Aywy - noční Ctréning

14. února 2013 v 12:12 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Napadla trochu sněhu, tak se podařilo založit vzorky a udělat noční C tréning. Založeno 6 hodin. V rušné ulici, ve sněhu vedle chodníku. Tři vzorky.
První nalezen a označen perfektně! Chytila pach (zeshora na smrcích, vyčuchala, vyštěkala a našla). Druhý vzorek: chytla pach (na japonské vrbě), poznala jsem to na ní, cca 2 m od vzorku, strašně dlouho brala pach z výšky, ale neštěkala, dohledávala zdroj .. jenže nijak dobře, až při třetí návštěvě místa se povedlo (žel se ke krabičce s vzorkem dohrabala a aportovala ji místo štěkání :-(.
Třetí vzorek - zase chytila vysoko pach (na zdi domu, u okapové roury), neštěkala, opět dlouho dohledávala zdroj. Vlastně ho nenašla, protože jsme začalay pochybovat, zda vzorek zůstal na místě (bylo uložen ve sněhu mezi chodníkem a autem, co mezitím přijelo, zašlapaný..).

Pokud bych měla označit nálezy na zákaldě jejícho chování, tak bych je všechny označila správně, s tolerancí cca 2 m. Problém ke zkouškám je ten, že neštěká, dokud není přímo u zdroje pachu a pokud je u zdroje pachu a je možné hrabat, tak hrabe. Štěká většinou teprve, když přesně ví, kde je zdroj pachu a když není možné se k vzorku dostat bílž. Vlastně používá štěkání jako signál "otevři mi už ty dveře". Jasně, štěkání pro zkoušky ani praxi nezbytné. Ale lépe to vypadá... a je to praktické, když je pes daleko, kam člověk nedohlédne.

Ke zkoušce musím vymyslet techniku, jak značit místa, kde Aywy dobírá pach, ale nedohledala či nedohrabala se až přímo k vzorku... (napadá mne: třeba zapíchnutím hůky?) - kam se vrátit při dalším heldání...

Nemám problém lokalizovat nález dle jejího projevu. Jenže na Czkoušce v srpnu mi jeden nález Aywy nedohledala přesně a nebyl mi uznán, protože jsem nález rozhodčímu nahlásila v době, kdy ona zrovna "neznačila" - po té, co jsem viděla že nedohledá zdroj a blížil se konec limitu... a věděla jsem že je to někde mezi dvěma místy, kde brala pach (bylo - v rouře zakopané v zemi - brala pach na jejích koncích :-). Do praxe super, zkoušku nemáme. Nerada bych si situaci "nález ale špatně označený" zopakovala.... tak to musím nějak vykoumat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama