Duben 2013

Kačátko - záhada a detektivka

30. dubna 2013 v 20:43 | kajan |  Drůbež
Nikdy by mne nenapadlo, že první vylíhnuté kačátko u nás doma bude mít takovýhle detektivní příběh. Orfi mi ho před chvilkou podala v zubech (zdravé, nepoškozené), přinesla mi ho od vrat. Jenže - kde ho vzala? Naše kačeny ještě na hnízdě nesedí. První vajíčka jsme dovezli do líhně. Zbylá jsou v hnízdě u koz a ještě nezasednutá (a není tam ani prasklá skořápka). Prasklá skořápka není ani nikde jinde. Není ani u slepičky antverpského vousáče, která sedí už 20 den na vajíčkách. Ani jí žádné nechybí. Navíc kachní vehce pod ní ani nebylo .... Napadlo mne, zda ho nepřinesla kočka, ale kocourek Ed byl zavřený (po amputaci nohy jsem ho ještě nepustila), kočička Šedivka byla u koťat. No je to záhada, přemýšlím, zda se může z vajíčka vylíhnout krásné zdravé kačátko bez maminky (třeba na hnoji)? Kačky tam možná mohli snést vajíčko a zahrabat ho....


Jak to asi bylo? Nemáte někdo nějaký nápad? (V rodině se všichni dušují, že ho nepřinesli a nekoupili - to mne taky napadlo, ale nikoho to nenapadlo, navíc by ho přece nenechali na pospas psům).

Dan - péče o krokodýli a opice v Barceloně

28. dubna 2013 v 19:59 | kajan
Náš Dan je už dva týdny v zoo v Barcelově. Staral se o krokodýli a teď má na starost opice. No a jeho zvířátka mám zase na starost já. Hlídání Korálka komplikuje skutečnost, že naše psice postupně hárají. Ale rádi mu dopřáváme tu životní zkušenost.

Orfi - agility

28. dubna 2013 v 14:23 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Dnes opět agility. Parkur o 17 překážkách - tunely, skočky a pořádně zamotaný. Dala ho napoprvé správně. Na dvou místech jsem ji mohla lépe navést a zrychlit to, ale skočila vše, co měla a co jsem ji ukázala. Neshazuje a neblbne. Je to radost skočit napoprvé parkur čistě a pak jen opravovat velké oblouky a rešit, jak lépe navést, aby se všěe zrychlilo.

Po agility jsme se zdrželi a házeli míčky třem psicím Veroniky, Bessince, Sangince (ta spíš koukala) a Orfince. I když byl o míček velký zájem, nevznikla konfliktní situace. Jsou tak hezky srovnané.

Orfi hárání

28. dubna 2013 v 14:21 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Orfinka hárá a snaží se nastavit zadek každému psovi, kterého vidí. Dokonce se málem rozběhla za psem z parkuru... no je to tedy ženská. To by Aywy nikdy neudělala. Bude to dobrá mamina.

MŠ Semínko

27. dubna 2013 v 16:15 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
26.4.2013 jsem se Sangie byla na exkurzi se studenty v MŠ Semínko v Toulcově dvoře. Akce byla spíše socializační, aby se Sangie otrkávala... čili spíše "oni pomáhají nám". Ale jedna holčička z MŠ se nutně potřebovala se Sangie seznámit. Zeptala se mne na její jméno a pak se k ní dlouze přitulila. Během dne si Sangie ještě několikrát našla a objala ji. Sangie byla v pohodě, dokonce vypadala, že se jí to líbí! Holčička doma vlastního pejska nemá, za to má 3 sourozence. A tak využívá služeb Dorinky a Řízka... a dnes Sangie.

Na zvířata, která v areálu chovají Sangie reagovala přiměřeně - slabý, přiměřený zájem. Bez jakéhokoli bláznění či pokusů vrhnout se na ně. V mokřadu našla plovatku bahenní a "ukázala mi ji" s nadšeným výrazem: "Hele, co jsem to našla! Je to k jídlu?" Vůbec se mnou hodně komunikuje a sdílí své pocity a zážitky. Trochu ji rozhodil pes Řízek, krerý se rozhodl, že bude štěkat, dokud ji nevyprovokuje. On narozdíl od Sangie má možnost běhat po areálu volně (jeho majitelka je tam zaměstnaná), a tak toho využíval, aby Sangie prudil. Sangie se na něj náležitě zubila vždy, když se přiblížil.

Pobyt v MŠ i chvilkové odložení, když jsem šla na oběd, zvládla dobře. V horkém odpoledni se rozkošnicky vyválela v blátovišti. Trochu se zubila na Dorinku (naše odchovankyně Brenda Berta Dora Storytelling, která tam taky pracuje :-), ale po chvilce se začaly okatě ignorovat. Sangie měla pevnější nervy, a tak se na Dorinku trochu vytahovala. Bylo legrační to pozorovat, protože vím, že měla Sangie taky nahnáno, ale dobře to zahrála. Pak lovila a snědla mravence, který lezl po betonu. Když jsme se chystali jet domů, nadšeně skočila do auta. Odpoledne šťastně prospala zatímco jsem byla s Orfinkou, Tondou a Bessi na agility.

Míša

25. dubna 2013 v 9:44 | kajan |  AAA/AAE intervence
Navštívil nás Míša, chlapeček s vadou sluchu a dalšími vadami, s rodinou. Moc milí lidé. Ukázali jsme mu koťata, kozy, slepičky, kačenky. Trochu je hladil, trochu krmil, překonával strach.... komunikoval s nadšením.... Proč o tom ale píšu: psi byli zavření, protože se jich chlapeček bojí. I o tom je někdy AAA - zavřít psy! Vyjít vstříc návštěvě. (Samozřejmě jsme jim to pak vynahradili hrou a tahanicí o pešky atd.)

ZŠ Milovice

24. dubna 2013 v 22:09 | kajan |  AAA/AAE intervence
Díky Janě jsme dostali s pejsk pozvání do ZŠ Milovice. Dnes máme za sebou první dvě hodiny s deváťáky.
1. Motivace: Kdo chce být učitelem? Kdo chtěl být - v dětství - učitelem?
2. Učení může být zábava!
3. Pozitivní metoda výcviku. Vše, co naši pejsci umí, se naučili s chutí a po dobrém. Ne metodou cukr a bič, ale metodou klikrtrénink.
4. Orfi se mnou - chůze u nohy, podávání předmětů, odložení za pochodu, pac, krok sun, štěkej na povel, vlezení do koše na prádlo + drbání se od dětí.
5. Koral s Ester - chůze u nohy, plazení, skok do náruče, polohy, pozdrav, sušenka na nose. Frisbee.
6. Aywy - vysílačka ke kuželu, práce u kuželu (polohy: sedni, lehni, vstaň, pozdrav), plazení, mezi, přeskoky, cros, toč, back, aj. Pak hledání Ester, která se mezitím schovala a na závěr "mrtvý pes".
7. Baffi s Ester - chůze u nohy, pac, panáček, plazení, polohy u nohy.
8. Mia - s Ester i se mnou. Pes na pekáč. Přeskoky přes Koralka a Aywy. Skok do náruče.
9. Sangie - motivace, pozornost - chůze u nohy, sedni, lehni, vlezení do přepravky.
10. Krátké zopakování na závěr.
11. Prostor pro dotazy (a bylo jich hodně, většinou i dost inteligentní a případné).

P. S. Jana něco fotila, snad brzy pošle odkaz na fotky.
P.P.S. Děti vybraly dobrovolné vstupné, které zaplatilo naftu a ještě troch uzbylo na dobrůtky. Je to poprvé, co jsem za předvádění pejsků dostala korunky. Jsem z toho mírně v rozpacích... ale je to tak, že pejsci toho spořádají celkem dost a mám také vyhlídnuté nové obojky... (se jmény)

Edík II - operace

23. dubna 2013 v 20:59 | kajan |  Kočky neobyčejné
Toto jaro bylo poznamenané problémy s Edíkem. Před měsícem ho něco (asi kocour) pokousalo. Léčila jsem ho nejdříve svépomocí (betadinka) a když se mu nelepšilo, jezdila jsem na antibiotika. Po týdnu užívání antibiotik přestal žrát i pít, netekly muu zliny, vypadal moc špatně, báli jsme se, že umře. Povedlo se nám ho zachránit. Asi i proto, že mu Dan omylem dal jiné dávkování antibiotik. U jiného veterináře se ukázalo, že to bylo dobré, že původní dávkybly příliš malé. Dotal poslední pigáro santibiotiky a byl dobrý. Tři dny. Pak mi utekl a druhý den se vrátil bez dvou prstů na zadní noze a s obnaženými šlachami, svaly a trčícími drápky... veterinář jen protočil oči, domluvili jsme se na večer na operaci - amputaci. Asi prý je packa ustřelená. Další variantou je, že se někde zahákl a vyškubl si nohu, aby se mohl vrátit (železa či výhybka na kolejích). Celkem je to jedno. Hlavně, že se vrátil. Další antibiotka. Ach jo. Večer jsem ho nechala na klinice. Dnes jsem si ho přivezla živého, operaci přežil, má hlad, pije atd. - hurá. Zítra opět na antibiotika - injekci a na převaz. Protože by byl v boji s místními kocoury hendikepovaný, nechala jsem ho pro jsitotu i vykastrovat, aby ho nějaký silnější zdravý kocour nezabil.
dddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd
Edík je doma, rána se hojí, žere, pije, ještě dostává injekčně antibiotika. Je zavřený.

Bonitace Orfi - je chovná

21. dubna 2013 v 22:26 | kajan |  Groenendaelka Orfi
Dnes měla Orfi velký den - bonitaci. Sice je ještě mladá, ale další termíny v tomto roce se odehrávají od nás dosti z ruky (Olomouc apod.), čili jsme se rozhodli využít situace a jet necelých 30 km do Peček.
Orfinka chudinka začala ráno hárat, čili jsem to musela nahlásit a ona musela většinu dlouhého dne (8-14.30) strávit v autě v izolaci. No vše se povedlo: reakce na střelbu žádná, povahový test bez problémů + udělala nepovinný cvik aport (přinesla všechny tři atypické předměty, včetně kokosového ořechu a cihličky ytongu a posuzovatelky pěly chválu, že takto má aport vypadat...). Nejvíc problémů jí nakonec dělalo měření výšky, probíhalo to až na konci, když už byla uvařená a vůbec nechtěla stát rovně, různě se pod měřákem prohýbala. Sice jí nakonec naměřili (60 cm výška, 61 cm délka), ale strhli jí za to 9 bodů (z 10 :-). Výsledek povahového testu je - na ten nezralý věk moc pěkný - 80/A.
Nakonec se ukázalo, že má Orfi super exteriér. Jediné, co má nestandardní je šedé prokvétání na kalhotkách a límci. Jinak ji moc chválili, hlavně hezky utvářený hrudník - na necelé dva roky prý opravdu nádherný! A hlavu a postoj atd. No já vím, že mám doma poklad, skvělou povahu, mírotvorce. Ale že mám i takovou krásku, to jsem nevěděla.

Na bonitaci byly jen dvě groenendaelky, žádný groenendael. Milé bylo, že jsme se seznámili s Beatou Štíbrovou - chovatelkou Olivera (Orfinčina tatínka). Beatě se Orfina moc líbila a doporučila nám, abychom šli někdy na výstavu. Říkala, že ty šedivé kalhotky většina rozhodčích neřeší. Tak uvidíme, zda se nám bude chtít.0

Zde video z nepovinného cviku "aport" - přinesla všechny tři podivné předměty (na splnění stačily dva).

Posudek z popisné přehlídky: chovná fena - 60/61 cm, typická hlava dle standardu, nevýrazný stop, vyplněné líce, ucho vysoko nasazené i nesené, správného tvaru a poměrné velikosti, oko lehce mandlové dle standardu, správně uloženo, sytě pigmentované, chrup úplný, skus nůžkový, krk dle standardu, hrudník hluboký, prostorý s předhrudím dle standardu, hřbetní linie rovná, měkčí, bedra rovná, korektní, záď více spáditá, břicho dle standardu, postoj hrudních končetin korektní, volné lokty, strmější úhlení, postoj i úhlení pánevních končetin korektní, ocas správně nasazen i nesen, správné délky, srst dlouhá, bohatá, uzavřená s prolínáním šedé na límci a kalhotkách, malý bílý znak na hrudi, pigmentace sytá, pohybová mechanika, lehká a pružná, vpředu kříží tlapky, kratší vpředu, typ standardní, ušlechtilý, pohlavní výraz vyjádřen správně, výstavní kondice, celkový vzhled kompaktní a elegantní, povaha temperamentní, hravá. Bez reakce na střelbu.
Povahový test: 1 - 8 - 20 - 5 - 7 - 14 - 10 - 9 - 6 = 80/A (smeták, kokos, ytong)
Rozhodčí Písarčíková Hana

Vánoční strakáči vyrostli

18. dubna 2013 v 20:00 | kajan |  Králíci
Králíčci narození o vánocích jsou již pěkní.Oba strakáči jsou suprově vybarvení - mají všechny potřebné znaky. Oba si nechávám do chovu. Sameček je oddělen v králíkárně ve vyšším patře.

Samička je s maminkou ve velké.

Králičí

18. dubna 2013 v 17:55 | kajan |  Králíci
Včera po návratu z Prahy (já z práce, děti z kroužků) jsme zjistili, že můj problém, kdo zabije králíky kominíky, když je Dan v Barceloně, je vyřešen. Nerozhodný Orfi otevřela králíkárnu a oba klepla. Žádná krev, čistá práce. Ty, co jsem vybrala do chovu, nechala. Asi je inteligentní (jeden byl v té samé králíkárně o patro výš). Nicméně přes noc jsem ji na dvorku raději nenechala, než králíky přesunu na bezpečnější místo.
S vyplazeným jazykem
Dnes jsem oba králíčky vykuchala a k obědu byla výtečná polévka z drobů. Zdá se, že o víkendu bude králík na smetaně. Ošem stále mám trochu problém se vyrovnat s tím, že jíme naše odchovance. Holt, ač jsem nechtěla, jsem přece jen napůl městské dítě.

Zase máme Teddíky

18. dubna 2013 v 16:37 | kajan |  Morčata - chováme US TEDDY
Po více než roce jsem sehnala morčátka US teddy, která jsme měli v Praze a která se nevyrovnala s přemístěním do Lysé. Samičku jsem dostala výměnou za kafe v Nymburku. Jmenuje se Nelinka, je strakatá a možná je březí.

Samečka jsem koupila společně s kujíky. Je to zlatý obřík. Dostal jméno Zlaťák.


Cuy

18. dubna 2013 v 16:28 | kajan |  Morčata - chováme US TEDDY
Před 10 dny jsem si koupila od chovatelky Re.Ha z Kladna nepříbuzný pár Cuy morčat. Samička je krémová, půl roční, sameček černý 2 měsíční. Oba mají bílou korunku. Jsou žel hrozně plachá. Uvidíme, zda jim krmení z ruky pomůže se s lidmi zkamarádit.

Vousáči v líhni: vylíhlo se 3 z 20 vajíček

18. dubna 2013 v 16:13 | kajan |  Drůbež
Ne úplně úspěšné bylo líhnutí vajíček antverpských vousáčů v líhni v zoo. Vylíhla se jen tři kuřátka z 20 vajíček. Uvidíme, co se stane s vajíčky, na kterých sedí křepelčí slepička již týden.


Černobílá slepička si snáší vedle ní do hnízda. Třeba si taky sedne, až jich snese dot. (Bílá vajíčka jsou sádrová - násadky :-)

Co žere koza?

18. dubna 2013 v 13:39 | kajan |  Kozenky
Kdyby se někdo zeptal Kuby v nějakém inteligenčním testu, co žere koza, nevím, nevím. Dnes jsme totiž přistihli kozu Suzy, jak sežrala vajíčko! Prostě ho vzala do tlamy a celé spolkla, žádné skořípky nevyplivla. Takže přátelé, koza ŽERE vajíčka!

Dostali jsme králici - Kaliforňanku

16. dubna 2013 v 21:03 | kajan |  Králíci
Náš chov králíků se rozrostl o nádhernou králici kaliforňanku, kterou jsme dostali za kozí mléko, co zachránilo beránka. Beránek už je pěkný fešák, pije od maminky ovečky samostatně. No a my máme nádhernou novou krásku!

Bessinka - stopa v lese

15. dubna 2013 v 22:18 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jem našlápla Bessince stopu milovickým lesem, cca 1200 dlouhou, ve velice těžkém terénu. Spousta zvěře, prasečí kaliště, apod. Po dlouhé době zase teplo (23 C). Pro jistotu jsem zkontorlovala, že oba máme mobily, kdyby mne Bessinka nenašla. Ale našla mne! A zřejmě šla velice přesně po stopě, alespoň poslendích cca 200 m (co jsem ji viděla) tak ano. Pak nás dost mrzelo, že jsme nepoužili GPSky. Příště! Málem do mne nabourala čumákem chudinka čuchací!
Tonda mi na oplátku udělal motivační nástřely pro všechny mé psice. Nedalo se být vevnitř.

ddddddddddddddddddddd

Jinak Dan dobře doletěl do Barcelony. Korálka (tu je super, zrovna, dkyž to tady hárá) i další zvěř nám nechal na tři týdny na starost. Bude se tam starat o jiná zvířata v místní zoo.

Výcvik Obalovna

14. dubna 2013 v 23:45 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
O víkendu výcvik na Obalovně. Aywy začala hárat (čili její trénink byl upraven, aby se nám smečka nerozrostla).
V pátek večer za světla (mladí psi) a i za tmy (Aywy) - nsátřely i plošné hledání. S sobotu dopoledne sutiny. Odpoledne trochu poslušnosti a překážek, ale ne moc (brigáda). V neděli plochy + stopy.

Jsem s psicemi spokojená. Orfi i Sangie - skvělá motivačka. Orfi navíc hezky překážky (až na ten zpropadený kovový tunel - jednou v něm ukouzla...) a suprově stopa (na Kachličce). Sangie - super socializace a taky poslušnost v cizím prostředí a i tunel (to je ten, do kterého Orfi za nic na světě nechce). Obě chvilku u táboráku. Aywy měla taky nejvíce nástřely a motivační hledání, včetně motivačního ukázkového trailu. V pátek večer jsem ji ještě nechala hledat v ploše (za tmy, s novým obojkem, díky němu je vidět, jak moc si nadeběhne pach). V sobotu hledala normálně v sutinách. Ale v neděli už jsem jí nechtěla pouštět samotnou od sebe.. a dobře jsem udělala, dostala se do pěkného varu - sváděla černou pudlici :-). Tak to jsem u ní ještě neviděla!
Završili jsme procházkou u rybníka.


Setkání se sourozenci a s chovateli Sangie

14. dubna 2013 v 21:44 | kajan |  Kanaanka Sangie
V pátek dopoledne jsme se sešli (konečně) s milými chovateli naší Sangie a také s jejími dvěma sourozenci Avivem a Avou. Na začátku jsme se opravdu moc hezky prošli se Sangie a s Orfi. A pak u kafe, kozího sýra pořádně popovídali. Mj. jsme se dozvěděli, že Ava se asi bude stěhovat do Srbska a Aviv do Bulharska. No, takže se možná viděli se Sangie naposledy.

A musím se sama sebe ptát, zda ještě někdy uvidím (doopravdy, ne na internet) odobný obrázek - tři kanaánci, jak si hrají. Orfi si ten jedinečný okamžik taky docela užila. Jako vždy - okamžitě se sanžila všechny dát dohromady, povzbudit a umírnit rozbroje. Na konci prochzky se už nádherně sesmečkovali hráli si "na honěnou černého vlka".
Z tyto pěkné fotky (i další) děkuji E. Hniličkové.