Kritéria pro výběr krycího psa

25. února 2012 v 11:51 | kajan |  Chov
Pro dobře vedený chov je vždy důležité správně vybrat krycího psa. Někdy je samozřejmě důležité vybrat do chovu i fenu (respektive říci si, že na téhle fence krýt nebudu...). I to jsem dost dlouho před druhým vrhem zvažovala a konzultovala s odborníky. Nakonec jsem se rohodla pro druhý a skoro jistě poslední vrh, protože chceme mít doma po Aywy štěně (ideálně fenku) a protože máme dva vážné zájemce o štěnata právě po ní. No a hlavně pro její kvality povahové a pracovní! Stačí se podívat do seznamu českých borderek, kolik jich má tolik zkoušek jako ona? Jedna? Možná dvě feny? A to se věnuji rodině, práci, nejen výcviku.

Nechtěla jsem již krýt Koralem, protože má jen dvě zkoušky a protože si myslím, že je lepší mít doma nepříbuznou fenku a protože dali s Aywy jednoho (z pěti psů) monorchida.

Pro volbu krycího psa jsem si zvolila tato krytéria (jejich důležitost je cca v pořadí vyjmenování):
- povaha, počet a úroveň zkoušek (původně jsem hledala psa, který by měl více zkoušek, ideálně ZVV3 nebo IPO3, než Aywy),
- instinkt pro pasení (mají tobýt borderky, ne?!),
- test TNS - musí být N/N,
- příbuznost do max. 4%,
- DKK ideálně DKK 0/0 či HD A ve všech 5 generacích zobazovaných anadune, maximálně 2 předky s HD B,
- plnochrupost, nůžkový skus (i u předků) - Aywy je plnochrupá, ale její matka a jedna z dcer nemají premoláry,
- pokus vyhnout se kryptorchismu, čili ujištění od majitelů, že neví o této vadě v široké rodině - potomci, sourozenci, předci (nepříjemné je, že se tato informace získává těžko),
- další testy CEA, TNS, CL, MDR1 (jako bonus, ušetření peněz budoucím majitelům za testy je vždy prima) a vyšetření DKL aj.,
- vyhnout se dalším problémům autoimunitní thyrietida, OCD apod.
- barvu - aby byla i možnost hnědého štěněte,
- důvěryhodnost majitele (poskytuje mi pravdivé informace, hovoříme spolu na rovinu?).

Kritéria - tehdy ještě ne tak dokonale propracovaná - jsem poslala poradkyni chovu Monice Švarcové, aby mi poradila vhodného psa. Ta se asi pobavila. Napsala mi ale velice slušný mail s upozorněním, že se obává, že budu muse snížit své nároky na krycího psa, protože takový v ČR není ani jeden.

Začaly jsme u zkoušek - psi, kteří by měli zkoušky které bych si představovala lze ČR spočítat na prstech (možná i jedné ruky) - a buš jsou všichni s Aywy příbuzní, nebo nemají TNS vyšetření. Hmm.

A tak to pokračovalo. Večerů u počítače a databáze jsem strávila asi pět. Projela jsem ji shora dolů, zdola nahorů a zase dolů atd. U psů, kteří mají webové stránky, jsem hledala i tam, protože aktualizace databází není vždy úplně rychlá, tak aby mi nějaké vyšetření nebo složená zkouška neunikla. S několika majiteli jsem komunikovala během hledání. Několikrát jsem volala poradkyni chovu. Postupně jsem si na kartičky vypisovala psy s méně a méně zkouškami. Spostu kartiček jsem zmuchalal a vyhodila, ale pak stejné psy zase vypsala :-).

Poznala jsem, jak je hloupé, když se dozvím o nějakém problému od poradkyně chovu nebo od někoho, kdo ho psa zná a diví, se, že o něm uvažuji, ne od majitelů. Nemyslím si, že se musí o všem psát na webovkách, i když by to jistě bylo užitečné, ale při komunikaci by se mělo hovořit otevřeně, ne? Naopak jedna majitelka mi o svém pejskovi řekla: "ZVažte to, sama bych s ním nekryla, nepase! A borderky mají pást!" No nic, prsotě vždy když jsem si myslela, že mám vybráno, tak jsem se dozvěděla něco, co to zase zvrátilo do úvah. Tu chybějící zuby, tu insktinkt, to o nějakém chybějícím varleti v příbuzenstvu či o výskytu OCD... Oceňuji všechny, kteří mi to řekli osobně o svém psovi!

Nakonec jsem dospěla k tomu, že Koral a jeho výše zmíněné nedostatky jsou vlastně drobnostmi. :-)

Ne, že bych s ním chtěla krýt i podruhé (stále nechci mít doma dceru, ale už otom skutečně i uvažuji), k němu jsem totiž vybrala dva šikovné psy - ale oba mají kryptorchismus v linii. Už jsem jejich seznam odslala, ale krátce po té se ozvala majitelka jednoho z těch psů, co mají zkoušek skoro jako Aywy, ale nejsou vyšetření na TNS, s tím, že na vyšetření půjde. Takže se mi karty na stole zase zamíchaly. Další den jsem našla pejska jen se dvěma zkouškami a CEA carrier, ale bez monorchismu. Ale zase s OCD u bratra.

Takže co s tím?! Jsem na zhroucení.

Další rady mi poskytla (a hlavně velkou trpělivost se mnou měla Iva Rácová, chovatelka Aywy). Zahlcovala jsem ji svými nápady. A ona - děkuji velice - je procházela a komentovala. Konzultovala jsem i s dvěma budoucími majiteli - Ivčou a Magdou - ale ti to nechali na mně. Ivča mi poskytla informaci, že by ráda černobílou fenku. Magda by ráda merle, ale bude vděčná za jakoukoli fenku, možná i za psa...

Žádanku na krycí list jsem ale již odeslala. Doplnila do ní pejska, který půjde na vyšetření TNS a než KL přijde a než Aywy začne hárat, mám ještě trochu času na zoufalé hledání.

--------------
Pozn. tento článek komentovala "Lucie" s tím, že ona by Aywy nekryla. Upozorňovala na rizika plynoucí z dědečka Teda. Ano, Ted dal 2 potomky (ze 115 štěňat) s epilepsií. Zmínila také "nepovedený vrh B Unique Forever". To je vrh Aywynčiny tety. Ano, to byl velký průšvih, bolest a smůla. Za komentář Lucii děkuji. Svým způsobem má pravdu. Ale nevěřím ji, že by dokázala nenechat si doma štěně po feně svého života. Navíc více než roční štěňata po Aywy jsou skvělá a zdravá. O zátěži u Aywy vím. Věřím, že zdraví narozených štěňat lze podpořit vhodným výběrem krycího psa. Eliminovat přenos polygenně přenášených recesivních onemocnění (nebo navíc polyfaktoriálních onemocnění) do chovu nelze, došlo by k přílišné redukci chovatelské základny. Možná by v českém chovu borderek nezbyl skoro žádný pes/fena. Když jsem projížděla seznamy krycích psů, zjistila jsem, že skoro každý má nějakého příbuzného s problémem. Proto je nutné psy párovat tak, aby se zátěže z obou stran eliminovaly a nepotkaly u štěňat.
Poměrně laskavě psaný komentář Lucie obsahoval řadu nepřesností. (Např. Lucie popletla sestru a tetu. Pozor: Aywinčina sestra Attila je zdravá a plodná v CHS z Zlantíkova. Zdraví a výkonní jsou i její ostatní sourozenci-bratři). S Lucií jsem nemohla konzultovat ani ji požádat o opravy neb na sebe nenapsala kontakt. Takže jsem ho kvůli několika nepřesnostem smazala. Potěší mne, když mne Lucie bude kontaktovat. Jsem ochotna ho po opravě opublikovat.
Chov chce vždy trochu štěstí. Nezbývá než doufat, že nám (všem) bude dáno.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama