Hledání zatoulaných „oveček“ : když borderka dělá záchranné práce

6. ledna 2012 v 15:03 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE

Hledání zatoulaných "oveček" : když borderka dělá záchranné práce

Chování, povaha, fyzické dispozice a vůbec celé tělo borderkolie, vše směřuje k naplnění cíle - být co nejlepším pomocník svého pána - ovčáka. Stačí se podívat na bílou špičku ocásku - jak krásně se za ní chodí večer po úzké lesní pěšince. Není možné rozepisovat se o detailech. Faktem je, že borderkolie jsou nenároční psi střední velikosti, nekonfliktní s lidmi, obvykle dobře vycházející se psy. Navíc se opravdu snadno učí. Není divu, že v ČR jejich popularita stále stoupá. Vzhledem k tomu, že ne každý, kdo zatouží po tomto společníkovi, chová ovce, začaly se borderkolie využívat i v různých psích sportech (agility, dogdancing) či pro canisterapii (minulé číslo Borderholiku).
Nikdo, kdo si borderkolii pořídí, nesmí zapomenout, že borderkolie byla vyšlechtěna pro pasení, nahánění a zahánění a všelijakou jinou asistenci při pasení ovcí. Borderkolie jsou hodně aktivní, vydrží pracovat s malými přestávkami celý den. Ovčácký pud je u většiny z nich velice silný a ovlivňuje výcvik a výchovu a vůbec soužití s broderkolií. Pro záchranné práce je výhodou, že byly borderkolie využívány také pro hledání ovcí zatoulaných. Proto je logické, že několik desítek borderkolií je v ČR využíváno i pro záchranné práce.
V tomto příspěvku bych se ráda podělila se zkušenostmi z výcviku záchranného psa (borderkolie Aywy z Ohromjícího světa). Zaměřím se na pozitiva i negativa využití borderkolií v záchranných pracích, tak jak jsem je měla možnost poznat buď díky své borderce nebo díky borderkám jiných psovodů. Na závěr si dovolím zauvažovat a dát k úvaze doporučení pro organizaci záchranářských zkoušek s ohledem na nervovou soustavu borderkolií.

Pozitiva využití borderkolie při záchranných pracích

Inteligence, snadná ovladatelnost a schopnost zpracovávat samostatně informace z terénu
Borderkolie je pes velice inteligentní, snadno ovladatelný pes. Rychle se naučí vše, co po něm psovod chce. Nechá se vysílat do terénů, reaguje při tom na nepatrné pohyby ruky či hlavy či těla psovoda. Okamžitě přijde na zavolání. Pro záchranné práce je snad nejvýhodnější to, že v nezvyklých situacích dokáže nacházet nová řešení. Aywy umí v terénu, který prohledává, sama nakládat se směrem větru a zařídí se podle toho. Pokud vítr fouká nepříznivě, tj. směrem stejným jako je směr prohledávání, vyrazí jako střela kupředu, uběhne 300 či více metrů a prohledává terén postupem cik-cak směrem ke mně. Sama má také obvykle docela dobrou představu o tom, kde již byla a kde ještě ne. Tak zvaný "Optimální průchod terénem" si borderka najde často sama.

Krátký reflexní oblouk - rychlé reakce

Reflexní oblouk u borderkolií je velice krátký, na povely reaguje téměř okamžitě. Tato rychlost chrání borderkolii před nebezpečím, které při záchranných pracích hrozí. Z propadající se podlahy seskočí včas spíše, než pes jiného plemene, lépe se vyhne větvičce či střepu. Stihne uskočit, když ze střechy padá uvolněná taška. A samozřejmě rychleji zareaguje na povel psovoda, který identifikuje pro psa neidentifikovatelné nebezpečí.

Snadná motivace

Borderkolie je pes, který pro svého pána pracuje s velikou chutí. Lze jej snadno motivovat, "dobrým slovem" či krátkou hrou s míčkem nebo jinou oblíbenou hračkou. Ale také úsměvem, pohlazením. Borderkolie je nejšťastnější, když má od svého pána nějaký zajímavý příkaz. Nejvíc ji mrzí, když jí pán žádný příkaz dlouho nedal. Motivace borderkolii hodně dlouho vydrží, tj. stačí jeden povel, aby plnila celou řadu po sobě následujících prvků, aniž by potřebovala další povzbuzení (například na jeden povel "hledej" prohledá celý objekt, vyběhne po schodech na půdu, seběhne do sklepa, přeskočí prkno ve dveřích apod.).

Vytrvalost v práci a vysoká kondice

Většina bordekolií se sama udržuje ve vysoké kondici různým běháním za míčkem a pasením všeho, co se hýbe, takže jejich kondice je obvykle v porovnání s jinými rasami psů, vysoká, což se projeví především za nepříznivých klimatických podmínek (horko). Borderkolie vydrží pracovat (s malými přestávkami) celý den a není to pro ně žádné přemáhání, pracuje s chutí. Umí také několik triků, jak se o sebe postarat. Aywy si, když je hodně uhřátá, vyhrabe v zemi dolík a lehne si do něj a leží v něm, než se ochladí. Dokáže také cítit vodu na velkou vzdálenost. Pamatuje si napajedla v pařezech, kolem kterých prošla - když má žízeň, ví, kde najde vodu. To vše je samozřejmě pro záchranné práce velkou výhodou.

Obvykle dobrý zdravotní stav

Borderkolie jsou poměrně zdravé plemeno. Netrpí tak často dysplazií kyčelních jako v posledních letech od tradičně používaných služebních plemen (dobrman, německý ovčák, velký knírač). Borderkolie s dysplazií navíc není tak hendikepovaná, protože je lehká. Netrpí ani obávanou torzí žaludku.

Slabé lovecké pudy

Borderkolie nemají lovecké pudy (nebo, chcete-li mají lovecké pudy přeměněné na pasení).
Při nácviku záchranného vyhledávání v terénu s borderkolií se tedy nemusí řešit "odbourávání loveckého pudu". Když se před borderkolií zvedne srna, borderkolie (obvykle) neuteče. A kdyby, tak srnu nesloží, ale bude se ji pokoušet nahnat na psovoda, zakrátko však pochopí, že ji má ignorovat. Takové chování lze samozřejmě nacvičit i s labradory, nebo s jinými pro záchranné práce využívanými loveckými psy, ale trvá to delší dobu a psovoda to stojí větší úsilí.

Samočistící srst

Borderkolie mají hustou srst s podsadou, která jim umožňuje nocování venku i za značně nepříznivých klimatických podmínek (zima). To jí poskytuje výhodu oproti dobrmanovi nebo BOM. Na obličejových partiích a na nohách mají srst přirozeně kratší, takže jim nebrání ve výhledu, nešpiní se při krmení, jako například vousy dnešních kníračů. Není potřeba ji stříhat a ani pravidelně vyčesávat. Borderka může projít bahnem a za chvilku bude zase vypadat jako kdyby jím vůbec neprošla - vše z ní velice rychle opadá, mokrá srst rychle oschne. Pro záchranné práce je to opravdu velice praktické. V terénu se pes často umaže nebo namočí a čím rychleji a "samo" se to vyřeší, tím lépe.

Velikost a vzhled

Borderkolie je pes střední velikosti, váhy obvykle do 20 kg. Takže se leckam vejde. Menší borderkolie mohou v letadle cestovat v prostoru pro přepravu cestujících. Zraněnou borderkolii majitel unese lépe, než např. německého ovčáka. Pro nalezenou osobu - v ČR ji psi označí štěkáním - může být štěkající pes velice nepříjemný (zvlášť pro dítě). Je to další stres, který ztracená osoba zažívá. Vzhled a celkový projev borderkolie nahání méně hrůzy, než např. dobrmana nebo černého velkého knírače.

Negativa použití borderkolie pro záchranářský výcvik

Citlivá až labilní nervová soustava

Všechny borderkolie jsou velice nervní psi, temperamentem jsou jako plemeno spíše cholerici. To pochopitelně souvisí s jejich vysokou inteligencí a krátkým reflexním obloukem. Rychlé reakce a vysoké inteligence si ceníme, ale tato pozitiva mají i tu druhou stránku: nervová soustava borderkolií je labilní. To, co pro knírače je maličkost, které si sotva povšimne, může být pro borderkolii problém. Celá řada borderkolií trpí tím, že mají někdy pocit, že se na ně psovod hněvá, i když to není pravda. Výcvikový přístup k takto nastaveným psům musí být tedy zcela odlišný, než "svazarmovský". Nejvhodnější se zdá pozitivní a bezdotyková výcviková metoda, citlivý a individuální přístup psovoda. A samozřejmě vhodná a raná socializace.

Sklon k přeskokovému chování

Při velkém tlaku na výkon může borderkolie projevit tzv. "přeskového chování". Přeskokové chování se v záchranných pracích projevuje tím, že pes u figuranta, kterého našel, ale netroufá si ho označit štěkáním, začne hrabat, močit či kálet. Nejistotu u figuranta některé borderkolie řeší tím, že od něj odběhnou k psovodovi, ujistí se o jeho přízni, a pak se vrátí s nalezenou odvahou figuranta označit. Možná by bylo pro borderkolie obecně vhodnější značení nalezených osob tzv. nálezkou, než štěkáním. V českých podmínkách je ovšem značení nálezkou dosud tak málo využívané a neobvyklé, že k němu psovod borderkolie málokdy získá odvahu. Byl by totiž pravděpodobně jediným, kdo by v týmu takto postupoval, jediný na českých akcích, kdo by rozhodčímu hlásit tento způsob nálezu.

Přílišná závislost na psovodovi

Ačkoli některé borderkolie pracují samostatně, vždy je potřeba počítat s tím, že bývají závislé na psovodovi. Vždy pro ně je těžké pracovat na větší vzdálenost od něho. Bude stát více času je to naučit. Některé borderkolie možná obavy z odloučení od psovoda nepřekonají tak, aby mohly být využívány v praxi či aby se mohly zúčastnit nejvyšších zkoušek.
Borderkolie reagují i na velice malé podněty psovoda. Často stačí, aby si psovod myslel, že "na tomhle stromě musí být figurant" a jeho borderkolie již začne ohlašovat štěkáním falešný nález . Aywy mi takto označila strom 60 m vzdálený ode mne. Nechápu jak, ale došlo mezi námi k přenosu. Jenže, to co jsem považovala za záda figuranta ležícího pod stromem bylo nějaké staré křeslo. Zřejmě jsem jí nevědomky dala nějaký skrytý pokyn a ona reagovala. Na 60 m! Nebo, pokud tým psovod pes prohledává nějaký terén - pes je vpředu, psovod jde za ním, stačí, aby se psovod bezmyšlenkovitě zastavit a pes se místo hledání vrátí k němu, protože zastavení psovoda bere jako povel. Pro psovoda je těžké neovlivňovat borderkolii a úspěch v záchranných pracích často závisí na tom, že se pes nechá pracovat samostatně a psovod "čte" jeho projev. Kromě "čtení psa" se psovod musí naučit nedávat neuvědomělé pokyny.

Nedůvěra k cizím osobám

Borderkolie jsou obecně spíše plaché. Pokud je psovod od nich navíc vzdálen, mohou mít s kontaktem s cizí osobou problém. Rozhodně se jim nelíbí, pokud aktivita - snaha o kontakt - přichází od cizího člověka. Před nácvikem značení štěkáním je potřeba figuranta poučit, aby nedělal prudké pohyby, aby se psa nesnažil chytit a obejmout, popř., ani hladit. Aywy při jednom cvičení s hasiči našla nezkušenou figurantu (přítelkyni jednoho z hasičů). Organizátoři akce jí nevysvětlili, jak vypadá označení (pes štěká). Ona se pak Aywy tak lekla, že zoufale rozhodila rukama ve snaze se ochránit. Aywy se pochopitelně zase strašně lekla nečekané reakce figuranta a uskočila. Při tom se ošklivě pořezala na krku o střepy z rozbité obrazovky. Naštěstí to nijak neovlivnilo její další práci.

Vnímá přirozené hranice terénů

Borderkolie jsou citlivé na přirozené hranice a přechody v terénu, např. kraj lesa, potůček, mez, změnu porostu. Tyto hranice vnímají a přirozeně se pohybují jen v terénu, do kterého je pán poslal. Pokud je tedy potřeba prohledat nejen louka, ale i les za ní, může mít borderkolie problém. Zvlášť, pokud tam nevede žádná pachová stopa. Samozřejmě přechod do jiného terénu lze inteligentní borderku také naučit, ale musí se to učit. Samostatně, bez povelu psovoda, se k tomu spíše neodhodlá.

Malá žravost

Motivace pamlsky není u borderkolie tak silná jako u jiných plemen. Dokonce borderkolie někdy jídlo (i pití) během práce odmítají. Pokud pes nepřijímá při akci vodu, měl by mu začít připravovat vývary nebo jiné tekutiny, které psa spíše nalákají a kterými psa cca 30 minut před výkonem zavodní. Inspirací mohou být zkušenosti musherů. Ti mají sofistikované návody, jak správně a ve vhodnou chvíli zavodnit psa tak, aby mu při výkonu tekutiny nechyběli a zároveň, aby nebyl jeho výkon narušen příliš plným močovým měchýřem, popř. močením. Je vhodné naučit psa pít i požít pamlsek na povel.

Častý výskyt reakce na střelbu

Borderkolie mají citlivou nervovou soustavu. Jako plemeno nebyly šlechtěny k odolnosti na střelbu a hluk. Proto má mnoho borderkolií reakci na střelbu a různé další hluky. Dovoluji si tvrdit, že střelba všem borderkoliím vadí. Některé po střelbě dokáží plnit příkazy či pokračovat v práci, mnohé ale nikoli. Klid při střelbě není u borderkolie nikdy trvalý a nikdy s ním nemůžeme počítat s jistotou. Lze ho totiž velice snadno ztratit. A pak se hodně špatně získává zpět. Nejlepším doporučením pro ty, kteří o záchranných pracích s borderkolií uvažují, je vyhnout se střílení, pokud to jen trochu půjde. Tj., důsledně dbát na to, aby pes nebyl zavřen v kenelce nebo uvázán v blízkosti střelce. Odvádět ho ze cvičiště, před plánovanou střelbou a doufat, že výstřely, které musí pes slyšet při vlastním přezkoušení, ho nerozhodí natolik, aby přestal vnímat a pracovat. Psovod samozřejmě musí jít příkladem, sám na střelbu nesmí nereagovat. Stres z nárazového hluku pomáhá odstranit pohyb (divoká akční hra, veselý běh, lehké motorické cviky jako otočky apod.) a prokrmování oblíbenou potravou (i kdyby na povel). Reakce na střelbu vznikne spíše, když je pes hodně unavený (po několikahodinové práci) nebo jinak oslaben (nemoc).
Závěrem:
Borderkolie jako plemeno jsou velice vhodné pro záchranné práce. Jsou lehké, rychlé, odolné, inteligentní, nepůsobí dojmem "zlý pes" na pohřešované osoby. Péče o ně není nijak náročná. Nevýhodou je jejich citlivost, která se může projevit při nevhodném výběru figurantů při nácviku a nebo při střelbě. Dovoluji si uvažovat o tom, zda dnes opravdu potřebujeme prověřovat psy stejně jako před padesáti lety, kdy hrozily válečné konflikty. Domnívám se, že je velká škoda, že se na všech záchranářských zkouškách střílí a prověřuje se klid psa při střelbě. Zvlášť pro vyhledávání v plochách je přítomnost střelby v reálu dost nepravděpodobná. Je to skutečně potřeba nebo je to archaický přežitek z dob minulých? I borderkolie, která na střelbu nereaguje, může být střelbou stresována. Ostrý zvuk jí prostě není příjemný. Opravdu je to zapotřebí?
Komentáře zaslané mailem:
Radko Loučka

Daniela Rájová:
Dobrý den,
Radko mi přeposlal Váš článek ohledně využití bocek především v záchranařině.
Velmi Vám chci poděkovat za aktivitu, které si opravdu velmi cením a také za moc pěkné čtení :-)
Popravdě se s tímto názorem mohu plně ztotožnit /což se mi velmi často nestává, protože většina lidí si boc idealizuje, či v dobrém úmyslu přehlíží i jejich "stinná" místa.
Přeji Vám i celé Vaší smečce spoustu zdraru v další práci!
Hezký den
Daniela Rájová
jednatel klubu BCCCZ
www.dajavera.com


Radko Loučka:
Zdravím, ono je to tak, že jsme vydávání Borderholiku mírně omezili a vybrané články budeme publikovat rovnou i na WEBovkách BCCCZ.
Přišlo mi příhodné dát ten článek jako úvodník k letošnímu roku, protože je fakt dobrý. V tištěné verzi pak také bude a to s těmi fotografiemi.
Trochu jsme jej s manželkou upravili, ale jsou to jen kosmetické věci.
Myslím, že klidně můžete těm, co by ho chtěli převzít, kývnout, že ano.
S pozdravem
Radko Loučka

 


Komentáře

1 evening gown dresses evening gown dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:43 | Reagovat

Valuable info. Lucky me I found your site by accident, I bookmarked it. .
http://www.rundress.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama