Epilepsie - pár komentářů a postřehů z praxe

10. dubna 2012 v 14:18 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Epilepsie je funkční onemocnění nervového systému. Nemoc, která trápí nejen lidi, ale také psy. První zmínky o epilepsii u malých zvířat pochází z první poloviny 19. století (Šrenk, 1998). Dnes je výskyt epileptických psů odhadován na 3% z celé populace.

Epileptický záchvat je způsoben nepřirozenou/nezdravou elektrickou aktivitou nervových buněk. Pro stanovení diagnózy i léčby je důležité zjistit, čím byla tato nenormální aktivita způsobena.

Epilepsie může být způsoben vnějšími faktory (nepříjemný zážitek, podvýživa a stres) nebo komplikacemi v půběhu těhotenství a kolem porodu (u lidí se s ní často setkáme u slabšího z dvojčat). Epileptický záchvat může být působem také jinými nemocemi, nejčastější příčinou je nádor na mozku, infekce mozku nebo porucha metabolismu, která vede k tomu, že krev má abnormální složení (významná je především hladina hořčíku). Lékaři tedy rozlišují epilepsii na
a) primární (způsobená nepříznivým nitroděložním vývojem a porodem vedoucím k nevratnému poškozením mozku, nebo nádorem na mozku či infekcí, např. psinkou),
b) sekundární - epilepsie je způsobena špatnou funkcí jiných orgánů, především žláz z vnitřní sekrecí, ledvin, jater a srdce, popř. i následkem otravy,
c) idiopatickou - příčina záchvatů není známa a není ji možné zjsitit z krevních testů. Čili záchvaty nejsou (= způsobenou nejenom vnějšími faktory, ale i geneticky podloženou).

Ano, dnes již víme, že to, zda se u jedince epilepsie projeví či nikoli, je významně ovlivněno dědičností. Důkazem toho je, že se epilepsie vyskytuje častěji v příbuzenských liniích. A také to, že její výskyt v populaci roste ruku v ruce s rostoucím koeficientem příbuzenské plemenitby.

Pravděpodobně je idiopatická epilepsie nemocí polyfaktoriální. Genetická dispozice je jen jedním z mnoha faktorů, které projev epilepsie spouští.

Nicméně se musí brát genetické riziko vážně. Jsem moc vděčná naší poradkyni chovu, že sestavuje seznam epilepsií postižených jedinců BOC. Při jeho studování vidíme jisté souvislosti. I nešťastná pochybení chovatelů, kteří si pro úzkou příbuzenskou plemenitbu vybrali zrovna psi, kteří jsou (dnes to vidíme) nositelé vadné sady genů. Myslím, že by seznamu měl nahlédnout každý, kdo zodpovědně plánuje štěňátka. Chovatelé by se měli pokusit, aby společní předci obou rodičů (feny a psa) nebyli v rizikovém seznamu. Na druhou stranu se obávám, že v ČR nejde najít psa ani fenu, kteří by v uveřejněném seznamu neměli ani předka (vyjma psů importovaných, ale u nich to není zárukou zdraví, ale tím, že jen o jejich zátěžích nevíme). Dále musíme informace vztáhnout na procento výskytu v celkovém počtu narozených štěňat (to seznam jako takový neumožňuje, chovatel si to musí dohledávat). Čili je potřeba se riziku přenosu epilepsi pokusit vyhýbat, ale úplně vyhnout se mu asi nejde. Děkuji všem chovatelům a majitelům, kteří se odvážili zveřejnili a kteří zveřejňují pravdivé a bolestné informace.

Dále uvádím tři (myslím) poučné příběhy / otázky ze života:
Příklad - fena Tara
Majitelé 5ti leté BOG Tary pracovali v ZOO. Protože ani psi chovatelů a zoologů nesmí do pavilonů, páníček ji přivazoval k prázdné kleci. Jednou došlo k osudnému omylu - chovatelé změnili rytmus práce a obvykle prázdnou úzkou spojovací klec použili. Nahnali do ní dospělého samce tygra! Tara se pochopitelně vyděsila, ale nemohla uniknout, protože byla nakrátko přivázaná. Tygr se dostal těsně k ní, Tara se škrtila na obojku. Tygr nezaútočil přes mříže, sám byl odchován kdysi fenou. Ale mohl - a to by ji byl zabil. Páníček, když pochopil, že tygr je v v oné kleci, vyběhl a našel Taru přiškrcenou a v epileptickém záchvatu. Tara žila 11 let. Během života měla celkem dva epileptické záchvaty. Tento a pak jednou ještě jeden. Je Tara nositelem epilepsie?

Příklad - Karlík BOC bez PP
Dominika chtěla moc borderku, ale jako studentka chtěla a potřebovala ušetřit, proto se vydala pro štěně borderkolie bez PP. Na farmě zůstával nezadaný jen nejmenší z vrhu trikolorní krátkosrstý pejsek. Podmínky v jakých vyrůstal se Dominice nelíbily, ani chovatelka. Bylo jí ovšem malého štěněte líto, tak si ho koupila. Jestli se nepletu, tak to bylo za 8 000,- (cena skoro čistokrevného štěněte). Karlík, tak ho pojmenovali, byl dobrý kamarád, ale byl často nemocný. Jeho léčení stálo dost peněz. Museli pomoc rodiče. V průběhu prvního roku mu byla diagnostikována idiopatická epilepsie, bral epileptika, Dominika a její rodina se o něj pečlivě starali, ale ve dvou letech stejně zemřel. Náklady na léčbu několikanásobně převýšily cenu border kolie s PP.

Příklad - Ted
Aywynčin dědeček Ted dal 116 štěňat. Z nich je (samozřejmě musím napsat nejméně, protože třeba nevíme o všech) jedno postižené epilepsií. Dále z velkého množství vnuků je (opět samozřejmě musím napsat "nejméně") jeden postižen epilepsií. Je Ted jako předek rizikový nebo ne? A pokud ano, jak moc? Je stejně rizikový jako pes, který dal z 3 epileptiky z 40 štěňat?

Příklad - dva vrhy po stejných rodičích
Má známá chovatelka kryla dvakrát fenu BOG stejným psem. První vrh se narodil v prosinci 2003. Narodilo se šest štěňat. Jedno zemřelo v raném věku pod koly auta. Další dva zemřeli (ve čtyřech a v osmi letech) na epilepsii. Jedna fenka vyřazena z chovu pro HD (DKK 0/3). Mohli bychom říci: "Nepodařené spojení!" Jenže.... Druhý vrh shodou okolností obou stejných rodičů se narodil (o počtu 8 štěňat) v březnu 2005. Všichni dosud žijí (nyní je jim více než 7 let). Epilepsii nemá žádný z nich. Všichni, u kterých se provádělo vyšetření kloubů mají DKK 0/0 (čtyři) a DKL 0/0 (jediné vyšetření). Jsou psi z B vrhu vhodní do chovu? Může zdraví štěňat ovlivnit roční období, ve kterém se narodila?
 


Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 10. dubna 2012 v 17:28 | Reagovat

Zdravím Vás a musím povedať, že je to napísané celkom fajn, ale nie som si istá, či niektorí jedinci, čo to budú čítať, pochopia, o čo tu išlo.
V prvom klinickom prípade je samozrejme ťažko posúdiť, či išlo o epileptický záchvat, nával paniky, či kŕče v dosledku škrtenia a nedostatku vzduchu alebo všetko naraz. To by som asi do kategórie epilepsia ani nedala, ak sa podobné stavy nevyskytovali aj naďalej. V druhom prípade sa jednalo o epilepsiu, ale ťažko povedať akú, lebo nie sú doložené žiadne výsledky-krev, CT a MRI mozgu atd.
No a moj názor na opakované spojenie BOG-ja osobne by som niečo také nikdy neurobila, pokiaľ by som vedela, že mi z vrhu 2 šteňatá odišli na epilepsiu... Jasné, genetika je zložitá a nikdy sa nedá povedať, že to dopadne tak alebo onak, ale myslím, že zodpovedný chovateľ, ktorému ide úprimne o dobro plemena, má pred takou chorobou rešpekt a nemal by produkovať šteňatá s tým, že snáď sa to pri troche šťastia nezopakuje, ale mal by s čistým svedomím vybrať ideálne úplne iného psa, z inej línie, bez výskytu epi, ak teda ešte mermomocí ten vrh odchovať chce...To je moj názor, ale ja nie som chovateľ, tak je možno trochu skreslený... Ale aj ako majiteľ by som si nikdy nevybrala šteňa z takého opakovaného spojenia, ak by ma chovateľ na to úprimne upozornil, alebo by som sa to dozvedela inde.

2 aywy aywy | 10. dubna 2012 v 18:29 | Reagovat

Děkuji za diskusi! Je to prima, že vzniká.

Pro pořádek upřesňuji: zmíněná chovatelka samozřejmě neměla v úmyslu opakovat vrh s výskytem epilepsie. Jenže druhý vrh naplánovala před objevením problémů (ty první s epilepsií se objevily ve 4 letech věku fenky). Dokonce vůbec neměla v úmyslu spojení opakovat, vyžádala si jiného krycího psa a v ten daný den se ukázalo, že je sexu neschopen. Jela tedy za tím prvním, protože štěňata chtěla (a samozřejmě proto, že stále ještě nevěděla o tom, co za dva roky přijde).KJ

3 Jana Jana | 10. dubna 2012 v 19:16 | Reagovat

Aha, tak sa ospravedlňujem, v tomto prípade je to samozrejme Ok, moja chyba, že píšem skor, ako počítam :-!

4 aywy aywy | 11. dubna 2012 v 11:41 | Reagovat

Děkuji, nic se neděje!

Měla jsem to napsat lépe, přehledněji.

V reálu je to skutečně tak, že se průšvih objeví až po té, co se narodil další vrh. To je děs každého chovatele. Možná tenhle příběh můžeme brát i jako happy end - člověk se do takové situace nechce dostat záměrně. Ale když už se to stane, nemusí to být vždycky tragické. KJ

5 MinikaP MinikaP | E-mail | 14. května 2012 v 9:11 | Reagovat

Ahoj Díky za zmínění Karlíka.... potěšilo a rozesmutnělo mě to zároveň. Jen původně stál 5tisíc a ne 8- ale ono je to asi stejně jedno. Každopádně mám pocit, že to za to stejně stálo, i když s tím byli ohromné starosti. Byl to jedinečný pes- až na ty jeho podivné nehody a nemoci. A pro chovatele psa obrovské poučení.

6 MinikaP MinikaP | 14. května 2012 v 9:13 | Reagovat

...jejda ono mě to přihlásilo pod uživatele někoho uplně cizího (?!). Tímto se mu omlouvám. 8-O

7 DarrellAnove DarrellAnove | E-mail | 12. října 2017 v 6:44 | Reagovat

test soft

8 KevinNOIGN KevinNOIGN | E-mail | 12. října 2017 v 10:47 | Reagovat

Dfosutgyv
Как купить сумки http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/ - женские и кошельки шанель, Хочу купить <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a> луи витон интернетмагазине

9 Jamessex Jamessex | E-mail | 13. října 2017 v 13:38 | Reagovat

Ghfugnggj
Недорого кожаные ремни сумки <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> опт, Хочу купить в интернет магазине <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> нери кaрa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama