Když pes kašle

12. listopadu 2012 v 19:54 | kajan
Tento podzim vypukla mezi pejsky, hlavně mladšími epidemie psinkového (alias psího či kotcového) kašle. I naše holky ho mají. A Jessík (pravděpodobný budoucí ženich Aničky), Chicco, a další z našich známých. Onemocnění se projevuje chrochtáním a vyplivováním hlenu, několikrát denně.

Posílám Vám pár rad, jak na to, kdyby Vás to potkalo.

Onemocnění je virového původu, čili není nutné hned za veterinářem (nejsou na něj léky, antibiotika jsou jen ochranou před druhotnou infekcí a není nutné je nasazovat hned první dny, dejte prostor imunitě). Za veterinářem bych jela jen, kdyby se déle než týden stav nezlepšil. Nebo kdyby došlo k výraznému zhoršení, pes by nežral, nechtěl by z pelíšku, apod.

Jak doma léčit? Dejte pejskovi klid, i když nechce, na vycházku jen na vyvenčení, udržujte ho v teple, ve stálé teplotě, bez průvanu. Zvyšte mu krmnou dávku, do masa nastrouhejte jablka, mrkve ve větším množství (vitamin C). Dobré je dostat do psa více tekutin (např. vývar či polévka, ideálně průduškový čaj). Z léků je nejlepší mucosolvan (sirup nebo prášky) v dávce podle váhy jako pro lidi a jitrocelový či diviznový sirup.

Pokud je váš pejsek zdravý, jsem moc ráda a držím palce, aby to vydrželo. V těchto dnech je rozumnější se vyhýbat místům, kde je více psů (cvičáky). Je to vysoce nakažlivé. Psi jsou infekční cca 14 dnů. Léky a sirupy je vhodné mít doma - pro všechny případy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama