Aywy marodí

24. června 2011 v 17:24 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Včera jsem šla s Miou na ultrazvuk, abych zjsitila, zda náhodou není březí (nepovedlo se krytí, ale byli spolu chvilku i bez nás lidí).

Právě jsem se dozvěděla na agility, že jeden pes ze cvičáku umřel pes na problémy se srdcem. Náhle.

Aywy se mi pár dnů zdála taková "pomalejší" - neměla chuť v horku běhat kolem dokola jízdního kola, běhala jen vedle něj. Na borderku jak jí znám já trochu málo. Požádala jsem veterinářku, aby jí poslechla srdíčko, abych měla jistotu, že je v pořádku.

A tak se úplnou náhodou přislo na to, že má brachykardii (zpomalenou činnost srdce, méně tepů za minutu). První informace byla šokem. Jak ze zlého snu. Byla jsem poučena, co dělat, když pes zkolabuje a připravena na nejhorší... No nikomu bych to nepřála. CHvíli to vypadalo, že se budem brzo loučit.

Na specializovaném pracovišti se ale vše opět vyjasnilo: Aywy má nedostatek růstového hormonu. Tento problém (hypothyreoza) se občas projevuje právě brachykardií. Takže dostala tabletky Euthyrox a okamžitě se jí srdeční činnost vrátila do normálu a ona ke standardnímu vysokému a vysoce motivovanému výkonu.

Zásadní otázky zodpovězeny. Je to problém polyfaktoriální. Pokud vůbec hraje genetika roli (Aywy se problém objevil až po 4tém roce života, čili to prý genetikou být nemusí), tak nejen ona. Tzv. "spouštěcími" faktory jsou: stres, hormonální změny po štěňatech nebo výživa atd. Při prvním seznámení s problémem jsem se rozhodla nekrýt ji. Jenže touha po štěněti po ní je silná. Navíc kdo mi zaručí, že štěně koupené z jiné linie bude zdravé? A jsou horší nemoci.

Tisíc otázek nezodpovězených. Jak to, že ve stejnou dobu dostala stejnou nemoc i má dcera Ester? (Berou s Aywy stejné léky.) Jak bych Ester vysvětlila, že Aywy se stejnou nemocí nemůže mít děti? Kdo za to onemocnění může? Jak se to vzalo (snad nějaká infekce nebo co?). Souvisí s tím to stěhování a změny např. zdroje vody či životního stylu? Nebo s Fukušimou?

***
Od té doby chodíme s Aywy pravidelně 1 x 1/4 roku na kontroly, vše je (díky Bohu) OK! Vlastně u obou holek.
 


Komentáře

1 Dita Dita | 28. června 2011 v 19:21 | Reagovat

Tak to držíme palce, ať to dobře dopadne...

2 Jana B. Jana B. | 30. června 2011 v 21:01 | Reagovat

To mě moc mrzí... :-(
Je dobře, že se to zavčas zjistilo..člověk nikdy neví, proč a jak se to vždycky seběhne. Přeji, aby se vše lepšilo.
Jana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama