Tonda zaskočen filou

22. prosince 2011 v 12:44 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
O víkendu šel můj manžel pěšky nakoupit. Když se vracel, tak na něj pod viaduktem zezadu a nečekaně skočila brazilská fila (vlastně pes, takže filák?) sousedů z naší ulice. Tonda málem spadl. Naštěstí je to kus chlapa, takže to naskočení přežil jen s mírným otřesem. Protože na něj občas skočí babiččin dobrman Kato, zareagoval pohotově stejně - psa silně udeřil a shodil a sprdnul. Filák si pak prý chvíli rozmýšlel, zda si takové "tvrdé" zacházení od cizího nechá líbit, ale Tondova autorita byla neoblomná, takže pes mentálně na konflikt neměl a ustoupil (čili ho nenapadl a už na něj ani neskákal).

Pak si Tonda všiml poněkud bezradných sousedů-majitelů, kteří uprchlého psa pronásledovali v autě. Docela ho zarazila jejich naprostá bezmocnost. Psa po incidentu nechytili, ani se o to nepokusili, dokonce ho nevolali, nic. Tonda hnán asi nějakým adrenalinem filáka chytil a podržel (i udržel), dokud si ho nepřipnuli na řetěz.

Omezení svobody se ovšem filákovi vůbec nelíbilo a v okamžiku, když už byl přivázán a byl odváděn, tak po Tondovi skočil a chtěl mu ukousnout ruku. Naštěstí byl Tonda oblečen dobře a naštěstí to bral filák asi jen jako pokus - nebylo třeba mu páčit čelisti, ale pustil poměrně rychle Tondův sváteční (sic!) kabát sám.

Tonda přišel mírně v nervech, dosti naštván na nezodpovědnost lidí, co si pořídí takového psa a nezvládnou ho a ještě ho nechají zdrhnout. No a s hrozně oslintaným a zabahněným svátečním kabátem. Bude ho muset dát do čistírny.

Filák je obvykle zavřený na malém dvorku za dřevěnými vraty. Když jdeme okolo vyskakuje tak, že to vypadá že každou chvíli vrata rupnou nebo že je přeskočí a on bude volný. Pod vraty velká díra, takže když byla Orfi malá a neposlušná, bála jsem se, že ji protáhne a pochroumá. O víkendu utekl paničce, která vrata otevřela a jeho nedokázala uhlídat. Na pořádný kotec jeho majitelé prý nemají peníze, takže buď chatrná vrata nebo ho dát na řetěz.

Pozoruhodné je, že přesně večer před incidentem se nám jiný soused svěřil s tím, že má obavy, že tenhle nevychovaný, velký a nebezpečný pes uteče. On sám prý, kdykoli jde okolo těch chatrných vrat, tak otevře pouzdro s pistolí a odjistí ji. Kdyby utekl a mířil k němu, tak aby ho mohl zastřelit.

Takže majitelé můžou být rádi, že utekl a skočil na Tondu, co? Nebo ne? Možná by se "pejsánka" ho docela rádi zbavili. Ale víte - oni nemají to srdce ... Po Tondově domluvné návštěvě ho slíbili zajistit a přivázali ho na řetěz. Na dva dny. Nemohou ho přece nechat trápit... Dnes už je zase na volno na dvorku za chatrnými vraty a vyskakuje si na každého, kdo jde kolem.

Nezbývá než obava, že skutečné řešení přijde až po nějakém opravdovém průšvihu. Majitelé nemají to srdce učinit nepopulární rozhodnutí, takže se čeká, až uteče a srazí nějaké dítě. Nebo až skočí na záda někomu, kdo projeví strach a začně pištět nebo se chovat tak, že se mu zakousne do krku či obličeje. No bezva... a v této ulici chodí naše děti... a s nimi často naši vycvičení a mírumilovní pejsci ... představte si, kdyby skočil na Miušku... spousta lidí od vlaku a na vlak...

Máte někdo nápad, co dělat? SOusedům nechceme nijak uškodit, ale na druhou stranu je to - aby člověk nedělal nic a žil stejně jako předtím - dost nebezpečné ne?!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama