Listopad 2013

Vlastní stopa

27. listopadu 2013 v 17:00 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Včera jsem po delší době udělala pro Orfi vlastní stopu. Tvar klasicky L. Nedlouhou, po poli s osením a přes roští kolem potůčku, přes potůček na oranici, zde lom a odbočka a konec. Dva předměty na stopě, poslední na konci. Na začátku Orfi jakoby nechápala, že má po stopě jít. Stále čuchala ke kolíku a snažila se ho vytrhnout zubama ze země. Pak si u něj lehla, co já na to, pak se snažila na něj předníma packama vylézt :-). Když se nakonec rozešla, šla celkem hezky. Předmětů si všímala a hlavně se jí moc líbilo, že je měla přinést (nový nápad, jak jí na předměty navnadit). Samozřejmě nejvíce ocenila to, že za předmět dostala tolik ňaminek, kolik ani nečekala. Ráda bych ještě nějaké ty zkoušky se stopami udělala :-ú

Ošetření proti parazitům

25. listopadu 2013 v 19:05 | kajan |  Veterinární péče - zkušenosti a poznámky
Dnes jsem ošetřila velké pejsky přípravkem Duowin a Miu (a kočky) vybavila obojkem Bolfo. Předchozí Duowin byl aplikovaný 19. září, předevčírem se Orfi, Koral a Sangie (pejsci, co nejvíce chodí na cvičák) začali drbat... tak žádné váhání a hned ošetřit, aby se nám blešky nerozmnožili. Kočky tenokrát jsou zcela bez blešek, což je prima. Spot Duowinu vydržel tedy dva měsíce.

BH

24. listopadu 2013 v 17:03 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Dnes složila Orfi svou šestou zkoušku: BH (50 bodů) v KK Kyje. Korálkovi s Danem se dnes povedlo překonat smůlu a také složili zkoušku BH (49 bodů)! Máme radost. Pan rozhodčí byl přísný, ale spravedlivý (ostatním třem pejskům se nezadařilo žel :-(. Dále jsme viděli IPO1 a Zuzce se s Daginou podařila FPR3, i když hrozně fučelo.

Krátký trénink Lysá

22. listopadu 2013 v 19:08 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Sešli jsme se ke krátkému tréninku. Aywy - jedno hledání přes nepošlapané roští a vysokou trávu cca 50 m. Procpala jsem ji přes terén a pak figuranta našla. Radost. Velice povedené. Průchod nepošlapaným terénem je specialitou na zkouškách vyššího stupně. vychytralým pjeksům se do nepošlapaného terénu často nechce, nevědí, že fifurant může obcházet :-). Proto je třeba i při tréninku někdy ocházet terén. Další hledání měla Aywy za tmy, nechala jsem ji chvíli bez vedení, prolítala se po stopách ostatních psů a figurantů a na druhé straně, u hradeb našla. Radost. Pištivě štěkala. Vše ok. Sangie - jeden trail na Tondu, s lomem. Šla víceméně podle očích (byla to motivačka, viděla figuranta odcházet), konec pak vypracovala za pomoci pachu ze stopy i ze vzduchu. Druhý trail měla na Simču, hodně dlouhý. Šla podle mne spíše po pachu ze vzduchu, stopy se držela jen několikrát, orientačně. Radostně skáče, když je v pachu a blíží se k figurantovi. Opat ale poslední metr chvilku koukala, co to vlastně našla. Pak ale v klidu došla a přijala odměnu. Orfi si udělala taky dva traily. Jeden poměrně delší, částečně motivační (viděla odcházet), s lomem, na cizí figurantku (máme novou začátečnici) - hezký, šla hodně po stopě. Hezká práce na konci. Druhý již po tmě. Bessince dělaly figurantky cvičení dle Tondových pokynů podle tréninkového plánu od Luboše. Vše povedené. A se začátečníky jsme udělali hezkou práci.

Koťátka po Poměnce - fotografování

20. listopadu 2013 v 16:49 | kajan |  Odchovy koťátek
Dnes jsme na popud zájemkyně konečně nafotili poklad, který doma máme již čtyři týdny - koťátka po Pomněnce. Dva zlatobílí kocourci Zlaťák a Zebřík (je celý pruhovaný, i na zádech), celomodrý Briťák a dvě lila-bílá koťata, z toho je kočička Galila (méně huňatá, bíláš špička ocásku) a další kotě, u kterého si nejsem jistá, zda je to kocourek nebo ne..
Paní Věra K. už od nás jednoho kocourka má a chce dalšího kvůli krásné povaze. To potěší, že. A vlastně není první, kdo si od nás pořídil další kotě, třeba pro někoho do rodiny právě kvůli skvělému kontaktu s lidmi. Navíc jsou to huňáči a taky krasavci!


Více fotek zde.

"První tři, vlastně čtyři borderky, co se mi líbí!"

18. listopadu 2013 v 17:58 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
"První tři, vlastně čtyři borderky, co se mi líbí!" řekla naše nová známá z MT party. A jsem na její výrok pyšná. Jen nevím, nad kterou z našich borderek začala přehodnocovat. Aywy v práci neviděla. Jen Korálka, ale ten byl na MT poprvé, čili jako začátečník předvedl jen maličko. Tak snad Bessinka? Asi ano. Začnu Tondovi závidět. Bessi totiž pokročila ke cvikům zaměřeným na správný start. Lubo dal Tondovi několik domácích úkolů i s nákresy a čísílky čím začít. Pozitivní na tom je, že už nebudu muset šlapat dlouhé traily a čekat tam dlouhou dobu atd. - to už umí a trénvoat se nemusí. Starty nezaberou tolik času :-)


Bessi na cvičném trailu 16.11.2013 - Tonda a Luboš jí sotva stačí. Pěkná práce! Bessinka je motivovaná k výkonu po mamince. Pracovala by i bez odměn. Práce je jí tou největší odměnou.

Orfi na MT

17. listopadu 2013 v 20:23 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Orfi se účastnila mantrailingového soustředění s L. Satorou v Lysé a Milovicích 16.-17. 11.2013. Bylo to s ní moc fajn!


MT soustředění Milovice

17. listopadu 2013 v 18:41 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Velice vydařené soustředění. Nejprve se mi povedlo zajistit veliký pozemek od jeho dlouholetého pronajímatele. Čili jsme na něm mohli cvičit bez obavy, že nás někdo vyžene a nebo, že budeme někomu překážet. Jemu patří velký dík! (Až mi dovolí ho jmenovat, tak mu tady poděkuji jmenovitě.)
Dále se vydařilo počasí. Hlavně to sobotní, kdy svítilo nádherné sluníčko, i když bylo již po polovině listopadu. Ale ani v neděli nebyla velká zima a nepršelo. Krásné posezení večer. Poněkud nahloučené spaní většiny členů u nás doma (původně to bylo plánované bez přespání, ale tak nějak jsme jim vyšli vstříc .. a bylo vše bez jakýchkoli problémů a zmatků, ani jedno zašlápnuté kotě ... :-). No a všichni pejsci učinili velké pokroky. Na Sangie je vidět, jak ji každá taková akce naplňuje radostí, jak ji roste sebevědomí a jak se dostává do pohody co se týká vztahů s cizími lidmi i psy. Orfi nevím - v poslední době byla tak dobrá v ploše, že jsem si říkala, zda je to vůbec dobré jí celý víkend zase učit něco jiného. Nicméně jsem si vzpomněla, jak ji trénink v červenci nastartoval... čili si myslím, že jí víkendový trénink určitě neublížil. Ale zda je její pokrok tak velký, jako u Sangie či Bessi, které dělají jen MT, nevím, spíš ne. Aywy byla tentokrát jako doprovod, nemá cenu již vycvičeného psa učit něco jiného, ale samozřejmě jsme s ní taky o přestávkách pracovali. Bessi s Tondou - super tým. A poprvé se MT účastnil i Koral s Danem a zdá se, že se jim povedlo najít něco, co je bude bavit a kde mohou vyniknout.
Potkali jsme se se starými zmámými. To bylo moc fajn. A taky poznali nové lidi. Více lze poznat z fotek.

Za krásné fotky děkuji Ivetě S. a Kamile K. a Jarce S. Více fotek najdete na odkazech na jejich jménech. Nemnohé jsou i na našem Storytelling účtu

Dnešní super ukázky a noční krátké úderné cvičení

12. listopadu 2013 v 20:56 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme si odpoledne střihli ukázky záchranného vyhledávání pro Klub dobré zprávy. Vlastně to bylo na oplátku za to, že mne jejich vedoucí připravují na atesty: pomáhají mi s tréninkem orientace v mapě za poklusu . Schovávali se dobrovolníci z řad dětí i dospělých. Každý, kdo chtěl, se mohl schovat, někdo i víckrát. Že Aywy vše našla v obou dvou hledáních všechno, jsem očekávala, byla dobrá, natěšená, běhavá samostatná... prostě super. Jako vždycky. Ale že šlo předvést zcela ve stejné vysoké kvalitě Orfinku, to mne mile překvapilo. Odbíhala do stejně velkých vzdáleností, pracovala samostatně, bez povzbuzování velice dlouho, až dokud jsem práci po nálezu třetího figuranta neukončila. Má ohromnou kondici a uběhne toho za okamžik snad více, než borderka. Terén (značné rozlohy) jsme prohledaly systematicky, nemusely jsme s k nikomu vracet.
A povedlo se jí vyštěkat neuvěřitelnou výšku. Jeden skautík totiž vylezl z iniciativy na smrk ke šplhu vhodný hodně vysoko, do výšky cca 4 m, a ona ho i přes to našla. I když ho nemohla vidět, suprově na něj štěkala, přes větve koukala přímo do místa, kde seděl a štěkala jako blázen. Oceňuji také to, že značila dva zcela cizí figuranty, které nikdy v životě předtím neviděla. První byl na tom tromě, druhý byl dospělý muž ve věži za prkny. Třetí figurant byl náš Kuba. Docela mne překvapilo, že k němu neustřelila a našla prvně ty dva cizí. Co znám Aywy, ta by šla prvně zachraňovat právě Kubíka, pak by teprve projevila zájem o cizí. Možná by o nich věděla, ale nešla by po nich, dokud by Kubu neměla. Sangie jsem také na chvilku vzala ven, aby se socializovala a udělali jsme ji takové kraťoučké hledání, které se díky iniciativě figuranta trochu zkomplikovalo, ale našla a nakonec se odvážila i k figurantovi do úkrytu pro pamlsky. Myslím, že jsme se převedli dobře, závěr ukázek viděli i někteří další rodiče a projevili zájem. Snad si i něco zapamatují.Po té jsem jela domů pro zapomenutý mobil a vyzvednout Radka s Ilčou a střihli jsme si ještě skutečné cvičení :-). No naše holky si udělaly každá jen jeden nástřel za tmy, Sangie tedy noční trail, a večeřet a spinkat. Any a Babú měly o kolo více a oběma jim to moc šlo. Bylo to takové krátké a úderné cvičení, které je myslím cennější, než dlouhé a úmorné. Měli jsme s sebou diváka, možná dalšího člena našeho tréninkového týmu.


C, MT, motivační sekvence

11. listopadu 2013 v 16:12 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes záchranářské výcvikové dopoledne. C vzorky (Aywy, Amis), mantrailing (Bessi, Sangie, Gerouš) a motivační sekvence a hledání v plochách (Orfi, Amis, Sisi aj. mk ze smečky Zuzky Rozové, jejichž jména se pomalu učím).
Díky dnešku nebude o víkendu Gerouš zas takový začátečník, jak to vypadalo. Moc mu to šlo. Myslím, že se mu to začíná spojovat. Hezká motivace od šikovné paničky. Bessi měla dva traily. Jeden krátký, radostný a motivační. Druhý dlouhý a starý napříč vellým areálem. Našla mne, ale Tonda byl nespokojen. Tak nevím. Jde o to najít, ne? Více, až zpracujeme GPS záznam. Sangie měla jeden motivační trail cca 100 m dlouhý, víceméně rovný. Vypracovla ho moc hezky. Cestou zpět jsme viděli mršinu ježka, přes kterou musela při práci přeběhnout, aniž se u ní zastavila nebo jen zpomalila. Toho si moc vážím. Druhý trail měla cca 300 m dlouhý do tvaru písmene U, kolem budovy, takže to nemohla střihnout zkratkou. Vše v tempu a radostně. Zase jsem úplně nadšená z její práce. Aywy a Amis a další kníračky měli velký a uleželý (cca 2 h) C terén. Se dvěma vzorky zahrabanými a jedním ve výšce. Aywy perfektně štěkala se zvednutou hlavou na výšku. Při značení pachů na zemi zpočátku jen hrabala, ke štěkání jsem ji musela trochu vyprokovat. Ale samozřejmě značení bylo zcela jasné. Kníračky měly taky C terén a další rozličné úkoly. Orfi měla veselé krátké hledání, složitější hledání, při kterém se zapotila, ale nakonec hezky vypracovala výšku na balkóně, a ještě motivační nástřel. Myslím, že jsme si všichni hezky zacvičili.


Na fotce Amis značící vzorek. Vzpomínka na mé mládí s knírači :-)

Agility - Tonda s Bessi zazářili

10. listopadu 2013 v 12:50 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme se na agility vypravili z naší rodiny tři - Tonda, Ester a já. Využili jsme nádherného počasí a fotili a filmovali. Ester byla v jiné skupině, aby si odpočinula od rodičů, což jí vyhovovalo. A nám vlastně taky. Jen nemá nafocené fotky a natočené video.
Tonda s Bessi dlouho nebyli (asi není schopen se sám přihalšovat), ale navzdory tomu jim to šlo nejlépe. To, co Orfi musela nacvičit, Bessi udělala (nikdo nechápe jak je to možné) na poprvé. Takový pes!


Více fotek zde.

Procházka Klánovickým lesem, schůze sekce CA KCHMPP, příprava na zkoušky, obrany

9. listopadu 2013 v 20:17 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnešní den ráno krásná procházka Klánovickým lesem s mými třemi psicemi, Ester s Baffi. Pak Ester s Baffi podle GPSky vyrazily k babičce, kde vyvenčily Cata (s Oldou). Já mezitím na schůzi cekce CA. Žel jsem zapomněla foťák, čili fotky nejsou.
Po rychlém obědě běh na náš cvičák. S Alčou a dalšími (díky jim) příprava na BH zkoušky. Dále obrany. Kdo by Orfi na fotce níže typoval na canisterapeutku?

Jsem vděčná, že ji připravuje náš figurant Petr Junek (figurant II. třídy), já obranám nerozumím, ale vidím na Orfi stabilní pokrok, to, že se při jejím vedení nedělají chyby a také to, že má "hezký zákus", což oceňují
hlavně ti, kdo obranám rozumí. Je jasné, že Orfi nebude nikdy tvrďák, že se vždy bude rozmýšlet, zda kousat a kam, ale když se rozhodne, tak se nebojí. Mně to tak velice vyhovuje. Když si mne Orfi před více než dvěma lety vybrala, nikdy mne nenapadlo, že to bude takhle všestranný pracant, který mi přinese tolik radosti. Díky chovatelce Dominice Formanové. Více fotek z obran zde.

Nádherný podzim!

6. listopadu 2013 v 20:49 | kajan |  ZAHRADA
Nutno říci, že tento podzim je naprosto nádherný! Příjemné teploty, skoro stále svítící sluníčko a všechny ty barvy a vůně. Po loňské dlouhé zimě, kraťoučkém jaru a pak parném létu, je to taková úleva a nádhera, nadechnutí a prostor pro odpočinek a relaxaci. Spoustu prací, které jsme na zahradě v létě kvůli horku nestihli, jsme stihli teď. vysázeno, uklizeno, natřeno a přemístěno spoustu věcí. A samozřejmě jsme stihli také fůru nádherných procházek a akcí. Jako tu se Simčou, na které se mi povedlo nafotit několik nádherných až syrrealistických fotek. Jako třeba tu níže. Má přítelkyně Emily z USA si ji vyžádala a prý si ji vytiskne a pověsí na zeď. Hmm. Je to takové připomenutí, že si člověk musí užívat ...


... užívat dnů čili CARPE DIEM a taky si hrát. Jednou jsem si na chatě na Vysočině (kde jsem smutněla po ztrátě dvou blízkých) hrála se slovy a vznikla básnička:

Bedla
Vidouce houbaře bedla zbledla.
Kdyby nebyla jedlá, těžko by bedla vidouce houbaře, zbledla.

.. každý může psát básničky. Hlavně na podzim, když je tak hezky. Sluníčko svítí až vznikají syrrealistické obrazy a člověk se raduje z každého oka-mžiku.

Husí játra na šalotce

5. listopadu 2013 v 18:47 | kajan |  ZAHRADA
K večeři husí játra na cibulce šalotce. I to patří k podzimu a jeho rituálům. Malá odměna za celoodpolední práci (zabití, odpeřování, čištění a kuchání dvou posledních bílých husí). A v mrazáku přibylo nejméně 12 kg masa.


Deštivé Milovice

4. listopadu 2013 v 17:58 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Včera jsme vyrazili navzdory dešti do Milovic. Bessi s Tondou - dva traily. První dlouhý na Ester. Druhý motivační krátký na mne. Baffi s Ester - asi 8 nástřelů, z toho několik dlouhých (skoro až hledání). Cíl namotivovat se podařil. Orfi - jeden nástřel jako motivace a jedno hledání - obé velice zdařilé. Aywy - jeden nástřel motivační, druhé hledání. CHtěla jsem ji prostrkat přes terén, ale nepochopila jsem Tondovy pokyny, tak jsem ji nechala letět zezadu po stopě. Jinak našla perfektně, jen to nesplnilo plánovaný výcvikový cíl :-(. Sangie - dva slepé (bylo nás málo) traily na Tondu. První krátký - super. Na druhém se ztratila v houštině (křoví tahalo za stopovací šňůru, což Sangie špatně snáší), což vyřešila tím, že se vrátila notný kus na stopu a chytla správný pach a našla. Vyřešila si to sama, jen to trvalo. Je to šikulka, ale příště zase kratší.

Orfi opět agility

4. listopadu 2013 v 17:32 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Neděle agility v dešti. Celkem zdařilé, navzdory mému zranění ruky a ramene. Orfi je šikovná a hezky namotivovaná. Chodí mi hezky na ruku a taky občas vyřeší něco i dál ode mne.