovat tak, aby v lavinách batoh hledala a v plochách ne. Fakt nevím, jak do toho.
Proto jsem pro Aywy zatím dělala trénink hledání předmětů - předmět mi přinese. Musím doufat, že když v lavinovém terénu narazí na batoh, že ho taky nějak označí. No nic moc. Pokud v terénu v plochách pes najde předmět a přinese ho, tak se celkem nic neděje. (Aywy to ještě nikdy neudělala, ale kdyby, tak se nic neděje. Jo ovšem párkrát mi podala šišku, jako že si už budeme hrát:-) Ten batoh prostě nevím. Třeba ještě napadne (hlásí ochlazení) a docvičíme to. Přemýšlím, s kým se poradit... asi vím, kdo by dal dobrou radu, ale je mi hloupé se ptát (s tak malým předstihem) rozhodčích, u kterých je jisté riziko, že by mi mohli ty laviny pískat, ach jo...

Trénink C vzorků

25. ledna 2014 v 17:25 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme si kratičce zatrénovali C vzorky. Sangie pomalu začíná chápat, že mne ten pach zajímá. Orfi krásně hledá a začíná značit. Je to taková prima práce pro těhulku - dělá se to na vodítku, v klidu, ale msuí se namáhat mozkovna a používat nos. Zdá se, že e během února v tomto dost zlepšíme. No a Aywy si vše zopakovala. Je to nepříjemné, když pro ní vzorky člověk zakládá sám, protože jí mimoděk napovídá. Ona je chytroučká :-) ale snažila jsem se to využít pro zlepšení značení a nadšení. Hezké je, že nedochází od vzorku, když už ho najde. Ovšem štěká až když se vzorku nedohrabe, čili s jistým zpožděním. Ale zase člověk pozná, že je to vzorek...

Výrazné zlepšení stavu Archimbolda

25. ledna 2014 v 16:08 | kajan
V minulém týdnu nám přišla pozitivní zpráva. Náš odchovanec černobílý pes Archibmoldo se uzdravuje. Jeho zdravotní stav se výrazně zlepšil. Co mu bylo: od srpna 2012 se mu výrazně zhoršila kondice a po vyšší námaze se zadýchával. Na RTG srdce objeven otok. Vyloučena autoimunitní thyreatida. EKG bylo v pořádku. Dostal nějaké léky. Jeho panička nás informovala o problémech v lednu 2013. Žel nenapsala přesnou diagnózu. Velice radsotné je, že teď nastalo výrazné zlepšení. Jen tak dál.

Dnes super přednáška o nácviku úchopu aportu za pomoci klikru

25. ledna 2014 v 15:57 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes na našem ZKO Lysá proběhla krátká a úderná přednáška o tom, jak nacvičovat aport, hlavně jeho úchop a nepřekusování za pomoci klikru. Díky Simče a Ivet! Je to super způsob.
Vůbec práce s klikrem má smysl a je výhodné si psa na klikr zvyknout, protože toho spoustu jde opravdu rychleji nacvičit za pomoci klikru. A to od soustředěné pozornosti, přes apor, vysílačky na bedny nebo po C vzorky.

Sangie podruhé hára

25. ledna 2014 v 15:39 | kajan |  Kanaanka Sangie
No a Sangie hned po Bessince začala hárat taky. Legrační je, že jsem si nejprve všimla změny chování (začaal vrčet na všechny psice okolo, když se ke mně přiblížili) a taky se hlasitě olizovala na přezce. A na základě toho jsem se šla podívat, zda nemá kapičku krve. A měla. Začátek asi tedy 23.1.2014. Poprvé hárala na Krucenburku - začala 10.7.2013. Interval je tedy 6 měsíců.

Bessi podruhé hárá

25. ledna 2014 v 15:38 | kajan |  Blessed BESSI Storytelling
Tak naše Bessinka začala hárat. Všimli jsme si toho 19.1. 2014. Hodně barví. Dnes 25.1. po ní ještě Korálek nešílí. Uvidíme, jaký bude mít cyklus.
28.1. = 9tý den Koral jednoznačně označil, že má krycí den.

Obalovna - v lednu jako na jaře

19. ledna 2014 v 20:25 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V plném počtu 4 záchranářů z naší rodiny jsme vyrazili na Vysočinu na Obalovnu. I ostatní počasí vylákalo. Bylo nás po delší době zase plno.

Klasické schéma: pátek nástřely - motivace, sobota dopoledne: sutiny/MT, odpoledne: plochy + co kdo chtěl (poslušnost, Cčka, trénink rozlišování pachů), neděle: sutiny/MT.
Baffi pracovala suprově. Je vidět, jak moc má Ester ráda. Když není Ester doma, je ráda se mnou, chce ode mne drbat, i mne poslouchá. Ale jak se Ester dostaví, jak na ni má čas, tak je pro ni tou nejlepší. A o mně sotva zavadí. Korálek pracoval s chutí a udělal obrovský kus v rozlišování pachů. No a Bessi je naše Bessi. Moc jí to šlo. Jen jsem měla chvílemi pocit, že toho po ní chce Tonda nějak moc.
Moje psice pracovaly pěkně. Aywy měla dvě větší hledání v sutinách a jedno menší v plochách. Smaozřejmě proložené motivací. V sutinách jí to kluci udělali tak, by k figurantům nevedly stopy. Aywy lítala po terénu jako fretka, vyskakovala oknem a prováděla další kousky, všechny svižně našla. Včetně docela těžké výšky. Pracovala s takovou chutí! Orfinku jsem samozřejmě šetřila. Ale ještě jsme si to hodně užily. Měla výšku, hezky ji vypracovala, zavřený úkryt. A pamatovala si značení C vzorků a šlo jí to. Nejvíce asi napíšu dnes o Sangie. Kromě krátkých motivačních trailíků, které vypracovala s chutí, měla v sobotu dopoledne trail po sutinách. Udělala ho hezky. Stopa vedla přes rozbité schody do patra. Překážku pořekonala a našla figuranta. Ale v sobotu večer jsme málem udělaly tréninkovou chybu: místo motivačního lehkého trailíku se nám povedlo udělat velice těžkou a dlouhou stopu po tmě. No samozřejmě - špatná domluva s kladečem. A Tonda, který měl za úkol se o nás starat, kecal na kraji terénu. Domluvená komunikace s kladečem - bliknutí baterkou (už byla tma) se neosvědčila. Neviděla jsem ji. Takže jsem se Sangie nastoupila do terénu, sice jsem nevěděla, kde je přibližně kladeč, ale čekala jsem, že to je krátké a zvládne to i tak. Sangie pracovala dlouho. Já šla na druhém konci vodítka naprosto naslepo. Jednak bez zanlosti trasy, jednak po tmě. Čim dál tím méně jistě a více zoufaleji. Několikrát jsem do tmy prosila figuranta, aby mi ještě bliknul baterkou. Nic. Neslyšel mne. Docela nervy. Přiznám se, že mi nakonec pomohla myšlenka, že o nic nejde, že se "když tak bezvadně projdeme před večeří". K mému velkému překvapení na samém konci velkého terénu najednou Sangie figuranta našla a označila. S radostí si vyžrala masíčko z krabičky. Hledala asi 15 minut. Bez přerušení práce a se stálou motivací. Je to šikulinka! Co se dělo? Za pomoci figuranta odhaduji, že toto: Sangie od startu šla chvilku po stopě, pak stopu opustila, šla na nos a velice sebejistě mne zatáhla k místu, kde tatáž figurantka ležela cca před 30 minutami docela dlouho jako figurant v ploše. Asi tam zůstal pachový válec. To, že je stopa kousek od válce jsme si uvědomily až po stopě. Když Sangie zjistila, že figurant již není v pachovém válci, kde před tím ležel, přestala táhnout vodítkem a udělala dvě pátrací kolečka. Nic. Tma. Moje zoufalství. Pak se vydala směrem na stopu, kterou opustila. Cestou vylezla na hromadu suti. Zase na ni usilovně táhla. Ale já věděla, že tam figurant nemůže být, protože jsme se domluvily, že nebude schovaný. Proč na hromadu lezla? Proč tak táhla? Těžko říci, zda náhodou nebo úmyslně. Či nějaká rada ze zkušenosti předků? Rozhodně se ale na vršku rozhlédla a nasávala vzduch ze všech stran. pak se pustila dolů a jistě a s vervou mne dotáhla dalších cca 60 m k figurantovi. Prý víceméně přesně po stopě. Neúspěch se tedy nekonal. Byla to fušk,a la ona ji zvládla. Rozste mi snad pravý stopař? Ale příště jí ale budu dělat stopy opatrněji, protože toho bylo fakt dost. Na ní i na mne. V neděli se nám povedlo dodržet předsevzetí. Dvě hezké nedlouhé motivační stopy. A navíc po druhé stopě se na nás šla podívat nějaká turistka. Sangie byla právě navolno a hrály jsme si. Přivolala jsem si jí, přidržela, aby na ni nezaštěkala a nepolekala ji. Paní se ale chtěla družit, tak jsem se jí zeptala, zda se nebude bát. Sangie jsem pustila a Sangie se s ní šla pomaličku seznamovat, paní jí prokrmovala, nakonec i haldila a Sangie jí i dala pac. Byla to takové pěkná tečka za celým výcvikem. Sangie měla ze všeho tak velkou radost. A svítilo na nás předjarní sluníčko, lítaly včelky, volný prostor bez zlých psů a lidí... Na Obalovně po úklidu jsme si ještě daly s Aywy a se Sangie překážky a poslušnost. Sangie se mezi psy pohybovala sebejistě a dokázala se na mne soustředit.A hurá domů. Vydařený víkned! Snad jen, že jsme nenatrénovali na laviny :-).

Vyšetření kloubů u našich "Béček"

15. ledna 2014 v 12:56 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes jsme byli s Bessi a Baffi u MVDr. Ekra v Hradci Králové. Obě dvě mají DKK A, DKL 0/0, OCD free. Máme radost! Nechali jsme si po Aywy dvě štěňata - fenky, aby jsme měli její linii do dalšího chovu. Zdá se, že ji budeme mít dvakrát dokonce :-). Samozřejmě ještě nás čekají další vyšetření (oči) a bonitace... Ale skutečně bych zvažovala, zda chovat na fence s horším stavem kloubů. Naštěstí to dělat nemusím. Holky jsou po narkóze chudinky takové nějak klidné. Při přebírání lejster u veterináře, jsem měla obě na vodítku, a měla jsem chvilku pocit, že držím hodné psy :-).

Plochy a traily v Milovicích

12. ledna 2014 v 17:44 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Opět v Milovicích na našem propůjčeném terénu. A opět naše věrná skupinka z ZBKV co bydlí ve Středních Čechách.
Opět bahno. Ale krásně jsme si pocvičili. Od 10 do 13.20 h. Ukončeno výborným obědem v restauraci Pat a Mat.
Pozitivní bylo, že s námi jeli dva figuranti bez psů. Sangie neodešla na prvním trailu od pachovky. Hm - poučení pro příšt, že nemám začínat bez motivačního odbíhacího trailu. |Dan ještě měl pocit, že jsem ji k pachovce dovedla místo abych se nechala dotáhnout z její dychtivosti. I to je možné... Nicméně jsem ji dala do kenelky a vytáhla Aywy. Aywy dokázala od pachovky zvednout stopu a došla dlouhý trail. Nakonec jsem byla moc ráda, že jsem ho se Sangie nedělala, protože asi 50 m vedl po frekventované cestě (hm.. ti mladí nadšenci štěňátko hodně nadcenili). Aywy je suprová. Dotáhla mne po frekvenci k figurantovi jako nic! A to s ní stopy vlastně skoro nedělám. Naposledy stopa na cizího figuranta někdy loni v březnu. Je to prostě moje Aywy! Orfinka měla nástřel a hledání na panelech (něco mezi sutinami a plochami). Pracovala s velkým drivem a bezchybně. Figuranta na panelech označila jako výšku. (Any, která ho hledala před ní, cca 3 minuty panely obcházela, aby si našla místo, kudy na ně vyšplhat a pak přeskákala k figurantovi a teprve značila. Figurant - Kuba to vyhodnotil, že Any je nejlepší.) Sangie měla nástřelový trail (oprava) na Leničku a hledání na Ilonu (krátké, nádherně provedené, s velkým driem). Baffi jsme (stále je chudinka bez Esterky) udělali dva nástřely - hezky s chutí a hlasitým štěkáním. Korálek měl dvě véčka a před tím motivační nástřelák a pak taky na konci. Any a Babú pracovaly moc hezky. Ony a Baffi mají hodně podobný projev - přepínají z pamlsku na míček s velkou rychlostí. Ne jako Aywy, která po pamlsku potřebuje dlouhou pauzu, než si začne hrát. A nebo Orfi, která po pamlscích potřebuje pár minut drbat, jinak ji to netěší. Ovšem i s těmi méně dravými jsme si snažily pohrát.

Vlastní stopy

12. ledna 2014 v 17:33 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Ve středu odpoledne jsem vytáhla Aywy, Orfi, Sangie a Baffi a každé jsem udělala jednu vlastní stopu. Navíc měla Aywy hledání předmětů. Legrační je, že jak Aywy dlouho nestopovala, tak o tolik více ji to bavilo a lépe jí to šlo. Vše přiměřené. I Sangie hezky stopovala moji stopu, i když mnohem častěji chodí po stopách cizích. Orfi začíná pěkně značit předměty. Baffince jsem udělala jen krátkou. Ester je opět týden pryč, tak aby jí to nebylo líto. Je to suprová pracantka. Tak zoufám, co z ní bude, když na ni Ester nemá čas... Nicméně jsem s nimi strávila na stopách dvě hodiny. Není to sranda připravovat více psic.

Vrh A (BOG) Storytelling

9. ledna 2014 v 21:57 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Očekáváme na začátku března 2014 náš první vrh belgického ovčáka groenendael po naší Orfince.
Rokokmen štěňat zde. Koncem ledna jdeme na ultrazvuk. Ale již teď je možné o štěňátko projevit nezávazný zájem.

Bessi další dovednosti na trailu

9. ledna 2014 v 20:04 | kajan |  Blessed BESSI Storytelling
Toto je jeden z posledních trailů (leden 2014), které jsme zaznamenávali pomocí GPS. Cílem bylo prověřit, zda Bessi umí rozlišovat pachy. V ploše se pohybovali tři figuranti. Vpravo nahoře byl pachový předmět, od kterého trail startoval. Majitel pachového předmětu je znázorněn zeleně. Falešní figuranti mají červenou linku. Je vidět, že i když od startu pravý a falešný kladeč šli společně, tak se Bessi držela bez váhání správného pachu. Proti nim (začal vpravo dole) šel falešný kladeč, jehož pach byl na louce nejčerstvější. Ani to Bessi nezmátlo. Hodně těžké cvičení a ona ho zvládla se ctí.

Není divu, že se Tonda přihlásil jako student MT
talent se musí podpořit řádným vzděláním!

MT Ostrov nad Oslavou

6. ledna 2014 v 19:44 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dan s Korálkem, Tonda s Bessi, já se Sangie (+ Aywy na vlastní úkoly) a naši kamarádi jsme jeli s Lubou Satorou na další MT trénink. Tonda se letos dokonce stal studentem IBHAcademie.

Orfinku jsem nechala doma, protože jsem ji nechtěla týden po krytí tahat a trénovat. Ovšem hodně jí to mrzelo.
Sangie dělala motivační traily, dvě véčka, dva motivační traily s rušením a dva dlouhé traily. Vše se moc povedlo. Společenský večer si Sangie taky řádně užila. možná je pro ní dokonce to nejdůležitější, co na MT s Lubošem prožívá. I když cvičení ji taky moc baví.
To je vidět z toho, jak táhne k pachovce a nebo přímo z videa z trailu.

A společenský večer se taky povedl.

pF 2014

3. ledna 2014 v 21:45 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Rok 2013 byl pro nás naplněný. Jednak jsme si těsně před jeho začátkem odvážně pořídili Kanaánku Sangie. A navzdory tomu, že nám dala všechna tři štěňata (Baffi, Bessi a Sangie) zabrat, tak jsme dokázali pracovat. Celkem jsem se svými psicemi složila 10 zkoušek! S Aywy jsme udělaly 4 záchranářské zkoušky (ZLP C, ZZPC, ZZP2, ZTV2 - tu už jsme měly, ale je to těžká zkouška, je hezké, že se nám povedla znovu). A také jsme získaly dva poháry - Český pohár ZTV 1. místo a Pohár ČEZ 2. místo. A také jsem se poměrně hezky umístily na Českém poháru ZZP (11. místo). Tím pádem jsme se staly nejlepším týmem v naší brigádě (a vysloužily si nádherný hrneček od matky výcvikářky). Kromě toho získala Aywy canisterapeutický atest na výbornou. Orfi začala pracovat a od června (kdy jí byly dva roky) složila 6 zkoušek. Jako první CT zkoušku. Na to jsem moc pyšná, protože jako pravý belgičan je hrozně divoká. Ale umí se uklidnit, když je to potřeba. Následně složila ZZO, ZZZ, ZOP, RH TE a BH. Se dvěma záchranářskými (ZZZ, RH TE) zkouškami získala 3. - 4. místo v naší záchranářské brigádě.
Tonda se s Bessi hezky vypracoval, i když nesložili dosud žádnou zkoušku, tak se toho spoustu naučili. Ester s Baffi složily zkoušku ZZO a mají nacvičeno na ZZZ, která se jim žel skrze nezkušenost psovoda nepovedla.
Dani a Korálek složili letos zkoušku BH a společně s námi propadli kouzlu praktického stopování, mantrailingu. Moc jim to jde. Tonda a Ester se na konci roku proměnili z čekatelů na členy ZBKV.
Také nám udělali radost naše štěňátka, zmíním Any Storyteling a Búba Babú Storytelling, které složily zkoušku ZZZ, a Montyho (Abraham Storytelling,) který složil zkoušku ZVOP. Jen tak dál!
Naši pejsci nám ovšem dělají společnost a radost ve všedních dnech. Pomáhají nám s drůbeží, kozami, doprovázejí nás občas do práce a někdy zahřívají naše bolavá záda. A hlavně nás stále milují a poskytují nám spousty podnětů. Díky nim nacházíme nové přátele, hubneme přebytečná kila a udržujeme si kondici.


Na fotce Blested Bessi Storytelling (1 rok), kachny a husy landéské

Všem našim přátelům přejeme hlavně zdraví a radost ze života. Hodně požehnáných dnů!