Když neaportuje

28. dubna 2011 v 16:25 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Jedno štěně neaportuje, ale míček doběhne a pak si u něj lehne a čeká... přemýšleli jsme, co s tím
Lehání si u míčku je hodně jako "pasení tenisáku" - borderky většinou nemají lovecký pud, ale mají v krvi pud zastavit utíkající objekt. Takže pokud štěně doběhne tenisák a on se zastaví a ani se nehne, může mít pocit, že je úkol splněn. Proto, když zelenou kulatou běžíci "ovečku" doběhl a ona se přestala hýbat, zastavila se, tak si vedle ní lehá a čeká na další útěk ... nebo na to, až přijde panička a hodí mu ho znovu...

Pokud chceme, aby štěně aportovalo míček k psovodovi, tak to chce se hodně přetahovat. Doporučuji proto místo tenicáku používat a házet míček s provázkem nebo s uzlem, za který se jde přetahovat. Přetahování by se mělo stát pejskovi natolik zábavné, že ho bude od paničky vyžadovat - a nosit míčet s uzlem .. A v tomto věku také by každý člověk, kterému pes strčí uzel do klína, měl se s ním potahat a nechat mu ho.
Panička se třeba chvilku tahá, pak míček na provázku pejskovi nechá a couvá až utíká... a on za ní... No a postupně propojit běh za tenisákem/ovečkou a hru o přetahování.
Myslím, že by člověk měl míček házet jen tehdy, když mu ho štěně přinese. Ne si pro něj chodit. (Nebo když vůbec nenosí si pro něj zajít, ale pak chvilku s házením otálet, aby bylo jasno - za nedonešní není odměna v podobě další srandy.)
Pravdou je, že ovčáci, co s borderkami pasou nepěstují chuŤ do aportu a nošení, protože to kazí práci se stádem (prý). Ale jak znám borderky, takřka všiehny jsou to blázni do tenisáků a nošení aportků. Tak by se to mělo zvládnout.

Obecně problémem může být to, že tenisák - kořist byl pejskovi po donešení hodně často odebrán (to demotivuje), proto by hra na nošení míčků nikdy neměla končit tak, že pes míček donese a už se mu dál neháže. Pokud chcete končit, tak k pejskovi dojděte a míček mu vemte Nebo vyměňte za piškotek.

A nebo si pejsek také může u tenisáku lehat, pokud není v dobré kondici, je horko a on už je prostě unavený a potřebuje se vydýchat..
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama