Duben 2011

Mia a Ester - 2. místo

30. dubna 2011 v 21:05 | kajan |  Mia - malá přítelkyně
30.4. získala jedenáctiletá Ester s dvouletou Miou (Amanda China Stofox) nádherné až neuvěřitelné 2. míésto v kategorii "Začátečníci Small" v neoficiálním závodě Mini-Maxi Superpes 2011 v Lysé nad Labem.Byl to pro obě první závod v agility. A na to, že trénují někdy od února, tak nás to tedy překvapilo. Získaly pohár, granulky, konzervu pro pejsky a nějaké další památky jako přívěšek, tričko... a hlavně obrovskou chuť do další práce a přípravy na opravdické závody. Naše trenérka Jana doporučila Esterce na ně zatím nechodit, ale Miu nejdříve trochu zrychlit.

Mia běhá velice spolehlivě, bez chyby, ale je docela pomalá, zvlášť, když si není jistá, zda plní Esterčina přání. Tak na tom budou holky pracovat a zdá se, že v září to rozjedou.

(Když se na nbě dívám, toužím po tom běhat agility s nějakým malým ovladatelným pejskem. Borderka je nato příliš velká a příliš nadšená :-), alespoň ta moje... a nebo já příliš pomalá?? :-).

Při čekání Esterka s Miou pohotově nacvičila látkový tunel, který dosud neuměla, a tak jsou zase o krůček dál. Ono pro borderku je to skoro stejné jako normální tunel, ale když má látku zvednout tříkilový pejsek ... hrdinství...

Když neaportuje

28. dubna 2011 v 16:25 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Jedno štěně neaportuje, ale míček doběhne a pak si u něj lehne a čeká... přemýšleli jsme, co s tím
Lehání si u míčku je hodně jako "pasení tenisáku" - borderky většinou nemají lovecký pud, ale mají v krvi pud zastavit utíkající objekt. Takže pokud štěně doběhne tenisák a on se zastaví a ani se nehne, může mít pocit, že je úkol splněn. Proto, když zelenou kulatou běžíci "ovečku" doběhl a ona se přestala hýbat, zastavila se, tak si vedle ní lehá a čeká na další útěk ... nebo na to, až přijde panička a hodí mu ho znovu...

Pokud chceme, aby štěně aportovalo míček k psovodovi, tak to chce se hodně přetahovat. Doporučuji proto místo tenicáku používat a házet míček s provázkem nebo s uzlem, za který se jde přetahovat. Přetahování by se mělo stát pejskovi natolik zábavné, že ho bude od paničky vyžadovat - a nosit míčet s uzlem .. A v tomto věku také by každý člověk, kterému pes strčí uzel do klína, měl se s ním potahat a nechat mu ho.
Panička se třeba chvilku tahá, pak míček na provázku pejskovi nechá a couvá až utíká... a on za ní... No a postupně propojit běh za tenisákem/ovečkou a hru o přetahování.
Myslím, že by člověk měl míček házet jen tehdy, když mu ho štěně přinese. Ne si pro něj chodit. (Nebo když vůbec nenosí si pro něj zajít, ale pak chvilku s házením otálet, aby bylo jasno - za nedonešní není odměna v podobě další srandy.)
Pravdou je, že ovčáci, co s borderkami pasou nepěstují chuŤ do aportu a nošení, protože to kazí práci se stádem (prý). Ale jak znám borderky, takřka všiehny jsou to blázni do tenisáků a nošení aportků. Tak by se to mělo zvládnout.

Obecně problémem může být to, že tenisák - kořist byl pejskovi po donešení hodně často odebrán (to demotivuje), proto by hra na nošení míčků nikdy neměla končit tak, že pes míček donese a už se mu dál neháže. Pokud chcete končit, tak k pejskovi dojděte a míček mu vemte Nebo vyměňte za piškotek.

A nebo si pejsek také může u tenisáku lehat, pokud není v dobré kondici, je horko a on už je prostě unavený a potřebuje se vydýchat..

Repelent

28. dubna 2011 v 16:20 | Silvie Z. |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE


Máme pro vás zaručený a vyzkoušený recept proti klíšťatům. Návod na domácí biorepelent je přímo ze Švédska. Náš rozmarýnový odvar neobsahuje žádné chemikálie!!
Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme 1 lžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů. Nasprejujeme si také obuv!!

ZKO Lysá

23. dubna 2011 v 20:18 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Tak jsme se dnes stali členy ZKO Lysá nad Labem. Nebylo nad čím váhat, cvičák máme pěšky asi 4 minuty a na cvičáku jsou zkušení výcvikáři (s ZVV3 a s IPO 3), kteří počítají s tím, že si ledacos budeme dělat po svém. Je tam žebřík, který navíc hned po mém odchodu (podle Dana) začali opravovat, abych ho měla co nejdřív v úplném pořádku.

Dokonce můžeme uvažovat ještě o některých zkouškách, aniž bychom museli cvičit zadržení ... takže kdyby se nám záchranářské přejedly... ale to snad ne...

Trénujeme vytrvalost

23. dubna 2011 v 13:03 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Tak od našeho rozhodnutí, že budeme posilovat vytrvalost, jako nejlepší přípravu na zkoušky, opravdu pilně posilujeme. Zjistila jsem, že je to trochu problém. Zatímco já funím na kole, Aywy si vedle mne vesele vykračuje, jen z kopečka trochu kluše. Ocáskem vrtí, jako by žádný velký výkon nepodávala. A doma se pak vesele honí za tenisákem. Holt je znát můj loňský úraz a musím taky postupně pravou nohu zlepšovat.

Chvílemi jsem už uvažovala, že by bylo nejlepší ji trénovat z auta, jako v jedné reklamě... (jen žert ...). Ale je mi jasné, že sama si ji dostatečně nenatrénuji. Budu muset zapojit omladinu z rodiny. Už mám jednoho vyhlédnutého... ale on to ještě neví...

Jde o to vytrvat.

Koťátka

22. dubna 2011 v 19:05 | kajan |  Odchovy koťátek
No a v úterý se nám narodila koťátka. Takže nejen, že jsme nepřišli o Edíka i další kočky, ale ještě se nám narodily další. Sláva. Vyšetření u veterináře bylo dosti drahé a dosti na nic... holt poučení pro příště.

Koťátek je šest, z toho pět modrobílých a jedno černobílé. Všechna polodlouhosrstá. Šedivka je hodně opatrná maminka, nemá ráda, když na koťata šaháme, tak ji respektujeme. Pohlaví určíme později. Opatrně se na ně chodíme dívat a těšíme se, až začnou vylézat ven z pelíšku.

A kde se narodila? Kde jinde, ne žv pokoji našeho Kubíka. To už je prostě asi zvyk všech našich rodiček :-)

Trénink sutiny

22. dubna 2011 v 19:00 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Ve čtvrtek jsme se vydali potrénovat do sutin (Milovice a okolí). Trénovali jen tři pejsci, takže bylo rychle hotovo. Aywy dostala dvě výšky, jedno hledání a nástřeláky. Hezky jí to šlo, jen měla problémy, aby se roštěkala na Esterku na stromě. Chvíli jí trvalo, než pochopila, že je to "figurant".
Aireen byla také moc šikovná. Zlepšila se hlavně na poslušnosti. Pak jsme se ještě prošli na \Semické hůře. Hezké odpoledne!

Příprava na ZTV 2

20. dubna 2011 v 15:47 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
V červnu jsme se nechaly nahlásit na ZTV 2 a hned v červenci na Český pohár ZTV (také podle ZTV 2). No jsme šílenci. Vloni to nevyšlo, ale se ctí. Tak s menším entuziazmem, ale vytrvale pokračujeme letost.

Obě akce jsou na Spáleništi, což je prima, protože tamější překážky známe a nemusíme řešit, zda najde dálku, zaregistruje šbrlení na jiném žebříku apod.

Přemýšlela jsem, co cvičit a jak se připravovat. Nakonec mi vyšlo hlavně to, že ji musím dostat do suprové kondice. Takže nebudeme až tak moc vyhledávat - teoreticky má nahledáno dost. Potřebujeme trénovat leda zákeřné výšky. Budeme hlavně běhat (tedy ona běhat, já na kole), a to tak, že postupně budeme přidávat kilometry, rychlost a čas. Nebudeme se vyhýbat žádné denní době. Cílem je, aby po dvaceti minutách hledání nebyla vyčerpaná, aby hledala opravdu do poslední minuty speciálu.

Aywy je po štěňatech vyhublá, vypelichaná a myslím, že i bez kondičky. Máme asi deset týdnů. Zadaří se kondičku zlepšit?

Prosím držte palce.

Výcvik na Vysočině

20. dubna 2011 v 15:41 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Po dlouhé pauze - mateřské a nemocenské jsme se opět dostaly na Vysočinu. V pátek jsme trénovali u Obalovny - nástřely a hledání v šeru (Aywy jsme dali tři osoby, která našla, ovšem s funěním). V sobotu dopoledne cizí stopa, na které přešla (první) dva ze čtyř předmětů, pak si uvědomila, že to jsou předměty a co se s předměty dělá. Asi nešla vždy úplně přesně, ale došla. Dopoledne s přesahem do odpoledne bylo školení ze zdravovědy. Po něm krátké cvičení v plochách. Pak dlouhá brigáda. V neděli opět krátké cvičení v plochách, ke kterému nám na místní střelnici stříleli (měla jsem pocit, že to Aywy docela vadilo, ale dohledala.. možná to ale bylo tak, že jsem čekala, že to Aywybude vadit a reagovala jsem na střelbu vlastně já...). Pak opět brigáda. No a úklid a domů. Zatrénovali jsme si pěkně, počasí vyšlo. Sobotní grilování se vyvedlo. Tak sláva!

Výsledky PRA: N/N - miminka budou!

11. dubna 2011 v 17:56 | kajan |  Mia - malá přítelkyně
Dnes jsem se ptala na Genomii, proč ještě testy nedorazily a prý selhal mail a hned jsem je dostala. Mia (Amanda China Stofox) je N/N i v genu PRCD - Pra, tzn. normální homozygót. Pokud ji nakryjeme psem, který je také tak šikovně geneticky čistý, tak budou štěňátka zdravá a majitelé nebudou muset absolvovat a platit tahleta vyšetření. Tak super, ne? Třeba se nějací další najdou. Máme čtyři předběžné zájemce o labutěnky, tak jdeme do toho!

Zítra odešlu žádost o vystavení krycího listu a další doklady a pak počkáme na hárání a pojedeme na námluvy....

Zájemci se můžete hlásit! Mia je opravdu super povaha, nebojí se lidí, nebojí se psů, nebojí se ničeho. Překonala ošklivé trauma z dětství (foxteriérka roztrhala několik jejích sourozenců, Mia se schovala). Díky borderkám má naučené psí chování. Používám ji jako canisterapeutického demonstračního psa. Skočí opravdu každému člověku na klín i do postele. Cvičí agiltiy a dogdancing. A přitom je ostražitá a upozorní na člověka štěknutím na 50 i více metrů. Doma se o ni přetahujeme - leckdo ji chce do psotele, zvlášť v zimních měsících :-)

Výhodou číňanů je malá velikost, nevýhodou je to, že je potřeba pečovat o srst u labutěnek (pokud s nimi chcete na výstavy) a mazat kůži (u všech naháčků). Ale česání u televize je docela relaxační činnost - lepší, než chroupání keksíků (člověk u toho neztloustne).

Nejen psí akce

6. dubna 2011 v 19:39 | kajan |  Koral - velký přítel
Protože jsem zjistila, že stránky čtou lidé různí, tak dávám i odkaz na Improvizační zápas, ve kterém zápolil Dan - psovod Korálka. Abyste viděli, že kromě pejsků a studia se zajímá i o jiné věci :-).

Mia PLL normal

6. dubna 2011 v 17:58 | kajan |  Mia - malá přítelkyně
Tak dnes přišli Miušce (oficiálně Amandě Chině Stofox) výsledky z genetického vyšetření na PLL (primární luxace čočky), což je oční vada spojena s dislokací čočky a vedoucí někdy až k oslepnutí. Miuška je normal, tj. nebude touto poruchou psotižená a ani její štěňata od ní nedostanou špatnou alelu. Tak hurá. Čekáme ještě na výsledky vyšetření CEA.
Poradkyně chova ale říkala, že pokud je normal u PLL, měla by být v pořádku i u CEA. Tak doufáme.

Více informací o této nemoci a také cesty, jak ji vyšetři na webových stránkách Genomia.

Novinky

6. dubna 2011 v 11:22 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Aywy se už přestěhovala z mé postele, kde našla útočiště po odjezdu Flíčka. Několik dnů spala v posteli u Kuby (nebo na koberci pod jeho postelí). Dnes v noci zaujala své obvyklé místo v ložnici na koberci. Nabízený skok do noh postele odmítla. Že by tedy už bylo všechno jako dřív (před štěňátky)?

Aywy tedy má hodně vypelichané chlupy, ale přidávám jí do misky olivový olej a koupím i lněné semínko. Začínáme zase cvičit poslušnost na zkoušky, které se neúprosně blíží.

No a stýská se nám a zároveň se radujeme z každého úspěchu těch maličkých. Takže pro letošční rok rubrika "Mateřský deníček" končí. Vracíme se k tréninkovému deníku. Třeba zase někdy bude otevřena ...uvidíme...

Předání PP

5. dubna 2011 v 11:33 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
O víkendu jsem předala nebo přeposlala štěňátkům průkazy původu.

Pokochala jsem se s nimi, žasla, kolik zkoušek má Aywy, podepsala je a poslala za štěňátky, kam patří. Většině poštou (doporučeně). ALe se třemi jsme se sešli.

Any - přestala se bát lidí, vyrostla a na bílé nožičce jí vyrazilo hodně černých flíčků.
Amálka (Aksa-Tanta) - trochu jsme si i zacvičili, prošli jsme se, její flek pod krkem je legrační - jak roste, tak se posouvá.
Monty (Abraham) - plný něhy, odvážný a milý, když přijel byla už tma, tak jsme ho viděli jen trochu, ale celý tatínek.