Březen 2013

Milovice - motivační výcvik

31. března 2013 v 19:18 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Velikonoční, hlavně motivační výcvik - hlavně pro naši novou zkouškařku Any. Ale taky i pro ostatní. Bessi - motivační traily 2x (na mne a na Dana) a jeden trail (na mne). Aywy - nástřel, hledání. Sangie 6x motivační trail (na mne a na cizího). Orfi 6x nástřel. Babú nástřely Xx. Any - nástřel, hledání, vyštěkání dle ZZZ. Koral - nástřel, hledání. Všechno podařené, v tempu. Ž8dný problém. Snad se jim to v hlavičkách rozloží.
Usmívající se
Na procházce po výcviku šláply psice na zajíce, tak ho prohnaly. Doufám, že to nebude zase o čuchání a lovení zvěře, jako, když na zajíce šláply v prosinci (dva měsíce jsme odnaučovali).

Výcvik na cvičáku

31. března 2013 v 14:39 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V sobotu klasicky na cvičák - poslušnost s Aywy, Orfi, Sangie. Obrany s Orfi. Probíhá intenzivní příprava na zkoušky. Ester s baffi byly náležitě a zaslouženě pochváleny. Máme pár fotek.
Jarní koťátka už koukají, ráno byl sníh

30. března 2013 v 19:36 | kajan |  Odchovy koťátek
Sedm nádherných jarních koťátek dobře prospívá. Některá z nich už koukají jedním i dvěma očičky. Všechna jsou stejně válečkoidní. Máme z nich radost.

Beránek

29. března 2013 v 20:58 | kajan |  Kozenky
Naše kozí mlíčko pomohlo v prvním týdnu beránkovi naší pošťačky. Jeho maminka ho nechtěla či neuměla krmit, musela se to naučit. Ale beránek byl plný síly, tak se to povedlo. Dnes jsem se na něj jela za odměnu podívat. Je roztomilý a nadšeně vrtí ocáskem.

Opět na semináři

29. března 2013 v 18:46 | kajan |  AAA/AAE intervence
Na Velký pátek jsme si zopakovaly se Sangie a s Orfi účast na semináři. Orfi se velice klidně nechala opečovávat panem vrátným (nechávat lidi, aby nám pomáhali :-) a Sangie byla se mnou. Jen skoro celý seminář prospala. Demonstrovala jen chvilku, pak si lehla a spala. Přišlo mi to až trochu moc. Asi jsem ji neměla nechat lítat dopoledne po zahradě. A nebo to mohlo být psychické - vidí lidi, usne. Kdo ví.

Po lese pak běhala docela nadšeně. Udělali jsme pár schovávaček, kdy mne nadšeně našla a už očekávala sušenku. Mám radost ztoho, že Orfi od novoroční kauzi (šlápla na zajíce a trochu o něj začala mít zájem) neloví. Je to pohoda! Vyběhly před námi srnky a ona se zajíamla jen o mne.

Udělali jsme brynzu

29. března 2013 v 10:34 | kajan |  Kozenky
Dnes jsme vytáhli kozí sýr a zjistili jsme, že jsme - nevíme úplně jak - udělali brynzu. Je vynikající! Takže k večeři budou brynzové halušky. Trochu mi to zvedlo náladu po té, co jsem ráno jukla z okna a viděla nový sníh. (Naštěstí během dne roztává.)

S vyplazeným jazykem

Tonda samozřejmě nepíše postup, jak sýr vyrábí, čili je to pokaždé jisté překvapení. Každý vyrobený sýr měl zatím jinou chuť. Mně chutnají více sýry mazlavé, než tvrdé, ochucené nejlépe česnekem. Ale ta změna chuti je vlastně velice osvěžující.

S vyplazeným jazykem
Co retrospektivně k výrobě napsat? Tentokrát byl sýr dělán déle, než obvykle - dali jsme ho lisovat před odjezdem do Náchoda, o víkendu jsme ho neopečovávali, jako jindy, po návratu slili jednou syrovátku, přes pracovní týdne na něj popravdě trochu zapomněli (bylo toho v práci nějak moc) ... čili byl v syrovátce trochu déle... a je to BRYNZA.

Mrkající

Přemýšlela jsem, že se koz brzy zbavíme, neb je to dost práce a také dochází seno (bylo ho množství na rok, ale je pryč - kozy mají špeky), aj. Ale asi si už neumíme představit život bez sýrů a kefírů a mléka. Čili to budeme muset vykoumat nějak jinak. Dokud bude Ester mít čas a chuť hospodařit, tak to vydržíme.

Jaro v Polabí - teploty pod nulou

25. března 2013 v 9:08 | kajan |  ZAHRADA
Dnes zamrzl rybníček, voda v sudu na vodu. V 9 h dopoledne teplota na teploměru minus 5 o Celsia. Kytky, které jsem začátkem bezna vyndala asi dostaly docela na frak. Taky mne mrzí, že jsem vytáhla petky z keramických květináčů. Vajíčka slepičkám a kačenkám mrnou v kukaních. Několikrát denně musíme kozám nosit vodu a odnášet led. Topíme na plné pecky.
Kde je to jaro?!

Víkendový kurz mantrailingu - Náchod

24. března 2013 v 17:23 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
O víkendu jsem s Aywy + Orfi a s Tondou + Bessi strávili na kurzu mantrailingu s Lubou Satorou a bloodhoundy a dalšími (IBA. Policie ČR a SZBJK) . Zajímavé. Více fotek zde. Níže na ochutnávku pár nej.


Mnoho jsme se naučili. A to nejen o mantrailingu, ale o motivaci, respektu ke psovi a dalším věcem. Koupili jsme si i metodiku a vytiskly tři delší traily, které jsme viděli (či šlapali) - můžeme ukázat zájemcům.
Bessi si po nácviku motivační mini trailů odšlapala dva traily (na mne) a byla mocně pochválena. Aywy si odšlapala jeden trail na cizího a našla.
Díky večerním rozhovorům byla posílena i má vlastní motivace k záchranářské práci - vždy je dobře potkat další bláznivé nadšence a strávit s nimi pár hodin.

Agility opět

22. března 2013 v 20:48 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem kvůli Ester a jejím psicím (nemohly včera na trénink s námi) vyrazila s Orfi opět na agility trénink. Bylo kolem nuly, a tak jsem byly na parkuru samy. Měly jsme tři dráhy přes 8 skoček a jeden tunel - parkury vymyslela Ivet, čili byly suprové a na míru. Mám z Orfi oěpt velkou radost. Skáče s chutí a přemýšlí o tom - byť povely nezná, odhaduje celkem správně, co po ní asi chci. Povedlo se mi s ní zaběhnout i to, co jsem si myslela, že nezaběhnu. Vrcholem úspěchu je zdolání skočky přes jinou skočku na vytrčení ruky - i když napoprvé, odhadla, co po ni chci a udělala to. (Nedalo se tam totiž doběhnout, alespoň žena z minulého století tam doběhnout nedokázala :-) a vida, nešla se i jiná cesta.)

Ester krásně běhala. Jen Mia nějak vymrzla v pelíšku, byť měla dučku, a poslední běh si odpusitla. Baffi si dala naopak jeden navíc, tak se to vyrovnalo :-).

Trénink mezi lidmi

22. března 2013 v 17:33 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dne jsem zase vzala Sangie s sebou na seminář, který jsem vedla. Jako demonstraci AAE a hlavně jen proto, aby si zvykala mezi lidmi v cizím prostředí. Byla na stejném místě už podruhé a chovala se jako profík. Dečku už vůbec neřešila, se studentkami se šla mírně kamarádit. Pak si lehla a sladce spala. Jediné, že na začátku udělala v rohu potřebu (byť byla venčená 30 minut před seminářem mohla, ale neudělala).


Pestrou "práci" a socializaci měla ale hlavně a nečekaně Orfi. Tu jsem vzala jako psychickou podporu pro Sangie do auta a také proto, abychom se pak společně vylítaly v lese cestou zpět. Jenže, jak ji viděl pan vrátný, tak se nabídl, že se mi o ni postará, zda by to prý nezvládla ve vrátnice a že by ji tam bylo lépe, než v autě. A vzal svůj čistý kabát s kožíškem a hodil ho v přetopeném místnosti vrátnice na zem, aby si měla kam lehnout.


Orfi se na to samozřejmě koukala dost vykuleně. A já taky. Vždyť Orfi spí doma na dlažkách před ložnicí nebo úplně venku, aby jí nebylo horko v ložnici. Čili moje první reakce byla, že jsem mu řekla, že děkuji, ale že to vůbec nepotřebuji, protože je Orfi na auto zvyklá, cítí se tam dobře a nebude jí tam takové horko...atd., ale pak jsem si vzpomněla na přednášku pana Loučky "Oni pomáhají nám, my pomáháme jim" a pochopila jsem, že pan vrátný zřejmě potřebuje společnost a my mu můžeme pomoci tím, že budeme ochotni pomoc přijmout. A tak Orfi strávila celý tříhodinový seminář ve vrátnici s panem vrátným (s jednou pauzou na pohalzení a vyvenčení). Rozdělil se s ní o svačinu, dal jí misku s vodou, povídal si s ní a ten kabát pod ni podkládal všude, kam se hnula. Nakonec mám pocit, že se to Orfi docela líbilo (hlavně ta svačina, samozřejmě). Byla to pro ni velká zkušenost. A pan vrátný vypadal taky hodně potěšeně! A prý se už na nás těší příště.
No není to báječné nechat si pomáhat!

S vyplazeným jazykem

A pak jsme na procházce potkali sedmiletou Kristýnku a ta házela Orfi klacík a Orfi jí ho nosila msíto, aby si hrála se psy. To bylo poprvé, kdy si Orfi hrála s někým cizím s takovou chutí! Třeba z ní ještě bude záchranář se zájmem o jiné lidi!

Orfinka agility

21. března 2013 v 17:57 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme opět vyrazili na agility trénink. Zajímavý parkur - přišel mi dost složitý, ale Orfi skákala docela slušně (vlstně výborně, když jsem se já neztratila :-). Jen byla děsná zima. Kde je to jaro? A kde jsou jarní teploty?

Na Sangie ošklivě zaútočil 11 měsíční borderkoliák. Chudinka byla tak vyjukaná tou razancí, že se ani nepokusila bránit a rovnou se utíkala ke mně schovat. Alespoň, že ke mně! Snad se mi ji pak podařilo ze stresu rozběhat.

Jarní koťata 20.3.2013

20. března 2013 v 21:50 | kajan |  Odchovy koťátek
Večer první jarní den se nám narodilo 7 nádherných modrých a modrobílých koťat. Nejméně tři mají tzv. irský vzor, včetně bílé špičky ocásku po dědečkovi.


Výcvik o víkendu

17. března 2013 v 18:28 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Žel jsme nemohli odjet na Vysočinu na soustředění záchranářů. Proč musíme pracovat i o sobotách? :-(((
Alesoň jsme tedy instantně docházeli na náš skvělý cvičák.
V sobotu se výcvik omezil jen na poslušnost: Aywy, Orfi i Sangie. Každá jen chvilku a dvakrát. Aywy se moc zlepšila v žebříku. Hezky střídá pacičky a neseskakuje. Jen ji vyrušily nějaké dvě "trubky"-zřejmě zájemkyně o výcvik, které na ni normálně na vodítku pustily své dva psy (jeden byl bernský salašnický), když se snažila nastoupit na žebřík zpět. Čili se lekla a odskočila. Chudinka! No ale přežily jsme to (a i ty holky :-), i když jsem měla chuť je roztrhnout ve dví). Když holky pochopily, že o hru s jejich pejskánky právě nestojíme a poodešly, tak se Aywy statečně na žebřík vrátila.
Orfi zlepšila vytrvalost při cvicích - výdrž pracovat bez odměny, tak potřebná na zkoušky. A moc hezky se naučila překážky. Má nádhernou techniku skoku - vůbec se nedotýká překážky "výška" (asi jako můj první pes, který skáče tak, jak se má). Moc jí baví i áčko a tunely.
No a Sanginka! Ta jela! Nejprve mne potěšilo to, že se na cvičák nebála jít - nemusela jsem ji tahat přes branku, nýbrž dobrovolně šla. A to tam bylo hafo psů! Má úplně jiný vztah ke kotci, než Aywy a Orfi - je v něm jako můj jediný pes vlastně ráda. CHodí si do něj odpočinout. Ostatní psi jsou v kotci jako "za trest" a nejraději by v něm nebyli, což občas dají najevo velkým obloukem, kterým se mu vyhýbají. Učili jsme chůzi u nohy - jen chviličku, na pamlsek. S nadšením sebou plácne na lehni. A dostala jsem ji do tunelu (trochu se jí nejprve nechtělo) a ten mi pak začala nabízet. Umí již kladinu u nohy a mírně rozložené áčko. Nemáme zatím problém s pozorností, snad to vydrží. Trochu se bála cizích psů, ale ne moc.
Večer členská schůze - nelze než pochválit. Bylo to příjemné posezení, v teple restaurace, navíc s občerstvením - řízečky a dortíky (díky Pavlo!). Oproti různým dramatům, které jsme prožívali na schůzích v jiných oragnizacích, prostě paráda!! Moc si vážíme toho, že se zde snese přes 60 lidí s různými výcvikovými cíly (klasický výcvik, agility i další) a dokonce si vzájemně pomáhají!
V neděli agility. Orfinka měla tři parkury, z nich dva zaběhla napoprvé bez chyby. U prvního jsem já pilovala otočku. Poslední parkur byl druhý opačným směrem, trochu složité točení, Orfi ho skočila, ale jednu skočku shodila. Od podzima to bylo poprvé, co shodila skočku. No orpavily jsme to a v pohodě. Taky jsme trénovali slalom a zónu na áčku,. Díky nácviku targetů (pravděpodobně proto), pochopila zónu moc dobře a ve volných chvílích pořád odbíhala tna áčko a nabízela "dva na dva na zemi" postoj ačekala na pamlsek. Dali jsme si 4 x slalom z různých směrů, pomalu, nemá to ještě zažité. Jsem s ní moc spokojená.
Sangi i Orfi taky hezky zvládají lítání s smečkou před a po výcviku, což je taková agility specialita. Ovšem, když Verča vypustila na závěr své dvě hnědé novofundlanky, tak se Sangie uklidila na své místo za křeslo. Ale na zavolání přišla a vzala si odměnu (a zase zalezla a pozorovala vystrkujíc hlavu :-). Pak vylezla, ale hrála si jen s Orfi.
Odpoledne rodinná návštěva - švagrová, synovec (1 rok) a tchyně. (Sangie se chovala úplně klidně, příjemně. Dokonce se šla seznamovat se švagrovou tak, že se o ní mírně opřela packami) Dan s Lenkou ji za odměnu vzali s Korálkem na procházku na dlouhé šňůře. Já už neměla sílu.

Baffi - budoucí agiliťačka

15. března 2013 v 20:15 | kajan |  Blessed BAFFI Stortytelling
Byť je Baffi teprve mladičká, zaběhá vše, co jí naše Ester ukáže (čili stačí jí jen dobře ukazovat). Její snahu a docela složitý parkúrek lze vidět zde. A nebo zde (trochu pokažené).

Agility s Orfi

15. března 2013 v 19:25 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme byli na agility. Orfi to moc šlo - neshazuje, hezky skáče. Chybu jsme udělali jen, když jsem blbě ukázala. Jednou musela trochu déle přemýšlet, než vběhla do tunelu, jinak byla úplně skvělá. Běhala hodně skoček, tunelů, tam i zpět.

Sangie na prvním AAE

15. března 2013 v 19:14 | kajan
Dnes jsem poprvé vzala Sangie do hodiny. Využila jsem ji dvakrát na krátkou demonstraci a hlavně jsem na ni koukala a čekala jsem, jak se bude chovat. Nechala si nandat dečku s křížem a odvést se do budovy plné lidí a pachů (včetně chloru z bazénu). V učebně skupina studentů byla nevelká, většinou milé známé tváře (zvyklé na vše). Sangie však nějaké zvláštní příznivé podmínky nevyžadovala. Chovala se naprosto přiměřeně a byla v pohodě. Jediné, že se jí nechtělo při návratu vlézt do auta. Po Bratislavě projevuje velkou nechuť k přepravce v autě. Ani se nezdála nijak zvlášť psychicky vyčerpaná. Prostě pohoda, bere zdá se jako samozřejmost, že mne doprovází tam, kam jdu.

Ráno u misky

14. března 2013 v 19:42 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Včera venku mrzlo a v přípravně psího žrádla byla zima. Maso nerozmrzlo a pejsci tedy dostali místo masíčka ve stylu BARF granule. A tak to začalo, protože jedna miska do rána v kuchyni zbyla.
První přišla k misce Sangie. Koukla se do ní, pomalu a s očividnou nechutí si vzala jednu granulku, to chvilku chroupala a pak vyplivla. No hladová tedy nebyla!
Já snídala, Sangie ležela pod lavicí u mne, když tu se do kuchyně přiloudala Bessi. Jakmile uviděla misku, tak se na ni vrhla a začala s chutí chroupat (očividně jí Tonda ráno zapomněl dát dávku). Sangie se zvedla, došla k msice a stála. Bessi přestala žrát, odvrátila hlavu, ale nohama ani nepohnula. Sangie začaal žrát, ale stále dělala tělem Bessince prostor. Bessi ale nesebrala odvahu, aby si dala s ní. Sangie s granulkou v hubě poodešla kousek od misky. Bessi se ani nehla a ani si nezobla. Jen stála. Sangie se k misce vracela, dělala prostor Bessince, odcházela a zase se vracela. Najednou dostala hlad nebo co, mrška. Bessi to přestalo bavit a odešla.
Pak přišla do kuchyně Orfi. Jakmile viděla misku a Sangie, přišla blíž. Sangie mírně zavrčela a Orfi hned zase odešla. Sangie pomalu chroupala granule.
Nakonec přišla do kuchyně Aywy a Sangie se okamžitě od misky stáhla. Aywy žrala, až jí naskakovaly boule za ušima. Odešla jsem z kuchyně za prací se Sangie v patách. Z haly jsem viděla, že se na misku vrhla Orfi a velice svižně od ní Aywy vyhnala.
Tak mi řekněte, kdo to u nás šéfuje?

Bessinka - noční stopa

12. března 2013 v 23:23 | kajan |  Blessed BESSI Storytelling
Dnes jsem našlápla Bessince a Tondovi první noční stopu. (Tonda byl tak hodný a dojel se mnou pro naše nové morčátko - Nelinku US-teddy do Nymburka. Tak naoplátku.)

Zastavili jsme v polích, byla tma. Udělala jsem stopu od písmene Z, dva lomy a dva obloučky. Na konci jsem si sedla. Cca 800 m dlouhou. Bessi stopovala a našla mne a trochu štěkala. Dostala pochvalu a kus tlačenky! Je skutečně moc šikovná stopařka! A Tonda z toho má velkou radost!

Trénink poslušnosti

12. března 2013 v 22:00 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem po práci udělala s Orfi a Sangie a Korálkem před domem dvě kolečka poslušnosti. Zdá se, že nám s ORfi vyjde termín na ZOPky, tak trénujeme. Potřebujeme doladit "volno" a "vstaň". Máme na to pět týdnů, tak doufám, že se zadaří. Korálek by na ně mohl z fleku, ale Dan má jiné plány.
Radost mi udělala Sangie, která mi hned začala nabízet vzornou chůzi u nohy. A to jsme před týdnem měly první nácvik chůze u nohy. Začaly jsme povel "vstaň". A také se zdá, že mnohem lépe, než Orfi reaguje na slovní povely - rozumí sedni, lehni, už nepotřebuje posuňky.
Možná jsem to s Orfi pokazila tím, že jsem aplikovala metodiku M. Klimešové (výcvik zpočátku bez slovních povelů), zdá se mi totiž, že propojení slov a posunků a cviků Orfi schází... Bessi, Baffi i Sangi, kterým jsme normálně ukazovali rukou a dávali slovní povel zároveň (jako u všech předchozích psů) již slovům rozumějí.

Koral - specifický výcvik Prší

12. března 2013 v 20:10 | kajan |  Koral - velký přítel
Dan zahájil další etapu tréninku s Korálkem. Má spoustu nových triků. A tento se povedlo i nafotit.