Prosinec 2013

Božíhodová husa

30. prosince 2013 v 19:22 | kajan |  Drůbež
Letos jsme měli na Boží hod vánoční vlastní husu. S jablkovoořechovou nádivkou. Dovezli jsme si ji na návštěvu babičky. Moc dobrá. A na druhý svátek vánoční další, zase naší, kterou upekla druhá babička. Ať žije venkov.

Orfi čeká miminka

28. prosince 2013 v 17:36 | kajan |  Orfi - základní informace
Právě na Štědrý den odpoledne naznačil Korálek na pravidelné kontrole Orfinky, že je to ten pravý voňavý den. Super! To jsme opravdu potřebovali - právě na svátky. Organizace všeho byla náročná a vyčerpávající. Nicméně se nakonec povedlo na štěňátka zadělat a 27.12. 2013 nakryl Orfinku nádherný a příjemný pes Noble Black Archi z Kovárny. Na konci ledna nás čeká ultrazvuk. Ovšem Orfinka se již včera večer tvářila nadmíru důležitě a nafoukaně, Sangie jí čuchla k zadku a pak před ní pokorně učurávala - skoro bych řekla, že pesani něco ví...
Za fotky níže děkuji Andree Pavlíčkové. Můj strhaný výraz vypovídá o tom, jak to pro mne bylo fyzicky a psychicky vyčerpávající. Děkuji Tondovi, že část (větší) cesty odřídil.


Trénink v Milovicích

20. prosince 2013 v 19:54 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme si pocvičili v Milovicích - plochy a traily. Nejprve jen Tonda, Kuba, já a naši psi. Začali jsme velkou procházkou krajinou, která byla pohádkové zamrzlá.
Pak i I. a R. s jejich psy. Motivace a pro některé i hledání. Aywy krásně přes velkou část stepi prorostlou ostružiním apod. prima vegetací označila figuranta. Musela jsem se za ní probíjet, málem jsem přišla o oči. Pak ale zazdila Tondu - už je to poněkolikáté, kdy má pocit, že na něj se neštěká :-(od té doby, kdy mi začal zakládat cadavery a chodil s námi po lese), Orfi pracovala krásně, s chutí a velkým drivem. Měla i takové menší hledání, také OK. Sangie měla jeden trail - šla krásně po stopě, ačkoli viděla Tondu na konci, ale neodvážila se stopu opustit. Zajímavé. Při procházce před tréninkem si něco udělala s nohou (pravá zadní), kulhá, takže jsem jí pak nechala odpočívat. Baffi maličko cvičila s Kubou (nástřely na mne a pak velká a divoká hra s frisbee). No a Bessi měla krásný delší trail a skvěle vypracovanou rozlišovačku.

Bessi trail (kladeč modře). Na začátku je vidět tzv. pedimetr.

Bessi rozlišovací trail (kladeč - ,´majitel pachovky modře). Bessi zeleně. Červeně vlevo je moje falešná stopa a vpravo je falešná stopa R. (je vidět, že ani jedna Bessi vůbec nezajímala).

Také Any i Babú pracovaly suprově! Jak je ostatně jejich zvykem.

Hárání - podzim 2013

19. prosince 2013 v 11:39 | kajan |  Veterinární péče - zkušenosti a poznámky
Podzimní hárání začalo planým poplachem koncem listopadu. Už jsem ho netrpělivě vyhlížela a dokonce otírala Orfince prdelku, abych ho nepropásla (je hodně chlupatá). Konečně jsem 26.11. jsem setřela hnědý výtok a hned nahlásila majitelce krycího psa návštěvu :-). Ale kupodivu se Orfi nerozhárala. Tak jsme návštěvu uskutečnili jen jako seznamovací, což je vždy prima. Myslím, že si padli do oka. A já si Reeda pořádně prohlédla. Má skutečně prima povahu. Navíc jsem obhlédla cestu (v zimě je poslední část nesjízdná :-).

Tak vím, že je třeba s sebou vzít boby a náhradní oblečení.

Skutečné hárání začala Baffi (sic!) 16.12.2013. To vyvrací všechny mé předchozí teorie, že začíná hárat vždy dominantní fena. Baffi je rozhodně nejméně dominantní ze všech. Jako druhá se přidala o dva dny později Orfi (18.12.2013). Ale už několik dnů je mezi nimi nezvykle rušno. Kromě toho, že si očichávají místa pod ocasy, tak se také vzájemně osočují. Na to moc zvyklí nejsme. Normálně bývají mezi sebou naprosto v pohodě. Jen Aywy se na mladší občas cení, když chce svůj klid. No a teď třetí den vrčení a půtky (zatím nekrvané, naštěstí) cca 2 x denně. Kupodivu se nikdo nezubí na Baffinku. Stále se nejvíce zubí Aywy - hlavně na Orfi. Orfi si to náhle nenechává líbit a neustupuje a ani neignoruje, jak je to jejím zvykem, ale poměrně často se otočí a do Aywy se pustí. No a když si tthají chlupy zz límců, tak Sangie běží pomoc Orfi a Bessinka zase Aywy... A je to mela o čtyřech psech. Občas se Bessi bustí do Sangie jen tak sama. Ale do Orfi ne, tu taky miluje.
Jinak když se něco takového spustí, tak je okřiknu, pak si k nim sednu na zem a říkám jim,. že všechny jsou moje holčičky a všechny drbu a hladím. Všechny tři či čtyři si položí hlavy na můj klín, přimhouří oči, aby se neviděly, a nechají se drbat. Jedině Aywy si dovolí v této mazlící chvilce cenit zubyska. Ostatní ne, dokonce ani Sangie ne. Ta velice respektuje moje: "Dost!" a okamžitě se prát přestává a jde ke mně.
Myslím, že až půjdu do práce, tak naše holčiny rozdělím - každou do pokoje jejího majitele... No a Sangie do klece, aby ležela na měkkém.
Co si ovšem myslí Koral, není známo. Zalezl a dělá, že není (dokud nepřijde Dan ze zoo, to se probudí a září aktivitou). Mia a kočky vše se zájmem (a nelépe z výšky) sledují. Přemýšlím, zda vlastní nevyhrává Baffi, která se mumraje neúčastní a vlastně je "pořád hodná".
Co se asi stane, až přibudou černá štěňátka?

Máme nový žebřík

9. prosince 2013 v 21:35 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Díky šikovnému páníčkovi od Any, máme doma super záchranářskou překážku "nízký žebřík". Hned první den jsme si ho vyzkoušeli. Někteří pejsci ho zvládají bravurně, jiní budou ještě potřebovat čas. Je dobře, že ho máme, protože je třeba trénvoat motoriku pravidelně.

Prosincové soustředění

8. prosince 2013 v 21:07 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Prosincové záchranářské soustředění na Obalovně: Tonda, Dan, já (Esterka nemohla kvůli škole - musela povinně do dětského domova:-(
V pátek jsem kvůli práci přijeli pozdě, ale ještě jsme si udělali sami sobě nástřely či motivační trailíky - každý pes měl jeden. V sobotu jsme jeli do Pekla, práce v sutinách a trailíky. Nakonec se ukázalo celkem výhodout to kombinovat - vzájemně si zafigurujeme každý pes měl 3-4 kola. Orfi mne moc potěšila tím, jak vyštěkala výšku - ještě jsem ani nedošla k budově a ona vletěla dovnitř a sama výšku vyštěkala :-). Aywy měla spodní úkryt ve sklepě, do kterého se leze okolo budovy, čili musela přes neprošlapaný terén a šla :-). Sangie měla několik jeden trail jako skutečné hledání, vedl přes sutiny (hrozně se do nich chtěla taky podívat, tak jsme jí to splnili). Moc se to povedlo, šla přesně po stopě, označila místo, kde kladeč odpočíval a na malém prostoru se točil a pak pokračovala dál až k němu. Pracovala přes prošlapaný terén, pečlivě a soustředěně. Odpoledne jsme trénovali na lavinové zkoušky - hlavně hledání předmětů, což se dařilo. Až na to, že Aywy na batoh, který neunese, či se k němu nemůže dostat, celkem halasně štěká. Už se těším, až budeme na zkouškách rozlišovat co je co :-(. Sangie měla trailík, na kterém opravdu hodně foukalo. Na volné ploše cca ve prostředku se hodně zamotala. A dalo jí dost práce se vymotat. Protože jem nevěděla, kde je figurant, chodila jsem prostě za ní. A mohla jsem díky sněhu a tomu, že v něm byly vidět šlápoty, pozorovat, jak se vrací po své stopě, když pozná, že je špatně. Udělala to asi třikrát, než se vrátila dostatečně daleko, že se chytila a došla k figurantovi. Večer jsme se učili posíleně vánočním punčem chodit na sněžnicích - docela sranda. Oslavovali jsme tím to, že už je máme :-). Důležité je: všechny sněžnice přežily! V neděli ráno jsme zase vyrazili zase do sutin. Aywy měla jen jedno kolo - hledání ve sklepě. Celkem bez problémů, ale záhadně si jednou štěkla na místo, před schody do sklepa, kde nevíme, jak se tam pach dostal. Ale hned pak šla po schodech do tmy a našla. Orfi to s námi měla opravdu těžké. Špatně jsem se domluvila s figurantem a poslala jsem ho "tam nad schody", což se nakonec ukázalo jako fatální - figurant byl v naprosto jiné budově. S Orfi jsme prohledávaly asi 20 minut, pak jsme mobilem zjistili, že je úplně jinde :-). No alespoň jsme si ověřili, že Orfi vydrží pracovat skutečně celkem dlouho a v té pravé budově hodně rychle našla a správně označila. Za odměnu jí byla hra a ještě nástřelák. Po skončení oficiálního výcviku jsme ještě Sangie udělali dva trailíky - motivační a maličko hledající. V tom druhém ji Dan udělal nečekaně takovou polo-výšku a ona ho také hezky dohledala. Odpoledne členská schůze, na které byl příjemný klid a pohoda. A dostala jsem krásný a velký hrneček s kočičkami za to, že jsem složila nejvíc zkoušek v brigádě (6 kousků, 2 s Orfi a 4 s Aywy, jedna z toho sice byla ZTV 2 na poháru, kterou jsme již složily před časem, ale skutečně jsem měla radost, že jsme tuto těžkou zkoušku zopákly se ctí). No a máme dva další záchranáře v rodině :-).
Sobotní sníh je vidět na fotkách z I-padu (foťák jsem žel zapomněla, odjezd byl po práci hektický)


MT soustředění v Ostrově nad Oslavou

1. prosince 2013 v 21:14 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Právě jsme se vrátili ze soustředění mantrailingu v Ostrově nad Oslavou s Lubou Satorou. Počasí vyšlo pěkně (na to, že už je prosinec), terény krásné a bez střelby (skoro - myslivci mají hony), parta dobrá, skvělé jídlo, dobrá organizace a ubytování v teple.
Orfi měla kromě motivačních krátkých trailů především spoustu cvičení v rozlišování individuálního púachu. Chudinka se při tom dost zavařila (to máme za to, že nám teď jdou plochy a sutiny). Myslím, že jí to v hlavě šrotuje ještě teď. Ale protože se při každém cvičení maličko zlepšovala, tak to snad příště bude mít v hlavě srovnané. Sangie pracovala hezky, ale opět jsme si potvrdili, že je ještě mlaďounká, lépe se jí pracuje na čistém terénu, terén pošlapaný (zvlášť ode mne) ji svádí k tomu, aby chodila po všech stopách. Takže pomalu, vždyť je jí jen rok... jde mi o to, aby motivovaně pracovala, nezačuchávala se. Nesmíme její trénink uspěchat. Večer zase byla prodrbávána a prokrmována ve společenské místnosti :-), o přestávkách si pohrála s Bonni a Gerouškem a dalšími pejsky = obé je možná pro dospívající štěňě důležitější, než samotné trailíky :-). Aywy s námi jela vlastně jako doprovod. Každý den jsme jí nicméně udělali pár, hlavně motivačních, úkolů. Jel s námi ještě Korálek s Danem, který byl za hvězdu, protože se moc rychle učil a hodně rychle postupoval. Je vidět, jak moc je šikovný a natěšený do práce. A taky, jak to Danovi jde.