Červen 2012

Mimísci sežrali mamince Aywy snídani

29. června 2012 v 12:55 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes jsem dala Aywy ráno rybí piliny, aby měla nějakou změnu, když krmí tu hordu tloustnoucích štěňat. Moc jí chutnaly. A nejen jí. Všichni mimísci se po nich mohli doslova utlouct. Vlezli do misky a žrali jako nezřízení. Při tom rozpatlali kousky ryb po podlaze, opatlali sebe, ostatní sourozence. No nádhera :-(


Ještě, že už jsou přestěhovaní do speciální místnosti. I tak to tam smrdí jako v rybárně. Brr. A to většina kilového sáčku byla skutečně snědena. Uvidíme, zda nedostanou průjmík.

Očička, stříhání drápků a další info o malých borderkách

28. června 2012 v 21:17 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Všechny borderky už mají otevřená očka. Někteří ještě asi nezaostřují, ale všichni už se snaží. Všichni se také snaží chodit, ne plazit. Nejlépe to jde nejlehčímu Bimovi. Ten udělá mnoho kroků, aniž by se bříškem dotkl země. Bim má pravou přední tlapu úplně černou - je to srandovní. Moc se mi dnes líbili také Buratti a Brundibár a Babú. Hnědé holky se koukaly a lezly jako "spící panny". Možná byly jen vyrušené z fáze spánku, samozřejmě.

Dnes jsem se přesvědčila, že Aywy si mrňata střeží, a ne že ne. Totiž jsem se rozhodla malým borderkám ostříhat drápky na předních tlapkách. Už je měli hodně dlouhé, tak aby Aywynku nedrápali při kojení. Sice se tváří většinu jako "drsná" matka, kterou malí potomci moc nezajímají, ale když mi některá štěňátka kňourala v ruce, tak se tvářila docela zaujatě a hodně naštvaně!!!! Holt řeší jen krize.
U stříhání někňourali Buratti, Bim a Bess-Bria.

No a dnes jsme je také přestěhovali z Esterčina pokoje do 11 m2 místnosti upravené na odchov borderek. Jsou v ní dlaždice, ošuntělé stěny, kuchyňka na úpravu masa a voda a výlevka a hlavně vlastní východ na zahradu. Místnost je také propojena s dolní halou - tudy může za štěňátky chodit Aywy a my a děti. Ve dveřích je mřížka, která snad zabrání štěňatům vstup do bytu. Budou za námi chodit jen venkem. Stejně jsme v létě většinu času na zahradě. Cílem je, aby štěňata loužičky v příštích týdnech už také mohla dělat venku. Při minulém vrhu jsme chovali štěňata v kuchyni a vytírala jsem 5 x denně. Bylo toho dost, takže si musím trochu usnadnit práci. Počasí tomu přeje. Navíc v kuchyni jsou číňánci a Mia :-))). Ti naštěstí chodí (celkem spolehlivě) na kočičí záchůdky.

Loučení s koťátky

28. června 2012 v 18:56 | kajan |  Chov
V posledním týdnu se nám začala rozcházet koťátka do nových domovů. Jedna šedá kočička šla jen přes ulici k sousedům. Nádherný šedý kocourek odjel jako dárek na konci školního roku k Danově třídní učitelce (přála si ho, ne že by o něm nevěděla :-). No a poslední dvě krásky jsem začala řádně inzerovat. Jsou zdarma, resp. za drobný příspěvek na veškerou péči (krmení, mazlení, kočkolit a Frontline atd.) Jedna je klasická májová. Druhá je bílá s lila a modrými flíčky.
Zde se na ně můžete podívat. Ochutnávka přímo na stránkách.
Vážení BOC ve dvou týdnech

27. června 2012 v 13:24 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
B1 - Baffi 875 g. Od porodu nabrala 475 g.
B2 - Baryk 800 g. Od porodu nabral 470 g.
B3 - Bim 750 g. Od porodu nabral 420 g.
B4 - Bria 820 g. Od porodu nabrala 490 g.
B5 - Brown Dora 770 g. Od porodu nabrala 490 g.
B6- Brundibár 920 g. Od porodu nabral 580 g (sic!)
B7 - Buratti 960 g. 380 g Od porodu nabral 580 g (sic!)
B8 - Babú 860 g. Od porodu nabrala 530 g.

Je vidět, jak kdo prospívá a hlavně to, že maminka se číní... však jí taky krmíme 5 x denně! Zatím není nutné nikoho přikrmovat ani nijak zvlášť hlídat - všichni jsou buclatí a životaschopní. Bim je taky hezky kulaťoučký, jen je menší. Ale samozřejmě - bude tento týden pod největším dozorem, aby se dostal k cecíčkům. Radost mám hlavně z B4 fenky (pracovně) Brii, která už očividně překonala kritické období po kříšení. Zápal plic, který novorozencům, co se nalokali plodovky hrozí, už snad dostat nemůže...je to krásná životaschopná hnědobílá holčička, celá po mamince!

Jo a mnozí již oevírají očička. Ne všichni již koukají, ne všichni koukají oběma očima, ale cca půlka očí se dívá. Každým dnem začne se štěňaty teprve švanda!

Lepení uší

25. června 2012 v 8:57 | kajan |  Čínský chocholatý pes
Poradkyně chovu mi poslala odkaz na úžasné stránky, kde je názorně i s videi demonstrována péče o uši a srst čínských chlupáčků i naháčků. Třeba se to bude hodit i někomu jinému. Více zde www.crestars.com

Po několika dnech s náplastí Aprílkovi a Elince ouška nádherně stojí. Artuškovi trčí spíše do strany, ale také se nepřeklopují. Co si myslí o lepení je vidět z fotografie Aprílka (brrrrrrrrrrrr svrbíííúúú!)


Hnědá trikolorka zadána

23. června 2012 v 13:48 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Včera padlo rozhodnutí, která z fenek bude v přírodní a v lesní školce - bude to hnědobílá trikolorka. Tu si vlastně Kapuciánovi nejvíce přáli. Však ji měli zamlouvenou už dlouho.

Ale chvíli váhali, zda si nevezmou tu hnědobílou princeznu, kterou jsem zachránila (chytlo je to za srdce). Fenečka bude mít jen (asi :-) základní výcvik, ale bude mít hodně pestrý a hezký život - klidně i denně s dětmi v přírodě. Již v srpnu pojede Lužnici na kanoi atd.

Splněné sny

21. června 2012 v 18:56 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
V dětsví jsem měla velkou touhu po zvířatech a přírodě. CHtěla jsem pracovat v ZOO a nebo dělat etologa v Africe. Díky laskavému vedení mé maminky jsem se "normalizovala". Nešla jsem na chovatelku (ano, obor, který studuje náš Daník), ale na gymnázium (byť přírodovědné), neutekla jsem do zahraničí ani na Šumavu (varianta méně dramatická, ale také lákavá), ale řádně jsem vystudovala (byť Přírodovědeckou fakultu UK). Měla jsem psa - jednoho (pravda druhého u babičky) a byla jsem jakoby naprosto normální. Jenže neúplná a málo spokojená.

Vlastní touhy a sny jsem odkládala a odkládala. Sytila se čtením knížek a sněním. V knížce Soukromý život psů jsem s neuvěřením četla, jak si sledovaní psi vykopali na pozemku noru. Psi a vykopaná nora? V té době mne skutečně nenapadlo, že bych toho mohla někdy být svědkem. Byla jsem bezzemek a majitel jednoho malého (a také dosti normalizovaného) psa.

No a pak se něco přetrhlo a já začala mít odvahu být nenormální. Došlo mi, že pokud si sny nezačnu plnit, že nikdy splněny nebudou. A pořídili jsme druhého a opatrně také třetího psa. Byl to "jen" malý čínský chocholatý, co "skoro ani pes není" (říkali jsme si alibisticky), ale pak přišla Mia a přesvědčila nás, že na velikosti nezáleží, že je pes celou bytostí, s instinkty a zdravými pudy. Mia má ráda výlety, pohyb, bahnění a aportky. Je ostražitá, má dobrý nos (označí cizího člvoěka na 300 m). Její mateřské pudy jsou výtečné. Na fotce vidíte, jak vypadala po jedné z procházek, když jsme ji ještě udržovali s chlupy, aby prošla bonitací.Pak jsme se odstěhovali a přišla první štěňata a pes čtvrtý, další zvířata na zahradu a další štěňata, tentokrát shodou okolností dva vrhy najednou.

Nikdy mne ale nenapadlo, že jednou budu mít doma 16 psů! Kubovi to už přijde běžné.


Kolik štěňat si z nich necháme? Baffy určitě. Vždyť kvůli ní jsme se do B vrhu borderek pustili. A kvůli Babú a BorderDorince - všechny tři v bříšku byly!!! Jaké je to štěstí. A Tonda začíná pracovat na habilitaci, za půl roku odevzdává, takže... víte už se blíží doma, kdy si pořídí svého psa i on. Možná...


... a aby toho nebylo málo, letos na jaře si na naší zahradě začali mí panelákoví psi (borderkolie) a groenendaelka kopat doupě či noru. Pod třešní. Aywy (hodně normalizovaná) se ke Korálkovi a Orfi přidala jako poslední. Jakou jsem měla radost, když jsem viděla, že i ona si chodí zahrabat a užívat si vlastní svobody a naplnění nějaké vnitřní touhy. Dnes se mi to povedlo i natočit na video.

Můžete se podívat, jak se Orfi noří z nory. Je tam vidět i Korál, který na kopání odvedl nejvíce práce, jak ji zamilovaně hlídá. No a na další sekvenci uvidíte Aywy, jak si běží noru zkontrolovat, po chvíli zase vyleze a majenicky, spokojeně a sebevědomě se rozhlédne. Co budou na noru říkat štěˇátka (nyní jsou v Esterčině pokoji).

P.S. Kopání samotné jsem nenatočila, strašně při tom lítá písek a hlína.

P.P.S. Psi kopají jen na svém místě, popř, když dělám záhonek, tak mi pomáhají. Dobře vědí, že se nemá kopat všude! Možná právě to, že pod třešní to mají dovoleno, šetří naši výsadbu.
Je to denně prožívané štěstí!

Vážení

21. června 2012 v 12:02 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Dnes jsme opět štěňátka vážili. borderkám je týden, číňanům šest týdnů.
B1 - Buffy............ 620 g (+140 g),
B2 - Baryk ........... 550 g (+ 140 g),
B3 - Bim ..............515 g (+ 115 g),
B4 - ????? ............. 540 g (+ 130 g),
B5 - ???? ...............485 g (+ 120 g),
B6 - Brundibár ..... 620 g (+190 g),
B7 - Buratti ......... 650 g (+170 g),
B8 - Babú .............. 570 g (+ 170g).

Váhy číňánků v jejich deníčku.

Orfinka má narozeniny

21. června 2012 v 11:57 | kajan |  Orfi - jak rostu a tréninkový deníček
Tak naše Orfinka má rok! Už je to velká holka. Ale dospívá pomaleji, než knírači nebo i borderky. Vždyť i později hárala.
Ale dospívá a teď je jí rok! Orfi je moc milé, vyrovnané a přátelské povahy. Máloco ji rozhodí. Vlastně už dlouho nebyla rozhozená. Před pár měsíci to byly takové události jako cesta vlakem, tmavý bunkr atd., ale teď to zvládá v pohodě.

To, že ji máme - zamilovala si mne/vybrala si mne - to stále platí. Je to můj černý nohsled. Miluje mne a stnaží se mi dělat pomyšlení. Proti borderkám je rozvážnější. Nidky neběžela za míčkem tak, že by si zlomila nohu o nějakoupřekážku nebo někde spadla. Nejvíce je rozvážnost vidět na práci na stopě, kdy jde pomalu, rozvnoměrně a jistě. Pokud si to nepokazíme, bude mít asi slušné body ze stop.

Na obranách je rozvážnost a pohoda poněkud na škodu. Proto náš figurant Petr Junek změnil taktiku a obrany začíná "útokem". Orfi se okamžitě nastartuje a brání. Teprve pak se akce převede na hru. Orfi Petrovi nosí pešek, aby se s ní tahal. Vidím, že je v ní dost odvahy i sebevědomí, abych se s ní nebála. Vím, že by se do agresora pustila. Ale také vím, že se nechá pohladit od návštěvy a že může v hospodě nebo v autobuse ležet mezi nohami cizích lidí, aniž by ji to nějak stresovalo a už vůbec ne, aby hrozilo, že je rafne.

Moc hezky se chová nejen k lidem, ale i ke psům a koťatům a dalším malým tvorům (kromě myší a potkanů - ty loví) a žere. Umí psí řeč a není konfliktní. Zároveň je ale dost sebevědomá a z dominantních psů si nic nedělá (je schopná na ně vymyslet klidně najěkou habaďůru). Miušce, která usilvoně první týdny bránila štěňátka, v pohodě ustupovala. Získala si ji a nyní ke štěňátkům může a dělá to moc hezky. Lehne si na bok, rozplácne se a tak se s nimi přátelí, aby se jí nebáli. Nejraději se má s Elinkou.

Je pomalejší ve výcviku, než byla Aywy, možná ji pomaleji i vedu. Ale základ - socializaci, jsme zvládly úplně perfektně. Třeba se nám na ten základ povede vystavit i nějaká ta dovednost a výkon. Když ne, tak mám kamarádku a hlídače!

Návštěva "od Settíka"

18. června 2012 v 22:07 | kajan |  Chov
Dneska se za námi přijela podívat ing. M. Glossová s maminkou (lidičky od Settíka). Rozdaly štěňátkům dárečky a probraly jsme všechno možné, hlavně samozřejmě naše početné psí smečky. Během toho nám z našich divochů pomohly udělat kultivované "pravé" číňánky - naháčky. Viz album.

Takže máme naháčky vyholené na čumáčku, popř. i jinde a s podlepenými oušky. Náplast, co jsem koupila za drahý peníz je nevhodná, naštěstí si převezly vlastní. Já jim na dnešek pro lepší zpevnění ušní chrupavky připravila rosol z vepřového kolene. Ovšem také jim rostou zoubky, tak uvidíme, jak rychle to s těmi oušky půjde.

Při focení se mi povedlo zdokumentovat to, že naši číňánci chodí na kočičí WC. Viděla jsem při tom Elinku a Artuška. Ostatní ještě ne. Také někdo chodí na lopatku. Prostě se všemožně snaží, aby byli kultivovaní a hodní.ZDe
Zde v roli šikulky Elinka.


Jinak jsou to velcí mazlové. Focení je těžké, protože, jak mne vidí, tak se hrnou na klín a tulí se. největším mazlíkem je Aprílek, hned po něm Elinka. ta umí přiběhnout i na zavolání. Má z toho ohromou radost (a to ji za to ani nekrmím). Artušek asi ví, že jeho panička bude Eliška a tak se na nás moc neváže. Je přátelský, hraví, ale asi se už soustředí na ni. Však ho také zase přijede navštívi. Zoránek je ze štěňátek nejvíce heboušký. Kdyby byl u psů typ "rag-doll", tak by to byl on. Je prostě jako hadrový, plyšový heboulinký kamarád. Jeho skvrny se stále mění,budou sable - jsou hnědé s černými konečky.

Nabízíme štěňátka borderek

17. června 2012 v 0:09 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
14. 6. 2012 se narodili čtyři psi a čtyři feny.
O potomcích prvního vrhu zde.
Štěňata budou DNA CEA 0/0, CL 0/0, TNS 0/?.
Očekáváme příjemné pejsky, dobré společníky s pracovními povahami.
Fotografie můžete sledovat v albu.
Vážní zájemci se mohou ozvat na jancarikova(zavinac)post.cz.

Pořadí narození,
označení
ve fotogalerii
(pohlaví)
JménoBarva
Por.
váha
OdkazyPozn.
Majitel a
informace
B1 (fena)Blessed BuffyHb+tan400 gdddOKzůstává doma (Ester)
B2 (pes)Ben KoralanČb+tan330 gdddOK????
B3 (pes)Bim PeteČb330 gdddOK???
B4 (fena)Blessed BessiHb330 gdddkříšenazůstává doma (Tonda)
B5 (fena)Brenda Berta DoraHb+tan280 gdddOKM. Kapuciánová, Praha
B6 (pes)BrundibárHB340 gdddOKM. Kysela
B7 (pes)BurattiČb+tan350 gdddOK???
B8 (fena)Búba BabúČb330 gdddOK
I. Konrádová,
ZBKV

Tady pár foteček, hlavně folných pejsků:


B3 (Bim) - černobílý pes, krásná rovnoměrná irská kresba na těle. Pravá přední noha černá, levá přední bílá.Brundibár - čiperný, krásně čokoládově hěndá hlava s bílou tečkou. Zatím nejčipernější.


B7 (Buratti) - trikolorní pes, nádherně rovnoměrá kresba, širší bílý pásek na čenichu. Jakp první měl dnes otevřenáí očička (24.6.2012).


Číňánci po dvou dnech

16. června 2012 v 23:01 | kajan |  Chov
Skoro dva rušné dny jsem se číňánkům věnovala minimálně - jen voda, jídlo, úklid. Dnes jsem si je ale vychutnala: hned ráno u snídaně se ke mně vrhli a šli se pomazlit. Jeden po druhém, občas dva najednou na mne šplhali, rádi se nechali zdvyhnout na klín a užívali si drbáníčko.

Pořádně jsem vydrhla podlahu v kuchyni rýžákem - už to bylo potřeba. V záchvatu úklidu jsem našla pod lavicí v rohu "černý kočičí záchod". Fujj! Ukázalo se, že koťátka chodila nejen na oficiální záchůdek a na lopatku, ale i do rohu. No a tak dnešní den strávila venku na zápraží. Zpočátku se jim to moc nelíbilo, ale již odpoleden se tam rozvalovala spokojeně. Štěňátkům - číňánkům se samozřejmě stýskalo, takže museli za nimi. Bylo teplo, snad až moc. Ale několikrát si mimísci krásně pohráli na zápraží.

Fotky zde a v dalších albech.

A ochutnávka

Vrh B (BOC) Storytelling

15. června 2012 v 16:02 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
14. 6. 2012 se narodili čtyři psi a čtyři feny (všechna jsou v nových domovech).
Záznam o porodu zde.
Všechna štěňata jsou DNA MDR1 +/+, CL N/N a CEA N/N a TNS N/? Průběžně budeme doplňovat informace o tom, jak prospívají. Samozřejmě pokud nám je majitelé dodají... Poslední aktualizace 6.11.2013

B1 - Fena Blessed Baffi CHOVNÁ, hb + tan, porodní váha 400 g. Druhý den: 415g. Čtvrtý den: 480 g. Ve dvou týdnech 875 g. V šesti týdnech 3,5 kg. Zůstává doma. Charakteristika v sedmi týdnech: Baffi je hloubavá, není nejrychlejší ani nejdravější. Ale hodně se váže na lidi. Ovšem, když je jí bráněno v přístupu do stejné místnosti, kde jsem já nebo Esterka, vytrvale vyje. Možná jsme jí neměli dávat jméno Baffi, třeba by byla méně hlučná. Mrzuté je, že si hodně drsně hraje s kotětem Pomněnkou a taky občas příliš zmáčkne Artuška. Neumí včas (když zakvičí) přestat - když se dostane do ráže, tak se nezná a klid je ten tam. Esterka bude muset maličké hlídat. Je velice učenlivá, po první maličké lekci nabízí "sedni" a hypnotizuje mne pohledem. Přijde na zavolání. Dá přednost člověku před miskou. A před pasením. Nebojí se sekačky.
Foto v sedmi týdnech.
Zkoušky: ZZO 22. 6. 2013, ZZZ 12.4.2014
Info z listopadu 2013: zcela zdravá, snaživá, Esterku oddaně miluje, přestala zlobit kočky, pase jen málo
Foto z jara 2013.

B2 - Pes Ben Koralan čb + tan (málo bílé v obličeji - celý tatínek Korálek, proto to jméno), porodní váha 330g. Druhý den: 340 g. Čtvrtý den: 410 g. Ve dvou týdnech 800 g. Charakteristika v sedmi týdnech: hloubavější, pomalejší, rve se poměrně málo, ale taky :-). Je vděčný za každé pohlazení. Ale jaké je to zlatíčko! Daníkův oblíbenec. Ovšem také jsem ho slyšela výt o stošest, ale spíš to nedělá, spíš čeká až na něj přijde řada. Přijde na zavolání. Občas jsem ho našla také samotářsky ležet v kotci, když si ostatní hráli. Foto v sedmi týdnech. Nebojí se sekačky. Přídavek z osmi týdnů: úžasně pase kačenky.
Info z ledna 2013: zřejmě OCD na levém rameni, příčina nejasná.
Info z května 2013: zachránil majitele před nočním požárem (ohlásil ho)
Info z listopadu 2013: zdravý, po operaci zcela bez problémů, velký mazel

Foto leden 2013

B3 - Pes Bim Pete - čb (černá pravá přední noha a pravá tvář), porodní váha 330g. Druhý den: 340g. Čtvrtý den: 400 g. Ve dvou týdnech 750 g. Charakteristiky v sedmi týdnech: ze štěňat nejklidnější. Ale nenechá si od ostatních ubližovat. Když se mu Dora zakousne do pysků, tak se zuřivě brání. Na něj si to pak už nedovolila. Pete si jede ve vlastním biorytmu, když si ostatní hrají, je to často on, kdo spí. Má ze štěňat asi největší zájem o kačenky, už jsem u něj viděla "outrun". Moc rád si povídá s Orfi, Any a s dalšími zvířaty (kočky). Ale také je rád se mnou a bude vděčný za kontakt s tím svým člověkem. Nosí aportky. Když je nějak izolován, posoudí situaci a jde si lehnout a spí. Upřednostňuje misku před člověkem. Mazlit se jde až s plným bříškem. Na prahu zavřených dveří leží a nevyje, čeká trpělivě, až se otevřou a někdo ho podrbe. Nebojí se sekačky. Foto v sedmi týdnech. Majitel: I. Ledajaksová, České Budějovice.
Info z června 2013: zcela zdravý. Setkali jsme se na procházce na Spáleništi: hezky rostlý pes, milý společník, umí několik triků a krásně běhá.
Info z září 2013: Setkali jsme se opětovně kolem Českého poháru ZZP (spali jsme u něj a prošli jsme se pořádně), zdravý, veselý, dělá radost.B4 - Fena Blessed Bessi - hb, kříšena, porodní váha 330g. Druhý den: 345 g. Čtvrtý den: 410 g. Ve dvou týdnech 820 g. V šesti týdnech 3,5 kg. Zůstává doma. Charakteristika v sedmi týdnech: upřeně sleduje každý můj pohyb, jsme propojené až to bolí (a tak zůstává neplánovaně i ona doma). Je spíš klidná, rozvážná. Nekouše lidi do nohou (zatím :-), ale nastavuje se, aby ji pohladili. Hraje si a tahá se moc ráda. Upřednostňuje člověka před plnou miskou. Nejdřív pomazlit, přivítat, pak papat. Velice učenlivá, přijde na zavolání, sedne. Nebojí se sekačky, jde se podívat, co to páníček dělá. Foto v sedmi týdnech.

Info z června 2013: zcela zdravá, mantrailling výcvik s Tondou
Info z listopadu: 2013: zcela zdravá, daří se jí pěkně stopovat, chodit po žebříku, má s Tondou moc hezký vztah, má silný pud k pasení, velký pomocník při práci s husami či kozami
Foto podzim 2012

B5 - Fena Brendy Berta Dora - hb+tan, porodní váha 330g. Druhý den 290 g. (špatně jsme vážili - třetí den vážila 310 g, přibírá hezky). Čtvrtý den: 365 g. Ve dvou týdnech 770 g. V šesti týdnech 3,45 kg. Charakteristika v sedmi týdnech: Velice pěkná fenka. Není tak divoká jako Babú, ale je také silná v povaze. Pěkná divoška! A jak umí potrápit brášky! Naučila se takový šikovný hmat, jak se lze zakousnout druhém do pysků. Je moc hezky vybarvená. A moc hezky celou dobu přibývala. Kdyby si člověk nevybíral podle emocí, ale rozumem, vybrali bychom si ji. Ale je to tak, jak to je, naše je Baffi a Dora je zadána rodině Kapuciánových. Bude využívána pro "vzdělávání za podpory psa" v MŠ Semínko. Svou paničku bude doprovázet na toulkách s lesní třídou v Toulcově dvoře, ale i v ředitelně a doma. Jsem ráda, že s ní zůtáváme v úzkém kontaktu. A jako první naše štěně jede vodu (konec srpna). (Přídavek: strašivě se polekala skačky a utekla do kotce, aby se schovala, takže je asi dobře, že jde do školky a že nám zůstává Baffi... nebo to Dora překoná?) Foto v sedmi týdnech.
Info z června 2013: zcela zdravá, chodí do MŠ jako společnice dětí i učitelek
Info z listopadu 2013: zcela zdravá, chodí do MŠ, canisterapeutická zkouška 2014

B6 - Pes Brundibár, CHOVNÝ, hb (málo bílé v obličeji), porodní váha 340g. Druhý den: 360g. Čtvrtý den: 430 g. Ve dvou týdnech 920 g. Charakteristika v sedmi týdnech: Dle mého názoru nejlepší pes vrhu (kombinace barvy a povahy). Je silný v povaze - je vždy první, kdo jde přivítat cizí lidi, šel se pozdravit i s dětmi z tábora a nic se jich nebál. Snese od návštěv hodně (zvedání, muchlání), aniž by se pak utíkal schovat a nebo aby příště nešel k cizím tak rychle (tzv. splachovací). Umí překonávat překážky ve dveřích, takže už není možné ho zavírat na zápraží a zahradě, když mám zrovna uklizeno v kuchyni. Zadán M. Kysela. Plánují agility, zkušenosti s klasickou a praktickou kynologií, tak uvidíme, do čeho se pustí. Foto v sedmi týdnech.
HD A (DKK 0/0)
1.4.2014 - zdraví, vše v pořádku, chystají se na bonitaci.
Foto říjen 2012

B7 - Pes Buratti Baryk čb + tan (irský vzor), porodní váha 380g. Druhý den: 395g- Čtvrtý den: 480 g. Ve dvou týdnech 960 g. Charakteristika v sedmi týdnech: Buráček je můj oblíbenec. Kdybych volila psa pro sebe, nechala bych si jeho. (Přídavek, dokud se nepolekal sekačky, pak jsem byla vděčná za Orfinku, která za mnou jde i do hrozné bouřky a činy, jen aby byla se mnou...). Je ze psů spíše akčnější. nádherně trikolorně vybarvený. Moc rád spí na dně nory, když je venku velké parno. Majitel: L. Ondroušková, Zlín. Rodinný pes - má potěšit moc prima rodinku po ztrátě německého ovčáka. Bude mít k dispozici velký pozemek zahrady a za zahradou nádherné lesy pro procházky, možnost pomáhat se zvířátky a stálou přítomnost páníčků několika generací. Asi se od něj nedočkáme nějakých sportovních výsledků, ale život bude mít velice hezký a příjemný! Foto v sedmi týdnech.


B8 - Fena Buba Babú čb, porodní váha 330g. Druhý den: 345 g. Zadána Iloně Konrádové. Čtvrtý den: 400 g. Ve dvou týdnech 860 g. V šesti týdnech: 3,5 kg. Charakteristika v sedmi týdnech: Babú je z fen a z celého vrhu největší dračice. Jak vidí nějakou rvačku, hned se běží přidat. A sama pranice velice ráda začíná. Ale je citlivá a hned pustí, když ten druhý kničí. Je tak temperamentní, až to okolí štve. Je to jediné štěně, které jsem vytřepala za kůži na krku (držela mi nohavici i skůží a bolestně trhala). A co ona? Ne, aby se stáhla a kňučela a kála se, ale i s nožičkami ve vzduchu dál vrčela a bojovala se mnou. A při nejbližší příležitosti se do mne opět zakousla. Viděla jsem kočku, jak jí fackuje. A také Aywy, jak jí štípe. I na ně je jí trochu moc. Tonda lituje, že má Bessinku a nemá Babú. Babú je kontaktní, prdelkuje se a kouká mi do očí, co si jako přeju, že by to udělala. A jak se ráda drbe. A pořád se směje. No a umí překonávat plůtky výšky 60 cm, což poněkud komplikuje její hlídání, zvlášť, když se rozhodne, že jde plavat. Proto ji taky Ilonka odváží přesně v 7 týdnech s Ančou a na soustředění na Obalovnu si ji veze proti původnímu plánu již sama. Ano, Babú jede na Obalovnu - zůstává skoro doma - zadána I. Konrádové, ZBKV (půjde bydlet k sestřičce Any Storytelling). Je to budoucí záchranářka!! A (to chci vidět s její náturou, ale jo, všechno jde, když se chce... :-) canisterapeutka! Foto v sedmi týdnech.
Info z června 2013: zcela zdravá
Info z listopadu 2013: zcela zdravá
Složené zkoušky: ZZZ (19.10.2013, Obalovna)


Odčervení: 1. 7. 2012

První den borderek

15. června 2012 v 14:58 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Jsou skvělá, všechno je jak má. Jaká budou? Kolik si jich necháme?

Jen ta maminka chce nejen pečovat o mimísky, ale také vyhánět slepice a hlídat kačeny.. a jít na procházku a nosit aportek. K mimískům si jen odskakuje. Divoška je to! No, alespoň je v pořádku, že?! První fotky jsou zde.


Rodíme - Aywy opět před termínem, ale vše OK

14. června 2012 v 22:36 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Tak dnes Aywy opět s předstihem nevídaným (10 dnů) rodí. Když mi to Ester volala, jela jsem s hrůzou z Kubova skauta a z mé stopy s Orfinou (hmm po pravdě jsem uvažovala, že Aywy vezmu taky na stopu, aby měla ještě nějakou zábavu před mateřskými povinostmi, ale nakonec jsem ji nechala doma :-)))).

V každém případě, ale první štěně přežilo porod bez dozoru, Esterku upozornilo kňufáním. Modlila se za něj usilovně až do mého příjezdu. Přijela jsem ještě před narozením druhého štěněte. Aywy je zatím jediná z našich rodiček, která na mne nepočkala. Všechny feny i kočky spolehlivě čekají, jen ta má znejmilejších ne. Již po druhé.

Porodní záznam:
18:00 - narozeno B1 štěně: fena - 400 g - hnědobílá s pálením. Vysoce životaschopná. Poznávací znamení: bílý límec okolo celého krku. Hnědá tečka na levé straně obličeje. Bílé přední nohy vysoko. Zůstává doma - pro to Esterčino modlení. Bude to Blessed Buffy. Štěstí. Celý porod prožíváme v pohodě - to naše vytoužené štěně už je na světě!

18:15 narozeno B2 štěně: pes - 330g - čb trikolor. Poznávací znamení: málo bílé na hlavě (ksicht má prostě po Korálkovi i s tečkou/vypínačem na hlavě :-)). Je OK. Navrhuji jméno Baryk - po NO mé rodiny, kterého museli odevzdat Němcům. "O našem Barykovi" mi vyprávěla prateta, když jsem byla malá. Uvidíme, co budoucí majitelé na to. Když tak to jde změnit do tří týdnů věku.

18:54 narozeno štěně B3. pes - 330 g - černobílý, hezký límec. Je OK. Jméno: Bim ?? Co na to budoucí majitelé? Bude to Jakub?


Vyvenčení. Uklízím slepice, Aywy - i když nechci pomáhá. Pak letí zkontrolovat na kachny... to může snad jen borderka. Hmatám na břicho - je stále tak velké jako před porodem. Hmm. Asi ještě někde je schovaná Babú.

20:38 se narodilo štěně B4: fena 330 g - hnědobílá. Po několika porodních stazích naprázdno (mj. nedostatek klidu - Kuba se ukládal a rachtal, Tonda ani Joel ani Dan nejsou doma, musel to zvládnout sám a taky si přišla Kája po kocoura atd.) DRAMA, po porodu jeví minimální známky života. Odhazuji zábrany, odsávám jí z nosu a čumáku plodovou vodu. Dýchám opatrně do čumáčku. Začala dýchat, ale hrozně namáhavě. Masáž, polohování. MODLITBY. Ve 21:00 začíná dýchat normálně (neslyšně - nejdřív jsem si myslela, že to mě chudák za sebou, to nebylo příjemné, ale pak jsem zjistila, že hruď se mi v ruce zdýhá a srdíčko tluče). Pak začala vrtět ocasem, to bylo první, co udělala. Pak hrbala nohou a začala mi cucat prst (sací reflex). A pak začala hlasitě kničet a chtěla k mámě. Opatrně jsem jí dala mezi ostatní štěňata. Nepřeválcují ji? Jižve 20:55 se chová jako všechna ostatní štěňata. O půl hodinu vidím, že se prokazatelně kojí. Kdybych neseděla u porodu, nepřežila by. A jsem to ale profík, že?!! - porodní bába pro psy. Poznávací znamení fenky: velice pravidelně vybarvená, irský vzor, pravidelný široký bílý pásek na nose. V 0:19 se chová úplně stejně jako ostatní - saje, leze, strká se o cecíky. Konkurence ale bude veliká. Uvidíme, jak se bude jevit dál, zda nezačně zaostávat. Jméno ??? Magda se rozhodne mezi ní a B5 (cca za týden).


20:49 se narodilo štěně B5 - fena - 330 g - hnědobílá s pálením. Je OK. Jméno??? Magda se rozhodne mezi ní a B4 cca za týden. Neměla jsem ani čas si ji prohlédnout. Ester vše zastala, já křísím fenku B4. Je to prima, mít šikovnou dceru.V mezičase volám Iloně, že Babú možná bude hnědobílá s pálením. Je mírně zděšená.

21:00 se narodilo štěně B6: třetí pes 330 g - je hnědobílý, málo bílé v obličeji, Korálkova tečka/vypínač na hlavě. Pravidelná kresba. Je nádherný. Je OK. Bude to Brundibár, pokud budou budoucí majitelé souhlasit. Vymyslel to Kuba. A mám pocit, že mu to sedí.


Vyvenčení. Pohmatem se zdá, že tam ještě někdo bude. Počítáme s Ester "váhu břicha" před porodem. Moc ji to nejde. Je už pozdě.

22:43 se narodilo štěně B7, čtvrtý pes. Pěkný cvalík: 380g - černobílý s pálením. Poznávací znamení: bílý rovnoměrný pruh na nose. Je OK. Buratti?? - podle toho malíře z Itálie? Záleží na budoucích majitelích.23:36 se narodila konečně Babú - štěně B8, čtvrtá fena - 330 g - černobílá. Je OK.Vyvenčení. Sprcha. Aywy je moc ráda, že jí myju zadeček. Je to vše? Budu raději u rodičky bdít. Ještěže zítra mi odpadla výuka na základce. Ester už jde spát.

0:23 kojení, kňufání u cecíčků. Krmím se. Čtu gratulace - moc všem děkuji!!! Je to fuška!! Foto.

1:20 stále to vypadá, že jsou na světě všichni. Kojení, velké olizování prdelek. Sotva udržím oči. Ještě tak hodinku a můžu do postele. Tedy, pokud se někdo ještě nevykulí.

Ve 2:30 jdu do postele. Několikrát mne ale kničení štěňat donutí jít z patra dolů. Je jich tolik, že Aywy dělá problémy se stočit tak, aby byla všechna u cecíčků. Ta, která nejsou, kvičí. Tak je několikrát rovnám do řady, vlastně do dvou řad - spodní a vrchní. Spím jako na jehlách. Ale ráno, v šest, když vstávám, je vše v pořádku. Vyvenčím Miu a jdu si ještě na dvě hodiny lehnout.

Někdy mezitím Ester přišla na to, že Aywynčino břicho vážilo (počítáme jen štěňata)
8 x 330 + 70 + 50 g = 2400 + 240 + 120 g = 2 720 g.... což je váha docela slušného nemluvněte (taky bez placenty a plodovky). Jenže Aywy váží 20 kg. Čili na třetinu váhy ženy tahala stejné dřichu. Chudák. A to jen z jednoho jediného nakrytí. Asi to bylo souzeno.

Souhrnně: máme čtyři psy, čtyři feny, čtyři černobílé, hnědobílé (pálení nepočítaje).
Přesně je to takhle:
1 x čb pes,
2 x čb/tan pes,
1 x hb pes,
2 x hb/tan fena,
1 x hb fena,
1 x čb fena.
Váhově jsou všichni kolem 330 g (největší je Blessed Buffy se 400g, nejmenší je hb+tan fenka s necelými 300 g). Je to skutečně hezký vrh. Aywy se o mimísky stará lépe, než při prvním vrhu - je vidět, že získala zkušenosti. Ale ve srovnání s Miou je to krkavčí matka. Klidně vyletí za mnou, když jdu za slepicemi, kojení nekojení. Dnes jsem ráda, že jsem jako krycího psa volila (či musela použít) Korálka. Vyšlo to moc hezky. Dva pejsci mají po něm tečku/vypínač na hlavě.


.... a detail 4 psů a 4 fen, 4 hnědobílých a 4 černobílých (pálení nepočítaje)


Poprvé sami

13. června 2012 v 10:26 | kajan |  Chov
Tak dneska budou štěňátka číňánků doma poprvé sama. Tonda s Joelkem jeli pro skříně (výhodná koupě) do Kubova pokoje. A já s Ester a Kubíkem jedeme na hodnocení do Vraného. Jsem zvědavá, zda to přežijí. A zda to přežije kuchyň. Myslím, že ta je ve větším ohrožení :-).

I když jsou všichni dobře sesmečkovaní, tak jsem Miušku se štěňátky zamkla do kuchyně samotné, a Orfi jsem nechala hlídat zahradu. Ostatní se snad doma nějak porovnají.

Všichni jsou napapaní a snad většinu času prospí.


Aywynka čeká už za dva týdny

10. června 2012 v 21:25 | kajan |  Vrh B BOC Storytelling - deníček
Tak naše Aywynka už čeká miminka za dva týdny. To to uteklo. Zatím máme zamluveno 5 štěňátek. Uvidíme, jak to vyjde. Příroda nás může překvapit. Co kdyby se narodili samí pejsci?! Aywy je dost silná, má mnohem větší obvod bříška, než při prvním těhotenství. Ale je to stejně pošuk - celý den lítá po zahradě a nechce se nechat zlákat k odpočinku. Velkým břichem často naráží do překážek (dveří, židlí apdo.) - neumí s ním počítat. Návštěvám musím omezovat aktivity - nesmí jí házet víc, než 3-5 míčků za sebou. Jenže ona stejně lítá za kachnami, slepicemi, Kubíkem a kolem plotu, když někdo jde okolo. Borderka nejde udržert v klidu, že? Ani těhotná borderka. Samozřejmě jí moc chutná. Je tak silná protože hodně papá nebo protožre má v bříšku více štěňátek?
Všichni jsme zvědaní, kdy bude ten den D. Stihneme výcvikovou dovolenou na Spáleništi? Stihneme C - zkoušky? Vše je naprosto ve hvězdách. Ale stojí to za to. A už vymýšlíme jména od písmenka B. To je také docela sranda - je jich spousta.

Videa čtyřtýdenních číňánků

9. června 2012 v 22:40 | kajan |  Chov
Dnes jsem si vzala ajped s tím, že natočím štěňátka. A docela se to začalo dobře: Apríl se rozhodl, že si bude hrát. A výsledek? Snad neuvěřitelný! Za ten den, kdy jsem nebyla doma, jejich hra nabyla dost grády. A trpělivost kočičích kamarádek kupodivu nezná mezí. Esterka si myslí, že se jim to snad i líbí?!

Zde můžete shlédnout první video, na kterém je Aprílek nejprve jako lovec koček, v prostředku kočku složil na na záda a začal ji "líbat". Uff - nebojte, není to porno. (Pozor! Tento nádherný, dovážný a vtipný pejsek je ještě volný! Kdo se nechce nudit? Kdo se chce každý večer po práci smát, pořiďte si číňánka!)

Na druhém videu můžete vidět, jak jde Aprílek souzněně na procházku s druhým kotětem, pak se pouští do hry s camfourky a opět se vrhá na svou kočku, aby ji pořádně procvičil v trpělivosti. Na úplném závěru videa vidíte, jak dělá náš hrdinný pejskek poprvé v životě kotrmelec.

Na třetím videu je Azor Zorro - je vidět, jak vylézá ven z pelíškua jde si hrát. V tom ale dospělí psi začnou štěkat na někoho, kdo jde kolem plotu. Zorro se okamžitě vrací do pelíšku. I když je to číňan a mazlíček, jeho pudy jsou silné. To je přesně normální chování každého vlčete a každého štěněte s přirozenými pudy. A Zorro je má! Můžete s podívat. Dále je na videu vidět i Apríl, který také reaguje na štěkot a vrhá se do pelíšku. Z toho právě vylézá Artuššek. Už se totiž neštěká a strašně se diví, kdeže jsou ostatní. Raději se za nimi vrací.

Výcvik jen s Orfi

9. června 2012 v 20:52 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V pátek a v sobotu - výcvik na Vysočině. Dan jel s Korem. Já jela jen s Orfi, protože Aywy je už jako almara a nechtěla jsem jí trápit v horku v autě. A dobře jsem udělala, protože skoro celou cestu jsme jeli v koloně. V pátek schůze ZBKV. V sobotu výcvik a brigáda a honem domů za Aywy a štěňátky (a samozřejmě celou rodinou).
Při výcviku mi Orfi udělala radost. Třeba z ní ještě něco bude.

Stopa. Dlouho jsme nestopovaly. Stále jsem se rozmýšlela, jak na to, zda se snažit o praktickou či IPOstopu. Nakonec jsem to nechala "něco mezi, blíž k IPO". Orfi jsem tedy našlápla na jeteli rovnou, hodně prokrmenou, cca 150 m dlouhou stopu. Zvedaly jsme ji čerstvou. Orfi si vzpomněla! Krásně rovnoměrně a pomalu po ní šla, vyzobávala ňamky, netahala, ověřovala na pěšinkách, tkeré ji křížily vždy jen pár centimetrů. Bylo to dost pěkné. Jen na konci nechtěla přestat. Vůbec si nechtěla vzít míček, ale čenichala dál. Dalo práci ji odtáhnout a zaujmout míčkem. Moc ji to bavilo. Musím jí šlapat pravidelně.

C speciál. Orfi udělala celý C speciál - našla všechny vzorky (kromě vzorku ve výšce, tam jsem ji nevedla). 3 volné - nácvik zančení a čtyři v terénu schované. Dokonce i ten v hladě větví, který dělal mnohým psům potíže. Buď nám více foukalo, nebo lépe čuchala. Prima je halvně to, že si začínáme v terénu lépe rozumět. Pochopila, že musí nějak komunikovat a tak vzorky značila již nejen tím, že nad nimi nehnutě stála ("vystavovala"), ale již také tak, že na ně hrabala. A já jí začínám věřit to, že rpacuje a hledá vzorky. Už si jsem jistá, že nehledá vhodná místa na "targety".

Poslušnost a překážky. Udělaly jsme si také krátkou a hravou poslušnost a překážky. Kladina v pohodě. Bedna - vzpomněla si a ráda na ni skáče. Naučila jsem ji zalehávat na bedně. Zvládla jednak povel lehni z dálky a dále pochopila okamžitě, že na bedně se tedy bude lehat a nabízela to jako chování již po druhém opakování. Zpočátku odvážně nastoupila na překážky. Dokonce si stoupla na pár příček vodorovného žebříku. Jen jsem to zvorala - málo jsem ji jistila. Orfi udělala několik kroků strašlivě pomalu a opatrně. Posouvala jednu přední, jednu zadní a docela jí to šlo. Tak jsem jí chválila povzbuzovala a přestala jsem myslet na to, že je to mládě. No a Orfi v jednu chvíli dostala blbý nápad a odskočila nečekaně asi o metr kupředu. Dopadla chudák mezi špričky o kus dál - pořádně se praštila do krku, břicha a nohou. To jsem tedy zvrzla. Ale kupodivu po krátkém podrbání za ňamkou zase vlezla na příčky všema čtyřma. Skoro stejně jistá, jako poprvé.

Po odpočinku jsme se na plac vrátili. Jen tak mimochodem při hrabání trávy jsem ji poslala na výšku. Nečekala jem žádný problém, protože výšku na našem cvičáku v Lysé skáče dobře a ráda. Hm, ale tohle byla výška na Obalovně. Zasekla se a nešla k ní. A začal její "odmítací taneček". Nevím, co jí to zase přelétlo přes nos. Ale bylo to tady znovu. Prekonaly jsme to celkem po dobrém (ale s pomocí vodítka). Jakmile pochopila, že po ní nechci nic jiného, než skákat, radostně přes ni skákala tam i zpět. Kdoví, co si myslela!

V pokoji, kde jsme spali jsem našla štíra. Hm. Asi jsme měli kliku, že nikoho neštípl. Po brigádě a úklidu honem domů (až na kafe s dortíkem u Alenky cestou). Doma nepořádek ale vše v pořádku. Hlavně Mia a štěňátka byla v pohodě. Aywy měla radost, že jsme přijeli. Ale po přivítání zase běžela hlídat kačenky.

To Orfi je můj nohsled. Teď mi spokojeně leží u nohou a šilhá na mne a slastně oddechuje. Možná si dáme zítra ještě stopičku?

Návštěva za Artuškem

6. června 2012 v 20:53 | kajan |  Chov
Dnes na skok přijela za Artuškem jeho budoucí panička Eliška (s tatínkem). Myslím, že Eliška s Artuškem budou skutečně hezká dvojka.
Artušek ovšem jako správné mrně většinu návštěvy prospal. Ale každý den je vidět - přibývá her a šarvátek. A taky loužiček a bobečků.
Největší radost mám z toho, že se s Artuškem budeme zdá se docela často vídat a pomůžeme jim s nácvikem různých srandovních kousků.