Prosinec 2012

pF 2013

31. prosince 2012 v 19:05 | kajan
Zase je tu nový rok! Kéž rok 2013 přinese více dobrého, než zlého všem přátelům chlupatých živáčkům! A živáčkům samotným.


A je to venku... opět jsme se rozrostli

29. prosince 2012 v 21:49 | kajan |  Kanaanka Sangie
A je to venku! Nelze to dále tajit (neb facebook a dcera):-)) ... naše psí smečka se rozrostla o rozkošné štěně Sangie. Krásný dárek, ne? Více někdy příště. Bylo to tak náhlé. Náročné rozhodování a tolik nečekaných emocí ... Prosím nemyslete si, že jsme úplní šílenci, vždyť proto jsme se stěhovali, abychom si mohli plnit psí sny o smečce...
Aywince je lépe

28. prosince 2012 v 7:43 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Aywynka už kulhá jen maličko. Spíš si nohu občas šetří, než kulhá. Včera jsem byli na kontrole u veterináře. Vše OK. Další sono potvrdilo, že skutečně není březí (hurá) a vyloučilo zánět dělohy. Asi byla zvětšená po hárání nebo tak nějak. Čili všechny katastrofy neplánované odvrácené. A jednu jsme si nadělili sami. Snad to nebude katastrofa, ale radost... více příště...

PF 2013 od Ester

26. prosince 2012 v 21:28 | kajan

pF BBB (od Tondy)

25. prosince 2012 v 22:19 | kajan

Procházka Klánovickým lesem

25. prosince 2012 v 21:38 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme s Orfi a Bessi a Catíkem vyrazili na dvě krásné procházky Klánovickým lesem. Bahno a mokro, hodně lidí, ale pohoda. Pár ne moc vydařených fotek.

Miminka strakáčů

23. prosince 2012 v 20:45 | kajan |  Králíci
Dnes jsem našla ve výběhu králíkárně u papírové strakandy mrtvé miminko - krásně zbarveného strakáče. Dostala jsem depresi... další vrh - další neúspěch?! A to jsem králíkárny na zimu dala do prádelny, aby mohly odchovat mimiky v teple. To jsem si zadělala prádelnu, že se v ní takřka nedá chodit, pro nic za nic?! To bude muset králice s PP na pekáč?


Ale pak jsem odkryla víko kotce a našla hnízdo s přinejmenším jedním strakáčkem živým. Naděje!! Snad. Raději jsem rychle střechu zase zavřela, počkám, až povyrostou. Oběma králicím (každá je ve své králíkárně) jsem naložila vrchovaně zrní, granulí, mrkve, natě petržele a zelí. Spokojeně si chroupají ...

dddddddddddddddddddddddd
28.12.2012 jsou miminka stále v hnízdě. Hýbají se, občas jsou i slyšet. Moc je nerušíme. Stále jsme vyděšeni z minulé zkušensoti, kdy byl celý vrh, hned jak jsem ho našla, vyhrabaný. Určitě je jich více, jedno určitě celé černé (kominíček), další určitě strakáč. Maminku krmíme ostošest. A moc se jí to líbí.

ppppppppppppppppppppppppppppppp

V dubnu jsou králíčci všichni živí a zdraví. Kominíci jsou oba kluci a budou brzo "na pekáč". Začátkem dubna byli přemístěni do venkovní králíkárny (v noci jsou stále mrazy, ale zvládají dobře). Strakáči jsou kluk a holka, oba nechávám do chovu. Dosud jsou s maminkou v prádelně. Chci je dát ven až bude v noci nad nulou. Nebo až se přesvědčím, že kominíci to venku přežili bez potíží. Byli již naočkování proti moru a myxomatóze.

Předvánoční

23. prosince 2012 v 20:39 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Venku napadl bílý sníh. Vyrazila jsem s Orfi do Borku. Vše zářící, bílé a čisté! Necháváme na neposkvrněném sněhu stopy. Poprvé jsem si všimla, že Orfi "čáruje". A přitom nemá zadní nohy příliš u sebe, ale tak nějak normálně (nemá úzký chod). Orfi je ze sněhu nadšená, ale taky se ukazuje, že v něm neumí chodit. Několikrát uklouzne a legračně se diví. Je to můj černý čumáček!

Aywy musela zůstat doma, protože se jí noha nelepší. Ach jo, smutně kouká. Tak alespoň cvičíme v kuchyni.

Daník nám s Korálkem předvádí nové triky. Naučil Korálka sedět s piškotem na čumáku - Korálek trpělivě čeká i minutu nebo déle, než mu Dan dá povolení piškot sežrat. Jen mrká očima. Zkoušela jsem to nafilmovat, ale bylo špatné světlo. Snad příště.

Obě štěňátka se také naučila nové kousky a začínají z nich být psí slečny. Už toho tolik umí! A jaká je s nimi legrace: Bessinka se například naučila suprovou zábavu: nosí si míček nahoru na schodiště a pouští ho z tlamy a pak ho - jak hopsá po schodech - chytá. A taky to umí na požádání, čili ze dvou fotek se dvě povedly a zdokumentovala jsem to.


... jen ty oči nevyšly. Baffi opravdu není upírka s rudýma očima!Jak je to krásné mít dům se schodištěm. A pejsky, kteří nás potěšují a zaměstnávají a vytahují ven i ve sněhu, mokru a chladu!

Baffi umí spoustu triků, Esterka se jí opravdu hodně věnuje. Ale taky je to pěkné torpédu - včera jsem si ji vzala na klín, že ji podrbu a ona mi naoplátku hlavou přirazila prudce spodní čelist k horní (jazyk jsem měla mezi :-( - no ještě ho mám, tak dobrý... (Jen zdokumentovat se mi to nepodařilo :-).

Zajímavý odkaz: http://animal.discovery.com/tv-shows/dogs-101/videos/canaan-dog.htm


Monty má TNS normal

21. prosince 2012 v 18:56 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Milá zpráva: Monty je DNA TNS N/N - normal! Čili, je tu nový ideální krycí pes! Moc gratulujeme a Ditě to přejeme!

Psí lazaret pokračuje

21. prosince 2012 v 8:47 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Psí lazaret u nás pokračuje. Orfi je už v pořádku, ale Aywy je nějaká divná, nemá na nic náladu a do toho už několik dnů kulhá na levou přední. Na tlapce nic nemá, jen maličké prasklinky na polštářku, ale ty snad ani nejdou do hloubky. Nohu jsme prohmatávali několikrát denně. Nezdá se, že by měla nějaké citlivé místo. Zatím jsem to neřešila, protože, když jdu ke slepicím, letí jako magor, ale asi budu muset. Vždyť už to je skoro týden.

Klidový režim tentokrát nepomohl, je tedy pravda, že mi párkrát vyletěla tryskem na zahradu... čili řeším, zda jet nebo nejet na veterinu. A to měl být dnes klidný přípravný den na svátky.

-----

Po návštěvě veterináře nejsme nijak moudřejší, snad jen klidnější. Žádná diagnóza se nekonala, jen paní veterinářka zkontrolovala to, co před tím já (se stejným výsledkem - žádné zjevné zranění nohy). Podívali jsme se i do bříška sonem (na část hárání jsem byla na služební cestě, tak mne samozřejmě napadla i varianta, že doma - kromě jiných katastrof - došlo i k nežádoucímu setkání Korálka a Aywy... - také bez nálezu. Za týden kontrola.

Orfi má DKK A,A, DKL 0/0

17. prosince 2012 v 11:37 | kajan
Dnešní dopoledne jsme strávili u MVDr. Ekra a jeho kolegů v Hradci Králové. Orfi jsme zvážili (21 kg) a zkontrolovali srdce (OK) a uspali a zrentgenovali.
Vždy mám strašné výčitky svědomí, když dávám jen kvůli papírům psa pod narkózu. No, ale když to prý musí být.

Orfi má naštěstí klouby v naprostém pořádku. Kyčle obě za A, lokty oba za 0. Sláva!

Možná budou jednou černá divoká štěňátka...

Procházka stepí

17. prosince 2012 v 11:34 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V neděli jsme se v mokru a rozbředlém sněhu nechali vyhecovat a v neexistujícím volném čase vyrazili s Radkem a Ilčou a všemi psy (kromě Aywy, která chudák kulhá, a Mii, která nemus mokro a zimu) na krásnou procházku. Nádherné nebe. Postavili jsme s Kubíkem sněhuláka. Namočili jsme si nohy. A na závěr čaj, kafe, cukroví u nás doma. Žel foťák nefotil, baterie vybitá.

Procházka Hrabanovem

13. prosince 2012 v 19:46 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Orfi už má nohu úplně v pořádku a zase můžeme razit do lesa a na pole. Je sníh, všude čisto. Dnes jsme vyrazili do Hrabanova. Nádhera.

Orfi už se nesnaží utíkat za zvěří, ale primově se mně drží. Je vůbec možné, že jsem se vloni tolik bála, že mi bude lovit? Je jí rok a půl a je to zlatíčko - pohodová, vyrovnaná, ochotná hlídat a chránit v případě potřeby, ale veliký mazel a kliďas. Pochopila, že lovení neee. A jak je po té měsíční pauze dere do práce.

Sedmá slepička nalezena

13. prosince 2012 v 19:40 | kajan |  Drůbež
Dnes jsme našli ztracenou sedmou slepičku-bílou hybridku. Byla zachycené mazi chlívkem a stodolou. Asi chudinka zhubla natolik, že se pohla blíž k voliéře a tam jsem ji uviděla. Po delší záchranné operaci jsme ji také živou dostali ven. CHudinka měla strašný hlad, byla špinavá, ale zdá se, že je jinak OK. Prima!!

První kozí sýr

10. prosince 2012 v 18:54 | kajan |  Kozenky
V neděli jsme dělali první kozí sýr. Tonda se do toho dost zapojil, tak to bylo ani ne tak podle receptury z chytré knihy, jako podle jeho úprav. Dnes večer již byl k ochutnání. Ten je!!! Zdá se, že budeme mít hody!

Zima je tady

8. prosince 2012 v 13:41 | kajan |  Jiná zvířátka
Tak začaly mrazy. Není divu, je prosinec. Ale také to není nijak příjemné. Bojíme se o zvířátka, byť jsou opatřená ubikacemi. Kozenky mají zateplený domeček, slepice zateplený kurník.

I králíci dostali nové velké králíkárny. Jenže - se ukázalo, že to není jen zlepšení. Koza Betka a psi se naučili králíkárnu otevírat a žrát z ní seno (Betka) nebo si zahrát na honěnou s králíky (psi). Jedna králice je hodně ochočená, přišla na zavolání. Šoupla jsem ji i s novou králíkárnou do prádelny, kde jsou teploty nad nulou. Dopřávám jí luxus, protože je (snad) březí. Druhá králice se zabydlela ve stodole pod senem. Už ji nemůžu více než týden chytit. Ale má to tam také moc pěkné. Třetí králík, samec, odnesl tu hru na honěnou (někdo - asi Orfi na něj hňápl a bylo to). Naučila jsem se stahovat a vydělávat kůži. Povedlo se, tak alespoň nějaký užitek, když se to tak zvrtlo.

Všechna koťátka jsou pryč - v nových domovech... mají se dobře. Zase bylo více zájemců, než koťat.

A zmizela také jedna slepička hybridka. Už chybí druhý den. Nenašla jsem jí a ani pírko z ní. Obávám se, že přeletěla plot a sousedův pes... a to mají zastřihnutá křídla.