Jarní plochy

19. března 2012 v 9:29 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Víkendové soustředění na Obalovně proběhlo v jarní atmosféře. Bylo příjemné teplo a vše dobře šlapalo. V pátek nástřely po tmě. Krátké, rozštěkávací. V sobotu měla Aywy vyhledávání pět osob, protože chci, aby si zvykla na to, že se po druhém nálezu nekončí (alespoň, ne vždy). V pohodě vše našla, vyštěkala. Poslušnost. Večer noční speciály. Aywy měla čtyři figuranty na velkém terénu - alá plochy v atestu. V jeho větší části jsem v životě nebyla. Měsíc nesvítil, byla dost tma. Ve velice svižném tempu se nám podařilo terén prohledat a najít všechny čtyři. Bez štěkání dlouhého a vytrvalého bych je v té tmě a ostružiní nenašla. Mám radost, jak se nám to povedlo.
V neděli nám do ploch stříleli z blízké střelnice. Aywy - asi kvůli tomu - hůře označovala. Ale překonala nepříjemné pocity, pracovala, hledala i našla i označila (ovšem "pasením" a nervózním štěkáním/kňučením)... takže to není tak strašné, jak by to mohlo být. Jen jí naučit sebevědoměji štěkat do střelby (hmm borderka). Díky tomu jsem si zase uvědomila, jak je pro ni vyštěkávání nepřirozené a kolik psychické síly musí vkládat do toho, aby u figuranta dlouho štěkala. Určitě by pro ni bylo vhodnější značit nálezkou. Ale dělá to u nás tak málo lidí, že jsem k tomu, tehdy, když jsme začínaly, neměla odvahu.

Stejně tak si při práci s Orfi uvědomuji, jakou zkušenost Aywy získala. Orfi je v cizím prostředí taková unavená, nejistá, zájem o hru je slabší až nulový. Vzpomínám, jak Aywy, když byla malá nerada chodila na procházky tam, kde to neznala. A s jakou úlevou celá pookřála, když jsme se dostali na vlastní stopu a po ní mířili domů. A jak se bále poprvé ve sklepě...Tak jen doufám, že se Orfi stejně jako tehdy Aywy "otrká" a že bude za rok či za dva sebejistě makat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama