Březost koz

12. července 2013 v 15:15 | kajan |  Kozenky
Po té, co nám kozy začaly podivně kynout, studujeme, jak vypadá březost koz. Ano nejprve jsme si mysleli, že je to po pastvě. Kozlík totiž taky hezky nakynul. Ale teď ho kozy o dost předehnaly... zdá se, že to není jen žrádlem.

Zjsitili jsme, že trvá kolem 155 dnů. Pozná se údajně: klesá břicho, nalévají se struky. V posledním měsíci před porodem se udělají tzv."hladové jámy" - vystoupnou kyčle. Kůzlata je prý možné nahmatat po pravé straně kozy (na levé jsou pod bachorem a nejde je nahmátnout). Někdy kozy také změní chování... více v hezké diskusi.

Zdá se, že se našemu malému kozlíkovi povedlo nečekané a staré kozy nezáměrně obsloužil... Pikantní je, že podle učených knih (a také podle majitele plemenného kozla, ke kterému jsem chtěla kozy zavést a on mne odbil, že až v srpnu) se kozy v dubnu ani v květnu neprskají. Takže pokud jsou skutečně v tom, tak nečekaně.

Betulka (tak jsem překřtila Bětku, po té, co jsem se o ni dva týdny starala sama) má břicho velké, klesá ji v posledních týdnech a tento týden se skutečně objevily vystouplé kyčle. Také se vyhýbá večernímu dojení - slušně, netrká nebo tak, ale jen couvá a kouká na mne jako že ne. Slíbila jsem ji, že ji budu přestávat dojit, až ucítím kůzlata, ale protože dojím z levé strany, tak jsem je nejspíš ucítit nemohla (ještě jsem nevěděla o tom fíglu s pravou stranou).V jednu chvíli, když jsem ji vedla z pastvy, jsem měla pocit, že bude mít dokonce trojčátka. Tak schválně, zda jsem se ztrafila.

Suzi nemá tak velké bříško, ovšem jsou jí také vidět ty kyčle nad bříškem a dělá se jí vemínko. Hodně změnila chování. Ráda si na přežvykování lehne. Rozhodně nechce ani náhodou být s Betulkou. Drží se kozla, popř. chce k Lily, ale ne k Betce. Jakoby se vyhýbala trkání a prohánění. A také se více drží mne - přijde za mnou jakoby raději, než dříve.

Lily nemá ani nijak velké bříško, ani se nijak zvlášť jinak nechová. Dokonce stále pije od Betulky, když se jí to povede.
Ale také si ráda lehne a i jí se začalo objevovat vemínko.
Tak uvidíme. Pokud jsou v tom, tak se nám bude těžko odhadovat termíny porodu... doufám, že budu doma a budeme moci pomáhat. Už jsem asistovala (spíš koukala - nebylo potřeba zasahovat) u jednoho porudu kozy a u porodu koček a psů... snad bych byla něco platná.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama