Červen 2011

Aywy marodí

24. června 2011 v 17:24 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Včera jsem šla s Miou na ultrazvuk, abych zjsitila, zda náhodou není březí (nepovedlo se krytí, ale byli spolu chvilku i bez nás lidí).

Právě jsem se dozvěděla na agility, že jeden pes ze cvičáku umřel pes na problémy se srdcem. Náhle.

Aywy se mi pár dnů zdála taková "pomalejší" - neměla chuť v horku běhat kolem dokola jízdního kola, běhala jen vedle něj. Na borderku jak jí znám já trochu málo. Požádala jsem veterinářku, aby jí poslechla srdíčko, abych měla jistotu, že je v pořádku.

A tak se úplnou náhodou přislo na to, že má brachykardii (zpomalenou činnost srdce, méně tepů za minutu). První informace byla šokem. Jak ze zlého snu. Byla jsem poučena, co dělat, když pes zkolabuje a připravena na nejhorší... No nikomu bych to nepřála. CHvíli to vypadalo, že se budem brzo loučit.

Na specializovaném pracovišti se ale vše opět vyjasnilo: Aywy má nedostatek růstového hormonu. Tento problém (hypothyreoza) se občas projevuje právě brachykardií. Takže dostala tabletky Euthyrox a okamžitě se jí srdeční činnost vrátila do normálu a ona ke standardnímu vysokému a vysoce motivovanému výkonu.

Zásadní otázky zodpovězeny. Je to problém polyfaktoriální. Pokud vůbec hraje genetika roli (Aywy se problém objevil až po 4tém roce života, čili to prý genetikou být nemusí), tak nejen ona. Tzv. "spouštěcími" faktory jsou: stres, hormonální změny po štěňatech nebo výživa atd. Při prvním seznámení s problémem jsem se rozhodla nekrýt ji. Jenže touha po štěněti po ní je silná. Navíc kdo mi zaručí, že štěně koupené z jiné linie bude zdravé? A jsou horší nemoci.

Tisíc otázek nezodpovězených. Jak to, že ve stejnou dobu dostala stejnou nemoc i má dcera Ester? (Berou s Aywy stejné léky.) Jak bych Ester vysvětlila, že Aywy se stejnou nemocí nemůže mít děti? Kdo za to onemocnění může? Jak se to vzalo (snad nějaká infekce nebo co?). Souvisí s tím to stěhování a změny např. zdroje vody či životního stylu? Nebo s Fukušimou?

***
Od té doby chodíme s Aywy pravidelně 1 x 1/4 roku na kontroly, vše je (díky Bohu) OK! Vlastně u obou holek.

Mia opravdu není březí

23. června 2011 v 18:27 | kajan |  Chov
Dnešní veterinární kontrola (ultrazvuk) potvrdila naše očekávání, Mia nečeká štěňtáka. Prostě se to nepodařilo. Škoda, tolik energie a lejstrování (jak já ho nesnáším) přišlo nazmar.

Šelest

23. června 2011 v 18:23 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem vzala Aywy před ZTV2 na kontrolu k veterináři, ta její nekondice se mi nelíbí.

Váhu má normální, mírně nad 18 kg. Tj. nadváhou to není. Ale veterinářka jí našla šelest na srdci. Doporučila nás na EKG. Jestli ho ale stihneme zařídit před Spálkem, tak to ale opravdu netuším.

Prosím držte palce.

Arcimboldo

21. června 2011 v 14:07 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Díky paničce Lence přišly fotky našeho černobílého odchovance Arcimbolda. Je to veliký fešák, hlavně ty rozkošné tečky!
(Více fotografií v Galerii - vrh A.)

Běháme

19. června 2011 v 9:46 | kajan
O víkendu běhájme s Aywy u kola a také na parkuru. Musíme se trochu vzmátořit, ale nesmíme to přehnat. Začala jsem také hlídat, aby Aywy nbedojížděla maso po koťatech a dalších členech omácnosti. Je trochu jako bečka. Uf uf. Trochu jsou to chlupy, ale trochu ne...

TNS nebo CL DNA

17. června 2011 v 19:36 | kajan |  Chov
Přihlásili jsme Aywy i Korala na testování DNA nemocí TNS a CL, odběr pravděpodobně 27. července, výsledky přijdou z Austrálie asi na podzim. Budeme informovat.

Štěňata BO Groenendaelů

17. června 2011 v 9:01 | kajan |  Orfi - základní informace
Moje dlouholetá přítelkyně, zooložka Dominika Formanová čeká ve své chovné stanici štěňátka Groenendalů. Jsou to vnoučata její úžasné přítelkyně Tary.

Po Binty (rodinný pes se čtyřmi zkouškami) a skvělém psovi Oliveru Deabei (IPO1, IPO2, IPO3, ZM, ZZO,
ZVV1, ZVV2, ZVV3, ZPO1, ZPO2, ZPS1, VPG1, VPG2).

Více na webu Ze ztracené zahrady. Štěňátka se narodí každým dnem. Možná budeme mít další přítelkyni.

Opět kolo

17. června 2011 v 8:54 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsem vytála kolo a Aywy a jela jí zase trochu vyběhat. Je to hrůza, obě jsme ztratily kondici. Aywy nabrala schozená kila po štěňatech, je i hodně huňatá, vypadá jako tlustá borderka. Ale není, což se ukazuje na koupališti, kdy je z ní zmohlá slepice. Vminulém týdnu jsme byly i párkrát plavat, letos se pokusíme o vodní záchranářské zkoušky, tedy pokud je brigáda bude dělat. Míša se o to snaží, tak uvidíme.

Musíme přidat v posilování kondice, ubrat v krmení, ale s tou přestavbou je to skoro nemožné.

Parkúr

17. června 2011 v 8:51 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V pondělí jsme šli na agility trénink k Janě do Superpsa. Dobře jsme si zacvičili, protože nás bylo málo - tři účastníci a Jana. Aywy mi udělala radost, vlastně jsem měla radost i ze sebe. Běhaly jsme docela dlouhou trať (pomalu by snad šlo mluvit i o parkúru :-), asi 16 překážek - skočky a tunely, které se nám několikrát podařilo zvládnout bez chyby a shození a doběhly jsme. Jana samozřejmě vidí chyby v příliš dlouhých obloucích za skočkami, které se mají skákat šikmo apod. "drobnosti", ale já byla nadšená. Adrenalin. Jen jsem si uvědomila, že po měsíci přestavby je Aywy opět zcela bez kondice. A zkoušky ZTV2 za pár týdnů.

zkouška BH

13. června 2011 v 4:33 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V sobotu jsem si díky Tondově loajalitě (on místo mne uklízel a staral se o řemeslníka) odskočila na náš cvičák, kde se uvolnilo místo na zkoušku BH.

Trochu jsem to podcenila - zkouška to není jednoduchá. Hrozně dlouhé je chození u nohy. Na něm také hodně pejsků vyletělo - opožďovali se. Aywy na něm ztratila nějaké bodíky za to, že se předcházela... to její nadšení...
Na lepší skóre by to chtělo lepší přípravu, ale složily jsme jí.

Takže Aywy má již deset složených zkoušek.

.. a rekonstruujeme a rekonstruujeme

9. června 2011 v 13:18 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Už více než tři týdny místo výcviku (a ledasčeho jiného) rekonstruujeme první patro domu. Nejdříve elektrikáři, pak firma H. zedníci a práce všeho druhu, se kterou jsme se ale rozloučili rychle, a pak pan Č., který s námi a my s ním vydržel dosud.

Místo týdne je to měsíc, místo části peněz je to 4 x více. A do toho úklid toho všeho. Dovolenou nemám, takže do toho všechny normální povinnosti v práci, v domácí škole a v domácnosti. Celkem je toho tolik, že jsme s Aywy musely vynechávat jeden trénink za druhým, vynecháváme žel i kondiční běhání u kola a kromě krmení snad všechno... Aywy si naštěstí odbila hárání, tj. nebude hárat na ZTV2 ani jiných zkouškách.

Zahrada je prima, roste to rychle.. po rekonstukci budeme muset kosit.. normální život a výcvikové chvilky v nedohlednu.

Nicméně v červnu jedeme na rekreaci na Spáleniště a pak jedeme na Český pohár ZTV.

Ráda bych ještě nějaké další akce, ale teprve uvidíme, jak to půjde.