Sangie a její vztahy se psy

28. ledna 2013 v 23:03 | kajan |  Kanaanka Sangie
Sangie je zajímavá. K lidem se chová velice submisivně. Nikdy ji nenapadne, že by se do lidí mohlo kousnout nebo, že by se jim nemuselo vždy ustupovat. Má problémy se s lidmi tahat o hračku, protože lidem se přece má dávat přednost, že?!
Ale ke psům se chová zcela jinak! Snad právě naopak. Ustupovat? Psům?! Nikdy! (Nebo: dokud nevyrostu!)
Samozřejmě se s nimi nadšeně tahá. Určitě na tom má velký podíl Orfi, která všechna štěňata provokuje k tahací hře a je na ně moc hodná. Ale také z velkých psů nemá Sangie zase takový respekt. Odváží se zavrčet na všechny kromě snad Korálka. A možná i na něho, když se zajímá o její jídlo. A zároveň se umí všem podřídit, i maličké Mie, když má pocit, že je to vhodné.
K cizímu psovi, který štěká zuřivě za plotem - cestou na nádraží - jde normálně (bez strachu i bez agrese) a snaží se se mu představit. "To jsem já," říká a je v pohodě. ORfi ve stejné situaci šla bojovat a od štěněcích dob je to její nepřítel. A borderky se psovi vyhýají obloukem.

Někdy mám pocit, že v sobě má Sangie jakési neviditelné hranice či neviditelná pravidla. Ta určují, co si k ní dospělí psi mohou a nemohou troufnout. A co je a co není správné. Rozhodně ustupuje starším a velice ochotně. Ale nenechá se šikanovat, když nejsou v právu. Neustupuje jim tedy vždy, ale ustupuje jim. Zdá se, že jim prostě ustupuje tak nějak "rozumně". Nejvíce kontaktů má z naší smečky asi s Bessi. Nejvíce her i nejvíce hádek. Několikrát se do sebe na oko pustily naplno, že jsem je pro jistotu sprdla. Většinou je to ale v mezích legrace a hry a kamarádství. Jako na fotce níže.


Z naší smečky je na nejnižší příčce asi Baffi. Baffi je příliš submisivní a příliš navázaná na Ester, aby se do her dalších psů nějak zvlášť pletla. Když jsou štěňata všechna tři pohromadě, což moc často nebývá, protože to nedovolujeme, tak Bessi, Orfi a Sangie se snaží Baffi mučinkovat. Ale jakmile ji "zachráním", vrací se k nim zpátky, tak nevím...

Je legrační, že Sangie měla nejvíce důvěry měla první dny u nás k sousedovic Maxíkovi. Snad proto, že má podobnou barvu.


Na fotce je vidět, že Max a Sangie jsou jedna krevní a barevná skupina!

Maxík by k nám šel někdy rád na návštěvu. Strašlivě našim psům závidí! Celé dny kouká na dění u nás na zahradě. Také se k nám několikrát přes plot prokopal (ale Korálkovi by se to asi nelíbilo, takže jsme ho zase rychle vylifrovali). Vtipné je, že když cvičím se svými psy - chůzi u nohy a odložení v sedě, vleže atd., tak Maxík dělá to stejné - za plotem. Je hrozně chytrý, a tak rád by něco dělal. Teď má alespoň paničku doma na mateřské, tak je mu veseleji.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama