Vše kvete!

16. května 2013 v 23:37 | kajan |  ZAHRADA
Na zahradě je vše v plném květu či na květ nasazuje. Proto se i měsíc jmenuje květen. Odkvetl zlatý déšť, odkvetla třešeň, již se na ní dělají první plody. Nebude jich moc, ale budou! Hurá. Tiše odkvetly rybízy a angrešty a už se na nich také zelenají plody. Nasazují beztrnné zahradní maliny - ty jsme vysazovali vloni, čili letos snad poprvé děti ozobou červené a žluté plody. Pod ořešákem jsou na zahradě zelenočerné "žížalky" - opadaná květenství. Marně vzpomínám, zda je to přirozené nebo zda vítr poničil úrodu ořechů.
Kvete a voní šeřík, který jsem si odkopala ze zahrádky v Semicích, než jsme tamní domek prodali, kvete bohatě orlíček od maminky, kvete mahónie, na skalce kvete šanta kočičí, které se u nás dobře daří, ačkoli se o ni kočky chodí otírat, a také růžový hvozdík, který jsem si dovezla z oblíbené meze u Kachličky na Vysočině - přesazení přežil a je s námi rád. Nakoupila jsem si znovu fuksie a zase zkouším se naučit o ně starat. Od maminky jsem dostala afrikány - s těmi to umím, tak snad budou ozdobou naší zahrady.
Na květ nasazuje cesmína a panošovaná svída a černý bez a také plamínek, o kterém jsem si myslela, že ho psi nadobro zničili. Nedal se, vyrostl u plotu a již tvoří úponky a chytá se jimi železných ochranných tyček a šplhá se směrem k plotu - těším se, že ho zakrátko ozdobí modrými květy.


Kupodivu přežila i moje kulatá zahrádka, kterou jsem vysadila vloni v "psí části zahrady" a chráním ji jen malým plůtkem. Pesánci pochopili co a jak a nechávají ji nedotčenou. Je plná bylinek a květin - chystá se zde velká divizna, dále meduňka, máta, chrpa, liliie (tu včera ovšem ukousla koza Betka, když utekla), panošovaná tráva, dobromysl aj.

Vše roste o několik centimetrů za den. Při večerním zalévání pozoruji změny od ranního, které jsou skoro neuvěřitelné. Radost mi také dělá vistárie, kterou jsem si dovezla z dovolené v Itálii, kde živořila na takovém parkovišti - vyrůstala v puklině v asfaltu. Teď je vysazená u altánku a krásně členité tmavě zelené lístky slibují, že se brzy se po jeho podpěře začne šplhat vzhůru. Přežily i některé středomořské kytičky, které jsem si dovezla z Kypru. Uvidíme, jak se jim bude u nás líbit.
Usušila jsem první bednu sena. A čeká mne další práce - tráva roste před očima. Domluvila jsem se s několika sousedy a sekám a suším trávu před jejich domky. Oni ji nepotřebují a jsou rádi, když nebudou muset sekat. S Lucií jsme udělaly výměnu vajíčka za usušené seno - už ho pro nás chystá atd. Naše zvířátka nebudou o hladu.
Máme tady milé sousedy - zvířátka jsou prostředníky našich kontaktů s nimi. Nečekala jsem, že tak brzo po přestěhování, budeme mít stejně milé a bohaté vztahy jako v pražských Kobylisích.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama