Říjen 2012

Orfi jako pacient na výuce

30. října 2012 v 18:14 | kajan |  AAA/AAE intervence
Orfi potřebuje ošetřovat co dvě hodiny roztokem betadiny. Před venčením se musí obalit obvazy a obout botičkou a igeliťákem... Péče je náročná a já v tomto týdnu mám dva dny výuky, kdy učím od rána do večera (bloky po 2 x 4 hodinách) no a jeden s 2 x 2 h dopoledne. Jak to zkloubit, že? Nakonec jsem se rozhodla vzít Orfi na "dlouhé dny" s sebou a ošetřovat ji o přestávkách. Účastníci trochu koukali, ale takový je život, realita - někdy je potřeba operativně vyřešit problém. Nebo jsem si měla vzít dovolenou a nechat je bez vyučujícího? Pro dálkaře a účastníky kurzů cžv by to bylo dost nepříjemné (a hlavně organizátory vcžv kurzů), setkáváme se celkem jen jednou či dvakrát.

Čili tentokrát je to AAE naopak. Nemám pejska na výuce, aby pomohl studentům, ale pro to, že to pomůže jemu. Je to také zkušenost. Nakonec možná přínosná i pro zúčastněné studenty.

Orfi byla v pondělí v Ekodomově v Kutné Hoře naprosto vzorná. Pochopila, kde je její místo, dokázala na něm zůstat, i když jsem vytáhla skupinu na venkovní aktivitu. Nechala se drbat. Nechala se držet, když jsem šla na WC a způsobně seděla na konci vodítka. Neplašila. Prostě naprosto žádný problém... tedy až na to růžové maso vykukující z polštářku levé zadní nohy a na to, že jí bylo očividně šoufl. Uvidíme, co ve čtvrtek v Hloubětíně.

Orfi se zranila

27. října 2012 v 21:44 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Dnes jsme kvůli počasí a mé únavě vynechaly cvičák. Což se skutečně nevyplatilo. Při odpoledním vypuštění na zahradu se Orfi vážně zranila - rozřízla si polštářek levé zadní nohy - do hlouby. Naštěstí jsem ji cca po hodině šla na zahradu vyzvednout. Krve doma náhle takové množtví...než jsem přišla na to, že krvácí ona a odkud.... náhlá reorganizace - Dan odvolán ze cvičáku, kde figuroval, aby pohlídal Kubu a ostatní psy. Ester se mnou ve strašlivém marastu autem na kliniku. I když jsem packu provizorně zavázala, zůstávala za námi krvavá stopa.
Orfi byla na stole úplně vzorným pacientem - ležela a nechala se ošetřovat. Zavrhla jsem šití, nechala jen vyčistit. Kapalný dusík paní doktorka asi nepoužívá, divila jsem, když jsem se na něj ptala. Čili jen opakované vymytí roztokem betadiny a vysušení, zavázání, několik injekcí a skvělý límec.

Bezmála 2000,- Zítra kontrola - převaz a injekce antibiotik. Samozřejmě klidový režim, co nejméně chodit, a to na několik týdnů. Kdy půjdeme na agility, těžko říci. Záchranářský trénink taky v háji. No smůla. Nejhorší je, že ani nevím, o co se jí to stalo. Zahradu jsem považovala za bezpečnou. Jediné, že máme hřebíky v hromadě dřeva u kozy, kde Tonda řeže, ale tohle není rána od hřebíku. Takže teď nemůžeme považovat zahradu za bezpečnou a musíme hlídat i ostatní. Asi tomu taky napomohl první sníh - zakryl vše, i hrany atd.
-------
Pokračování - nedělní převaz, další antibiotika. Roztokem betadiny musím ve dne každé 2 h vymývat ránu. Udržovat v čistotě, suchu, na venčení botičku... na kontrolu ve středu či v pátek. dalších Kč 1000,- :-(
Orfi je nešťastná, že nemá pohyb a že ji hlídám. Nohu bysi nejraději lízala, což má přísně zakázané. Nevím proč, když mají psíá sliny léčit. Ale raději to budeme dodržovat, je to na špatném místě...

Baffinka na návštěvě

27. října 2012 v 13:26 | kajan |  AAA/AAE intervence
Baffinka chodí s Esterkou na angličtinu do sousední vesnice. Baffinku může brát s sebou, dobře se projde. V rodině pana učitele Jeronýma jsou dvě malé děti. A vzájemně se seznamují, Baffinka s nimi, oni s ní. Oběma stranám to prospívá. Baffinka se chová vzorně. Je legrační pozorovat jak Mojky sbírá odvahu, aby Baffinku pohladil. Ester jejich kontakt dobře hlídá, aby ji včas odvedla, když dětský křik začne být nepříjemný.

Any složila ZOP

27. října 2012 v 13:13 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes v Telči složila naše milá Any Storytelling zkoušku ZOP na výborně. Navzdory hnusnému počasí. Díky za milou zprávu Radkovi a Ilonce! Je to naše první štěně, které složilo zkoušku!

Agi trénink

25. října 2012 v 23:35 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes po cca dvou týdnech se povedlo jít na agility - s Ivetou. Ta jako obvykle postavila moc pěkné parkury. Nebylo nás moc, zvládly jsme tři různé běhy. Aywy jako vždy - nadšená, občas až příliš. Ale pěkné. Iveta učila spíš mě :-). Ovšem Orfi - to byla písnička! Skvělý drive, nadení, málo chyb. Některé věci neumí, ale není to takový pošuk a docela pěkně běhá na ruku. Týjóóó!
Orfi dala např. sekvenci: kruh, tunel, druhý tunel hned vedle (rozlišovačka), skočka, šikmo další skočka. Umí i houpačku (i když více záchranářskou, než agiliťáckou :-). Není to málo po těch cca 15 trénincích! Ale hlavně ten drive, který od konce prázdnin má! Iveta ji dlouho neviděla a moc ji chválila (až nevěřícně). Vlastně dnes skákala občas i dřív, než jsem ji řekla. Na tom musím opatrně zapracovat, aby jí vydržela ta motivace, ale maličko se ukáznila.

Měla jsem s sebou Bessinku na socializaci (Tonda je mimo republiku) - je vidět, že prostředí cvičáku zná, a že jí známé prostředí pomáhá, nechala se hladit a hlavně cvičila za pamlsky a taky hezky komunikovala - dotkla se nosem pamlskovníku, koukla se do očí majiteli pamlsků a pak si vzorově lehla a vrtěla ocáskem :-))... no kdo by tomu nerozumněl..

Esterka běhala s Miou a socializovala Baffi. Domů jsme se vrátili za šera, ale plné endorfinů. Ester šla hned dojit, já dát seno, vodu, krmení. Krásné odpoledne!

Bouře a Vichřice

25. října 2012 v 20:14 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
.. no ano, to jsou přezdívky našich dvou štěňátek. Před pár týdny byla malá hebká roztomilá...a dnes? Škoda mluvit. Jsou chvíle, kdy s úzkostí sleduji jejich socializaci. Probíhá zcela jinak, než socializace psa v lesíku poblíž panelového sídliště v Praze. Najednou to, co v Praze bylo samozřejmostí, musíme složitě vymýšlet a kompenzovat (metro). Někdy je to opravdu složité, např. potkat lidi s normálním vlídným psm (mimo cvičák, tam naštěstí jsou, ale jen tak, na procházce..). Někdy vůbec i to - jít na procházku 4x denně, když je k dispozici velká zahrada... to je přemáhání pro páníčky, co mají dost práce v práci i doma... No a zase, co naše v paneláku odchované borderky neumějí, to štěňátka hravě zvládají (být na zahradě i přes noc a bez stresu, hlídat zahradu). Já jako de facto divák, mám někdy nervy. Jednou se mi zdá lepší Bessi s Tondou, pak se Ester zatne a zuřivě se psovi věnuje a Bessi předhoní. Jednou odjede Ester, musím se starat o Baffi, jindy odjede Tonda, musím se starat o Bessi. No jsou chvíle, kdy lituji, že jsme byli tak velkorysí a nechali si obě dvě. No a pak se to ke mně všechno najednou přitulí a jsem tak šťastná.

Esterka vzala Baffi s sebou na skautskou drakiádu do Prahy.První kozí kefír

22. října 2012 v 19:58 | kajan |  Kozenky
Tak dnes se nám udělal první domácí kefír z kozího mléka. Je moc dobrý. Výroba je snadná. Už jsme nechali dělat další várku.

Domov pro kozičky dostavěn

21. října 2012 v 20:27 | kajan |  Kozenky
Dnes jsme dokončili domeček pro kozenky. Tedy hlavně Tonda. Stloukl ho z daroveného materiálu - střechu, boky, hezký domeček. Ještě chybí dveře, aby bylo možné kozenky v domečku zavírat. To ale zatím není potřeba, není taková zima. Hned jsme kozenkám upravili výběh z pozinku, aby ho měly větší a na domeček navazující. Lili se to tolik líbilo, že byla v domku a ve výběhu, i když byly otevřené dveře. I Suzi je moc spokojená. Betku necháváme ve starém výběhu, aby nám rádo dala více mléka (Lilinka si cucne a je vše pryč). Učím se dojit. Nejde mi to moc dobře. Zatím mi jde jen pravou rukou z pravého cecíčku. Z levého cecíčku ani pravou ani levou mléko vydojit neumím. Ale učím se. Od Ester. Jinak jsme dostali nějakou houbu z Tibetu na dělání kyselého mléka. Takže to zkoušíme a houbička pracuje.

Oslavili jsme s Jirkou jeho 18. narozeniny

21. října 2012 v 20:20 | kajan |  AAA/AAE intervence
Celou sobotu jsme strávili v ústavu sociální péče v Litvínově. Slavili jsme s Jirkou jeho narozeniny. Z pejsků s námi byla Aywy a Baffi. Aywy Jirka již zná. Na Baffi se moc těšil - je to přece dcera Aywy. Obě mu udělaly radost. Baffi byla poprvé v restauraci. Docela na to koukala jako na zjevení. Ale v pohodě. Aywy - starý mazák, vše zvládala suprově. Jirak jde v pondělí na operaci nohy. Držíme mu palce!!!

Koťátka podzim 2012

19. října 2012 v 21:57 | kajan |  Kočky neobyčejné
Naše koťátka zdárně pospívají. Vzhledem k chladnějšímu počasí jsem přesunula jejich pelíšek do haly, vedle kamen. Moc se jim tam líbí. Vyrážejí na průzkumné výpravy po bytě - do kuchyně, k Esterce do pokoje a nebo i do předsíně a na zápraží. CHodí spolehlivě na kočkolit, který mají na mističce kousek od pelíšku. Poprvé máme jednolitý chumel koťátek - a máme problémy je od sebe rozeznávat. Tu se přijde pomazlit jedno, tu druhé - a nikdy nevíme, které je které. Začali jsme přikrmovat (maso, tvaroh, kozí mléko..). Kočk je žárlivě hlídá, ale koťata touží pop kojntaktu s dalšími členy naší rodiny a chodí se kamarádit s kočkou Pomněnkou (ségrou), kocourek Edíkem (tatínkem) a se psy.
Již se hlásí zájemci, kteří touží po tom, aby pohlaví a charakter přiřadili k nějakí fotce ... a je to problém. Asi jim budu muset rozdat mašličky, jinak si je zřejmě nezapamatuji. Dnes jsem pohmatem zjistila, že asi máme 4 kocourky a 2 kočičky. Kocourci že jsou obecně robusnější a také mají více bílé. Kočičky jsou méně bílé a drobnější. Ale - ještě to je nezaručeno, varlátka jsou maličká, možná to nakonec bude tak, jak se mi to zdálo hned po porudu (3+3). Pár fotek :-))Juicy - Becky Hvězda Els

16. října 2012 v 19:23 | kajan |  Chov
Korálkova dcera z B vrhu Hvězda Els se mu neskutečně podobá. Dnse mi přišli z Českých Budějovic její fotky. No a v hubě tenisák... jako by tatínkovi z oka vypadla. Juicy - vše nejlepší!!!

.. a vidíte ty tečky?!!! To je krasavice!


Orfinka se moc zlepšila

15. října 2012 v 21:49 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Nedá se nic dělat, musím napsat o tom, jak se Orfi zlepšila. Od září pracuje na nějaké jiné úrovni. Méně váhá, je více nadšená. Ať už se to týká poslušnosti nebo záchranářského tréninku nebo obran či agility - do všeho jde s větším zápalem a skoro vůbec neváhá. Snad jí to vydrží!

Asi nejvíce je to vidět na obranách. Pomohlo jí jednak to, že se to párkrát dělalo "na ostro" - s bičem, útokem na mne atd. A taky že jsme párkrát vzali Korálka a když Orfi nebyla dost rychlá, kousl si Korálek.
Výsledkem je, že Orfi jde do toho hodně intenzivně. V sobotu kousala poprvé na cizího figuranta. Byla z toho docela v nervech, při zákusu srandovně pokňukávala, ale ustála to. Pešek mu nosila zpět na potahání se. Dokonce ustála i to, že jí - ňoumas - dupnul na nohu a pak se jí snažil místo hry drbat :-(((.
No našeho figuranta v ZKO Lysá jsem ještě za ten půldruhý rok, co tam chodím, neviděla šlápnout na packu ani jednou!

Ale ještě jí toho v obranách hodně chybí - vlastně ani nevím, co všechno, protože jsem obrany s velkým psem nikdy nedělala. Neumí se třeba dobře zakousnout do pohybujícího se klínu - potřebuje cvik. Buď se zakousne do klínu, který se nepohybuje, nebo do pohybující se kůže. Pohyb + klínek zatím nedá , resp. nedá spolehlivě. Ale má konečně ten drive!

V agility je schopna udělat 5 - 6 překážek v jednom zátahu, bez chyby. Skáče již na velké. Hodně rychle se učí.

Vyhledávání dělá zatím jen začátečnické - nástřely. Hodě pracuji na zlepšení motivace, aby do toho šla naplno, aby neváhala, nepřemýšlela u figuranta, co se u figuranta má asi dělat. Vymyslela jsem si na to systém a posouvá se to!

Stopy velice slušné. Kdybych měla říci, co jde Orfi nejlépe, tak bych řekla "stopy". Cadaver také! A hodně ji baví tahání - canisross.

Nevětší přeností Orfi ovšem je, že je neskutečně dobře socializovaná, vyrovnaná a pevná v povaze. Asi jsem ještě neměla psa, který by byl takhle vyrovnaný a v pohodě - nekonfliktní s lidmi, se psy, se zvířaty... a zároveň ale dost sebevědomý a nebojácný. Jsem rozhodnutá s ní složit canisterapeutickou zkoušku - pro tu legraci, že groenedael ... - ona na to má! Umí se chovat ke koze první den, kdy kozu máme doma. Když jdu králíkům na trávu, jde se mnou a zpátky mi nese košík.

Kupodivu stejný pes, v noci hlídá zahradu, bez zaváhání doprovází s výhružným štěkáním opilce kolem našeho dlouhého plotu. Pes, který je v pohodě s lidmi, ale zároveň dobrý strážce... tak to je Orfi.

Je to prostě můj drahoušek! I kdyby neskládala zkoušky, tak je to úžasná společnice. Ale zdá se, že nějakou tu zkoušku nakonec složíme! Postupujeme pomaleji, než s Aywy, ale mám na ní méně času a také se mi zdá, že Orfi pomaleji vyspívá. Postupně se ale jednotlivé cviky skládají, soustředěná práce bez odměny se prodlužuje. Tak se to snad někdy spojí do slušného výkonu. Samozřejmě je otázkou i moje motivace ... asi je o dost menší, než když jsem začala skládat záchranářské zkoušky s Aywy.

Fotky Brundibára a Čika

14. října 2012 v 20:59 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes jsem dostala samé dobré zprávy od Brundibára. Je pořád tak milý a hodný. Jeho majitelé jsou z něj nadšení. Pak veterinář ho chválí a obdivuje. Varlátka má v pořádku. Jen tak dál...


Stejně dobré zprávy máme od CHicca čili Čika (Bim Petea). A tady pár fotek.Kozenky Bětka a Lili, Suzi

14. října 2012 v 10:14 | kajan |  Kozenky
Od známých z domácí školy, dnes již kamarádů, jsme si ve čtvrtek dovezli kozičky. Bětku a Lili. Osud se mnou zacvičil. Původně jsme od nich měli přivézt jednu bílou kozičku Princeznu. Esterce se sice líbila na fotkách více Bětka a Lili, ale ty byly zadané. Takže k nám měla jet bílá Princezna. Pro tu jsme pořídili z Vysočiny hnědou kamarádku Suzi.

Jenže, když už jsme měli doma Suzi, tak se to nějak zamíchalo ...
Takže místo jedné kozy, se kterou jsem se na jaře - když se Ester chodila učit dojit - smířila, máme hned tři.


Stádečko vede rohatá hnědá Bětka bez POP. Možná má něco společného s plemenem z durinského lesa. Posuďte sami.
http://www.thueringerwaldziege.de/rasse.html
Její dcera Lili je narozená letos na jaře, je bílá se světle hnědými fleky, bezrohá a něžná.


Třetí je tedy naše hnědá krátkosrstá Suzi a další jsou snad u ní v bříšku.

Útěchou proti tomu, že místo jedné, dvou máme stádo je to, že jsou všechny velcie milé. K lidem se chovají vstřícně, nechají s vodit a hladit a obsluhovat ode mne i od dětí.

Bětku dojíme!!!

Celá sobota věnována rozebírání dřevníku jednomu souedovi, který nám ho laskavě daroval, neb mu překážel. Dnes budeme stavět přístřešek. Pijeme kozí mléko. Budeme shánět siřidlo.

Nová králice

11. října 2012 v 17:25 | kajan |  Králíci
Povedlo se mi dnes doplnit králici Českého strakáče. Právě odstavená, narozená v půlce června 2012. Mlaďounká, hebounká. Pěkně zbarvená. Tak jsem ráda.

Podzimní Vysočina

9. října 2012 v 21:03 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
O víkendu jsme odjeli na Vysočinu. Tentokrát s pěti cvičícími psy (na tři psovody), ano, Tonda cvičil s Bessi a Ester s Baffi. Mia cvičila ale jen sporadicky... Cvičili jsme plochy, sutiny, vzorky, poslušnost, stopy.
Nádherný podzim - barvy, teplo.
Pár postřehů:
Aywy vystřihla druhý falešňák v životě - vyštěkala si otevření skříně, ve které vloni na stejném místě měla figuranta. Komunikovala nejdřív očima, ale já jí nerozuměla (také jsem si myslela, že tam toho figuranta má). Jinak ale pracovala dobře a rychle a s chutí. Jako vždy.
Orfi se úžasně zlepšila! Myslím, že jí hodně pomohlo to, že jsme šly první na řadu a vyštěkávala před tím, než upadla do útlumu z přivázání u plotu. I na poslušnosti se hodně zlepšila - umí již áčko, kladinu, houpačku a maličko i vodorovný žebřík.
Nejlepší ze všech ale byla Any - vše udělala bez jediné chyby a bez jediného zaváhání. Už měla první polozavřený úkryt a poprala se s ním dobře.
Tonda a Ivan uvařili senzační špagety. Rostou houby. Poslední táborák.
Všichni chválí Esterku, jak jí to jde! Ester je š´tastná jako blecha.
V neděli celé dopoledne lilo jako z konve - stopy tím byly poněkud (dost) znepříjemněny. Orfi - krásná Z-stopa, poprvé šla cizí stopu, poprvé s figurantem na konci, bez předmětů, dobře zvládla vše. Šla proti větru, do figuranta narazila a lekla se ho :-)).
Aywy vystřihla nádhernou stopu - cca 700 m dlouhou, cizí, já šla naslepo a našly jsme figuranta! Přešly jsme předmět a hledaly se po výlezu z lesa (na místě, kde se hodně chodilo den před tím). Díky Ilčo, že jsi nám dvacet minut v dešti figurovala!!! Bez tebe by to nešlo. Tonda dal Ilče i mne GPSky, takže se dalo zkontrolovat, jak moc jsme šly s Aywy přesně. Maličko usekla lomy na špičce, jinak šla úplně po stopě! (Stále to je pro mne neuvěřitelné!) Škoda, že nedala ten předmět. Musíme na nich zapracovat.
Zpět z Vysočiny jsme si odvezli nového člena našeho dvorku (roční kozičku hnědou krátkosrstou) - byla cestou moc hodná. Doma vše v pořádku.