Leden 2013

Návštěva Dorinky

31. ledna 2013 v 13:25 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes nás navštívila Dorinka s paničkou (pracovní návštěva - dokončujeme knížku Venkovní činnosti v předškolním vzdělávání). Ale chvilku jsme si užily i pejsků a jejich seznamování. Dorinka se se smečkou, která ji zpočátku trochu prudila, vyrovnala perfektně. Ke konci se už dokonce trochu vytahovala na Sangie. Aby ne, když je o tolik starší, že?


Dorinka krásně vyrostla, z dálky je k nerozeznání od Baffinky. My zasvěcení víme, že mají trochu jinak vytvářený límec... no a taky mají jiné obojky :-).
Děkujeme Magdě za fotky.

Monty - zimní pozdrav

30. ledna 2013 v 19:33 | kajan
Děkujeme Ditě za krásné fotky Montyho (Abraham Storytelling) - je to fešák.

Pra/Cat. - neg, DKK 0/0, DKL 0/0, CEA, TNS, CL, MDR1 DNA normal, OCD neg.

Další fotky Montyho ve fotogalerii.

Sangie a její vztahy se psy

28. ledna 2013 v 23:03 | kajan |  Kanaanka Sangie
Sangie je zajímavá. K lidem se chová velice submisivně. Nikdy ji nenapadne, že by se do lidí mohlo kousnout nebo, že by se jim nemuselo vždy ustupovat. Má problémy se s lidmi tahat o hračku, protože lidem se přece má dávat přednost, že?!
Ale ke psům se chová zcela jinak! Snad právě naopak. Ustupovat? Psům?! Nikdy! (Nebo: dokud nevyrostu!)
Samozřejmě se s nimi nadšeně tahá. Určitě na tom má velký podíl Orfi, která všechna štěňata provokuje k tahací hře a je na ně moc hodná. Ale také z velkých psů nemá Sangie zase takový respekt. Odváží se zavrčet na všechny kromě snad Korálka. A možná i na něho, když se zajímá o její jídlo. A zároveň se umí všem podřídit, i maličké Mie, když má pocit, že je to vhodné.
K cizímu psovi, který štěká zuřivě za plotem - cestou na nádraží - jde normálně (bez strachu i bez agrese) a snaží se se mu představit. "To jsem já," říká a je v pohodě. ORfi ve stejné situaci šla bojovat a od štěněcích dob je to její nepřítel. A borderky se psovi vyhýají obloukem.

Někdy mám pocit, že v sobě má Sangie jakési neviditelné hranice či neviditelná pravidla. Ta určují, co si k ní dospělí psi mohou a nemohou troufnout. A co je a co není správné. Rozhodně ustupuje starším a velice ochotně. Ale nenechá se šikanovat, když nejsou v právu. Neustupuje jim tedy vždy, ale ustupuje jim. Zdá se, že jim prostě ustupuje tak nějak "rozumně". Nejvíce kontaktů má z naší smečky asi s Bessi. Nejvíce her i nejvíce hádek. Několikrát se do sebe na oko pustily naplno, že jsem je pro jistotu sprdla. Většinou je to ale v mezích legrace a hry a kamarádství. Jako na fotce níže.


Z naší smečky je na nejnižší příčce asi Baffi. Baffi je příliš submisivní a příliš navázaná na Ester, aby se do her dalších psů nějak zvlášť pletla. Když jsou štěňata všechna tři pohromadě, což moc často nebývá, protože to nedovolujeme, tak Bessi, Orfi a Sangie se snaží Baffi mučinkovat. Ale jakmile ji "zachráním", vrací se k nim zpátky, tak nevím...

Je legrační, že Sangie měla nejvíce důvěry měla první dny u nás k sousedovic Maxíkovi. Snad proto, že má podobnou barvu.


Na fotce je vidět, že Max a Sangie jsou jedna krevní a barevná skupina!

Maxík by k nám šel někdy rád na návštěvu. Strašlivě našim psům závidí! Celé dny kouká na dění u nás na zahradě. Také se k nám několikrát přes plot prokopal (ale Korálkovi by se to asi nelíbilo, takže jsme ho zase rychle vylifrovali). Vtipné je, že když cvičím se svými psy - chůzi u nohy a odložení v sedě, vleže atd., tak Maxík dělá to stejné - za plotem. Je hrozně chytrý, a tak rád by něco dělal. Teď má alespoň paničku doma na mateřské, tak je mu veseleji.

Bessinka pase slepičky

28. ledna 2013 v 18:21 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Stále je sníh, zase čerstvý. Pejsci si na sněhu užívají různých her. Bessinka se učí pást.

Mrzne, jen praští

26. ledna 2013 v 15:57 | kajan |  ZAHRADA
Dnes ráno byla na teploměru za oknem v 10 h minus 12 stupňů Celsia. Mimo dům a v noci určitě minus 15. Kozenky mají huňatou srst a teplý chlívek. Králící jsou v prádelně od podzimu. Přidali jsme k nim holuby Kingy. Slepičky hybridě mají zateplený kurník. Vousáčům jem dala domeček. Ráno jsme našli vajíčka nejen od hybridů, ale i od kačenek (2) a od vousáčů - v domečku (1). Všechna mrazem naprasklá. Proč to jen dělají?

Takhle vypadala Danova voliéra s hrdličkami.

Sangie si natahuje myšku

26. ledna 2013 v 11:39 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Někteří pejsci jsou závisláci, když na ně jejich páníček nemá čas, trpí, nebo ho různě pošťuchují, aby si ho udělal. O takových K. Lorenz napsal, že nemají žádný soukromí život. A považoval to za nezdravé (slyšíš, Aywy?!). No a někteří pejsci mají soukromí život a velice zajímavý. Umí se zabavit a jsou v pohodě, když jejich páníček nemá psí náladu.

Dnes jsem zjistila, že Sangie si umí natahovat myšku s mechanismem - hračku pro kočky. Hodiny se baví tím, že ji natahuje za kličku na konci, a pak pustí a sleduje, jak se provázek s drnčením zase namotává na motorek.

Stejnou dovednost umí jen Bessinka. Ta, která se zabaví na schodišti s míčkem. A také jsem viděla Sangie, jak zkouší myšku hodit ze schodů alá míček. Ale nebyla to taková zábava jako s tenisákem, myška neskákala.
Je možné, že to vše odkoukala od Bessi?

Kačenky v 10 měsících

25. ledna 2013 v 21:48 | kajan |  Drůbež
Kačenka a kačer jsou již 10 měsíční.

Králíčci 4 týdenní

24. ledna 2013 v 23:40 | kajan |  Králíci
Naše první miminka králíčků hezky prospívají, rostou a mají se snad dobře. Už se ani tak neplaší, když je krmíme. Učí se žrát z ruky.
a tady i s maminkou:


Hybridi

24. ledna 2013 v 21:45 | kajan |  Drůbež
Nikdy jsem nechtěla hybridní slepice, ale protože přišly jaksi s levným kurníkem, tak je máme. 7 hybridů bílé zřejmě Dominant Leghorn). A není to tak špatné. Jsou milé, ochočené, nechají se vzít do ruky a ani jim to nevadí (což zvláště těší Kubíka) a hlavně sbíráme 5 i více vajíček denně od 7 slepiček!


Barvy kanaánských psů

24. ledna 2013 v 20:11 | kajan |  Kanaanka Sangie
Kanaánští psi mohou být vybarevní různě. Ti párijší jakkoli :-) a ti v FCI skoro taky tak (zakázaná je trikolorní a merle a úplně bílá). Nejčastější barva kanaánských psů je červená, červená s bílou, písková, písková s bílou.
Červený je Akiv - bratříček Sangie a také její praprababičkaPískově bílý je tatínek Sangie I.CH. Chakede de Solemel.


Nebo babička Aviva de Solemel

Či dědeček Zik.

Zdá se, že na výstavách a i v chovu se nejlépe líbí psi bílí, resp. krémoví (s tím typickým někdy viditelným jindy neviditelným přídechem), ale vždy musí mít tmavý pigment.

Tak jako Sangin pradědeček Bayud Bedoui me Tel Arad, jehož darovali do chovu Beduíni v roce 2001 (foto Myrna Shiboleth). Příběh o jeho darování si můžete dočíst zde.


.. a který je od roku 2007 je v Itálii a zásadně ovlivnil chov v Evropě (Bayud na fotografii vpravo).
Bayud B
Nebo dědeček V´Makole de Solemel či babička Gesher Leatid meShaar Hagai či praprababička Timnath Sarah.

Existují také černobílí kanaánští psi. Takovým byl i sanginčin prapradědeček Barak Me Shaar Hagai.

V USA je nebo byla oblíbená i černobílá barva kananánských psů (viz níže) - Matan z Kalifornie (foto Catherine Orkin Oskow).


No a zde jsou fotografie kanaánských psů z přírody (Myrna Shiboleth). Ty jsou mi nejmilejší!

Vousáči začali maličko snášet

22. ledna 2013 v 20:41 | kajan |  Drůbež
Už jsem našla druhé vajíčko od Antverpských vousáčů. Vloni také začali snášet v lednu - právě na rok přesně od našeho nastěhování. Asi to mají nějak načasované. Jestlipak mne před rokem napadlo, že za rok budu sbírat 5 i více vajíček denně? Hybridi jsou hybridi...

Maminka Sangie

22. ledna 2013 v 20:38 | kajan |  Kanaanka Sangie
Zde vidíte maminku Sangie - CHanyah - ve stylové boudičce. Budeme muset také pořídit takovou...


Zaděláno na nová koťátka

22. ledna 2013 v 20:37 | kajan |  Naše kočky
17.1.2013 Ed II a Šedivka zadělávali na další koťátka tak usilovně, že nás to až mrzelo.

Pes archeologický

21. ledna 2013 v 20:31 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V tomto příspěvku se můžete dočíst, jak se z jednoho záchranářského psa v Austrálii stal pes, který hledá a označuje všechny zajímavosti v terénu: medvídky koala a také lidské kosti a stará pohřebiště. Tak se z něj vlastně stal pes archeologický.

Možná se nám - záchranářům - otevírá nové pole působnosti...

Legrační dopoledne, výcvik odpoledne

19. ledna 2013 v 21:54 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes dopoledne byla pohoda a legrace. Ranní procházka s Aywy a Sangie po lese. Orfi odpočívala před cvičákem. Pak jsem ji na chvilku vypustila na zahradu a z okna jsem viděla, jak se úžasně baví s Korálkem. Korálek si lehl na záda, všechny čtyři nahoru, a Orfi ho tahala po zahradě po zmrzlém sněhu jako boby. Opakovaně. Málem jsme se s Danem potrhali smíchy za kuchyňským oknem.

Pak, když jsem pracovala u počítače, přišel Kuba s otázkou: "Mami, hádej, kdo poslouchá teď Harryho Pottera? Kočka!" Ano, Šedivka si zapla poslouchání na notebooku a pak si vedle něj sedla na židli a zřejmě poslouchala.

Odpoledne cvičák. Docela jsem se zapotila. To mám za to, že mám tolik psů. Nejdřív s Orfi poslušnost - chvíli řadovka s novými členy, pak i samy. Zapracovala jsem totiž přes zimu na výdrži a soustředění a přesnosti chůzi u nohy. Myslím, že teď sklízím ovoce. Hodně se zlepšila! A ta výdrž je skutečně lepší. Pak jsem odvedla Orfi domů do tepla a z domova šup na plac s Aywy a Sangie. Pak obě holky domů do tepla a šup s Orfi na obrany. Po dvou kolech obran jsem ještě vytáhla Bessi (Tonda stále leží), aby se vůbec dostala ven. Prošla jsem se s ní po place a učila ji soustředění se. Moc hezky reaguje na míček. Hůře na pamlsky - musí se trochu nutit, aby je při práci žrala. Po návratu s Bessinkou jsem ještě šla s Aywy na C-vzorky ve sněhu (založila jsem jí je dopoledne na zahradě).

Sangie byla poprvé na cvičáku. Tak jsem ji jen ukázala lidem a trochu jsme se prošly po place. Při vstupu byla maličko nervozní, tolik pachů, ale na nikoho se nezubila. Zpočátku se trochu choulila ke mně či k Danovi, ale ke každé ruce, která se k ní napřáhla, si po chvilce zvědavě čuchla. Leckdo si ji pohladil, vše OK. Nejdřív jsem pořádně provětrala Aywy - chůze u nohy, plazení, polohy na dálku a různé prvky dogdancingu. Aywy byla nadšená, jako vždy, když nějaké štěně čeká, až na něj přijde řada :-). Pak jsem na chviličku vzala na plac i Sangie. Potěšilo mne, že se - byť ve stresujícím prostředí - dokázala soustředit na práci: nabízela sezení a ležení - vzorně se snažila a koukala do očí, hezky si mne sledovala a předsedala si na povel "ke mně". Úplně jak ovčák, ne jako primitiv!
Orfi byla po dlouhé pauze (zraněná noha a pak svátky a indispozice figuranta) na obranách. Nic nezapomněla, naopak. Velký drive (skoro jako Baffi, která byla dnes na obranách poprvé a hrozně se jí to líbilo :-)). Na závěr druhého kola si Orfi dvakrát kousla do klínu s rozběhem na volno, pokaždé s dobrým zákusem. A úplně poprvé si klínek hrdě nosila ještě dlouho po odchodu z placu. Jsem ráda, že se jí náš figurant Petr věnuje tak profesionálně. Je vidět, že to směřuje k určitému cíly.

Aywy na zahradě hezky našla a vyštěkala tři C-vzorky. Moc jí to bavilo. Jsem ráda, že už má packu v pořádku a můžeme zase dělat (jen má asi 2 kg navíc :-((.

I když jsem se už převlékla a začala pracovat na druhých úpravách Tondova textu, díky nečekané návštěvě našeho kamaráda čekala na mne a Orfi a Aywy další procházka. Doprovodily jsme ho velkou oklikou na nádraží. Orfi byla řádně ostražitá, když kolem nás procházejí přiopilí cizinci (asi z Ukrajiny), ale neútočila, jen byla ve střehu. S ní se po tmě opilců nemusím bát. A zároveň se nemusím bát, že by omylem někoho štípla. Má to v hlavě hezky srovnané.

Sangii navzdory všemu večer asi hodinu strašně řádí. Mimo jiné se docela tahá o plyšáka (má výborný zákus) a také mi ho nosila! Jenže je hodně submisivní. Vždy, když si uvědomí, že se s ní tahám já, tak se snaží lehat břichem vzhůru - jakoby se hroutila z toho, že mi odporuje. Povzbuzuji jí a chválím, intervaly tahání budu prodlužovat. A také se třikrát vyčurala doma - nikdy tolikrát doma nečurala, asi mi trochu nastydla. Budu jí muset zítra držet více v teple.

Díky psiskům jsem byla dnes asi pět hodin venku na ledovém vzduchu. A díky kozám a slepicím ještě jednu navrch. Určitě bych se bez našich zvířátek z tepla domova dnes sama a "dobrovolně" ani nevyhrabala. A jak to bylo hezké!
Ester a Dan se svými psy byli také venku, většinu času se mnou. Oba moc šikovní a úspěšní. Baffi byla poprvé na obranách - a super! Nedivila bych se, kdyby s ní Ester šla za dva roky na ZVV1.PP

17. ledna 2013 v 23:55 | kajan |  Kanaanka Sangie
Dnes Sangii přišly papíry. Potěšilo mne její zápisové číslo, které se rovná mému oblíbenému čístlu :-). No a vše je OK. Jen mne zarazilo, že česká verze názvu plemene přejímá slepě verzi anglickou. Čili místo kanaánského psa, jak plyne z transkripce z hebrejštiny, máme doma psa canaánského, což očividně pochází z anglického "canaan dog". Jakpak si asi úředníci z ČMKU představují, že se to má číst?

Baffi

17. ledna 2013 v 23:45 | kajan |  Blessed BAFFI Stortytelling
Esterčina fenka Baffi je pořádně svérázná. Zřejmě se již jako štěně rozhodla, že bude psem jednoho majitele, a to právě Esterky. Jako jediný z našich psů vlastně nemá cizí lidi ráda. Pořád kouká, co Ester dělá, chodí za ní, no jako pejsek. Ale, kolik toho umí. Triků nepočítaně. Včera se naučila skákat do náruče. No a umí přijít, sedni, lehni, pac, touch, bedničku, točky, trochu i chodí u nohy, stopuje, štěká na povel a docela hezky štěká u figuranta...
Je moc krásná. A nejlepší jsou veselé tečky na nohách v barvě pálení (oranž).

Sangie - zase pár fotek

16. ledna 2013 v 21:11 | kajan |  Kanaanka Sangie
Sangie se naučila dávat pac. Také si na zahradě zlomila drápek a při ošetřování náležitě kňučela. Kdežto u veterináře při přeočkování, to byla za hrdinku.


Takhle hezky chvíli zapózovala na zahradě.


No a toto je v trisku (když běžela za Orfinkou).

Jak hospodaříme

16. ledna 2013 v 14:56 | kajan |  Jiná zvířátka
Je leden, sníh, teploty pod nulou. Naše zvířátka zažívají zimu. Kozenkám narostla hustá a huňatá srst. A zdá se, že jim nic nechybí. V noci v chlévku a ve stodole, ve dne chodí spíše venku a sledují dění na dvoře. Mrzuté je, že se jim musí dávat voda, či spíše odvar z ječmene několikrát denně, protože voda v kýblech zamrzá. Betka krásně dojí - v posledních dnech je to litr ráno a litr večer. Děláme moc dobré kozí sýry. Už jsme zvládli techniku i jakýsi stereotyp - každý třetí den se vyrábí sýr. Kefír momentálně nedělám, protože kefírová houba nepřežila náš pobyt na Kypru a hospodaření dětí a babičky. Objednala jsem si novou, snad za dva týdny přijde. Suzi se kulatí, snad to není - jako u Betky a Lily - jen tuk, ale i to v únoru očekávané čistokrevné kůzlátko. Jediné, co nás trochu mrzí je, že Lily neroste. Asi bude po tatínkovi částečně nějaká zakrslá. Už je jí 7 měsíců a je stále jen sotva polovičné proti mamince Betce. Zato je skoro stejně široká, čili nedostatkem potravy to nebude :-). V minulém týdnu jsme vozili slámu a seno, takže máme bohatě podestýlky i jídla. Hodní sousedé nám darovali vozík krmné řepy, ale žere ji jen Betka. Ostatní dvě kozenky vitamíny pohrdly. No a další hodní sousedé nosí staré pečivo, což chutná samozřejmě všem třem kozám a nejen jim.
Slepičky hybridi k mému velkému úžasu stále snáší: 4-6 vajíček denně, což je na 7 slepiček fakt dobré. Vousáči nesnášejí, ale dnes jsem mezi vajíčky od hybridek našla jedno maličké, možná od hybridky ale možná od vousášů.. uvidíme. Vloni také začali snášet v lednu - přesně rok od našeho přestěhování. Slepičky jsou moc fajn. Není s nimi velká práce. Podíl práce : užitek je úplně fantastický. Navíc jsou celkem milé, nechají se vzít do ruky, Kuba je rád poponáší, povídá si s nimi. Mají se samozřejmě moc dobře, protože ve dne mají k dispozici celou zahradu a dvůr, celkem 1200 m2. Během dne se rády přesunují celkem stereotypně po různých zákoutích, asi jak tam svítí sluníčko apod.
Kačenky jsou ve fázi klidové, nesnášejí, jen žerou. Ale jsou opravdu moc milé, už si je necháme. Snad se na jaře podaří odchovat mláďátka na jídlo.
Králíci strakáči - tedy dvě ramlice - jsou v prostorných kotcích v prádelně. Nedokázala jsem unést, že by odchovávaly mláďátka v mrazu. Takže v prádelně je husto, ale za to veselo. Alespoň v jednom kotci - s maminkou s PP si tam užívají dva kominíci a dva nádherní strakáči (po tatínkovi s PP) - budou do chovu! Už jim táhne na čtvrtý týden, čili snad už je odchováme. Uvidíme, zda je druhá králice také březí. Jestli ano, měly by se co nejdříve malí narodit.

Hodní známí z vedlejší vesnice nám darovali kvásek, ale zatím se nám chleba moc nedaří - spíš je pro slepičky, než pro nás. Musíme se to nějak naučit. Kvásek máme v ledničce a nabízíme ho zdarma všem zájemcům.

No a v pondělí jsme dostali od naší návštěvy finsko-české kuriózní dárek: bio, doma mletou ječnou mouku. Čili dnešní lívance byly z domácí mouky, domácího kvásku, domácího vejce a na domácím sádle. No není to hezké?! Zvlášť, když člověk ví, jak škodí různé látky, které v potravinách běžně jsou...Focení

13. ledna 2013 v 16:56 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem si naordinovala odpočinkový a úklidový den. Takže procházka s mými třemi psicemi a také focení na zahradě.

Po blátivých dnech předchozích je namrzlý povrch velkou úlevou.

Sangie se hezky nechala odložit v sedě. A také párkrát zapózovala sama. Tohle je si nejlepší fotka z boku - snažila se získávat dobrůtky za sezení přímo přede mnou, což na fotkách vypadá zvláštně. Takto zapózovala, když zvětřila člověka na viaduktu.


Další fotky v galerii.