Jak hospodaříme

16. ledna 2013 v 14:56 | kajan |  Jiná zvířátka
Je leden, sníh, teploty pod nulou. Naše zvířátka zažívají zimu. Kozenkám narostla hustá a huňatá srst. A zdá se, že jim nic nechybí. V noci v chlévku a ve stodole, ve dne chodí spíše venku a sledují dění na dvoře. Mrzuté je, že se jim musí dávat voda, či spíše odvar z ječmene několikrát denně, protože voda v kýblech zamrzá. Betka krásně dojí - v posledních dnech je to litr ráno a litr večer. Děláme moc dobré kozí sýry. Už jsme zvládli techniku i jakýsi stereotyp - každý třetí den se vyrábí sýr. Kefír momentálně nedělám, protože kefírová houba nepřežila náš pobyt na Kypru a hospodaření dětí a babičky. Objednala jsem si novou, snad za dva týdny přijde. Suzi se kulatí, snad to není - jako u Betky a Lily - jen tuk, ale i to v únoru očekávané čistokrevné kůzlátko. Jediné, co nás trochu mrzí je, že Lily neroste. Asi bude po tatínkovi částečně nějaká zakrslá. Už je jí 7 měsíců a je stále jen sotva polovičné proti mamince Betce. Zato je skoro stejně široká, čili nedostatkem potravy to nebude :-). V minulém týdnu jsme vozili slámu a seno, takže máme bohatě podestýlky i jídla. Hodní sousedé nám darovali vozík krmné řepy, ale žere ji jen Betka. Ostatní dvě kozenky vitamíny pohrdly. No a další hodní sousedé nosí staré pečivo, což chutná samozřejmě všem třem kozám a nejen jim.
Slepičky hybridi k mému velkému úžasu stále snáší: 4-6 vajíček denně, což je na 7 slepiček fakt dobré. Vousáči nesnášejí, ale dnes jsem mezi vajíčky od hybridek našla jedno maličké, možná od hybridky ale možná od vousášů.. uvidíme. Vloni také začali snášet v lednu - přesně rok od našeho přestěhování. Slepičky jsou moc fajn. Není s nimi velká práce. Podíl práce : užitek je úplně fantastický. Navíc jsou celkem milé, nechají se vzít do ruky, Kuba je rád poponáší, povídá si s nimi. Mají se samozřejmě moc dobře, protože ve dne mají k dispozici celou zahradu a dvůr, celkem 1200 m2. Během dne se rády přesunují celkem stereotypně po různých zákoutích, asi jak tam svítí sluníčko apod.
Kačenky jsou ve fázi klidové, nesnášejí, jen žerou. Ale jsou opravdu moc milé, už si je necháme. Snad se na jaře podaří odchovat mláďátka na jídlo.
Králíci strakáči - tedy dvě ramlice - jsou v prostorných kotcích v prádelně. Nedokázala jsem unést, že by odchovávaly mláďátka v mrazu. Takže v prádelně je husto, ale za to veselo. Alespoň v jednom kotci - s maminkou s PP si tam užívají dva kominíci a dva nádherní strakáči (po tatínkovi s PP) - budou do chovu! Už jim táhne na čtvrtý týden, čili snad už je odchováme. Uvidíme, zda je druhá králice také březí. Jestli ano, měly by se co nejdříve malí narodit.

Hodní známí z vedlejší vesnice nám darovali kvásek, ale zatím se nám chleba moc nedaří - spíš je pro slepičky, než pro nás. Musíme se to nějak naučit. Kvásek máme v ledničce a nabízíme ho zdarma všem zájemcům.

No a v pondělí jsme dostali od naší návštěvy finsko-české kuriózní dárek: bio, doma mletou ječnou mouku. Čili dnešní lívance byly z domácí mouky, domácího kvásku, domácího vejce a na domácím sádle. No není to hezké?! Zvlášť, když člověk ví, jak škodí různé látky, které v potravinách běžně jsou...


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama