Kde budu spát?

23. srpna 2012 v 14:45 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V různých kynologických i jiných diskusích se často řeší otázka "kde pejsek spí"? A někteří "specialisté" podle toho dokonce hodnotí kvalitu vztahu pes-člověk.

Většina odorníků ovšem stále tvrdí, že kvalita vztahu je lepší, když pes ví, kde je jeho místo a do postele se necpe! Podle nich člověk musí spát jinde, pes si nesmí dovolit vlézt na lidské místo, ať už je to postel, pohovka nebo křeslo. A že psi, kteří spí na lidském místě bojují s člověkem o roli vůdce smečky... No rozhodně to tak žhavé nevidím... možná je to naopak - kvalita vztahu je lepší, když pes může spát s páníčkem?!

Co je fakt je to, že lidé by se dali rozdělit na dvě skupiny - jejich pes může spát v posteli/ jejich pes nemůže spát v posteli. Tak se dělili například zájemci či majitelé našich štěňátek. Pro některé to dokonce byla zásadní otázka při pořizování štěňátka.

"Může spát na zahradě?" či "Může spát venku?" x "Může spát v posteli?"

A někteří hodnotí pozitivně štěně, které se "naučilo spát venku" jiní jsou tastní, že s "si zvykl v posteli".

Během mého života se psy jsem sama prošla vývojem a můj názor na psa v posteli se měnil.

Jako dítě jsem po psovi v posteli samozřejmě moc toužila a když se nikdo nekoukal, tak šup, a pes tam tajně byl. Maminka se strašlivě úzkostlivě snažila dodržovat veškerá hygienická opatření a já jsem tím trpěla. Babička byla benevolentější. Od mých dvou let jsem měla u babičky psa Puňtu (něco mezi černým špicem, moodim a groenedaelem) - dobromyslý pes Puňta (co byl ale fena) nesměl spát v posteli v ložnic, ale mohl spát na válendě v kuchyni a na válendě na verandě. Hádejte, kde jsme - babička i já - nejraději spaly S vyplazeným jazykem Babička v posledních letech Puňtina života dokonce spala s ní a s kočkou v kuchyni na válendě, do ložnice snad ani spát nechodila.

Můj malý knírač Bredeček, kterého jsem dostala o šest let později (to mi bylo osm) už bydlel se mnou v Praze. Tam kralovala maminka a tak Bred nesměl spát se mnou v pokoji a z pohovky v obýváku byl vyhazován. Na noc byl zavírán do kuchyně, aby nenadělal. Ale vždy když se maminka soustředila na jiné problémy, šup ke mně, spal buď pod postelí a když mi bylo nejvíc smutno, tak i v posteli a olizoval mi slzičky.

Mezitím jsem se stala maminkou a začala pociťovat strachy a obavy o zdraví dětí. A tak malá kníračka Brixinka - měla pelech umístěn v místnosti, kde nikdo z lidí nespal, protože mi to přišlo jako nezbytné hygienické opatření. A jen na chatě, táborech apod. spala s námi. A děti jsem hubovala, když ji braly tajně do postele.

No a pak jsem si přečetla osvobozující slova Eberharda Trumblera, že nejen nešťastné, ale vlastně týrané je takové dítě, které nemůže spát se psem ... A taky jsme přijali poučení od našeho souseda Jana Masopusta, který řekl, že když si člověk pořizuje psa jako člena rodiny, tak mu musí otevřít svůj byt - ať si pes spí, kde chce. A jejich beardetky měly neomezený přístup po celém jejich naklizeném bytě.

A tak dnes naši psi mohou k velké radosti dětí i jejich spát tam, kde oni sami chtějí! Popřípadě i v posteli. Jenže - oni si postel zase tak moc nevybírají.

Kromě číňánků Mii (a Artuška) - ti totiž postel, kontakt s člověkem v noci a přitulení se k nějakému bolavému svalu skutečně vyhledávají. Ester spí s Miou skoro každý den. Půjčuju si ji, když mám nějaké bolavé místo - ona si ho najde, celou noc se k němu tulí a ráno je to hned lepší. A Artušek se vnucuje tomu, kdo je zrovna ochoten... (dnes v noci to byl Tonda).

Korálek také spí docela rád v posteli. Jako jediný z našich psů spí v posteli rád i přes den, když je Dan pryč a on po něm truchlí a nebo, když se mění počasí a bolí ho nalomené žebro.

Aywy spí nejraději na dlaždicích v hale. Je to blízko ložnice, ale v ložnici je obvykle moc horko (o posteli nemluvě) - v létě proto, že je horko z horka, v zimě proto, že je jim horko od topení. Do postele si skočí tak ráno, aby se přitulila a přivítala se mnou nový den.

Největší individualistka je Orfi. Ta od jara, kdy jí bylo šest měsíců, začala spát venku! Je tam ráda - baví ji hlídat zahradu a dům (spolupracuje při tom se sousedovic stejěn starou Gorou). Většinou domů ani nechce. Ale taky se stalo, že zatoužila a slastně se rozvalila v hale a tu noc spala doma. A několikrát na výcviku spala se mnou v posteli či ve stanu - bylo vidět, jak je to pro ni úžasný zážitek! A když má rozvernou, tak skočí přes den do postele a rozvalí se a mrká na mne okem, co já na to. Já ji pak jdu pomazlit a je to moc hezké.

A štěňátka - každé jinak: Baffi spí v noci pokoji s Ester. Ovšem opět je na ní postel a peřiny moc - spí u dveří na nejchladnějším místě, Bessi spí v noci s Orfinkou venku. Přes den našly holčinky pelech v koupelně.

Samozřejmě máme jistá pravidla. Když je pesan příliš zabahněn, tak se nejdřív odbahní. A všichni pesani to musí respektovat a nechat se třeba i zavřít do odbahnění v prádelně nebo do přepravky. Přes den čisté povlečení zakrýváme přehozy, čili psi a kočky spí na přehozech, ne v peřinách.. a samozřejmě hodně pereme atd. Dále máme pravidlo, že nás pesani nesmí budit. Když chtějí spát s námi, musí být ohleduplní, nesmějí nás budit a ani si nesmějí např. nahlas hrát, když mi ještě spíme. Naučili jsme je to bez násilí - vždy, když hlučeli, něžně, ale rozhodně šup ven z pokoje. Dále jsou naučení spát v přepravce - když to jinak nejde a nesmí spát s námi, tak se vyspí třeba v autě nebo v přepravce na chodbě na návštěvě a žádné protesty!

Takže když by se to shrnulo - my se snažíme maximálně respektovat naše pejsky i jejich individualitu a oni se zase naoplátku snaží maximálně respektovat nás. Je to hezké soužití!
 


Komentáře

1 how tall are tall ugg boots how tall are tall ugg boots | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:11 | Reagovat

A. A shooting star!
http://www.shoesvisit.com/product/ugg-kids-boots-ugg229-gift.html

2 psi milacci psi milacci | 8. února 2015 v 22:57 | Reagovat

Dobrý den,
Takže vy jste toho názoru ze když například moje fenecka maltezacka (je poslusna, hrává atd. maximalne někdy nevychází s některými psi ale to asi každý pejsek) spí se mnou v posteli, tak se na snaží byt ve vyšším postaveni ve "smečce"?? Já vim ze je to možná špatná otázka ale hodně lidi to rika , mne osobně se nezdá ze by se na ni projevovalo nějaké dominantní chování, ale nejsem oodborník ani nic takového takže nemohu posuzovat :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama