Červen 2013

Socializace na lodi

28. června 2013 v 20:10 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Před zkouškou ZZZ jsme nechali Orfi i další pejsky v intenzivním výcviku odpočívat a jeli na výlet. Bessi a Sangie jsme vzali s sebou, aby se socializovaly. Hodně jsem zvažovala, zda to Sangie zvládne, zda to na ni nebude moc a nezhroutí se. Nakonec jsem se rozhodla to risknout. A nezhroutila se. Naopak. Výlet se jí úžasně líbil! Myslím, že mnohem více, než Bessince. Na lodi se s nadšením dívala přes palubu. Nevadilo jí bouchání dveří a procházející cizí lidé, nechala se i podrbat. Taky si trochu zchrupla, ale ne moc.


Líhnutí z líhně začalo!

28. června 2013 v 13:02 | kajan |  Drůbež
Pro líhnutí Antverpských vousáčů jsme koupili malou líheň na 24 vajíček. Naplnili jsme ji, nastavili teplotu na 37,8 C a čekali. Včera v noci (vše načasováno přímo geniálně :-) se vylíhlo první kuřátko. Je strčeno pod lampu, kde trpělivě a trochu teskně čeká na sourozence. Maminky se nedočká ach ouvejt - to už líheň neumí. Ale právě se líhne další kuře, čili budou za chvilku společně. Celkem z 9 vajíček 6 kuřátek (poslední žel uhynulo při klubání), prvních pět hezky papá, tak snad budou všechna OK.


Orfi složila třetí zkoušku! ZZZ

27. června 2013 v 23:44 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Orfi dnes složila svou třetí zkoušku v životě a v červnu. V posledním měsíci se úročí, co jsme se naučily. Zatím to dnes byla její nejtěžší zkouška: zkouška záchranářské způsobilosti ZZZ.

Ta se skládá ze čtyř částí:
a) cizí stopy ve tvaru L s předmětem a figurantem na konci,
b) poslušnosti - klasika (chůze u nohy, polohy u nohy, aport, štěkání u nohy, dlouhodobé odložení, klid při střelbě),
c) dovednosti - překonávání (překážek - kladina, lávka na sudech, výška, dálka a tunel) a
d) speciálních cviků (průchod skupinkou, nasazování košíku a botičky od cizích lidí, přenášení, klid při jízdě na vozíku za autem, chůze po nepříjemném materiálu a zastavení se na něm + testování chuti vyhledávat tzv. "nástřel").
Orfi pracovala naprosto dle očekávání. To, co se nepovedlo bylo trochu očekáváno (vstaň, kovový tunel), to, co jsem čekala, že bude bez problémů, bylo bez problémů. Nejvíce bodíků ztratila na stopě - přešla předmět a maličko se motala na lomu, který byl těsně před hromadou kompostu (šla se podívat co to tam tak libě voní) - celkem 38 (z 50). Nejlépe se jí povedly speciální cviky - získala plný počet bodů 50. Poslušnost 46 (nevstala). Dovednost 40 (vynechala tunel, neboť do něj napršelo a nechtěla se zmáčet :-( - ostatní překážky na plný počet bodů!

Any složila ZZZ

27. června 2013 v 22:35 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes složila Any Storytelling záchranářskou ZZZ! Gratulujeme! Byli jsme u toho a stálo to za to! Jen tak dál!!!

Dnes složena ZZO - Orfi a Baffi

22. června 2013 v 14:19 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme - Ester s Baffi a já s Orfi - složily zkoušku ZZO. Navzdory horku za hezkých 48 a 49 bodíků, obě na PROSPĚL, těsně (o 1 a 2 body) uteklo "na výbornou".
Na nsáítupu ještě vidět nervozitu.
Roční Baffi nás o bod trhla :-) - je úplně super - i když malé štěně.
Orfi zarazilo přivolání "k noze" konané po čelem vzad psovoda... (musela jsem opakovat povel, protože to vyhodnotila, že má zůstat stát) ... holt špatná volba typu přivolání... a špatná příprava (nikdy jsem nezažila, že by se na této zkoušce šlo při přivolání úplně na druhou stranu...až dnes) člověk se pořád učí... Jinak jak pár drobných nepřesností... Níže foto po aportu, kdy Orfi perfektně odevzdala činku.

Ve speciálních cvicích bez problémů, a to OBĚ! I když zde se samozřejmě Orfinčina povaha (klidná, milá, vlídná, ovladatelná, přátelská, nekonfliktní) zaskvěla! Vše ji tak moc těšilo. Baffinka to spíš vydržela, než že by jí to těšilo, raději běhá, ale neudělala ani jednu chybku. Níže na fotce ORfi ve speciálních cvicích - skupinka.
Zážitek při ranní procházce

21. června 2013 v 14:06 | kajan
Po bouřce bylo ráno příjemné. Se všemi třema psicemi (píše se to takhle?) jsem vyrazila před odjezdem do práce na procházku do Borku. Za cvičákem jsem je pustila na volno. Běhali a říkala jsem si, že Sangie běhá tak trochu jako hříbě. Více jako hříbě, než pes. Před vstupem do ulice s rodinnými domky jsem je chtěla za se připnout, protože tam občas jede někdo po ránu do práce. Sangie nepřišla - zaměřila svou pozornost na cizího psa - labradorského retrívra v pískové barvě, který se tam nečekaně a bez pána potuloval. Celá se naježila a ten pes taky a vše vypadalo na konflikt... rozhodla jsem se pro rychlý útěk na druhou stranu, abych Sangie na sebe natáhla. Aywy a Orfi běžely se mnou a ... Sangie (potvora Kanaánská!) ne. I když jsem překonala obzor a schovala se, Sangie se stále neobjevovala. Představovala jsem si různé katastrofické scénáře: rvačku s bezprizorním psem... kdo asi vyhraje?... kdo bude více potrhán? ... bude to velká ostuda.... a přemýšlela i o tom, jak Kanaánští psi bojují s vetřelci, zabíjejí vlky, aby ochránili své stádo.. je už Sangie natolik dospělá, aby to začala praktikovat?... a - přiznám to - litovala jsem, že jsem si Kanaánce - problémáka pořídila.
Za dlouhou chvilku se písková hlava za stébly trávy objevila. K mému překvapení ne jedna. Sangie se smála od ucha k uchu a všelijak mi tancem svého hříběcího těla sdělovala, že jestli mi to nevadí, přivedla si kamarádku. A skutečně: labrador se mně, Orfi a Aywy přišel představit a po té, co jsme ho víceméně přijaly (Aywy samozřejmě ne), vyrazil hrát si se Sangie. Za tu chvilku vytvořili neuvěřitelně skvělou dvojku alá hříbě a tele. Pohonili se po poli s bramborami - šťastní a šílení.... teprve, když se trochu zklidnili, zabahnili se a funěli, všimla jsem si, že to není kamarádka, ale kamarád.
Díky tomu mne napadlo, ze kterého domku by mohl být. Dovedly jsme ho tam a skutečně - v noci bouřka způsobila paniku psa a zároveň vítr otevřel vrata = souhra okolností vedla k útěku a ztracení psa Beníka. Šťastné shledání s paničkou. Naděje, že se s ním zase někde potkáme - vždyť je to skoro soused. A poučení o tom, že si člověk nemá dělat zbytečně starosti.

Korálek se léčí

18. června 2013 v 22:00 | kajan |  Koral - velký přítel
Včera vzal Tonda s Danem Korálka na veterinu. Já hned po práci letěla na koncert (Ester na čelo s orchestrem - nádhera, jen horko). Korálek dostal antibiotika a injekci proti bolesti. Mělo by se mu ulevit. Uvidíme, jak rychle.

Korálek pokousán (opět)

16. června 2013 v 21:18 | kajan |  Koral - velký přítel
Korálek jel s Danem na školní výlet. Když ho Dan v sobotu ráno nechal uvázaného, napadl ho pes a vyvolal rvačku. Sice vyhrál Korálek (jak jinak :-), ale teď je mu hodně zle. V neděli ho dorazil celodenní výlet a teprve na něm začal pořádně kulhat a zoufat si :-( - nevíme, zda je to z pokousání nebo ztoho, že se mu něco stalo, když pobíhal na výletě. Ovšem je marod. Zítra na veterinu.

Orfi slaví druhé narozeniny

16. června 2013 v 21:03 | kajan |  Groenendaelka Orfi
Dnes slaví Orfinka krásné druhé narozeniny. Je milá, zdravá, přátelská a nekonfliktní, pracovitá, uchovněná a i jinak úspěšná. Jsem ráda, že si mne před dvěma lety vybrala. Je to s ní hezké, i když občas něco rozžvýká... a vyhrabe kytky a tak...
Oslavili jsme krátkou povedenou stopou bez pamlsků s Esterkou na konci (s pamlskami) a dvoudenním seminářem agility s Martinou Konečnou.


Narozeniny vrhu B - jeden rok

14. června 2013 v 21:12 | kajan |  BORDER KOLIE - naše láska
Dnes mají naši pejsci z vrhu B narozeniny: Bessi, Baffi, Babú, Dora, Ben, Chicco, Brundibár a Baryk! Vše nejlepší jim ji jejich rodinám!
Doufám, že budou i v dalším roce a dalších letech dělat radost!!

Sena

14. června 2013 v 8:52 | kajan |  Kozenky
Kdo má kozy, potřebuje seno. Hodně sena. A na seno stodolu... V květnu a v červnu se náš život obrátil k životu našich babiček... řešíme seno. Je to samozřejmě práce, ale zároveň i jakési uspokojení: jakoby dělání sena a jeho vůně člověku ke štěstí potřebná. Možná i proto se celá řada našich přátel se rozhodla, že je lepší investovat více energie do sekání, než aby seno z jejich pozemků končilo na hnojišti, a rozhodla se nějak zapojit do našeho hospodářství. Jsou úžasní!

Ilona s Radkem přivezli (za dosti deštivého počasí) na vozíku zelenou trávu - posekanou třetinu louky z Krkonoš. Tato akce, byť zcela nekontrolovaná a já bych ji časově naplánovala zcela jinak, kupodivu vyšla, protože se mi povedlo trávu usušit během snad prvních tří dnů v letošním červnu , které nepršelo. Bude to krmení tak na dva či tři týdny. Petr nám dovolil posekat jeho sad a slíbil otočení sena, popř. i jeho uskladnění ve stodole (uvidíme - právě začalo pršet a nemám zprávy, v jaké fázi to je). Nicméně u Petra je plná stodola starého sena a slámy, kterou si můžeme odvážet dle libosti! Ilona se rozhodla usušit seno, které na parcele přiléhající k jejich domu posekala najatá firma. Zavolala majiteli pozemku a získala (prý nadšené) povolení k odvozu veškeré trávy či sena. Trávu usušila na seno a včera večer (po hodnocení ve Vraném) nám ho i pomohla naložit. Jen ho bylo více, než se vešlo do auta, větší půlka právě v kopkách odolává dešti :-(zrovna jsme pro ni chtěli vyrazit a leje... uff...). A od Lucie máme slíbené posekání i usušení sena z jejich zahrady. Jsem zvědavá, kolik ho asi bude a zda to zvládnou navzdory deštivému počasí. Ovšem Lucie je dost schopná organzátorka, čili je toto asi v suchu!
Ukládání sena má ovšem jeden háček: zcela hloupě jsem si naplánovala úklid a reorganizaci stodoly na prázdniny. Jenže se plní novým senem, které se ani nedá ještě krmit. Čili už ji letos neuklidím.... hmm Ester to komentovala tak, že je to prima, že toho musíme o prázdninách uklízet stejně až až (dílna, půda, sklep a garáž). Takže stůl z dětského pokoje v Praze, staré poličky, zbytky dlaždiček a různé další poklady budou očividně zaházené senem další rok. V příštím roce se musí úklid naplánovat na duben/květen - kdy staré seno je z větší části sežráno a nové ještě není...

Že by další canisterapeut?!

13. června 2013 v 11:22 | kajan |  AAA/AAE intervence
Dan odjíždí na školu v přírodě. Loučil se se Sangie a řekl: "Mám Tě rád, protože seš pes, se kterým si můžu dělat, co chci. A skutečně, zvedl ji na klín, muchlal, otáčel, drbal, jejíma packama se poplácával aj. .. a Sangie blažene mhouřila očička a klopila šarmantně ouška.

Orfi - dvě stopy

10. června 2013 v 21:33 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Orfi vloni stopovala velice spolehlivě. Pak jsem nějakou dobu nestopovala a zvažovala možnost mantrailingu s Orfi. To jsem nakonec zavrhla a vrátila se ke klasickému nácviku... ovšem její výkon se dost pokazil. Holt to není borderka, která co se jednou naučí, umí navždy. Tak doháníme. Nejhorší je, že najít posekanou louku je v okolí skoro nemožné. Kvůli špatnému počasí málokdo seká. Nicméně se nám povedlo dvě stopy dnes celkem slušně vypracovat - jednu ráno a jednu ve 14 h.

Kosení

10. června 2013 v 21:30 | kajan |  Kozenky
Dnes jsem strávila dopoledne kosením sadu a odvážením usušeného starého sena. Uvidíme, zda nám posekaná tráva uschne nebo zmokne.

Výstaviště Mladá Boleslav

9. června 2013 v 19:33 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
I dnes jsme si "odskočili" na výstaviště do Mladé Boleslavy na trz. selekci s Orfi, která splnila všechny zdravotní podmínky + povahový test na limitní počet bodů + výstavu na výbornou. S sebou jsme vzali Sangie, které jistě prospělo, že si prohlédla výstaviště, vše očuchala a také si dvakrát zaběhala ve dvou různých výstavních kruzích. A také se v nich hezky postavila.
Orfi se vystavuje jako profesionál - je zajímavé, jak jí to jde samo. Neuvěřitelné (protiborderkám :-). Ale vysněné potvrzení o selekci nedostala kvůlivé těm šedivým kalhotkám. Ale zkusily jsme to!

Orfi - klubová výstava KCHBO

8. června 2013 v 20:50 | kajan |  Groenendaelka Orfi
Dnes získala Orfi hodnocení výborná V1 v mezitřídě na klubové výstavě. Paní rozhodčí Saskia Vermeylen byla moc milá a pečlivá. Dostaly jsme moc hezký posudek, ve kterém vyzvedla Orfinčinu povahu a mnoho dalších exteriérových předností. Po dlouhém váhání a lamentování se rozhodla jí neudělit CAC kvůli prokvétání šedivou na kalhotkách. Stále opakovala, že je to škoda, ale že nám ho dát nemůže.... a že je tak pěkná a tak povahově výtečná, ale že nemůže.. že standard uvádí, že pes má být černý, ale že je to taková škoda.
Asi ano, ovšem pro mne to je můj první pes co někdy dostal na výstavě V1 a někomu se líbil, takže, jsem za to ráda a to, že nám "utekl CAC" neřeším. Kvůli svědomí jsem ráda, že jsem nepodlela pokušení použít černou barvu :-), i když by to jistě vše vyřešilo :-).
Mám ale psa zdravého: dnes jsme zdravotní vyšetření doplnily o vyšetření očního pozadí - dopadlo dobře: prostá všech chorob. A povahově tak výtečného, že co si více přát.

Celý posudek:
2 year, nice type, complete scissor bite, moderate head, sufficient stop, nice straight noseline, ears could be setted a bet higher, points a lettle bit outwards, she has a very nice relaxad character, nice neck, back xould be just a little bit straighter, good angulations front and back, nice developed chest, slighty slooping crup, nice cat feet, nice fluent move, excellent tail carriage, nice pigmentation in the lips, sufficient stop, very nice dog but no CAC because of the grey in coat and both in the neck and in the breeches

Opět Míša

7. června 2013 v 13:16 | kajan |  AAA/AAE intervence
Opět po cca dvou měsících - přišel na návštěvu XY s maminkou. Kvůli povodním mu odpadla škola, takže oba vítali krátké zpestření. Přinesli suché pečivo. A prohlédli si kuřátka, housátka, kachny, slepice, králíky, morčata, kozy, kočky a koťata. Pejsky jsem zase zavřela - i to je někdy nutné pro návštěvu udělat. Věřím ale, že Míša svůj strach jednou překoná.
Co jsme dělali? Zopakovali jsme názvy zvířátek a správně je vyslovovali. Máme jich dost, takže je to nadlouho :-). Míša je skutečně moc snaživý - komunikuje a snaží se o komunikaci, navzdory velkému postižení sluchu. Ukázal mi také pár znaků, takže i já se něco přiučila. Také jsme počítali! Míša dokázal spočítat všechno, co jsem mu dala za úkol (tři kuřátka, čtyři králíci, jedna koza atd.). A také pocvičil jemnou motoriku při krmení králíků a kačenek malými kostičkami rohlíků a částečně překonal svůj strach a trochu krmil kozu Lily z ruky. Je vidět, že se mu jeho maminka hodně věnuje - pokroky jsou každý týden velké!
Při aktivitách nás doprovázel i Jakoubek, s velkou chutí pomáhal a citlivě radil.

Vzdělávání a aktivizace za pomoci zvířat

7. června 2013 v 13:02 | kajan
Nabízíme zájemcům programy vzdělávání a aktivizace za pomoci zvířat.

Máme dva atestované canisterapeutické týmy (borderkolie Aywy a groendaelka Orfi + psovod) + malého bílého pejska Miušku a další kontaktní zvířata: kocoury Edu a Muchlíka, kočku Poměnku, kozičku Lily a morče Nelinku. Dále využíváme oblovky a zvířátka na "jenom" koukání a krmení (činčilky, leguána, slepičky, husy, králíky, další morčata, kačenky).
Umíme na míru upravit stávající programy na rozvoj jemné i hrubé motoriky, rozvoj slovní zásoby, rozvoj komunikačních dovedností, rozvoj předmatematických a matematických dovedností a také odbourávání fobií ze zvířat. A umíme také vytvořit programy nové, přesně na míru.

Z našich osvědčených vzdělávacích programů:
Jak chodí rak?
Straší nás strašilka?
Šnečí závody
Krmíme křečka


Příspěvek dobrovolný, nejlépe v podobě (vhodného!) krmení.

Housata rostou

5. června 2013 v 20:04 | kajan |  Drůbež
Housata (česká bílá) i Landéská pěkně rostou. Dnes opět venku - neprší a je sluníčko. Nechtěla bych přepeřovat !! (Koukněte, co mají chudáci na zádech!)

Kachňátka rostou

5. června 2013 v 19:08 | kajan |  Drůbež
Kachňátka utěšeně rostou. Dnes byla poprvé venku. Konečně! Přestalo pršet a vysvitlo i sluníčko. Je jich 14, žádné další nám neumřelo - a v tomto počtu vevnitř....
Vidíte naše čtyři odchovance kačky bílé, tři kachny selské a 7 kachen rouenských.