Červenec 2012

Bessi

31. července 2012 v 22:43 | kajan |  Blessed BESSI Storytelling
Bessi - druhou fenku po Aywy - jsme si původně nechtěli nechat. Nechtěli jsme si nechat dvě štěňata.... ale !!!!!! .................

Bessi se narodila ve špatném stavu, vlastně mrtvá. Rodila se koncem pánevním a strašně dlouho. Když z maminky vylezla, byla úplně bezvládná, hlavička na stranu, tělo bez vlády. Nedýchala, bez tepu. Po malém zaváhání jsem ji ústy odsála a začala masírovat a polohovat a opatrně dýchat z úst do úst. Při tom jsem se modlila. Po 15 minutách se mi povedlo ji oživit.

"Bude normální? Nedostane zápal plic?" ptala jsem se. A ona byla v pořádku, vybojovala si své místo mezi sourozenci, byla dravá a na druhou stranu mírná jako ovečka. Stále se na mne kouká. Stačí, abych šla okolo a sleduje mne zamilovanýma očima. Umí mi číst myšlenky a udělá to, co si hlavě sumíruji. Donesla jsme štěňatům žrádlo, všichni šli žrát a ona na mne koukala nebo se šla pomazlit. Měla jsem asi osm zájemců o hnědobílou fenu, ale všem jsem odřekla.


Když bylo Bessi tři týdny,tak jí vyrazily puntíky na nose, jako je má maminka Aywy. A to jsem věděla, že ji dám jen někomu hodně blízkému, nebo si ji nechám. Zatím to vypadá tak, že bude Bessinku cvičit Tonda. V každém případě zůstává doma. Když to Tonda vzdá, tak jsem tady já. Bessinka je naše láska. Jsme to ale blázni, že?

První informace - Baffi

31. července 2012 v 22:34 | kajan |  Blessed BAFFI Stortytelling
Baffi je naše vysněné štěňátko. Moc jsme si přáli holčičku hnědobílou s pálením. A ona se mám narodila jako první. Celý porod byl o tom, že už tu svou vysněnou krásku máme. Bylo to moc hezké!

Oficiálně se jmenuje Blessed Baffi Storytelling. Je hnědobílá s pálením. Narodila se jako první, v barvě, kterou jsme si přáli.

Rodila ji shodou okolností Aywy s Ester sama. Není divu, že právě ji si Ester vybrala. Baffi není dokonalá - není úplně správně vybarená (asi white faktor), není ze štěňátek úplně ta nejvíce aktivní, ale je naše. Je milá a dost chytrá - po prvním cvičení si umí sednout. Uvidíme, co s ní Ester dokáže.

Máme ji moc rádi.

Co si připravit na štěně

30. července 2012 v 13:51 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Milí budoucí majitelé!

Píšu Vám jaksi hromadně, abyste věděli, co Vás čeká při odběru a co si máte před odběrem připravit. Tedy kromě velké trpělivosti a lásky a času (tedy těch nejdůležitějších věcí).

Před odběrem
Projděte si zahradu a dům a podívejte se na rizika. Kam by štěně mohlo spadnout a zranit se? Co by na sebe mohlo shodit? Kde by mohlo rozkousnout dráty? Máme nějaké jedovaté rostliny? A pokuste se je nějak eliminovat (ohradit, zabezpeči proti pádu). A také, co byste opravdu nechtěli, aby rozkousalo (ukliďte to na pár měsíců do vyšších poloh).

Stejně tak zkontrolujte hračky. Ne všechny hračky, které koupíte v PET schopech jsou bezpečné.

Pokud máte doma nějaké jiné zvíře (psa, kočku), doporučuji ho také v tomto týdnu odčervit. Nejpozději dva dny před tím, než si štěně přivezete. A to proto, aby nedošlo k přenosu parazitů z Vašeho domácího na štěně. A posléze je odčervovat synchronně 3-4 x ročně. Všichni pejsci i kočky mají parazity, není to vlastně ani škodlivé, jen jich nesmí být moc. A proto právě odčervujeme, aby jich nebylo moc, aby se nepřemnožili

Vyberte pejskovi pelíšek a místo na něj. Musí to být místo, odkud bude mít pejsek dobrý přehled o všem dění. Na místě odstrčeném, nebude. Nepořizujte matrace ani peřiny. Doma spí na dlaždicích. Ve výběhu spí na zemi. Na matraci ani doma ani venku nespí, ale chodí na ni močit.

Do lékárničky doporučuji koupit Betadinu - nepálivé ošetření tržných a řezných rana a odřenin. Pro pejsky je to nejvhodnější (nejen pro ně).

Při odběru:
- kontrola štěněte (hlavně zuby, kluci varlátka),
- ústní instrukce, focení, podpis smlouvy, předání očkováku a dárečku (včetně jedné porce - večeře na první den),
- povídání při čaji, kafi nebo vodě.

Na cestu:
- upřednostňuji transport štěněte v přepravce, stačí velikost na kočku (dospělou). Rozhodně nepředám štěně do auta bez přepravky a bez další dospělé osoby, která by štěně držela! Ale přepravka je lepší. Ideálně další osoba + přepravka. Štěňata nejsou zvyklá na vodítko (chůzi), ale jistě je možné štěně v autě na podlaze na vodítku přidržovat.
- láhev s vodou a miska,
- hadry (štěně může zvracet nebo udělat loužičku).

Na doma:
- maso (jen ne vepřové), nejlepší je hovězí, ale jednou za čas doplňte drůbežím, rybím nebo skopovým (při odběru je možné u nás zakoupit štangle hovězího od Vetamixu 2 kg za 50,- Kč),
- ovesné vločky,
- jablka, mrkev, pažitku, kopr, dobromysl, aj. zelené doplňky stravy (vše co je jedlé pro lidi, včetně mladých výhonků kopřiv), příležitostně vejce,
- pribiňáčky, kyselé (nikdy ne obyčejné, sladké) mléko, tvaroh,
- nějaké kosti (nejlepší jsou hovězí s morkem), aby mělo štěně co hryzat a neničilo boty aj. důležité věci,
- pelíšek,
- popř. hračky - vše musíte konrolovat, aby nešlo odkousnout a vdechnout malé části.

Jídelníček při odběru
Nyní u nás štěňata jí již jen 2 x denně + kojení. Kromě masa (vařeného i syrového, občas se syrovým vajíčkem od našich slepiček) a mléčné stravy, jsou zvyklá jíst kvalitní granule Acana puppy (cca 15 minut vlhčené).
U vás by měla jíst první týdny 3 x denně, např. takto:
ráno: dávka maso + doplňky
oběd: kyselé mléko, pribiňáček nebo tvaroh,
večeře: dávka maso + doplňky.

O našich zkušenostech se stravováním a proč jí naši psi maso si můžete přečíst zde. Doporučuji během prvního roku u masa zůstat nebo alespoň částečně zůstat. Je to více práce, ale zdravější, chutnější, levnější... Při domácím míchání potravy je prima, že můžete využít domácí a sezónní zdroje. Tak je zaručena pestrost. Pestrost doplňků je dle mého názoru základ zdraví.

Pokud na mne nedáte a chcete krmit granulemi, prosím kupujte jen kvalitní, ne v supermarketech. Nejlepší jsou granule za studena lisované! A podívejte se na doporučení pro věk, rasu, barvu (ano v granulích jsou barviva, aby černí psi byli více černí apod., takže dávat granule pro černé psy bílému psovi vede k nepříjemným překvapením) ...a vězte, že krmná dávka doporučená na obalu obvykle borderkolii nestačí (moc běhá). Uvědomte si, že veterináři doporučují granule také podle toho, zda z prodeje mají profit a že psům chutnají více granule s doplňujícími nezdraými ochucovadly. Rozhodně musíte používat vlastní rozum, podívat se na složení a podíl všech složek. Nikdy nekupujte granule se sójou, s brambory nebo s přílišným množstvím popelovin.

Kosti, aby nezlobila
O tom, zda dávat štěňátkům kosti nebo ne, si můžete přečít zde. Stručně je to takhle: dávat, ano !!!, samozřejmě, je to skvělá zábava a ušetří to spousty zničených sandálů. Také se tam dočtete, co je to jehličkový efekt a jak je vhodné ho nastartovat.

Syrové nebo vařené?
O krmení syrovým masem (barfování) zde nebo zde, dále zde a zde (ano odkazů je tolik, protože to považuji za dležité). My krmíme obojím, častěji syrovým. Maso vařím v zásadě jen tehdy, pokud ho chci dát do ledničky (do ledničky s lidskými potravinami syrové nedávám). A zatím nemáme oddělenou ledničku pro maso pro psy (jen velký mrazák na psí maso). Maso kupujeme nejčastěji u firmy Vetamix (mrzuté je dodávání ve velkých baleních, ale příznivé jsou ceny), nejvíce bereme hovězí 2 kg, zelené drštky 1 kg, rybí piliny 1 kg, hovězí hrubomleté 1 kg a samozřejmě ovesné vločky, rýži, těstoviny, piškoty. Nespokojeni jsme byli u této firmy s celými kuřaty a se sýrem (to kupujeme jinde).

Na co dát pozor při krmení:
1) nedávat štěněti příliš mnoho vápníku (žádné tablety s vápníkem!), mléčná strava přiměřeně (1x denně) - při předávkováním vápníkem je zvýšené riziko nemoci kloubů OCD
2) pro dobrý růst kloubů dávejte štěněti želatinu (nejlépe rosol z vaření vepřového masa, nožiček, apod.), nebo tlačenku. Je to mnohem levnější a efektivnější, než kupované prostředky s kolagenem. Pokud chcete koupit kolagen v podobě pilulek, tak kupte balení pro koně (vyjde dost levněji).

Receptář
Základ obsahu misky je maso, tvoří 3/4 obsahu!
Maso používáme nejčastěji hovězí nebo skopové. Ale vím, že je to ústupek přirozenosti - v přírodě tvoří hlavní a nejzdravější složku potravy vlků a párijských psů křečci, myši apod. (Pokud uvidíte svého psa, jak je loví a polyká, neděste se! Pokud myš nebyla otrávená jedem na krysy, tak je to pro pejska docela zdravé.) Rozdíl je v tom, že hlodovci jsou polykáni i s kostmi a s obsahem žaludku. No křečky jsme psům ještě dávat nezačali. Takže maso doplňujeme kostmi, želatinou, zelenými drštkami, rybími pilinami, vnitřnostmi aj.
Zbytek misky (jen 1/4) je tvořen ovesnými vločkami a "něčím zeleným" (vloček maličko více, než zeelného) a přísadami.
Ovesné vločky jednou za čas můžete nahradit vařenými těstovinami nebo vařenou rýží.
"Něco zeleného" = to co zrovna kolem roste (samozřejmě jedlého). Musí to být nakrájené hodně na drobno nebo nadrcené. Na jaře jsou to nejčastěji mladé kopřivy, dále to mohou být listy jitrocelu kopinatého, mladé listy pampelišky, pažitka, dobromysl, meduňka, máta, kopr, ale i mladá stébla trávy (nejlepší jsou směsky, hodně aromatické bylinky jako pažitku vždy dáváme do směsi). Pokud Vám na zahradě dozrává rybíz, tak ho pejskům ten týden do misky melte nebo drťte..obdobně se vším dalším (rajčata, švestky, padančata), tedy kromě zelí, luštěnin aj. příliš nadýmajících složek (hrušky také nejsou nejvhodnější). V zimě, když je zahrada pod sněhem, je to horší... to strouháme jablka, mrkev, mačkáme občas banány, sem tam kápneme citronovou šťávu, rozmícháme rajský protlak nebo okořeníme v létě nasušenými bylinkami (dobromysl). kmín a někdy i trošku česneku.
Jako přísady používám: pár kapek olivového oleje - skoro denně. Občas pak lněné semínko, sulc z prasečích nožiček či oušek, syrové vajíčko cca 1 x měsičně (u štěňat pozor na salmonelu, já používám naše vlastní vajíčka), sardinky.

Není to nic složitého, žádná věda. Nemusíte napodobovat mé recepty, ale udělejte si vlastní tak, aby bylo zachováno pravidlo pestrosti.

Štěňata řádí, až oči přecházejí

29. července 2012 v 14:17 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Nelze ani zachytit vše, co štěňata podniknou. Člověk ani neví, zda se má koukat, nebo honem hledat videokameru (většinou vyhraje to koukání).

Teď navíc hlídáme Any Storytelling, takže o koukání není nouze. Any se ke štěňátkům chová dost slušně, hezky si s nimi hraje. Ale - je to střevo - občas ale na některé šlápne. A někdy taky na některé zavrčí, když si hlídá balonek nebo kousek kosti (Radku, nešlo jí úplně zabránit, aby se ke kostem dostala - to by musela být pořád v kotci :-). A hned je mezi ní a štěnětem Aywy a s vyceněnými tesáky Any sprdne. Ta se podřídí a zakrátko si maminu zase usmíří. Aywy mi taky pomáhá Any chytit, když jí dávám její granulky do kotce (aby jí je ostatní nesežrali) - Any nepřijde na zavolání (zvlášť, když stojím u kotce, i když s miskou), dokud jí maminka neštípne, pak ráda přijde.

Artuškovi prodloužený čas u nás prospívá. Z takového stydlivky se stává sebevědomý a velice milý pejskek. Moc rád mne doprovází. Dnes byl se mnou na agility cvičáku a hezky se socializoval. A jakou rychlostí sbíhá naše schody!! Bude to pravý agiliťák. Navíc je odkojen borderkou (poslední dny si cucá s borderkami od Aywy, protože Miuška odjela s Esterkou na zaslouženou dovolenou do Orlických hor). Nikdy by mne nenapadlo, že Aywy, která opravdu nemá ráda cizí psy, hlavně ne cizí obtížná štěňata, bude klidně kojit cizí štěně!

V pátek ráno Babú a Beník společně strhli Aninu deku z opěradla židle - a vozili na ní číňánka Artuška po dvorku. Artušek stál nahoře a zuřivě se držel a vrčel. oni dva tahali za okraje a couvali.

Za Dorinkou přijeli v pátek večer její lidé. A ona s nimi hezky komunikovala - úplně jako by věděla, že patří k nim.

Když jsem v sobotu nesla zrní slepičkám, Babú se mi zakousla do nohavice tak urputně, že jsem ji popadla za kůži na krku a když se ani s nohama nad zemí nechtěla mých kalhot a kůže pustit, maličko jsem s ní zatřepala. A Babú? Začala na mne vztekle vrčet (Jindrova maliňačka hadr proti Babú, to si Ilča užije temperament :-).

Sobotní návštěva (nešli si vybírat, jen se podívat) přinesla štěňátkům plyšáka - žlutou myšičku, aby ji dotrhala. Dotrhala ji okamžitě - před jejich očima. Jenže Kuba vše posbíral a chce myšičku pro štěňátka zachraňovat. Takže budeme zašívat. Njevíce se jim líbila Orfinka. Ale bydlí v paneláku, takže si groena pořídit nemohou.

Dnes (neděle) byla štěňátka v domě, protože jsem se bála ohlášené bouřky a toho, aby v kotci nenavlhla a nenastydla (jsou po očkování). Byla jsem smířena s tím, že mne čekají rajóny. Ale jaké příjemné překvapení na mne ráno čekalo - podlaha byla plná vytrhané vycpávky z matrace, na matraci byla jedna velká loužička (matraci využívají ji úplně jinak, než jsem si myslela, spí na dlaždicích), bobek žádný! A hned po vypuštění ven se všechna vykakala na trávu a dvorek. Začínají být dobře čistotná. (Artušek spal v kuchyni a bobek udělal způsobně na kočkolit).

Po obědě u nás byla další návštěva (kamarádi ze cvičáku, nešli si vybírat štěně :-( a nejvíc se jim líbil Bim Pete! Jak je vidět, každý má jiný vkus. Já myslela, že si Pete bude hledat majitele nejpomaleji, protože nemá rovnoměrné zbarvení na obličeji, ale má jednu tvářičku bílou a druhou černou. A on se dnes tak líbil.

Snad všechna štěňata slyší na své jméno. A ráda přiběhnou, když je voláme. Snad jim to vydrží :-).

Očkování, čipování, kontrola vrhu BOC

26. července 2012 v 18:09 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes jsme podnikli poněkud strastiplnou cestu do Prahy k veterináři. Do Prahy proto, že jsme se po různých zkušenostech tady v okolí pokorně vrátili na naší kliniku Sokolniky na Praze 8 (s konstatováním, že všude to není jako tady a že tady je to prostě super - péče, komunikace, ceny - vždy jsme byli spokojení, což se tedy po okolí Lysé nevyvedlo).
A strastiplnou proto, že jsme vyjeli o tři hodinky dřív, abychom se rozloučili s naší milou švagrovou Ajou a její rodinou - vracejí se do Holandska. Štěňátka jsme naložili do auta do dvou velkých přepravek, maminku Aywynku taky, aby je psychicky podporovala. Zaparkovali jsme ve stínu před restaurací, štěňátka byla vyběhaná (vstávala jsem v 5.30 a honila se s nimi až do odjezdu v 10.40 po zahradě, napapaná, vše by mělo být v pohodě, jenže nebylo. Jak nejsou zvyklá na zavírání, tak skoro celou dobu našeho rozlučkového oběda zoufale vyla (tedy ne všechna - střídali se Brundibár, Babú a Baffi :-). Trochu nečekaně, protože doma kolem oběda spí jako, když je do vody hodí, a to několik hodin. No, v přepravce štěňata nespala!! Rozhodně ne všechna. A jedno jediné vyjící štěně stačí, aby okolojdoucí zbystřili a snažili se je zachraňovat, volat ochránce zvířat či to různě komentovat. Když konečně postupně usnuli i ti tři vyjící hysterky, tak jsme popojeli před cukrárnu a začalo to nanovo. No zážiteček za všechny prachy. Ale jsme rádi, že jsme se s Ajinou rodinkou viděli, teď se dlouho příležitost nenaskytne, zítra odlétají. Alespoň jsme poznali další stránku povah našich miláčků. Bim Pete či Bessi a další ohodnotili situaci a dali si šlofíčka a jiní .... (doufám, že to hysterčení v autě Baffi přejde!)
U veterináře jsme zjistili, že není úplně snadné dostat osm štěňat do ordinace v patře :-). Museli jsme na to být tři - jeden hlídal v autě, jeden nahoře v ordinaci, třetí nosil (a šel schody čtyřikrát). Veterináři naštěstí byli zkušení a přišli na naše mimísky hned dva, takže to šlo relativně rychle. Ale i tak jsme v ordinaci byli bezmála dvě hodiny - kontrola, čipování, očkování všech zabralo hodinku a papírování skoro celou další...
Tonda si skoro celou dobu držel Bessinku. Moc jim to slušelo! (Esterka chudák zůstala doma a přejímala maso, jinak to nešlo, neměli bychom čím krmit, ael Baffinku si užije i tak).
No a co je hlavní: štěňata jsou zdravá, pěkná, váhově vyrovnaná, žádné není nijak zvlášť menší, žádná kýla, nůžkový skus, plnochrupost. Všechna jsou očipovaná, naočkovaná a mají Europas a jsou zaregistrovaná v registru (zatím na mé jméno). Varlátka měl dnes hmatné obě dobře jen Bim Pete, ostatní kluci měli hmatné jedno... řeklo by se "nic moc", ale před týdnem jsme s Janou M. od Arčího nahmatali všem klukům všechna varlátka.. hmam - složité ústrojí - snad jsou tedy kuličky "na cestě". Klukům je právě šest týdnů, čili je ještě trochu času.
Váhy (6 týdnů - všichni mají více, než 10 x porodní váhu):
Ben Koralan 3,90 kg
Bim Pete 3,60 kg
Brundibár 3,60 kg
Buratti Baryk 3,90 kg
Blessed Baffi 3,50 kg
Blessed Bessi 3,50 kg
Brendy Berta Dora 3,45 kg
Búba Babú 3,50 kg

V pondělí je naposledy u nás odčervíme a v pátek první dvě (Brundibár a Berta Dora) půjdou do nových domovů.

Volní jsou tři kluci (Ben Koralan, Bim Pete, Buratti Baryk).
Jeden z nich bude pravděpodobně vybrán a umístěn do předvýchovy jako pes asistenční nebo vodící pro Pes pro Tebe. Schůzku máme první týden v srpnu, tak uvidíme, jak se dohodneme. Zájem Jitky Lebedové mne moc těší (jde po pracovitosti, kterou čeká, že by mohl pejsek zdědit po linii od Aywy, zná dobře jejího brášku Arčího), uvidíme, jak se jí bude vybraný pejsek líbit (zatím to vidím buď Ben Koralana nebo - méně - Bima Peta). Třeba na to ale jsou moc divocí :-))

Užíváme si posledních dnů s velkou smečkou

25. července 2012 v 11:12 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes je štěňátkům šest týdnů. Jsou to pěkní divoši. A je to s nimi moc hezké. Ani nejde všechno zachytit. Trávíme s nimi spoustu času a pozorujeme je. Víme toho o nich tolik, že to ani nejde napsat. Mrzí mne, že si nemůžeme nechat všechna. Všichni jsou moc prima. Kontaktní, silní. Přijdou na zavolání (skoro vždy :-). Rádi se muchlují. Ale jak jsou divocí! Nezdá se mi, že by A vrh byl také takhle divoký. Rvačky, kousání, trhání triček budoucím páníčkům (Babú). Hrozně se tahají vzájemně za ocásky.
Hnědobílý Brundibár je u všeho první, velie komunikativní s lidmi. Nebojí se ani návštěv a hned je u nich a leze jim na klín. S bráškami se rve o sto šest. Když se Orfince snaží sebrat hračku a ona zavrčí, vycouvá okamžitě. Mazel, zlatíčko, šikulka. Sangvinik jako když vyšije. Je hodně hnědý, na hlavě skoro nemá bílou. Je to moc hezké.
Buratti (Buráček) se mi líbí stejně nebo snad ještě více povahou. Není o moc menší dravec, je ale více samostatný, menší závislák na lidech, ale ne že by byl menší mazel. To ne. Včera v horku si zalezl na úplné dno nory a chladil se (ostatní spali jen tak ve stínu či na hlíně jen málo odhrabané). Ale hned přišel na zavolání. Dnes ráno mne kousnul rozverně do palce u nohy, že to fakt bolelo. Je nádherně vybarvený, i když "jen trikolor" - úplně pravidelně, irský vzor. Bez whitte faktoru. Ben Koralan není tak dravý jako jeho dva bráškové, ale je zvídavý, čiperný, dost chytrý. Určitě se mu nestane, že by stál za plotem vedle otevřené branky a plot zuřivě a vztekle kousal, rozhlédne se a obejde ho. Dnes ráno jsem vzala psi do koniferové zahrady. Moc se jim líbily prolézačky pod větvemi. Ben jako jediný přešel celou zahradu do kotce, když byl unavený (ostatní si to zalomili na pěšinkách nebo na zápraží v půli cesty). Je vybarvený po tatínkovi, to nás (hlavně Dana moc dojímá). Bim Pete je takový ňoumavatý. Alespoň se nám to zdá. Má obrovský zájem o kačenky, Orfinu i další zvířata. Nevadí mu, když je sám - klidně spí jako jediný v kotci (ostatní si hrají u nory). Pak vyleze, začne si taky hrát, ale jen, když on chce. Zdá se mi, že má úplně jinak nastavený biorytmus, než ostatní. Ti to dělají spíše společně, on po svém. Ale také jsem ho vyděla vztekle přeprat brášky i sestřičky, takže zas takový úplný ňoumas to není. Možná by byl nejlepší ze všech k ovečkám. Nebo jako vodící? Je vybarvený jako takový šílený šachista - černobílá a mírně šejdrem. Jedna přední packa bílá, druhá černá. Půlka tváře bílá, půlka černá. Je to moc roztomilé. A největší sranda je, že má zespodu na bílé náprsence na krku malý černý flek - přesně uprostřed!
No a holky!!! Ty se vyvedly!!! Naše Baffi (hnědobílá s pálením) je taková nejvíce ňoumovatá. Ale přijde na zavolání (vlastně oni všichni přijdou na zavolání, kromě Bima, ten přijde, jen když chce on :-), vleze na klín. Nebojí se cizích. Baffi má hezkou hlavu, rovnoměrně vybarvenou. Přední nohy bílé az ke krku. Je to Esterčina velká láska. Hnědobílá Bessinka je takové moje štěstíčko. To drama při porodu nás nějak propojilo. Nebo by se se mnou propojila i bez toho? Má kukuč celý po mamince, to nás dojímá. Dokonce jí na bílém nose vyrazily mottled (borderčí pihy) úplně jako je má maminka. No ano, pár rozdílů tu je: na nose má méně bílé a límeček má více bílý a pravidelnější. Bessi mi věnuje takovou zvláštní pozornost - stále mne sleduje očima, dívá se mi do očí a také mi čte myšlenky - když chci fotit, podívá se na mne, stoupne si do výstavní polohy a čeká, až to zmáčknu (zato ostatní, to je děs, fotím 20 minut a nic z toho kloudného není:-). Takže, i když jsme si nechali Baffi, bylo zakrátko jasné, že Bessi nemůžeme dát jen tak někomu cizímu, koho vůbec neznáme. A zakrátko bylo jasné, že ji nemůžeme dát asi vůbec... prostě si nás mrška získala. Budeme to muset nějak zvládnout s oběma. Černobílá Babú je asi povahově nejsilnější, je to rváčka, čiperka, pohodářka... moc se kamarádí s Orfi, ráda aportuje. Má nádhernou hlavu, široký čumáček a rovnoměrně vybarvenou. Tělíčko má takové jako Hatátitlá - vybarvené šejdrem. Půjde k sestřičce Any Storytelling, už se s ní u nás kamarádí (byli u nás s Any několikrát na návštěvě a navíc tento týden Any hlídáme :-). Berta Dora (hnědobílá s pálením) se narodila jako nejmenší. Dnes mi přijde z hnědobílých fenek nejpěknější - je výborná v povaze a zároveň moc hezky vybarvená. Jsem ráda, že s ní budu taky v kontaktu.
Dopoledne u nory (asi budem stále u nory)

21. července 2012 v 18:07 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Zde vidíte další fotky dokumenteaci od naší nory. Asi budeme trávit příští dny hlavně u nory.


Buráček přeskočil půltek 35 cm vysoký, když se do mne zakousnou, tak se od nich nedostanu. No začíná období největší radosti a práce. Jo a vrátil se z puťáku Korálek, tak se očichávají.

Jo a Artušek se ráno kojil s borderčátkama. Aywy ho normálně nechala!

Přeji pěkné podívání!

Pro zájemce - volní jsou dva kluci ze tří (čb, trikolorní a trikolorní): Bim Pete (čb), Ben Koralan (trik s úzkou páskou) a Buratti (trik se širokou páskou).


Odpoledne u nory

20. července 2012 v 19:52 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Včera jsme se štěňátky borderek strávili několik hodin u nory, kterou si jejich rodiče vykopali na zahradě a která se jim trochu propadla po deštích. Borderčata se učila padat a nepadat. Strašně je to bavilo. Několik videí uděláno na mém kanálu na youtube.

Info pro případné zájemce - volní jsou dva pejsci, ještě není úplně jasné kteří - jeden z nich bude pravděpodobně vytypován jako pes asistenční, ještě se rozmýšlíme, který z nich na to bude mít nejlepší povahu. Brundibár je takové číslo a rváč :-)), že jsme ho už rezervovali. V nabídce tedy zůstávají Bim, Ben a Buratti (řečený Buráček). Buráček asi taky vhodný nebude, je to podobný dráček jako Brundibár. V pěti týdnech přeskočil cca 35 cm vysokou ohrádku, aby se dostal do záhonku a mohl ukousnout vysazený trs dobromysly. Úspěch ho potěšil, takže se sanžil skákat tam a zpět.

Holčičky černobílá Babú (velká přítelkyně Orfinky), hnědobílá Bessinka a hnědé trikolorky Baffi a Berta Dora již jsou zadané.

Je to s nimi moc krásné, užíváme si každý den Vždyť už brzo se s některými budeme muset rozloučit. Jak bych si přála mít možnost si jednou nechat všechny pesany z celého vrhu!

Nové fotky vrhu B (BOC) Storytelling

4. července 2012 v 21:35 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček

14. 6. 2012 se nám narodili čtyři psi a čtyři feny.
Opakované spojení Aywy z Ohromujícího světa a Koral Rubínové srdce. O potomcích prvního vrhu zde.
Štěňata budou DNA CEA N/N, CL N/N, MDR1 N/N a TNS 0/?.

Očekáváme příjemné pejsky, dobré společníky s pracovními povahami. Fotografie můžete sledovat v albu. Či v dalším albu.
Vážní zájemci se mohou ozvat na jancarikova(zavinac)post.cz.
B1 (fena) Blessed Baffi, HB+tan, por. váha 400g, zůstává v CHS Storytelling
B2 (pes) Ben Koralan, ČB+tan, por. váha 330 g, VOLNÝ


B3 (pes) Bim Pete, čb, por. váha 330g, VOLNÝ
B4 (fena) Blessed Bessi, hb, por. váha 330 g (kříšena), ???
B5 (fena) Brendy Berta Dora, Hb+tan, por. váha 280 g, M. Kapuciánová

B6 (pes) Brundibár, hnědobílý, por. váha 340 g, M. Kysela.

B7 (pes) Buratti Baryk, trikolor, širší bílý pásek na nose, por. váha 330 g, VOLNý


B8 (fena) čb - Búba Babú - I. Konrádová

Krásné odpoledne na zahradě

4. července 2012 v 20:38 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Po dni stráveném v Praze na veterině a v obchodech jsem se zhroutili na zahradě. Vzhledem k mírnému počasí jsme vyvenčili řádně i borderky. Číňánci mezi nimi řádily... kytky kvetly... Tonda staví pro Kubu houpačku... no idylka. Fotky zde.Jedna ochutnávka tady - Miuška si nádherně hraje se štěňátky.


Překontrolování číňanů

4. července 2012 v 20:14 | kajan |  Chov
Nedalo mi to a jeli jsme k jinému veterináři na kontrolu těch různých problémů, které zjistil vet číňanům. Paní veterinářku, která ordinovala, jsem viděla poprvé v životě (před tím byla na mateřské) a napsala dosti jiné - a pozitivnější - výsledky. Žádná kýla, zuby rostou, celkem je zaznamenala v hojném počtu a varlátka nahmátla taky nějak jinak s tím, že všechna budou brzy na svém místě... Skusy nůžkové! Tak sláva! Jsem ráda i kvůli tomu, že jsem vady nepoznala. No, nemohla jsem - nejsou. Takže můžeme číňánky poslat do světa s hezkým vysvědčením! A už!

Zavírání štěňátek

3. července 2012 v 18:32 | kajan |  Chov
Postavila jsem číňánkům na zahradě výběh, aby je Tonda lépe zvládal v sobotu, kdy nebudu doma. Zkusila jsem je tam dát - to byl řev! Ačkoli po zahradě běhají jako čamrdy a strašně rádi, ačkoli se jim výběh líbil dokud byl otevřený, v okamžiku, kdy pochopili, že jsou zavření - protest!!! Vydrželi kvičet déle, než jsem já vydržela je držet zavřené. Hmm. Nepomohlo ani to, že jsem si sedla na židli vedle nich. Nesnáší zavírání. I když v kuchyni, kde vyrostli, jsou zavření na každou noc nebo i přes den a bez protestů. Zatím tedy nevím, jak to v tu sobotu řešit - buď je nechat v kuchyni a riskovat její zničení + zašlápnutí štěňat ne vždy pozorným manželem. A nebo Tondovi doporučit, aby je zavřel - a ona budou trpět ...

Níže uvedené videa jsou jen pro otrlé, ale díky nim jsem k sobě mnohem schovívavější - sobotní zavření se dá vydržet (navíc výběh je asi 10 x větší, než co mají pejsci na videu.

Návštěva za Zoránkem a Artuškem

3. července 2012 v 18:26 | kajan |  Chov
Dnes jsme tady měli na dvě hodinky návštěvu za Zoránkem a Artuškem. Milá rodinka si prohlédla oba pejsky. Oba se ovšem moc nepředvedli, většinu času měli strach ze zašlápnutí jejich dvouletým chlapečkem. Vyřádili se dokonale (tisíc kousků k popukání) až po jejich odchodu.


Uvidíme, zda si jednoho pejska vyberou a kterého. Více fotografií ve fotogalerii.

Návštěvy, návštěvy

2. července 2012 v 19:11 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Za štěňátky proudí návštěvy. Hlavně samozřejmě jejich budoucí lidé. Ale i různí další "zvědavci" a přátelé. Je to frmol.

A stále více práce s vytíráním a přípravou potravy.

Štěňátka číňánků se divoce honí po zahradě. Stále se láskyplně kočkují se dvěma zbylými koťaty. Mezi sebou se občas poškorpí "doopravdy". Vrčení a štěkání již na denním pořádku. Dvojice maličko méně odvážných byla se mnou na cvičáku - na předprázdninovém posezení. byli jsme na kontrole vrhu. Angela dopadla dobře - jako jediná nebyla označena za zrůdičku (holt holka :-). Azor Zorro má obě varlátka, ale neměl v době kontroly prořezané všechny řezáky. Oběma naháčkům 1-2 varlata jsou ještě před šourkem, ale hmatná (tak snad) a chybí jim některé první zoubky (řezáky). Veterinář to označil jako vadu a že jsou to "zmetci", ale pak jsem zjistila, že to asi bude nějak jinak (viz bonitační protokol a jeho výklad) - k číňánkům patří chudozubost a není to ani vnímáno jako vada vylučující. Navíc jim ty zoubky postupně prořezávají, dokonce řezáky v počtu 6 - jen až po osmém týdnu. Tak uvidíme. Ještě prý je tam nějaká tříselná kýla, no to taky nevím... a hlavně jsem si vyslechla spoustu kritiky na číňánky a jejich chov, včetně toho, že pan veterinář nemá rád lepení uší a že je plemeno nezdravé a zmrzačené. No chvíli jsem mu to skoro věřila. Pak si doma začali pesani hrát a řádit a ... nyní opravdu lituji, že jsem k němu jela a že se nepovedla návštěva poradkyně chovu (z důvodu její hospitalizace). Možná

Dnes jsem štěňátkům číňánkům upravila uzavřený a bezpečný výběh na zahradě. O víkendu je bude hlídat Tonda, my s Danem jedeme na záchranářskou akci, tak aby to zvládl bez ztráty na životech.

Malé borderky se batolí a vlezou na klín každému, kdo je navštíví. Trávím denně hodiny mezi jejich dekou a výkaly a drbu je. Jsou tak milá! Možná bych je také mohla přesunout na zahradu. Měla by tam více podnětů a nemusela bych tolik vytírat. Ještě nikdy jsem štěňata nevychovávala v létě se zahradou, tak s tím neumím pracovat..