Co si připravit na štěně

30. července 2012 v 13:51 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Milí budoucí majitelé!

Píšu Vám jaksi hromadně, abyste věděli, co Vás čeká při odběru a co si máte před odběrem připravit. Tedy kromě velké trpělivosti a lásky a času (tedy těch nejdůležitějších věcí).

Před odběrem
Projděte si zahradu a dům a podívejte se na rizika. Kam by štěně mohlo spadnout a zranit se? Co by na sebe mohlo shodit? Kde by mohlo rozkousnout dráty? Máme nějaké jedovaté rostliny? A pokuste se je nějak eliminovat (ohradit, zabezpeči proti pádu). A také, co byste opravdu nechtěli, aby rozkousalo (ukliďte to na pár měsíců do vyšších poloh).

Stejně tak zkontrolujte hračky. Ne všechny hračky, které koupíte v PET schopech jsou bezpečné.

Pokud máte doma nějaké jiné zvíře (psa, kočku), doporučuji ho také v tomto týdnu odčervit. Nejpozději dva dny před tím, než si štěně přivezete. A to proto, aby nedošlo k přenosu parazitů z Vašeho domácího na štěně. A posléze je odčervovat synchronně 3-4 x ročně. Všichni pejsci i kočky mají parazity, není to vlastně ani škodlivé, jen jich nesmí být moc. A proto právě odčervujeme, aby jich nebylo moc, aby se nepřemnožili

Vyberte pejskovi pelíšek a místo na něj. Musí to být místo, odkud bude mít pejsek dobrý přehled o všem dění. Na místě odstrčeném, nebude. Nepořizujte matrace ani peřiny. Doma spí na dlaždicích. Ve výběhu spí na zemi. Na matraci ani doma ani venku nespí, ale chodí na ni močit.

Do lékárničky doporučuji koupit Betadinu - nepálivé ošetření tržných a řezných rana a odřenin. Pro pejsky je to nejvhodnější (nejen pro ně).

Při odběru:
- kontrola štěněte (hlavně zuby, kluci varlátka),
- ústní instrukce, focení, podpis smlouvy, předání očkováku a dárečku (včetně jedné porce - večeře na první den),
- povídání při čaji, kafi nebo vodě.

Na cestu:
- upřednostňuji transport štěněte v přepravce, stačí velikost na kočku (dospělou). Rozhodně nepředám štěně do auta bez přepravky a bez další dospělé osoby, která by štěně držela! Ale přepravka je lepší. Ideálně další osoba + přepravka. Štěňata nejsou zvyklá na vodítko (chůzi), ale jistě je možné štěně v autě na podlaze na vodítku přidržovat.
- láhev s vodou a miska,
- hadry (štěně může zvracet nebo udělat loužičku).

Na doma:
- maso (jen ne vepřové), nejlepší je hovězí, ale jednou za čas doplňte drůbežím, rybím nebo skopovým (při odběru je možné u nás zakoupit štangle hovězího od Vetamixu 2 kg za 50,- Kč),
- ovesné vločky,
- jablka, mrkev, pažitku, kopr, dobromysl, aj. zelené doplňky stravy (vše co je jedlé pro lidi, včetně mladých výhonků kopřiv), příležitostně vejce,
- pribiňáčky, kyselé (nikdy ne obyčejné, sladké) mléko, tvaroh,
- nějaké kosti (nejlepší jsou hovězí s morkem), aby mělo štěně co hryzat a neničilo boty aj. důležité věci,
- pelíšek,
- popř. hračky - vše musíte konrolovat, aby nešlo odkousnout a vdechnout malé části.

Jídelníček při odběru
Nyní u nás štěňata jí již jen 2 x denně + kojení. Kromě masa (vařeného i syrového, občas se syrovým vajíčkem od našich slepiček) a mléčné stravy, jsou zvyklá jíst kvalitní granule Acana puppy (cca 15 minut vlhčené).
U vás by měla jíst první týdny 3 x denně, např. takto:
ráno: dávka maso + doplňky
oběd: kyselé mléko, pribiňáček nebo tvaroh,
večeře: dávka maso + doplňky.

O našich zkušenostech se stravováním a proč jí naši psi maso si můžete přečíst zde. Doporučuji během prvního roku u masa zůstat nebo alespoň částečně zůstat. Je to více práce, ale zdravější, chutnější, levnější... Při domácím míchání potravy je prima, že můžete využít domácí a sezónní zdroje. Tak je zaručena pestrost. Pestrost doplňků je dle mého názoru základ zdraví.

Pokud na mne nedáte a chcete krmit granulemi, prosím kupujte jen kvalitní, ne v supermarketech. Nejlepší jsou granule za studena lisované! A podívejte se na doporučení pro věk, rasu, barvu (ano v granulích jsou barviva, aby černí psi byli více černí apod., takže dávat granule pro černé psy bílému psovi vede k nepříjemným překvapením) ...a vězte, že krmná dávka doporučená na obalu obvykle borderkolii nestačí (moc běhá). Uvědomte si, že veterináři doporučují granule také podle toho, zda z prodeje mají profit a že psům chutnají více granule s doplňujícími nezdraými ochucovadly. Rozhodně musíte používat vlastní rozum, podívat se na složení a podíl všech složek. Nikdy nekupujte granule se sójou, s brambory nebo s přílišným množstvím popelovin.

Kosti, aby nezlobila
O tom, zda dávat štěňátkům kosti nebo ne, si můžete přečít zde. Stručně je to takhle: dávat, ano !!!, samozřejmě, je to skvělá zábava a ušetří to spousty zničených sandálů. Také se tam dočtete, co je to jehličkový efekt a jak je vhodné ho nastartovat.

Syrové nebo vařené?
O krmení syrovým masem (barfování) zde nebo zde, dále zde a zde (ano odkazů je tolik, protože to považuji za dležité). My krmíme obojím, častěji syrovým. Maso vařím v zásadě jen tehdy, pokud ho chci dát do ledničky (do ledničky s lidskými potravinami syrové nedávám). A zatím nemáme oddělenou ledničku pro maso pro psy (jen velký mrazák na psí maso). Maso kupujeme nejčastěji u firmy Vetamix (mrzuté je dodávání ve velkých baleních, ale příznivé jsou ceny), nejvíce bereme hovězí 2 kg, zelené drštky 1 kg, rybí piliny 1 kg, hovězí hrubomleté 1 kg a samozřejmě ovesné vločky, rýži, těstoviny, piškoty. Nespokojeni jsme byli u této firmy s celými kuřaty a se sýrem (to kupujeme jinde).

Na co dát pozor při krmení:
1) nedávat štěněti příliš mnoho vápníku (žádné tablety s vápníkem!), mléčná strava přiměřeně (1x denně) - při předávkováním vápníkem je zvýšené riziko nemoci kloubů OCD
2) pro dobrý růst kloubů dávejte štěněti želatinu (nejlépe rosol z vaření vepřového masa, nožiček, apod.), nebo tlačenku. Je to mnohem levnější a efektivnější, než kupované prostředky s kolagenem. Pokud chcete koupit kolagen v podobě pilulek, tak kupte balení pro koně (vyjde dost levněji).

Receptář
Základ obsahu misky je maso, tvoří 3/4 obsahu!
Maso používáme nejčastěji hovězí nebo skopové. Ale vím, že je to ústupek přirozenosti - v přírodě tvoří hlavní a nejzdravější složku potravy vlků a párijských psů křečci, myši apod. (Pokud uvidíte svého psa, jak je loví a polyká, neděste se! Pokud myš nebyla otrávená jedem na krysy, tak je to pro pejska docela zdravé.) Rozdíl je v tom, že hlodovci jsou polykáni i s kostmi a s obsahem žaludku. No křečky jsme psům ještě dávat nezačali. Takže maso doplňujeme kostmi, želatinou, zelenými drštkami, rybími pilinami, vnitřnostmi aj.
Zbytek misky (jen 1/4) je tvořen ovesnými vločkami a "něčím zeleným" (vloček maličko více, než zeelného) a přísadami.
Ovesné vločky jednou za čas můžete nahradit vařenými těstovinami nebo vařenou rýží.
"Něco zeleného" = to co zrovna kolem roste (samozřejmě jedlého). Musí to být nakrájené hodně na drobno nebo nadrcené. Na jaře jsou to nejčastěji mladé kopřivy, dále to mohou být listy jitrocelu kopinatého, mladé listy pampelišky, pažitka, dobromysl, meduňka, máta, kopr, ale i mladá stébla trávy (nejlepší jsou směsky, hodně aromatické bylinky jako pažitku vždy dáváme do směsi). Pokud Vám na zahradě dozrává rybíz, tak ho pejskům ten týden do misky melte nebo drťte..obdobně se vším dalším (rajčata, švestky, padančata), tedy kromě zelí, luštěnin aj. příliš nadýmajících složek (hrušky také nejsou nejvhodnější). V zimě, když je zahrada pod sněhem, je to horší... to strouháme jablka, mrkev, mačkáme občas banány, sem tam kápneme citronovou šťávu, rozmícháme rajský protlak nebo okořeníme v létě nasušenými bylinkami (dobromysl). kmín a někdy i trošku česneku.
Jako přísady používám: pár kapek olivového oleje - skoro denně. Občas pak lněné semínko, sulc z prasečích nožiček či oušek, syrové vajíčko cca 1 x měsičně (u štěňat pozor na salmonelu, já používám naše vlastní vajíčka), sardinky.

Není to nic složitého, žádná věda. Nemusíte napodobovat mé recepty, ale udělejte si vlastní tak, aby bylo zachováno pravidlo pestrosti.
 


Komentáře

1 cheap evening dresses cheap evening dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:07 | Reagovat

A. When it turns into a garage.
http://www.agoweddingdresses.net/

2 Mirek Mirek | Web | 9. září 2013 v 18:00 | Reagovat

Hezký textík, palec nahoru. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama