Září 2013

Artush China Storytelling - uchovněn

30. září 2013 v 20:15 | kajan |  Štěňátka Mii - A CHINA Storytelling
Hodnocení: CHOVNÝ!!
Vady: B.chrup - 8, 9 (chybějící řezáky, chybějící špičáky) C.oči - 2, 6 (kulaté oči, vystouplé oči)
Metrické hodnoty: Váha: 3.1 Výška v kohoutku: 29 cm Délka těla: 29 cm
Poznámka: 5/5+2ml/2, nůžky
Jinak co se nepsalo do papíru, tak paní posuzovatelka připomínala slabé ucho a že vypadá skoro nanisticky, ale do ideálu se ještě o jeden centimetr vejde. Ale taky říkala, že má super povahu, že má ocas stále nahoře a působí vesele (narozdíl od některých ostatních psíků, se kterýma tam lidi "orali"). Shrnula to slovy, že je jako plyšáček. Celkový vzhled ohodnotili na D.

Sutiny, plochy, traily - Obalovna

29. září 2013 v 23:59 | kajan
27.-29.9.2013 jsme byli na Obalovně.
Aywy měla takové oddechové a motivační prvky. Pátek večer: nástřel po tmě, hledání. V sobotu dopoledne v sutinách: jeden nástřel, jendo hledání. Vše bez problémů. V sobotu odpoledne v ploše dvě krátká hledání - skoro nástřel, jedno z toho na kouřícího figuranta. Vše OK. V neděli dvě překážky a pár předsedávání před překážkami.
Orfi v pátek večer: nástřel po tmě a poměrně velké hledání. Hezky se ode mne vzdálila a skvěle označila cizího figuranta na velkou vzdálenost. V sobotu dopoledne v sutinách: hezký nástřel, strach z přiblížení se k rozpadajícím se schodům, který jsme překonali (dotáhla jsem ji k nim a pomohla ji je překonat ve velice pochválila - pak už je lezla sama). Krásné hledání dvou figurantů v druhé budově. V sobotu odpoledne: plochy. Udělala jsem ji náštřel na výšku - okamžitě pochopila, že je to také figurant. pak měla hledání alá ZTV1, hezky se vzdalovala, u výšky maličko dohledávala, ale pak chytla "stopu" na kmenu stromu a označila hezky. A nakonec nástřel na ležícího. V neděli přeedváděla překážky na ZZZ a také si zkusila překážky na "jedničkové zkoušky" - věděla jsem, že neudělá vysoký žebřík. Nepovedl se jí ani nízký, což jsem nečekala. Jinak drobnosti. Pak jsme opravovaly - se žebříky se ještě natrápíme, to je jisté.
Sangie cvičila v sobotu dopoledne - sutiny. Do terénu šla 4 x: vždy skvělá motivace k práci, čuchala a v krátkém čase vyhledala figuranta. Prodlužovala jsem jí tedy dobu hledání - posledního figuranta dostala na druhý kraj ruiny. Moc se prý smála, když k němu šla. Skvělá práce, samozřejmě po malých krůčcích, ale žádná chybka. V sobotu odpoledne - v ploše dva traily. Oba provedla s velkým nadšením, hezká motivace. Ten druhý trail byl s lomem a hodně dlouhý, figurant na konci byl mírně schován - krásně k němu obrátila, když na metr či dva vyběhla z pachu. Jsem moc spokojená. Cestou zpátky zvedla Cleuška srnku a hnala ji směrem k nám. Sangie se k ní přidala a tak se zkamarádily (její panička se Sangie bála - ona na vodítku hrozně vrčí na všechbny psy - bojí se jich a tak se takhle pitomě snaží, aby ji nekousli). S Celuškou přiběhla plec na pleci po velké probíhané - bylo jasné, že jsou už velké kámošky. Stejně tak se to povedlo s Charliem. No a Bonni, Gerouš a Terezka jsou její staří a milí známí. Nejvíce se kamarádí s dvouletou fenkou Bonnie - moc hezky si hrají, až Orfi žárlila a chytala Sangie za obojek, aby si hrála s ní.

V neděli ráno v ploše měla Sangie jeden trail. Žel jsem ji vyndala z auta moc brzo, zahlédla v dálce maličkého figuranta. Od pachovky tedy chtěla k němu přímo. Vodítkem jsem ji usměrnila (nevím, zda to bylo dobře nebo ne) a navedla na stopu, po chvíli váhání a dotazování, co tedy vlastně chci, zvedla stopu a šla přes asfaltovou silnici, až k figurantovi. Ještě jsme spolu prošly mezi ohni, zopakovaly tunel a drobnosti z dovednosti a poslušnosti. Také jsem ji zvykala na čtení čipu. Zatím jsem ji jen nechala od cizího člověka krmit z čtečky (kterou představoval mobilní telefon).

Papírny - Vrané nad Vltavou

29. září 2013 v 20:02 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Díky Pražské brigádě jsme získali pozvání potrénovat si v jejich sutinách ve Vraném nad Vltavou. Mají tam "hezké" velké prostory. Aywy měla jen jedno hledání - prohledávala celou dolní halu (vlastně vlezla i do patra, po schodišti kolem strašlivého medvěda a sama si tam pracovala :-) - řekal jsem ji totiž povel "nahoru", aby překonala tři schůdky, tkeré jsem viděla. Schodiště jsem neviděla a ni jsem o něm nevěděla :-). Figuranta měla v úkrytu, do kterého se leze jen podzemí cestou, čili k němu nevedly stopy. Ale samozřejmě ho našla. Šikulka!
Orfi jsem vymyslela trénink až do přílišných detailů. Chtěla jsem, aby udělala nástřel na zavřený úkryt. Nemáme moc možností zcela zavřené úkryty trénovat... Ale vše bylo špatně! Bylo toho na ni moc. Příliš nových věcí: cizí figurant chlap, navíc z úkrtu jí vylezl vstříc (to ještě nezažila), v cizím terénu a navícještě Radek odcházel pro psa právě, když jsem ji měla vypouštět, koukala po něm (je to její oblíbený figurant) místo, aby se soustředila na toho svého figuranta. Navíc jsem ji vypustila o chvilku dříve, čili, když ke svému figurantovi doběhla, zavíral teprve dekl a vlastně ji od sebe odehnal (samozřejmě nechtěně, ale prostě ji dal najevo, že tam ještě nemá být). Orfi tedy odběhla a pak už tam nešla - lekla se kanálů. Po celý zbytek výcviku nechtěla procházet kolem kanálů. Nepřekonala ani skok přes příkop atd. Prostě měla velké problémy s prostředím. Chtěla jsem ji ke kanálu dotáhnout a uklidnit, ale hodně se psýchala a já na radu Zuzky ji nechala. Možná to nebylo dobře, kdybych ji dotáhla ke kraji a ukázala, že nechci, aby šla dovnitř, třeba by se uklidnila. Kdyby chyby. Pokažený trénink. A chyby jsme neodbourali.
Sangie sice jela s námi, ale nebyl čas ji taky vyndat. Cestou jsme se ale krásně prošli s dobrmanem Catem a s Orfi v Klánovickém lese. Sangie na něj na vodítku vrčela, jamkile jsem ji pustila, krásně si s ním pohrála a nezavrčela ani jednou.

Trénujeme žebřík

24. září 2013 v 22:11 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
S mladými pejsky trénujeme vysoký žebřík. To je překážka ne úplně oblíbená. A její trénink chce jistý kumšt. Nejprve je potřeba, aby si psík uvědomoval, že má nohy. Nejen přední, ale i zadní. Vhodnými pomocnými cviky je stoupání na krabičku, target, vlézání do škopku, stoupání na kyblíky a samozřejmě nízký žebřík. No a pak to chce hodně trpělivosti a masíčka. Protože vše cvičím po dobrém, jdou mi překážky, kterých se pes bojí, pomaleji, než ostatním, kteří tam psa nějak dotáhnout. Já nechávám psy, aby si sami lezli na příčky a odměňuji je průběžně za doteky a postavení několika nohou atd. Mohou kdy chtějí odejít, ale pak odměna nebude... Mám postup docela promyšlený .. Tonda s Bessi ne, ale přesto je Bessi na žebříku ze všech mladých nejšikovnější. Páníček chce, aby se dostala nahoru, tak jde. To by člověk záviděl, takového psa.
Orfinka leze pomalu, bojí se, nechce se jí, ale svůj strach celkem překonává (když jsou jatýrka a celý den nežrala). Už pochopila několik základních věcí a věřím, že již bude postupovat rychleji. Ovšem velice mne překvapila Sangie, která se na výcvik (vůně jater) hrnula také. Tak jsem ji také naklikala a ona byla šikovnější,než Orfi. Jednak vše myslím rychleji pochopila a dále má ty zadní nohy nějak více pod dozorem, než Orfinka. Vůbec jí nedělá problémy střídat nohy a šlapat po příčkách. Orfi se občas zapomene a za ňamkou se natahuje za pomoci předních nohou a prodlužováním těla do neuvěřitelné délky (zadní packy stojí stále na místě :-). Ve čtvrtek zkusím nějaké fotky.

Bessi traily

24. září 2013 v 20:10 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Včera jsme udělali Bessi trail v lese nedaleko Mladé Boleslavy. Moc nefoukalo, ale bylo příjemně chladno a mírně vlhko. Našlápla jsem docela dlouhý trail - lesem, mítinou, přes frekventovanou cestu a zase lesem, přes terénní nerovnosti a klacky. Bessi zvedala stopu poměrně čerstvou (cca 15 minut starou) a našla mne. GPS jsme zapomněli nabít, čili záznam nebude. Ale bylo to nádherné.
Tonda ovšem našel čas a některé traily od Bessinky nahrál z GPSek do počítače a zpracoval.

Například tuto: Bessy, 350 metrů, stáří 2 hodiny, vlastní stopa, večerní, 2 předměty, 11.9.2013. Modře kladeč, červeně pes, resp. psovod, co šel za psem.


Nebo tato: Bessy, 450 metrů, stáří 3:20, vlastní stopa, ráno, 2 předměty, 12.9.2013- Zeleně kladeč, červeně pes, resp. psovod, co šel za psem.

Takových trailů má Tonda v počítači hodně. A ještě více jich s Bessi zvedl. V některých jdou čáry zcela přes sebe. Na některých jsou malé rozdíly. Na některých je zkrácení trasy kladeče psem veliké (vítr foukl a pes letěl rovnou za figurantem). Na jedné taky Bessinka odbočila - chytla stopu jinou (srnky) a pak se po ní vrátila zpět k té správné (viz níže).

Bessy, 300 metrů, stáří 2:30, vlastní stopa, večer, 2 předměty, 12.9.2013, odbočka nahoře - prohnání stáda srnek - útěk na vodítku. Zeleně kladeč. Červeně pes.


Trénink čtení z mapy alá orientační běh

23. září 2013 v 14:30 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Na jaře jsem si uvědomila, že Aywy je na veškerou pomoc a atesty již připravená perfektně. Hlavně díky Lubovi Satorovi, který ji tak po několika setkáních ohodnotil. Tím, kdo v našem týmu potřebuje výcvik jsem já. Nastavila jsem tedy dva plány a) zúčastnit se dalších zkoušek a také nějaké soutěže, aby, to co umí, Aywy ukázala i světu, b) trénovat sama sebe, především v práci s GPS a v orientaci v mapách jiných měřítek.
Zkoušky se nám celkem podařily i závody (hlavně Český pohár terénního vyhledávání).
Také jsem se (díky Tondově pomoci) hodně zlepšila v orientaci v terénu za pomocí GPS (žel zkoušku ZTV3, na které je to zapotřebí, jsem nemohla dělat, neb ji pro nedostatek závodníků zrušili). Největší problém byl sehnat někoho, kdo by mne proškolil v orientaci. Nakonec se to povedlo neuvěřitelnou náhodou (výměnou za lekci pro skupinu dětí). A dnes jsem měla svou první lekci v orientačním běhu. Tuto disciplinu jsem si totiž zvolila, že by mi mohla pomoci. Jednak je to orientace v mapě a v terénu a jednak je tam ten běh (člověk musí pracovat rychle, v jistém stresu).
A minule na astestu se mi právě pro špatnou práci s mapou a terénem povedlo přeběhnout terén (jiné měřítko mapy a vysoká kondice).
Čili dnešní dopoledne jsem strávila příjemné dvě hodinky v lese u Dvorců (s Aywy a Miou + Ester a Baffi), kde jsem za asistence milé J. hledala zastavení sobotního orientačního běhu a byla všelijak jinak proškolena.
Co jsem si uvě+domila, že první hodina super. ve druhjé hodnině mi hodně klesla pozornost, nastouupila jakási únava a zvýšila se chybovost. Myslím, že jsem se celkově trochu chytala, ale že jsem se toho skutečně hodně naučila. Mám navíc slíbené i pokračování či pozvání na skuteční závod (kde si užiju potřebný stresík). Dostala jsem podrobnou mapku a máme tedy možnost samostatné práce v lese.

Krátké cvičení v sobotu

21. září 2013 v 19:22 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes nebyl cvičák, ale chvilku jsem s Tondou potrénovali. Naše čtyři holkiy - poslušnost, pár prvků, a každá stopa + Orfi nástřel. Celkem dobrá práce. Hlavně Sangie cvičila na place ostošet s perfektním soustředěním, velký rozdíl oproti minulé sobotě. Asi ji tolik rozhozují jiní psi...

Poslední kočička od Pomněnky odjela

19. září 2013 v 19:50 | kajan |  Odchovy koťátek
Dnes odjela naše poslední kočička po Pomněnce - modrá želvovinová kráska. Ester si ji sice chtěla nechat, ale nakonec jsem se zatvrdili - čtyři kočky je až až. Další prostě ne. Zvlášť, když se letos ukázalo, koli stojí veterinární péče, když se to pokazí.

Útěchou je ale to, že odjela k rodině, kde se bude mít jako v ráji. Kočičky jsou zvyklé spát v posteli. Maso mají "jen dvakrát denně" (celodenní přístup ke granulkám) atd. A zdá se, že se dočkáme i fotek a zpráv o tom, jak se má.Povedlo se mi ovšem chovatelské faux pax - kočička kulhala, když jsem ji vyndala z králíkárny, kam jsem ji zavřela cca hodinu před příjezdem zájemců (aby nešla někam na procházku, což je taky nepříjemné, když přijedou zájemci a kočička nejde najít :-). Za pomoci Dana jsme ji prohlédli, našli malý otok na ramenním kloubu.. a vydedukovali, že příčinou je asi to, jak ráno rozbila skleničku s dětskou výživou ve špajzu. Kolem oběda ještě nekulhala, ale pak jí to asi začalo tuhnout. Navrhla jsem, že ji jejím lidem dovezu za týden, až se uzdraví, ale nakonec jsme se domluvili na tom, že si ji odvezou a zaplatí, až se ukáže, že je v pořádku. Přece jen jsou z velké dálky... Tak tohle bych si příště nerada zopakovala.

Odblešení kočiček - prevence

19. září 2013 v 19:38 | kajan |  Naše kočky
Dnes 19.9.2013, byly ošetřeny kočičky preventivně spotem Flevox Spot. Snad je to ochrání před bleškami od ježků aj zvířátek, která běhají po světě. Prázdninová invaze malých černých mršek nám dala zabrat a neradi bychom si ji zopakovali.

Protože pejsci už se začlali drbat, tak další odblešení koček neodkládám a pořídila jsem jim obojky Bolfo. Flevox Spot vydržel dva měsíce a kočky stále blešky nemají. Čili příště zase Flevox!

Veterinární ošetření - preventivní

19. září 2013 v 13:35 | kajan |  Veterinární péče - zkušenosti a poznámky
Dnes jsem ošetřila pejsky přípravkem DUOWIN 15-30. Tentokrát se to povedlo včas, před napadením parazity, čili se jednalo o preventivní zásah. Hurá. Doufám, že jim spot a bezbleší období vydrží!

Korálek - borderka nebo lachtan?

15. září 2013 v 21:21 | kajan |  Koral - velký přítel
Ze všech zvířat, o které se kdy staral, má Dan nejraději lachtany. Když má čas, tak jde za nimi a stará se o ně a cvičí je. Má radost, když mu na cestu domů lachtan zamává... Korálek se snaží dělat, co mu na očích vidí. "Chtěl bys lachtana? Já ti přece musím stačit!"


Další fotky krasavce zde.

Sobotní a nedělní výcvik ZKO Lysá

15. září 2013 v 14:22 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Po ldouhé době (prázdniny, zkoušky a závody) jsme zase byli v klidu doma a mohli na pravidelný víkendový výcvik. Aywy jsem nechala odpočívat (měla toho dost a navíc hárá), brala jsem jen Orfi a Sangie. Ester taky nešla, protože je stále ještě dost unavená. Cvičí si Baffinku v pokoji ze židle či postele.
Sobota - Orfi
Krátká poslušnost, hezké soustředění. Nácvik žebříku s klikrem (moc se bojí) a nácvik předsedání před překážkami na ZZP1 - to jí šlo dobře - vše skvěle umí až na ten vysoký žebřík. Obrany - první kolo - pracovala s velkým drivem. Po prázdninách šla na kůži, ale po práci na postroji a vodítku měla tři vypouštěčky, hezky se zakusovala. Stopa - vlastní, v suchém terénu (pole s malou řepkou) zdvihla hezky stopu s obloučkem a ostrým lomem. Stále problém s označováním předmětů. O předměty nemá zájem, hledá figuranta. Trochu pomaleji vypracovala ten ostrý lom, jinak ale krása. Na ZPU1 by to určitě stačilo, čili další zkouška v plánu. Druhé kolo obran - zpočátku taky drive, pracovala hezky. Zase práce na postroji a pak vypouštěčky. Při tom nám prošli po place lidé (nosili kolem nás nápum beno co) a Orfi se na ně zakoukala. Figurant ji upoutal práskáním biče, ale rozohnilo ji to nějak moc. Při další vypouštěčce šla chvilku po něm, ne po kůži (jako to občas dělá, když je figurant až příliš agresivní), takže ji navedl na kůži, potahal se s ní, opravili jsme (ještě jedna vypouštěčka na kůži) a ukončili. Mně se to líbilo, Orfi to má v hlavě hezky srovnané. Je to pes, se kterým se člověk nemusí bát. Ani napadení, ale ani toho, že by reagovala nepřiměřeně a kousla někoho jen tak (pokud se bude snažit někoho, kdo na mne půjde s bičem, tak se nebudu zlobit, navíc stačilo přestat práskat a ohrožovat mne a okamžitě si zase začala hrát).
Sobota - Sangie
Totálně vyplesklá ze psů a lidí (bylo jich tam nějak hodně). Na psy, hlavně ty velké, kteří narušovali její zónu se hrozně zubila. Na palce se skoro vůbec nesoustředila, ale koukala, kde je který pes a buď se bála nebo se chtěla hrozně moc kamarádit (i takoví tam byli) a tahala k němu. Nežrala pamlsky. Jen chvilkami jsem získala její pozornost a provedli jsme krátkou chůzi u nohy, sedni, lehni, vstaň. Neodvážila jsem se ji pustit z vodítka. Bylo to až nepříjemné, jak to nešlo.
Stopa - vlastní, v suchém terénu (pole s řepkou), rovná. Stopu vypracovala moc hezky - krásně motivovaná (stačilo vzít postroj a hned se rozradostnila), práce u pachovky pěkná, od pachovky letěla po stopě, přesně, piškoty jsem viděla, ale ona je nesbírala. Na konci u předmětu sežrala pamlsky, ale v dálce viděla člověka a chtěla k němu (asi si myslela, že je to figurant). Skoro se nedala odtáhnout. Myslím, že ji velice vadí, když v kotci slyší ten ruch kolem obran. Je z toho ve stresu a rozhozená. Navíc vedle ní v kotcích byli psi, kteří se hodně hlasitě a agresivně vrhali na dvířka, když jsme šli okolo. I Orfi se musela pořádně oklepat, když kolem nich prošla. Měla velikou radost. když jsme šli konečně domů.
Neděle - Orfi
Žebřík - velká hrůza a zachraň mne prosím. Agiltiy - krásné tři parkury, šla s velkým drivem, pracovala velice pěkně, byla rychlá ovladatelná, jednou shodila skočku, kterou skákala šikmo, jinak super (pokud jsem ji nenavedla jinam, ale to se nepočítá).
Neděle - Sangie
Na agiliťácké psy se skoro nezubí, ale vrtí na ně ocáskem. Ze včerejška jsem ovšem měla takové nepříjemné pocity, že jsem se neodvážila ji pustit navolno. Přes plot nebo na vodítku se s několika pejsky hezky pozdravila.

Sklízíme plody své práce

13. září 2013 v 22:11 | kajan |  Drůbež
Je konec léta, za chvilku podzim. Nastal čas sklizně. Letos sklízíme nejen ovoce, rajčata, kozí mléko, bylinky a oříšky, ale nově také i vlastní maso. Snědli jsme už pět kačenek, byly moc dobré. Dvě klasicky se zelím, jedna jako čína a další dvě naplněné jablky. Mňam! Z vnitřností vždy silná polévka. A dnes jsem zpracovala naši první husu. Dan ji zabil a já ji dvě hodiny odpeřovala a kuchala. Ester našla recept s ořechy, jablky a kmínem. Zítra ji upečeme. Tonda se s Kubou v neděli vrátí - tak ať mají něco dobrého. Je to velká práce získat maso. A nejen zabití a zpacování, ale také několik měsíců krmit a pečovat. To se při nákupu v supermarketu nepozná. Jak je život okleštěn, když si neuvědomujeme hodnotu času, peněz, práce a potřeb.
V minulém týdnu se u nás zastavil nějaký pán, že by si jednu husu koupil. Při výpočtu nákladů (pořizovací cena, krmením, bez práce) by stála kolem Kč 1 000,- . To se mu platit nechtělo. Samozřejmě. Já to chápu, je to hodně peněz. Ale mně se zase nechtělo získávat peníze prodejem husí, mám jiné povolání a vydělávám si za kratší dobu více. Zrovna dnes jsem si vydělala 1000,- posudkem na metodickou příručku. Díky Bohu! Dělala jsem na tom pár hodin. Ne čtyři měsíce (jako na husách). Pro svou rodinu ráda pracuji na tom, abychom měli dobré a zdravé jídlo, byť to není zcela lukrativní. Jsem vděčná za to, že se učím žít v kruhu a starat se o zemité potřeby vlastní rodiny (i svoje). I když někteří členové jsou v pubertálním vzdoru.
A vše pokračuje. Kačenky a vousáči zase snášejí vajíčka, už mám skoro plnou líheň. Malí kohoutci vousáčů začínají kokrhat. A králíčci hezky rostou a sami žerou. K večeři super chléb s máslem a kozím sýrem a víno (kupované). Aywynka hárá. Orfince hledáme s poradkyní chovu toho nej ženicha a těšíme se na černá miminka. Také Miušce domlouváme opakování mateřských radostí, byla to tak dobrá maminka.
Povídáme si o budoucích vnoučátkách. Zdá se, že budu brzo babičkou. Je to vůbec možné?! Stejná touha, jako jsme měli my s Tondou... nerozumné (zdánlivě) a jak se to vše opakuje. A z nakladatelství Raabe mi dnes napsali, že začátkem listopadu připravují křest mé knihy. Housle po dědečcích z obou stran vyměňuji za violončelo pro Ester, chudinka je zmítaná hledáním vlastní identity, ale hrát - zdá se - bude, ať už se stane cokoli. Těšíme se na návrat babičky a Joela z Mechelenu.

Aywy hárá

13. září 2013 v 8:58 | kajan |  Aywy z Ohromujícího světa
Aywy od 10.9.2013 hárá. Umí si hárání skvěle načasovat, aby neobtěžovalo při výcviku a hlavně zkouškách a závodech. Opakovaně se její dny naměstnají do krátkých chvil přestávek mezi akcemi. Nyní po všech těch zkouškách a dvou pohárech a před říjnovým pohárem v Hluboké. Není to šikulinka?

Návštěva Beníčka

10. září 2013 v 21:21 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes nás navštívil Beníček (Ben Koralan Storytelling). Je tak milý! Má nejlepší povahu ze všech štěnátek, která jsme viděli. Naprosto nekonfliktní k lidem i ke psům. Takový mazel! Jeho lidé ho milují a respektují ho. Možná se chystají na canisterapeutické zkoušky. Máme z nich radost! Tvoří prima tým.

Procházka s Chickem

9. září 2013 v 23:11 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
V mezičase mezi prací a vyhodnocením Českého poháru ZZP3 se povedla díky Iloně L. krásná procházka s naším Bimem Petem (alias Chickem) a jeho skvělými lidmi.
Vlastně nejen procházka, ale i ovíněný večer (z toho nemám fotky
Více fotek zde


11. místo na Českém poháru ZZP3

8. září 2013 v 20:02 | kajan |  Aywy z Ohromujícího světa
Aywy a já: 11. místo (z 22 závodníků = konec první půlky) na Českém poháru ZZP 3. Vstupní podmínky nebyly nejlepší. Bylo docela vedro. Nastupovala jsem v sobotu jako poslední, čili pachy se nám pěkně rozlezly. Já navíc po strašlivém týdnu (běhání a čekání po nemocnici s Esterkou a z toho plynoucí stres) v dost špatné psychické kondici. A samozřejmě jsem teprve před měsíce složila ZZP2 a začala uvažovat o přípravě na ZZP3. Skončily jsme přesně v půlce, což je vlastně za těchto podmínek, docela prima. Vlevo od nás jsou pejsci, co se jim dařilo lépe, vpravo od nás ti, co se jim dařilo hůře.Foto © Tonda Jančařík

V prvním terénu jsme ale našly všechny tři nálezy, ale navzdory mé radosti to pan rozhodčí ocenil jen 62 body. Psovod se v terénu mohl pohybovat jen omezeně, bylo nutné psa vysílat. Trenažér byl upraven tak, že pohyb v něm byl velice těžký. Aywy se zamotala do bludiště z palet a v něm chytila pach, chtěla se za ním dostat a zasekla se jako Modroočko v plotě. Chvilku jsem se bála, že celý čas na hledání ztrávíme tím, že se budu slovně ji poradit, jak se má vyprostit (já ji vyprostit nemohla, ptala jsem se, nebylo dovoleno). Nakonec se nějak dostala zpět a pak se z bludiště vymotala. Tam bylo pole palet, poslala jsem ji tam - musela se proměnit na veverku, hrozně se to houpalo a klouzalo jí to (palety ležely na vrch obvykle stěnou, která nebyla plná). Když jsem ji protlačila přes palety, začala značit posed, který tam stál. To se mi nezdálo, tak jsem ji odvolala a poslala do palet z druhé trany, opět zančila posed. Nahlásila jsem to. Byla to výška, ne falešňák, to jsem byla ráda. Pak jsme došly kolečko k místu, kde brala pach z toho bludiště. Běžela přede mnou, musela to mít v hlavě. Začala štěkat a značit, ale nevěděla jsem co. Přede mnou byla nepropustná masa dřeva, palet, dřevěných kostek, pneumatiky aj. Rozhodčí ovšem chtěl, abych mu ukázala, kde je figurant, nestačilo mu, že je před psem. Tak jsem s obavami nahlásila výšku, protože Aywy koukala nahoru. Byla to druhá výška v terénu! Figurant se mi ukázal. Super!! Dodělali jsme povolené kolečko podruhé a Aywy jsem vyslala do rohu, kde ještě nebyla, ohlásila nález štěkáním a já nahlásila s obavami vzorek. Byl tam. Hrozně jsme se obě utavily. Já měla úplně mokré triko i bundu uniformy. Aywy funěla jako lokomotiva. Sirény a oheň nás v tomto terénu nijak nerozhodily. Následovala pouhá půlhodina odpočinku.
Ve druhém terénu hrála rocková hudba, což se ukázalo jako stesující více pro mne, než pro Aywy. Jeden nález - pěkně proveden a oceněn (34 bodů). Žel to byl člověk hluboko pod panely. A cca 15 metrů od nálezu byl k jeho úkrytu vstup, velice pěkně zadělaný, ale Aywy se prsotě k figurantovi chtěla dostat, čili se k síti stále vracela a očima říkala, ať jí otevřu. Hrozně jí to vyrušovalo. A mne taky. Nakonec jsem to probrala s panem rozhodčím, jako, že je tam člověk, ale myslím si, že je to již ten nalezený. To mi odsouhlasil a pochválil. Hledaly jsme dál. Prošly jsme další kus terénu. Aywy to táhlo zase do stanu, čuchala už před tím za ním a pak v něm. A to zopakovala ještě dvakrát. Pak se projevila únava (hlavně moje) a zkrat: nahlásila jsem jako pitomec nedohledaný nález (Aywy hlásila, že je v pachu, ale že nemá, já to nahlásila jako nález) a vylítly jsme "na falešňáku". Druhý den jsem se dozvěděla, že skutečně byla v pachu, ale vzorek byl o kus vedle (příliš velký na to, aby mi to uznali). Já navíc jsem hlásila živého, to mám za to, že jsem ji naučila vzorky hezky vyštěkávat Pokračovat jsme tudíž dále nemohly a kde byla zakopaná poslední osoba, nevím. Následovala opět jen půlhodina odpočinku (nastavená o nevyužitý čas). Poslušnost za 80 bodů, což po těch těžkých terénech hodnotím suprově. Maličko mi zareagovala na střelbu - koukla se na střelce a omylem se vrátila po vedlejší kladině, ne po té své (mají tam dvě vedle sebe ) jinak by to bylo k 90. Celkově to byl těžký závod. Limit zkoušky složil jen jeden tým. Výsledková listina zde. Na Mistrovství ČR se nominovaly týmy, které stejně jako my našly 4 nálezy. A my jsme třetí náhradníci, čili tam se letos velice pravděpodobně nepodíváme. Ale baví nás to, budeme zkoušet štěstí za rok. To taky trochu docvičíme a snad se povede nastoupit ve větší pohodě. Ostatně, na tuto zkoušku jsem se nepřipravovala. Pořád ještě se považujeme spíše za plošný tým, našim cílem byla zkouška ZTV3, která byla žel letos zrušena.


Aywy složila ZZP C

1. září 2013 v 18:54 | kajan |  Aywy z Ohromujícího světa
Aywy 31.8.2013 složila ZZP C (hledání kadaveru v sutinách). Zkouška byla náročná, oba terény, denní i noční byly rozlehlé, členité, různé povrchy, čili skutečně těžké. Vzorky jsme měly (Aywy a já) založené slušně, bez nějakých chytáků. Jsem moc spokojená, jak pracovala, jak vzorky označila. A rozhodčímu se snad poprvé naše práce v terénu také líbila, což bodově ocenil. V nočním speciálu jsme dokonce získaly plný počet bodů! Celkově zkoušku složili 4 psi (ze 6) a tři z naší brigády! Aywy získala úplně nejvíce bodů ze všech 182 (z 200 možných) se známkou velmi dobře. Tak ona to snad skutečně umí :-). Ovšem je jasné, že nejde jen o "umět", ale taky o kus štěstí (počasí, vítr, nálada, koncentrace psovoda a psa či zvolený směr postupu atd.). Za týden jedeme na vrchovovou zkoušku ZZP3 - tzv. "výběrák", kéž by nám skvělá kondice a štěstí vydržely a našly jsme všechno. Na umístění nečekám, ale ráda bych, abychom našly všechny lidi a vzorky. Je mi jasné, že to nebude snadné...